Egzamin ósmoklasisty
W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty w terminie głównym zostanie przeprowadzony w następujących terminach:
- język polski – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty: 4 lipca 2025 r.
Filmy o egzaminie ósmoklasisty
Informatory o egzaminie ósmoklasisty znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jak_radzic_sobie_ze_stresem_egzaminacyjnym.pdf
Stres_egzaminacyjny_NARZEDZIOWNIK.pdf
Stres_egzaminacyjny_PORADNIK_DLA_OSMOKLASISTOW_I_MATURZYSTOW.pdf
Stres_egzaminacyjny_PORADNIK_DLA_RODZICOW.pdf
Jak radzić sobie ze stresem przedegzaminacyjnym?
Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, najczęściej o charakterze nieprzyjemnym. Może on działać pozytywnie – mobilizująco, bądź negatywnie – demobilizująco. Ten drugi rodzaj stresu może mieć fatalne skutki zarówno dla zdrowia jak i funkcjonowania Twojego organizmu. Długotrwały i zbyt intensywny stres wyczerpuje siły organizmu, szkodzi zdrowiu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Objawy stresu ze strony psychiki to między innymi: lęk, drażliwość, huśtawka nastrojów, obniżona samoocena. Ze strony fizjologii, stres może objawiać się miedzy innymi spadkiem odporności, kłopotami z oddychaniem, uciskiem w klatce piersiowej, bezsennością. W obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem, nauką zdalną oraz przełożeniem egzaminu ósmoklasisty na czerwiec, szczególną grupą narażoną na stres są uczniowie klas ósmych.
Jak myśli uczeń przeżywający stres?
- Nie poradzę sobie – jestem za głupi/mam zaległości/nie rozumiem materiału.
- Nie wyrobię się – mam za mało czasu, a za dużo zadań (prac domowych, klasówek).
- Skompromituję się – nie sprostam oczekiwaniom rodziców/wyłożę się na egzaminach.
- Nie wiem, czego i jak się uczyć.
- Strach mnie paraliżuje – nie mogę myśleć/zapominam/mam chaos w głowie.
Co możesz zrobić, aby lepiej radzić sobie ze stresem w obecnej sytuacji?
- Trzymaj się ustalonego planu dnia. Przestrzeganie codziennych rytuałów pomaga rozładować stres i zmniejszyć napięcie. Specjaliści podkreślają, że dobrze jest trzymać się dotychczasowej rutyny, jeśli chodzi o codzienne aktywności, a w sytuacji, gdy szkoły są zamknięte stworzyć nowy, rutynowy plan dnia obejmujący naukę, obowiązki domowe oraz czas wolny.
- Bądź aktywny, wzbudzaj w sobie pozytywne emocje – ćwicz, ucz się, majsterkuj, rysuj, gotuj z rodziną, tańcz, oglądaj wartościowe filmy, poczytaj dobrą książkę, rozwiązuj krzyżówki. Pomoże Ci to w przerwaniu cyklu nadmiernego martwienia się i przekierowaniu uwagi na doznania wywołujące przyjemność.
- Korzystaj z komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi i nie dopuść, by koronawirus był głównym tematem waszych rozmów. Jeśli cię to stresuje, ogranicz do niezbędnego minimum oglądanie informacji na temat wirusa i zwracaj uwagę, aby czerpać je z rzetelnych źródeł.
- Planuj i stawiaj sobie realistyczne cele - ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działań, ale nie bądź dla siebie nadmiernie wymagający i krytyczny. Nie musisz wszystkiego robić idealnie, każdy popełnia błędy. Ważne jest wyznaczanie sobie celów i ocenianie swoich postępów w kategoriach starań, które podejmujesz, a nie tylko wyniku.
- Postaw na pozytywne nastawienie – zaufaj sobie, w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia. Staraj się rozwijać w sobie poczucie humoru i pogodę ducha
- Przed samym egzaminem postaraj się wygospodarować wolny czas na relaks, postaraj się porządnie wyspać. Zrezygnuj z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoisz, a może spowodować to jedynie większy mętlik w głowie.
- Polecam wypróbowanie zamieszczonych na stronie technik relaksacyjnych.
- Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z nadmiernym lękiem i napięciem emocjonalnym, utrudnia on znacznie Twoje funkcjonowanie, możesz skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą, lekarzem.