Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/ 2024
Jesteśmy na Facebook
Stypendia uczniowskie
Stypendia uczniowskie na rok szkolny 2023-2024
https://www.lubelskie.pl/kultura/stypendia/stypendia-uczniowskie/lubelskie-wspiera-uzdolnionych/
https://www.lubelskie.pl/kultura/stypendia/stypendia-uczniowskie/lubelska-kuznia-talentow/
Nowy plac zabaw
Pod koniec lata nasi uczniowie otrzymali niesamowitą niespodziankęod Wójta Gminy Turobin pana Andrzeja Koziny.
Profesjonalny plac zabaw stanął na szkolnym terenie i od razu spotkał się z zainteresowaniem i niezwykłą radością ze strony przedszkolaków i uczniów szkoły. Kompleks sprzętów i akcesoriów, w które jest wyposażony spełnia wszystkie marzenia i wymagania dziecięcej wyobraźni. Znajdziemy tu: huśtawki, domek, zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową, piaskownice, a nawet stolik i ławeczki dla odpoczynku i prac terenowych.
Cała społeczność szkolna jest bardzo wdzięczna Panu Wójtowi za tak wspaniały dar, który na pewno będzie nam służył długi czas i będzie zachęcał dzieci - te młodsze i te starsze do aktywności na świeżym powietrzu.
Kompetencje kluczowe
Kompetencje kluczowe - prezentacja dla rodziców
Serdecznie zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z prezentacją dotyczącą wspomagania dziecka w rozwijaniu kompetencji kluczowych.
Narodowe Czytanie
12 odsłona akcji „Narodowego Czytania”
Dnia 8 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się kolejna, 12 odsłona akcji „Narodowego Czytania”, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości
o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia własnej tożsamości. Tym razem społeczność szkolna czytała utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W role lektorów wcieliły się panie, Ewelina Zdybel, Małgorzata Woźnica i uczennica klasy VIII, Dorota Skiba. Dla słuchaczy była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu.
Do usłyszenia za rok.
Podziękowanie za udział w akcji Narodowe Czytanie
Sprzątanie świata
30 edycja akcji "Sprzątanie świata"
Nasze przedszkolaki chętnie i z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w szkolnej akcji ekologicznej organizowanej przez nauczyciela biologii, panią Marzannę Antończak.
Akcja "Sprzątanie świata" promująca dbanie o naturalne środowisko ma już swoją 30 edycję. Co roku rzesza ona tłumy chętnych ludzi do porządkowania najbliższego otoczenia. Tak było też i w tym roku. Przedszkolaki zgodnie odpowiedziały na apel szkoły o pomoc w sprzątaniu - oczywiście dbając o zasady bezpieczeństwa i higieny. Zaopatrzeni w gumowe rękawiczki oraz specjalne worki porządkowaliśmy teren przyszkolny.
Po zakończonym sprzątaniu Liski i Sówki uczestniczyły w szkolnych zabawach integracyjnych - zwijały wieeeeeeeelkiego ślimaka :)
Przedszkolaki, dbajmy o porządek wokół siebie!
Promowanie czytelnictwa w przedszkolu
Nasze przedszkole bardzo promuje czytelnictwo wśród swoich wychowanków.
Co roku uczestniczymy w rożnych akcjach i projektach, które uczą naszych małych przedszkolaków jak ważna jest praca z książką, umiejętność czytania i słuchania opowieści. "Liski" i "Sówki" codziennie korzystają ze swojego Kącika Książki, słuchają czytanych opowiadań z dziecięcej literatury podczas odpoczynku oraz same chętnie sięgają po książkę w czasie wolnym.
Przedszkolaki razem z całą społecznością szkolną uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu pt. Narodowe Czytanie. Jest to akcja, którą wspiera i promuje Para Prezydencka RP.
W tym roku szkolnym cała Polska czytała fragmenty utworu "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Spotkanie czytelnicze w przedszkolu
- 1
Przygody Jerzyka i Dobrusi, czyli o spotkaniu czytelniczym z autorami książek dla dzieci
4 października Liski i Sówki miały przyjemność gościć w swoich salach wyjątkowych gości!
Na specjalne zaproszenie pojawili się u nas Państwo Magda i Artur Maciak - autorzy książek dla dzieci.
Na spotkaniach, na których poprowadzili oni warsztaty czytelnicze, dzieci miały możliwość:
- poznania przygód postaci literackich Jerzyka i Dobrusi,
- posłuchać opowiadań o magicznych słowach,
- pobawić się swoja wyobraźnią,
- stworzyć niepowtarzalne puzzle,
- porozmawiać na temat tworzenia opowiadań i bajek,
- dowiedzieć się kim jest autor, ilustrator oraz...
- .... jak to się dzieje, że taka książka dla dzieci powstaje!
To co najważniejsze podczas takiego spotkania, to uświadomienie dzieciom, że kontakt z książką daje im możliwość podróży do nieograniczonych granic wyobraźni, pozwala poznać kraje i rzeczy, których nie może zobaczyć na własne oczy oraz dowiedzieć się o intersujących informacji i treści z wielu dziedzin życia.
A to co kluczowe w rozwoju małego dziecka - rozwija koncentracje uwagi i wiedzę o świecie!
Dziękujemy za miłe spotkanie.
Ślubowanie klasy I
- 10
„Ślubuje być dobrym uczniem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.
25 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia dzieci z klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczyli: Ksiądz Bolesław Stępnik , Wójt Gminy Turobin Pan Andrzej Kozina, Zastępca Wójta Pan Piotr Maciąg, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Ostasz, Dyrektor szkoły - Pani Małgorzata Sikora oraz rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i cała społeczność uczniowska.
Dyrektor szkoły, pani Małgorzata Sikora, powitała zgromadzonych gości, a przede wszystkim pierwszoklasistów, bohaterów tej niecodziennej uroczystości. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali swoje umiejętności w specjalnie przygotowanej na tą okazję części artystycznej. Najważniejszym jednak momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie.
Pani Dyrektor oraz przybyli na tą uroczystość goście wręczyli wspaniałe upominki oraz złożyli życzenia najmłodszym uczniom aby dobrze wykorzystali czas spędzony w szkole, by rozwijali swoje zdolności i zainteresowania oraz zdobywali jak największą wiedzę i umiejętności, a tym samym godnie reprezentowali szkołę. Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawili również uczniowie klasy II, którzy wręczyli pierwszakom miłe upominki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie, goście i rodzice uczniów klasy pierwszej udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uczniom klasy pierwszej jeszcze raz życzymy wszyscy wielu wspaniałych chwil w murach naszej szkoły, pasji i chęci poznawania tego co nowe i nieznane, bo
„nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć, świadczy o naszej mądrości”(W. Grzeszczyk)
Powodzenia!Dyrekcji, rodzicom, nauczycielom, SU dziękuję za miłą współpracę i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Wychowawca klasy pierwszej- Joanna Puchała
Podróże do Maroko
Podczas spotkania z grupą podróżniczą Trzask nasze przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat afrykańskiego kraju - Maroko.
Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o kulturze tego miejsca, tradycyjnych potrawach, przedmiotach codziennego użytku oraz ubiorze. Wiemy, już dlaczego marokańczycy tak lubią koty, skąd biorą pachnące przyprawy, dlaczego kozy chodzą po drzewach i jak zrobić zakupy na lokalnym rynku :)
Malownicze Maroko bardzo się dzieciom spodobało.
Dzień Chłopaka w grupie "Lisków"
Pod koniec września w naszej grupie mieliśmy małe święto... Wspólnie z resztą szkoły świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Były wspólne tańce, zabawy i śpiewy, które w wyśmienity nastrój wprawiły wszystkie Liski na całe popołudnie. Dziewczynki uroczyście odśpiewały kolegom Sto lat, a następnie rozdały im upominki przygotowane przez rodziców.
Sto lat małe Liski :)
Zajęcia taneczne w naszej szkole
W bieżącym roku szkolnym, dzięki inicjatywy Wójta Gminy Turobin p. Andrzeja Koziny nasze przedszkolaki mogą uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach tanecznych. Spotkania z panią Pauliną - instruktorką ze Szkoły Tańca Banana Fitness w Zamościu - przynoszą dzieciom dużo radości i świetnej zabawy.
Rozwijanie zainteresowań i talentów jest jednym z priorytetów naszej placówki, dlatego tak bardzo się cieszymy, że przedszkolaki tak chętnie biorą udział w zajęciach!
Dzień Edukacji Narodowej
- 3
Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole przybrały w tym roku z lekka inny wyraz, a wszystko to dlatego, że akurat na bieżący rok szkolny przypada 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Mieliśmy przyjemność gościć na tym ważnym wydarzeniu Wójta Gminy Turobin, pana Andrzeja Kozinę, z-cę wójta pana Piotra Maciąga, Księdza Proboszcza Bolesława Stępnika oraz przedstawicieli Rady Rodziców: panią Annę Ostasz, panią Justynę Batorską oraz panią Ewelinę Zarębę.
Uroczystość rozpoczęło wystąpienie pani dyrektor, Małgorzaty Sikory, która w paru słowach zaznaczyła, jak ważna jest edukacja dla każdego człowieka, a szczególnie dla dzieci i młodzieży oraz podkreśliła wagę szkoły, jako ośrodka szerzenia się wiedzy, rozkwitu pasji i pierwszych przyjaźni. Pani dyrektor podziękowała również za wspaniałą współpracę i wsparcie ze strony władz naszej gminy. Zwróciła życzenia dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i rodziców.
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem swojego Opiekuna oraz przy wsparciu pani Marzeny Antończak przygotował przedstawienie w formie skeczu pt. „Wyjazd All Inclusive”. Uczniowie klas starszych w zabawy sposób przedstawili dzień z życia nauczycieli w naszej szkole! Wyjazd na Majorkę czy do Dąbrowej… ? Nad tym pytaniem jeszcze przez dłuższy czas zastanawiać się będzie każdy z nauczycieli! Po części artystycznej każdy z nauczycieli i pracowników szkoły otrzymał bon na luksusowy wyjazd (z przymrużeniem oka) oraz drobny upominek.
Rolę szkoły i rangę pracy nauczycieli w procesie kształcenia i wychowania młodego pokolenia podkreślił Wójt Gminy, pan Andrzej Kozina. W paru słowach zwrócił on uwagę na to, że to właśnie nauka i postęp w edukacji jest tym, co rozwija dzieci, buduje ich obraz siebie, stosunek do otoczenia oraz pozwala żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Zwrócił również szczególną uwagę na to, że to właśnie rozwój i potrzeby wszystkich uczniów – od przedszkolaków do uczniów klasy VIII– są motorem działań gminy, szkoły i nauczycieli. Prócz pięknych kwiatów dla wszystkich nauczycieli pan Wójt razem z z- cą wręczyli Nagrody Wójta za wkład w rozwój edukacji pani dyrektor Małgorzacie Sikorze oraz pani Henryce Pietroń – Polskiej.
Słodki poczęstunek z okazji Dnia Nauczycieli przygotowała Rada Rodziców.
W imieniu wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły dziękujemy.
Wyjazd klas starszych na mecz Ekstraklasy do Mielca
Najzagorzalsi kibice piłki nożnej z naszej szkoły mogli uczestniczyć w ligowym meczu Ekstraklasy pomiędzy Stalą Mielec a Wartą Poznań. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy z klubem "Tur Turobin" oraz z Panem Bartłomiejem Kowalikiem. Mimo później godziny rozgrywek nastroje uczestników były bardzo pozytywne.
Celem wycieczki było propagowanie zdrowej rywalizacji, właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania. Opiekunem grupy był Pan Michał Zdybel.
Rajd rowerowy
- 3
W dniu 13 października 2023 roku uczniowie klasy 5 wraz z wychowawczynią Panią Justyną Gawda i Panem Marcinem Małyszem wybrali się na rajd rowerowy po roztoczu. Uczniowie nie poddawali się i dotarli na wieże widokową w Hoszni Ordynackiej. W drodze powrotnej w nagrodę odbyło się ognisko przy Jeziorku w Podlesiu Małym.
Tydzień zdrowia psychicznego
W dniach od 9 do 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Zdrowia Psychicznego, który upłynął nam pod hasłem „Zdrowie w głowie”. Z tej okazji wykonano gazetkę tematyczną oraz zostały przeprowadzone zajęcia o zdrowiu psychicznym i budowaniu dobrych relacji. Panie psycholog i pedagog informowały uczniów o możliwości korzystania z pomocy szkolnych specjalistów
Zawody tenisa stołowego i III miejsce w powiecie!
Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęły zmagania w drużynowym tenisie stołowym (szczebel międzyszkolny) w dniu 09.10.2023 r. w Goraju.
Nasza reprezentacja chłopców w składzie: Rafał Antończak, Kacper Polski, Mikołaj Szaran po zaciętych pojedynkach niestety nie uzyskała awansu na kolejny etap rozgrywek. Udział w zawodach wzięła także reprezentacja dziewcząt w składzie: Martyna Brodaczewska, Amelia Dziura, Dorota Skiba, które uzyskały 2 miejsce, co dało nam przepustkę do gry na etapie powiatowym.
Etap powiatowy odbył się w Lipinach Dolnych, gdzie nasza reprezentacja dziewcząt zaprezentowała się bardzo dobrze! Dziewczęta po niezwykle zaciętych pojedynkach zajęły ostatecznie 3 miejsce w powiecie. Serdeczne gratulacje dla naszych dziewcząt, których opiekunem był Michał Zdybel.
Zapraszamy do udziału w obchodach 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości
Szkoła do Hymnu
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji MEiN "Szkoła Pamięta", której celem jest szerzenie wśród dzieci i młodzieży idei patriotycznych.
10 listopada 2023 r., czyli w ostatni dzień zajęć szkolnych wypadających przed Narodowym Świętem Niepodległości cała społeczność szkolna - przedszkolaki, uczniowie, nauczycieli i pracownicy szkolni, zebrali się w galowych ubraniach na korytarzu szkolnym.
Dokładanie o godzinie 11.11 odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.
Obchody uroczystości 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości - fotorelacja
- 13
Wycieczka uczniów klas I - III na spektakl teatralny do BCK Biłgoraj
Maja ratuje planetę… czyli z wizytą w BCK w Biłgoraju
W środę 22 listopada klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Biłgoraja. W Biłgorajskim Centrum Kultury uczniowie obejrzeli musical ekologiczny „Maja ratuje planetę” w wykonaniu aktorów Teatru Moich Marzeń.
Maja to dziewczynka, która żyje w pozornie bezpiecznym i ułożonym świecie. Ma „mądry telefon” i rodziców zajętych „ważnymi sprawami”, którzy zachowują się coraz bardziej jak automaty. Pewnego dnia Maja wyruszy na spotkanie przygody, pozna nowych przyjaciół, odkryje piękno natury, ale też zagrożenia płynące
z zanieczyszczenia środowiska. Musical wzbudził pozytywne emocje wśród uczniów.Po spektaklu udaliśmy się do sali zabaw Powerland.
Autor: Iwona Kurdziel
Andrzejki 2023
- 4
OKIEM DYREKTORKI - ANDRZEJKI U SZYMONA
23 listopada 2023 roku odbyła się „Zabawa Andrzejkowa” w Szkole Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie.
Zabawa była bardzo udana! 😊
Gratuluję! Nauczycielom, Wychowawcom, Pedagogom, a w szczególności Pani Marzenie Antończak i Panu Dominikowi Brodaczewskiemu za przygotowanie, a także przeprowadzenie tego popołudnia oraz wieczoru pełnego zabaw, tańca i radości.
Ukłony względem Samorządu Uczniowskiego bo widać ich zaangażowanie.Wielkie z serca płynące podziękowania dla Rodziców na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Ostasz za poczęstunek i wspaniałą atmosferę w jadalni!
Kochani nadszedł czas, aby uczynić edukację bardziej interesującą niż media społecznościowe. Jak szkoła będzie konkurencją dla mediów to odniesiemy sukces.😊 Współczesny świat karmi się innymi wartościami i zasadami niż kilka lat wcześniej. Rozwój techniki jest zdumiewający, ale też bardzo niebezpieczny. Zagrożeń jest mnóstwo. Na naszych oczach dokonuje się poważna zmiana, my próbujemy dogonić ten rozpędzony pociąg współczesności i wbić się w przestrzeń, w której poruszają się nasi wychowankowie. Historia nas oceni! Oto jest ten czas, można sprostać tym wymaganiom! Dowodem na to jest ten wieczór andrzejkowy😊
Tak trzymajcie Kochani!!! – Wasz Dyrektor
Dzień Przedszkolaka
- 6
"Jestem sobie przedszkolaczek" - Sówki i Liski głośno mogą powiedzieć, że zostały prawdziwymi przedszkolakami!
27 października z rąk pani dyrektor Małgorzaty Sikory zostały pasowane na najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki przygotowane przez rodziców. Po części oficjalnej nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Przedszkolaka.
Wspólnie bawili się i tańczyli przy znanych i lubianych piosenkach, brali udział w zabawach przygotowanych przez wychowawców oraz ciekawych zajęciach plastycznych.
Przedszkolny konkurs "Jesień wierszem opisana"
- 4
Przedszkolaki wzięły udział w rodzinnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez nasze przedszkole i bibliotekę szkolną pt. "Jesień wierszem opisana".
Celem konkursu było:
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- Rozwijanie zainteresowań najbliższym otoczeniem, światem przyrody i pięknem najbliższego środowiska,
- Rozwijanie wiedzy przyrodniczej, związanej z porą roku Jesień,
- Zachęcanie do spędzania czasu w rodzinnym gronie podczas wspólnej pracy,
- Rozwijanie zdolności manualnych i technicznych,
- Prezentacja umiejętności i wyobraźni dzieci,
- Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci.
Formę pracy uczestnicy mieli pozostawiona do własnego wyboru, mogła to być praca plastyczna, techniczny lub przestrzenna warunkiem było wykorzystanie materiału naturalnego z wiersza "Jesienią w parku" B. Formy. Ilość, jakość i pomysłowość pozyskanych rodzinnych dzieł przeszła nasze największe oczekiwania! Każda praca była wyjątkowa, bardzo dopracowana i przede wszystkim - unikatowa!
W konkursie wzięło udział aż 23 dzieci: 14- ro "Lisków " i 9 - ro "Sówek"! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy (za zajęcia I, II i III miejsca), dyplomy wyróżnienia i podziękowania oraz nagrody rzeczowe: książki, drobne upominki.
Gratulujemy wyobraźni i talentu zarówno przedszkolakom, jak i ich rodzinom.
W konkursie udział wzięli :
"Sówki"
Maja Sobieraj - I miejsce
Lena Derkacz - II miejsce
Marcelina Szewczyk - III miejsce
Kacper Szymon Brożek- Sarzyński - wyróżnienie
Szymon Poklepa - wyróżnienie
Maria Antończak
Franciszek Ziętek
Stanisław Maksym
Wiktor Brodaczewski
"Liski"
Gabriela Zaręba - I miejsce
Wiktoria Rapa - I miejsce
Ksawery Polski- II miejsce
Oskar Dubowski - III miejsce
Jan Maksym
Jakub Krzeszowski
Hanna Ziętek
Mikołaj Kotyła - wyróżnienie
Kornelia Zwolak
Marcel Drozd
Julia Antończak
Grzegorz Tomala - wyróżnienie
Patryk Łupina
Piotr Żłób
Bardzo dziękujemy za udział w konkursie :)
Dzień Pluszowego Misia
"Pluszowy miś z wystawy miś..."
Kto jest ulubioną przytulanką dzieci? Oczywiście pluszowy miś. Dlatego też nasze przedszkolaki zaprosiły swoich domowych, pluszowych pupili do wspólnych zabaw w przedszkolu.
Skąd się wzięło święto pluszowego misia? Coroczny Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Zostało one ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia.
Nasz zmisiowany dzień obfitował w wiele ciekawych zadań, m.in.:
- przypomnieliśmy sobie ważne informacje o powstaniu Pluszowego Misia,
- rozmawialiśmy o znanych misiach, tj. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi itd.,
- wykonywaliśmy misiową gimnastykę,
- sprawdzaliśmy misiowe części ciała,
- układaliśmy misiowe memo i puzzle,
- rozwiązywaliśmy misiowe zagadki,
- oglądaliśmy bajkę o misiu Yogi :)
Podczas zabaw dzieci miały możliwość wspólnie przeżywać wspaniałe chwile ze swoimi ulubieńcami, oraz wypowiadania swoich myśli na temat lubianych bajek.
Przedszkolaki obchodzą Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Jestem dzieckiem i mam swoje prawa, czyli obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole
Nasze przedszkolaki włączyły się do szkolnej akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF.
Dzięki inicjatywy pani Marzeny Antończak oraz członków Samorządu Uczniowskiego cała społeczność szkolna 20 listopada wykazywała swoją solidarność z ideą akcji ubierając się na niebiesko oraz malując na twarzach niebieskie serca.
Podczas zajęć przedszkolnych rozmawialiśmy:
- o prawach i obowiązkach dzieci,
- czym są prawa dzieci?
- kto i dlaczego musi ich przestrzegać,?
- czym jest Konwencja praw dziecka,
- oglądaliśmy film "Czy są prawa dziecka?" oraz wykonywaliśmy zadania, które udostępniło UNICEF
- wspólnie z pozostałymi klasami w szkole stworzyliśmy wystawę prac.
Dodatkowo uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych z klasami I- III.
Zaproszenie do udziału w gminnym Kiermaszu Bożonarodzeniowym
Andrzejki w klasie III
Andrzejki to wyjątkowy czas kultywowania staropolskiej tradycji. Pierwsze wzmianki o tych obrzędach pochodzą z 1557 r. Obchodzone przez dziewczęta w przeddzień imienin św. Andrzeja czyli 29 listopada. Chłopcy mieli swoje Katarzynki przypadające w wigilię imienin św. Katarzyny czyli 24 listopada. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżono tylko indywidualnie. Później przybrały one formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę.
Klasa trzecia poznała bliżej historię andrzejek i katarzynek. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w laniu wosku, które stało się też okazją do przeprowadzenia doświadczenia. Na zakończenie z zapałem przystąpili do zadań w formie stacji zadaniowych ćwicząc różne wcześniej nabyte umiejętności matematyczne i polonistyczne. Wiadomo przecież, że najlepiej uczyć się przez zabawę!
Autor: Iwona Kurdziel
Mikołaj tuż, tuż
Dzień Misia w klasie III
Z okazji Dnia Pluszowego Misia w klasie trzeciej rozgościły się różne misie - małe i duże, kremowe i brązowe - ale wszystkie tak samo kochane przez dzieci. Tego dnia uczniowie przypomnieli sobie historię pierwszego pluszowego misia, próbowali rozwiązywać zagadki związane z bajkowymi misiami, brali udział w grach i zabawach ruchowych. Na zakończenie zapozowali ze swoimi misiami do zdjęć.
To był dzień pełen wrażeń!
Autor: Iwona Kurdziel
Wspólne muzykowanie
2 grudnia w świetlicy wiejskiej w Żurawiu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt realizowany
w ramach programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej 2023, którego organizatorem była Fundacja Stara Droga.
W wydarzeniu wzięły udział uczennice i absolwentki Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza
w Czernięcinie: Marianka Butryn i Maja Sobieraj (przedszkole), Ania Butryn (kl. II), Roksana Kurdziel
i Martyna Brodaczewska (kl. VIII), Julia Zwolak oraz Edyta Prokopiuk (absolwentki). Zaprezentowały one swoje umiejętności gry na instrumentach oraz śpiewu. Gościnnie wystąpiła Orkiestra Podróżniacy z Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Zdziłowicach i Goraju pod batutą Filipa Majerowskiego.Po prezentacji odbyła się potańcówka przy akompaniamencie Kapeli Turobińskiej i Kapeli Butrynów.
Autor: Iwona Kurdziel
Pierniczkowe cuda
W ramach świątecznych przygotowań uczniowie klasy V piekli pierniczki. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu.
Możliwości było mnóstwo. Smaczne pierniczki były malowane lukrem i pisakami oraz ozdabiane posypkami.
Ta kulinarna zabawa sprawiła uczniom wiele radości i wzmocniła koleżeńskie relacje.
Spotkanie z Mikołajem
- 9
Wójt Gminy Turobin, Dyrektor, Nauczyciele oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie aby sprostać wymaganiom współczesnej edukacji, która musi być konkurencyjna dla mediów społecznościowych postarali się nie tylko o prezenty dla dzieci i uczniów, ale też o podróż do krainy św. Mikołaja. Do szkoły na saniach zaprzężonych w piękne konie przywiózł nam Świętego Mikołaja Pan Tadeusz Prokopiuk ze swoją córką Edytą. Św. Mikołajowi towarzyszyli Pan Andrzej Kozina Wójt Gminy Turobin, Pan Piotr Maciąg Zastępca Wójta oraz Pracownicy Urzędu Gminy.
Dziękujemy❤️Link do filmu: https://youtu.be/LdyJRVeWuxs
Z Natalką i Antkiem w świat wielkiej matematyki
W bieżącym roku szkolnym klasa trzecia przystąpiła do projektu matematycznego "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Uczniowie zaczęli stawiać pierwsze kroki w odkrywaniu matematyki w codzienności. Projekt składa się z ośmiu modułów. W grudniu podjęliśmy się wykonania matematycznych kartek świątecznych. Przed nami kolejne ciekawe wyzwania.
Autor: Iwona Kurdziel
Jasełka
- 2
Dnia 21.12.2023. r odbyły się w naszej szkole jasełka. W przedstawieniu brały udział uczniowie z klas I, III, i V. W pięknej scenerii szopki betlejemskiej, oglądaliśmy Świętą Rodzinę, pastuszków, trzech króli, Heroda, diabła oraz śmierć. Dużą rolę w przedstawieniu odegrały aniołki z klasy I, które zaśpiewały kolędę ,,Nie płacz Jezu". Całość uroczystości uświetniły kolędy w wykonaniu uczniów klasy V z wykorzystaniem klarnetu na którym grała Nicola Snopek.
Jasełka zostaną przedstawione w kościele parafialnym Czernięcinie.
Program artystyczny przygotowała katechetka Woźnica Małgorzata.
Święto Trzech Króli w naszej gminie
Choinka 2024
Kibicowaliśmy w Lublinie
Chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w głośnym dopingu na meczu siatkówki na hali sportowej Globus w Lublinie. Zmierzyły się drużyny LUK LUBLIN - CUPRUM LUBIN.
Mecz był emocjonujący trwał 5 setów, do rozstrzygnięcia wyniku potrzebny był tie-break.
Organizatorem wyjazdu z naszej szkoły był Pan Michał Zdybel.
Choinka noworoczna hucznie obchodzona w naszej szkole
- 7
Dzięki życzliwości Burmistrza Turobina oraz Strażaków OSP z Czernięcina w tym roku choinka odbyła się w Remizie OSP. Pod kierownictwem Samorządu Uczniowskiego dzieci i uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć we wspólnych zabawach tanecznych.
W tradycję naszej szkoły wpisały się nasze narodowe tańce, które co roku przygotowują dzieci i uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego. Klasy młodsze zaprezentowały się w Krakowiaku, a klasy starsze zatańczyły Poloneza. Nauczyciele pełnili rolę opiekunów i animatorów, prowadzili gry i zabawy oraz zapewniali oprawę muzyczną. Jak co roku dzieci odwiedził też Święty Mikołaj, który przybył ze wspaniałymi prezentami. Aż żal było kończyć tak wspaniałą zabawę.
Za zorganizowanie choinki serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, Rodzicom dzieci z przedszkola oraz Samorządowi Uczniowskiemu.
Dla Babć i Dziadków
- 6
24 stycznia w mury naszej szkoły zawitali specjalni goście – Babcie i Dziadkowie. To bardzo ważne osoby w naszym życiu i niezależnie od tego, czy mamy dużo, czy mało lat obdarzamy ich szacunkiem i wielką miłością.
Wnuczęta w szczególny sposób postanowiły podziękować swoim kochanym Dziadkom za pomoc, zabawę, czas, opiekę, czułość, troskę i ogromną miłość, przygotowując dla nich program artystyczny. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Burmistrz Miasta i Gminy Turobin Andrzej Kozina wraz z zastępcą Piotrem Maciągiem oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Ostasz. Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Małgorzata Sikora, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Mali artyści z klasy drugiej z przejęciem recytowali dla Babć i Dziadków wiersze, śpiewali piosenki, zaprezentowali również swoje umiejętności aktorskie i taneczne, a Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po występie przyszedł czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Babcie i Dziadkowie otrzymali również upominki i kwiaty od wnucząt oraz Rady Rodziców. Następnie Rodzice zaprosili wszystkich gości na przygotowany przez nich poczęstunek. Dzień ten pokazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.
Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie na uroczystość i jeszcze raz życzymy samych wspaniałych chwil, pozbawionych trosk i kłopotów.
Młodzież Zapobiega Pożarom
W dniu 13.02.2024 r. w Turobinie w Zespole Szkół odbył się konkurs wiedzy pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
W konkursie uczestniczyli chętni ze szkół z Gminy Turobin w trzech kategoriach: I kategoria klasy I-IV, II kategoria klasy V-VIII oraz trzecia kategoria klasy ponadpodstawowe. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i zdobyli następujące miejsca. W I kategorii nasz reprezentant Antoni Bizior uzyskał trzecie miejsce, w II kategoriizwyciężyła Oliwia Romanek.
Serdecznie gratulujemy!
Następny etap powiatowy odbędzie się 15 marca w Biłgoraju gdzie kwalifikacje uzyskała Oliwia Romanek. Organizatorom dziękujemy za nagrody dla trzech pierwszych miejsc oraz słodki upominek dla wszystkich uczestników. Opiekunem grupy był Michał Zdybel.
Zarządzenie Burmistrza w sprawie dowozów
Rekrutacja do przedszkola w naszej szkole
Ogłaszamy, że trwa nabór wniosków na przyszły rok szkolny 2024/ 2025 do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej w naszej szkole.
Wzory wniosków znajdują się w załącznikach oraz są dostępne w placówce.
Zapraszamy do Szymona!
Deklaracja_potwierdzenia_woli_kontynuacji_edukacji_przedszkolnej_(1).doc
Klauzula_informacyjna_RODO_-_Kopia_(1).docx
Zgloszenie_dziecka_do_pierwszej_klasy_Szkoly_Podstawowej_-_Kopia.docx
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_Oddzialu_Przedszkolnego_w_Czerniecinie_-_Kopia.docx
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 stycznia 1999 r. w celu ochrony dziedzictwa narodowego, jakim jest różnorodność językowa.
Aby zamanifestować ważną rolę języka polskiego, uczniowie klas IV-VIII przygotowali szereg działań pokazujących piękno polszczyzny. Podczas lekcji języka polskiego rozwiązywali quizy językowe, prezentowali ciekawostki o naszym języku, zmierzyli się także z tak zwanymi łamańcami językowymi, które sprawiały wiele trudności, ale i dawały powód do radości oraz śmiechu. Na lekcjach plastyki uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli hasła, rymowanki, plakaty i napisy promujące poprawną polszczyznę. Efekty swojej pracy zaprezentowali na gazetkach szkolnych.
Ciekawe zadania w klasie III
A tymczasem w klasie III... zagościły roboty
W minionym tygodniu klasa trzecia wykonała proste roboty z pudełek kartonowych. Było to podsumowanie tygodnia o nowoczesnych technologiach. Uczniowie wykazali się kreatywnością - z dostępnych materiałów stworzyli prawdziwe arcydzieła. Wykonanie zadania sprawiło im ogromną radość. Wystawa robotów ozdobiła szkolny korytarz, gdzie zostanie przez jakiś czas, by cieszyć nasze oczy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Autor: Iwona Kurdziel
Spotkanie z policjantem
- 2
W czwartek 29 lutego przyjęliśmy w progach naszej szkoły niecodziennego gościa. Był nim dzielnicowy gminy Turobin - aspirant Paweł Obszyński. Funkcjonariuszowi policji towarzyszył Zastępca Burmistrza Turobina – Piotr Maciąg.
Policjant w ramach akcji "Edukacja dla bezpieczeństwa" rozmawiał z uczniami klas I-III o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych. Omówił również normy zachowania jakie należy stosować w kontaktach z obcymi, także w Internecie. Ponadto przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzętami oraz pozycję żółwia, która podczas ataku chroni najbardziej narażone na pogryzienia części ciała. Na zakończenie dzieci zadawały pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.
Dziękujemy Panu aspirantowi Pawłowi Obszyńskiemu za ciekawą prezentację.
Dziękujemy także Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Turobin Andrzejowi Kozinie za upominki i gadżety przekazane uczennicom i uczniom.
Autor: Iwona Kurdziel
Dzień Kobiet
- 3
"Każdego roku jest taki 8 dzień
Mimo, że marcowy
To piękny jak wspaniały sen,
Choć to tylko dzień marcowy."
Gminny Dzień Kobiet
- 1
Nasza szkoła miała przyjemność wystąpić podczas Gminnego Dnia Kobiet zorganizowanego przez Burmistrza Gminy Turobin oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Turobinie.
Nasz artystyczny występ był hołdem dla siły i piękna kobiet, co spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony publiczności.
List Lubelskiego Kuratora Oświaty
14 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00 Kuratorium Oświaty w Lublinie w ramach „Zawodowego strzału w 10”, organizuje spotkanie online dla rodziców uczniów klas VIII pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.
Szanowni Rodzice uczniów klas VIII,
Informujemy Państwa, że w Lubelski Kurator Oświaty w ramach „Zawodowego strzału w 10” podejmuje kolejne działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 14 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00.
W związku z powyższym przekazujemy link do zalogowania się na wydarzenie:
Wycieczka do kina i na lodowisko
W dniu 13 marca 2024 roku uczniowie klas 4, 5, 6, 7 i 8 mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce szkolnej, która składała się z dwóch części: wyjścia na lodowisko oraz seansu w kinie.
Pierwszym punktem programu było odwiedzenie lodowiska Ice Mania w Lublinie gdzie uczniowie mieli możliwość aktywnego spędzenia czasu.Po zakończeniu zabawy na lodowisku grupa uczniów udała się do kina, gdzie czekał na nich seans filmowy.
Wycieczka przebiegła pomyślnie, a uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i zadowolenia z przeżycia kolejnego wartościowego wydarzenia wspólnie z kolegami i koleżankami.
Nasi ósmoklasiści w Szczebrzeszynie
- 5
15 marca Klasa VIII pod opieką wychowawcy Pana Michała Zdybla skorzystali z zaproszenia na Dni Otwarte do Zespołu Szkół nr 2 im. dr. Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie.
Uczniowie z ochotą i zainteresowaniem brali udział we wszystkich przygotowanych warsztatach. Obejrzeli również pokaz boksu zorganizowany przez KIMBO Team MMA.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół za zaproszenie i poczęstunek.
Autor: Agnieszka Puławska
Pokazy bokserskie
21 marca w naszej szkole odbyły się pokazy boksu. Zaprezentowali się w nich nasi absolwenci z KIMBO Team MMA a uczniowie z ochotą próbowali nowego sportu.
Dziękujemy
Dni otwarte szkół ponadpodstawowych w Biłgoraju
- 7
22 marca uczniowie klasy VIII pojechali do Biłgoraja w celu zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych. Zwiedzając szkoły można było dowiedzieć się jak różnorodną i bogatą bazą dysponuje każda z nich.
Wyjazdy zagraniczne, wspaniale wyposażone sale oraz klasopracownie wzbudzają ciekawość uczniów. Podczas zwiedzana nasi ósmoklasiści mieli okazję m.in. posłuchać fantastycznego koncertu przygotowanego przez uczniów I LO im. ONZ, spróbować swoich sił w wirtualnych strzelnicach, a także obejrzeć różnorodne prezentacje przygotowane przez uczniów każdej ze szkół.
Dziękujemy dyrektorom, nauczycielom i uczniom ZSZiO, I LO im. ONZ, ZSBiO, RCSZ, Katolickiego LO oraz ZSL w Biłgoraju za miłe przyjęcie, z Starostwu Powiatowemu za umożliwienie i zorganizowanie wyjazdu.
W turobińskim kinie i z wizytą u Burmistrza
- 8
W poniedziałek 25 marca uczniowie klas I-III udali się do Turobina na projekcję filmu "O psie, który jeździł koleją".
Pani Dyrektor Małgorzata Sikora podziękowała w imieniu dzieci za zaproszenie, a na ręce Pani Kierownik GBP Elżbiety Trumińskiej przekazała upominek dla pracowników biblioteki.
Następnie udaliśmy się do Urzędu Miejskiego w Turobinie. Zostaliśmy miło przyjęci przez Burmistrza Pana Andrzeja Kozinę, który krótko opowiedział nam o pracy w urzędzie i o historii Turobina. Na zakończenie wizyty nastąpiła wymiana uprzejmości i upominków.
Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie oraz za drobne gadżety i słodycze.
Autor: Iwona Kurdziel
Zmartwychwstał Pan Alleluja
- 4
Dnia 26.03.2024 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie przypomnieli wydarzenia Wielkiego Tygodnia poprzez montaż słowno - muzyczny ,,Zmartwychwstał Pan, Alleluja".
Jego najważniejszym celem było ukazanie krzyża jako znaku zbawienia oraz chwały płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa. Uczniowie klasy 7 odgrywali rolę apostołów. Byli też żołnierze oraz Maryję przychodzące do grobu. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli wszystkim uczestnikom życzenia wielkanocne. Usłyszeliśmy radosne bicie dzwonów oraz pieśń ,,Jezus zwyciężył".
Całość uroczystości oraz scenografię przygotowała katechetka Woźnica Małgorzata.
Zaproszenie na wspólne tańce
Życzmy Wesołych Świąt Wielkanocnych
Zaproszenie na spotkanie dla rodziców
"Pogrążeni w ciemności" spotkanie dla rodziców naszych uczniów ze specjalistami
- 4
Podsumowaniem spotkania z dnia 04.04.2024 roku
Tematem, który poruszyliśmy podczas tego wyjątkowego spotkania, były zagrożenia wynikające z nadużywania technologii informacyjnych przez dzieci i nastolatków. Była to doskonała okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak możemy lepiej chronić nasze dzieci przed negatywnymi skutkami nadmiernego korzystania z internetu i innych technologii.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w dyskusji oraz za dzielenie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Szczególne podziękowania kierujemy również do naszych prelegentów za cenne wskazówki i praktyczne porady:
Pani Psycholog Małgarzacie Główczyńskiej z poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Biłgoraju.
Pani Pedagog Elżbiecie Bartnik ze Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy specjalizującej się w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Pani mł. asp. Joannie Pilarskiej z Komendy Powiatowej w Biłgoraju będącej członkiem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.
Wierzymy, że nasze wspólne wysiłki przyczynią się do stworzenia bezpiecznego środowiska dla naszych dzieci.
Jeśli ktoś z Was nie mógł być obecny na spotkaniu, ale jest zainteresowany omawianą problematyką, zachęcamy do kontaktu. Chętnie udostępnimy zebrane materiały oraz wspólnie poszukamy rozwiązań.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w spotkaniu!
Dni otwarte w nszym przedszkolu
Wycieczka klas I - III oraz przedszkola do Zamościa
- 2
W poniedziałek 8 kwietnia klasy I-III oraz przedszkolaki pojechały do Zamojskiego Domu Kultury na spektakl muzyczny "Niezwykłe życie podwodnych zwierząt".Głównym wątkiem przedstawienia była poruszająca opowieść o magii przyjaźni i czynienia dobra o charakterze profilaktycznym. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest przyjaźń w życiu i że nie warto "siedzieć w sieci". Podczas spektaklu zostały zaangażowane do aktywnego udziału i wprowadzone w niesamowity świat podwodnych zwierząt. Widowisko z pewnością zostanie na długo w ich pamięci.
Klasy I-III dodatkowo miały okazję aktywnie spędzić czas na sali zabaw Hop Bęc. Miłym zakończeniem wyjazdu dla wszystkich był posiłek w McDonaldzie.
autor: I. Kurdziel, A. Puławska
fot. K. Madej, A. Puławska
Konkursy biblioteki szkolnej
Zapraszam wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Czernięcinie do udziału w konkursach organizowanych w bibliotece szkolnej.
„Zmaluj to” - na najciekawszą ilustrację do wybranej książki dla klas I – II szkoły podstawowej.
„By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą” - na najładniejszą zakładkę do książki dla klas III - V szkoły podstawowej.
„To warto przeczytać”- na recenzję ulubionej książki dla klas VI – VIII szkoły podstawowej.
Prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 30 kwietnia 2024 roku. Szczegóły na plakatach i w regulaminach, które są dostępne w bibliotece.
Zapraszam.
autor: Anna Biernat
Młodzież Zapobiega Pożarom - finał
Konkurs wiedzy pożarniczej pt. ”Młodzież Zapobiega Pożarom” odbył się 17.04.2024 r. w Biłgoraju w Powiatowej Komedzie Straży Pożarnej. Reprezentantką naszej szkoły była uczennica klasy piątej Oliwia Romanek.
Oliwia zakwalifikowała się do ścisłego finału i ostatecznie w swojej grupie wiekowej zajęła V miejsce w powiecie.
Serdeczne Gratulacje!
Opiekunem był Michał Zdybel.
Troche humoru każdemu się przyda - wizyta clowna Waldusia
Claun Walduś odwiedził naszą szkołę
Claun Walduś odwiedził naszą szkołę w poniedziałek - 22 kwietnia 2024 r. swoim nowym programem "Myślenie+słuchanie+patrzenie=nauka!
To wszystko nie boli tylko ułatwia życie!" dostarczył wszystkim ogromną dawkę śmiechu i dobrej energii.Rozbawił i zaprezentował wiele ciekawych sztuczek oraz pożytecznych rzeczy. Chętnie uczniowie asystowali mu podczas pokazów.
To był miły początek tygodnia!
Dzień świadomości autyzmu
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem
9 maja br. klasa trzecia przystąpiła do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. OSKT to coroczna akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Składa się z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Jest przedstawiany jako sprawdzian przyjazny dziecku.
Punktualnie o godzinie 9.00 trzecioklasiści rozpoczęli pisanie sprawdzianu od obejrzenia filmu z Bratkiem. Sympatyczna postać pomogła opanować emocje związane z testem. Bratek w ciekawy sposób opowiedział o tym, co czeka dzieci oraz zaproponował ćwiczenia rozluźniające i dotleniające. Na zakończenie uczniowie odsłuchali bajkę Bratka, dzięki której dostrzegli swoje mocne strony.
Wyniki wkrótce
Autor: I. Kurdziel, fot. M. Małysz
Warsztaty dla rodziców przedszkolaków pod hasłem "Odżywiaj się zdrowo"
W poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla rodziców przedszkolaków pod hasłem „Odżywiaj się zdrowo”. Zdrowie jest najważniejszym aspektem naszego życia. Jego fundamentem jest właściwie zbilansowana dieta, w której powinny występować: warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby oraz tłuszcze.
Rodzice zostali zapoznani z zasadami zdrowego żywienia dzieci, poprzez wskazanie właściwego udziału poszczególnych grup produktów spożywczych w posiłkach podopiecznych. Praktyczne przykłady konkretnych produktów oraz ich wartości odżywczej, a także wiedza o źródle minerałów i witamin były również elementem zajęć. Uczestnicy zostali uświadomieni o poważnych konsekwencjach zdrowotnych, jakie niesie za sobą dieta dzieci oparta na słodyczach, słodkich napojach oraz żywności wysokoprzetworzonej.
"Sówki" rosną zdrowo
Sówki rosną zdrowo. Dbanie o zdrowie to najważniejsza inwestycja w nasze życie. W czwartek 9 maja 2024 roku dzieci dowiedziały się co robić, by być zdrowymi i silnymi przedszkolakami. Poznały receptę na zdrowie, różnicę pomiędzy produktami zdrowymi i niezdrowymi oraz Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
Zajęcia zakończyły się zabawami ruchowymi oraz pracą plastyczną.
Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w Święcie naszej szkoły
Dni Otwarte w naszym przedszkolu dla dzieci 3-, 4-, 5- i 6- letnich i ich rodziców
Edukacja klasyczna
Święto Szkoły
- 16
Tegoroczne Święto Szkoły odbyło się 29 maja pod hasłem Sielanka u Szymona. W uroczystości uczestniczyli goście: zastępca burmistrza Pan Piotr Maciąg, radny Pan Krzysztof Polski, przedstawicielki „Stowarzyszenia nad Porem”, szanowni Rodzice, lokalni Mieszkańcy oraz w roli gospodarza - Pani Dyrektor Małgorzata Sikora ze swoim Gronem Pedagogicznym i Uczniami.
Rozpoczęliśmy od bardzo ciekawej prezentacji prac absolwenta naszej szkoły - Pana Tadeusza Mierzwy, który pokazał swoją pasję fotografowania najbliższej okolicy. Następnie uczniowie klasy VIII przedstawili fragmenty sielanki „Żeńcy” Szymona Szymonowica, przybliżając realia siedemnastowiecznej wsi polskiej. Zobaczyliśmy piękną grę aktorską odtwórców ról – dwóch pełnych życiowej mądrości kobiet: Oluchny i Pietruchy, surowego Starosty oraz zmęczonych ciężką i wyczerpującą pracą żniwiarzy i żniwiarek. Następnie przyszedł czas na tańce. Przedszkolaki zaprezentowały taniec z regionu Warmii i Mazur o nazwie „Szot”, uczniowie klas I-III – krakowiaka, a uczniowie klas IV-VIII przygotowali piękny układ poloneza. Na zakończenie uczestniczyli w wielu grach i zabawach, po czym mogli otrzymać rzeczowe nagrody.
Pamięć o Szymonie Szymonowicu jest świetną okazją, aby uzmysłowić uczniom, że warto powracać do źródeł, do klasycznych dzieł literackich takich jak, między innymi, są „Sielanki” i inne utwory naszego patrona, który tworzył w języku łacińskim. Dwie przygotowane gazetki oraz inne materiały przywołujące wiele przesłań, złotych myśli i sentencji zapisanych po łacinie, pokazały, jak ważne i aktualne są one do dziś. Zatem ten wyjątkowy dzień był dla nas także Dniem Edukacji Klasycznej.
Dziękujemy Radzie Rodziców oraz członkiniom „Stowarzyszenia nad Porem” za przygotowanie pysznych przekąsek, ciast, deserów, potraw regionalnych i innych smakołyków.
autor: Bożena Romańska
Dzień Języka Angielskiego - English Language Days
Wycieczka klas I - III do Magicznych Ogrodów
- 5
4 czerwca uczniowie z klas I-IV odwiedzili park tematyczny „Magiczne Ogrody” w Trzciankach, w pobliżu Janowca.
Dzieci za sprawą bajecznych widoków miały możliwość spędzenia jednego dnia w „krainie baśni i fantazji”. Z uwagą słuchały opowieści o baśniowych postaciach zamieszkujących ogród. W bajkowej krainie czekało na nich mnóstwo atrakcji: Zamek Wróżek, Marchewkowe Pole, Kwiatowa Dolina, Gród Krasnoludów, Śpiewające Drzewa, Mroczysko, kolejka, tor przeszkód, mosty linowe oraz wiele innych. Pobyt w baśniowych ogrodach był wspaniałą przygodą oraz okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Autor: H. Pietroń-Polska, fot. K. Madej
Wieczór Uwielbienia
Lekcja EDB w praktyce
W ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa 11 czerwca odbył się wyjazd młodzieży na strzelnicę „Officer w Latyczynie”.
W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas ósmych, których opiekunem był Michał Zdybel.
Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, zasadami celowania, zapoznanie z ogólną budową i klasyfikacją broni strzeleckiej oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać 40 strzałów. Uczniowie doskonale radzili sobie z celnym strzelaniem z broni długiej na odległości 50 m oraz broni krótkiej w odległości 10 m do celu. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi.
Gratulacje dla wszystkich strzelców!
English Language Days w naszej szkole
- 2
W dniach 3-7 czerwca 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole English Language Days czyli Dni Języka Angielskiego. Język angielski jest językiem urzędowym w ponad 60 państwach oraz najczęściej używanym sposobem komunikacji międzynarodowej.
Podczas obchodów Dnia Języka Angielskiego przedszkolaki oraz uczniowie wybrali się w wirtualną podróż do kraju z którego wywodzi się język angielski - Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nauczyli się nazw państwa które wchodzą w jego skład, ich symbole narodowe oraz kulturę. Na uczniów czekało również wiele wyzwań takich jak dopasowanie nazw państw anglojęzycznych do flag, quiz wiedzy, kodowanie po angielsku, prace plastyczne oraz gry i zabawy.
Zwieńczeniem tygodnia było przedstawienie pt. „Anne of Green Gables” w wykonaniu klasy V. Była to opowieść o rudowłosej dziewczynce Ani, która przybywa na Zielone Wzgórze przez pomyłkę. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a widownia była pod wrażeniem gry aktorskiej uczniów, a zwłaszcza ich wymowy języka angielskiego.
Autor: Aneta Jonasz, Nadia Batorska
Anne of Green Gables
- 3