Msza św. z okazji jubileuszu 150 - lecia działalności szkoły
Uroczystości jubileuszowe Szkoły Podstawowej w Czernięcinie rozpoczęły się od Mszy Świętej, która była uhonorowaniem pamięci 150 - letniej działalności szkoły. To urokliwe miejsce nad rzeką Por było dla wielu pokoleń kolebką powołań, pełnieniem służby, życiem wartościami, realizacją marzeń, czasami też życiem naznaczonym cierpieniem. Przywołaliśmy prawdę o tym miejscu, w którym żył i tworzył Szymon Szymonowicz - patron tej szkoły i o ludziach, których historia jest związana ze szkołą oddając im cześć w Eucharystii. Mszy świętej przewodniczył ks. dziekan Władysław Trubicki, a homilię wygłosił absolwent szkoły, rodak ks. Edward Kozyra. W koncelebrze ksiądz proboszcz Bolesław Stępnik, ksiądz senior Stanisław Jargiło oraz księża rodacy: ks. Józef Brodaczewski, ks. Krzysztof Brodaczewski oraz goście: ks. Andrzej Kapica, ks. Kazimierz Zaręba, ks. Julian Brzezicki oraz Ojciec Zefiryn. We Mszy Świętej asystowali ministranci i lektorzy, obecni uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci. Modlitwę wiernych odczytali uczniowie szkoły. Oprawa muzyczna Mszy Świętej w wykonaniu „Kapeli Turobińskiej.”
10Autor: Małgorzata Sikora
Jubileuszowa tablica pamięci...
Na uroczystości jubileuszowej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 150 – lecie działalności Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie. Wstęgę na tablicy pamiątkowej przecięły najmłodsze dzieci, symbolizujące niejako przyszłość i rozwój naszej szkoły: Martynka Żłób i Wojtek Batorski, asystowała im pani dyrektor, Małgorzata Sikora wraz z Wójtem Gminy Turobin, panem Andrzejem Koziną. Tablicę poświęcił, ks. Edward Kozyra w asyście obecnych księży i przybyłych gości. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej wszyscy wspólnie odśpiewali hymn szkoły.
8Autor: Marzena Antończak
„Żeńcy” na deskach sceny szkolnej w 150 - tą rocznicę powstania Szkoły Podstawowej w Czernięcinie
19 maja 2019 roku był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Obchodziliśmy uroczyście jubileusz 150 - lecia powstania Szkoły Podstawowej w Czernięcinie. W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście, absolwenci, mieszkańcy Czernięcina i okolic, uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły.
Jednym z punktów programu świętowania jubileuszu był występ uczniów klasy VIII, którzy zaprezentowali niecodzienne widowisko - sielankę pt. „Żeńcy” autorstwa naszego patrona Szymona Szymonowicza.
Na tle efektownej dekoracji pokazującej elementy pięknego wiejskiego krajobrazu: kolorowe polskie malwy, polne maki w snopach zbóż, różnorodne drzewa, snopy ściętego zboża ustawione w kozły (dziesiątki) bohaterowie „Żeńców” pokazali obrazek rzeczywistości dawnej wsi polskiej, opisywanej przez Szymonowicza. Ubrani w lniane lub płócienne stroje i słomiane kapelusze uczniowie jakże wiarygodnie prezentowali się na scenie, a swoje role postaci utworu zagrali z wielkim przeżyciem i zaangażowaniem.
Główni aktorzy: pełne mądrości życiowej wiejskie kobiety - Oluchna (Katarzyna Sikora), Pietrucha (Martyna Derkacz) , surowy Starosta (Krzysztof Pawlos kl. VI), Maruszka (Patrycja Król) oraz zmęczeni ciężką i całodzienną pracą żniwiarze i żniwiarki przedstawiliobraz ponurej codzienności chłopskiego życia podczas żniw: podbieranie zboża sierpem, młócenie cepami czy wiązanie powrósłami snopów.
Widzowie zaobserwowali na scenie wkładany w pracę ogromny wysiłek żniwiarzy, zmęczenie i lejący się z czoła pot oraz brak szacunku i nieludzkie postępowanie Starosty w stosunku do harujących od wschodu do zachodu słońca kobiet. Tę ponurą rzeczywistość „od czasu do czasu” przerywała pięknym śpiewem Pietrucha, która przywoływała motyw słoneczka w piosence oraz w przyśpiewkach.
Publiczność z wielkim zainteresowaniem i podziwem chłonęła wzrokiem wydarzenia odbywające się na scenie, a po przedstawieniu nie szczędziła słów pochwał dla gry aktorskiej naszych uczniów.
Osoby biorące udział w realizacji przedstawienia:Scenariusz przedstawienia i przygotowanie – p. Bożena RomańskaDekoracja, stroje, rekwizyty – p. Danuta Lachowicz, p. Anna Biernat, p. Joanna Puchała, p. Joanna Pawlas, p. Iwona Snopek, RodziceMuzyka – p. Edyta Prokopiuk, Kapela Turobińska15Autor: Bożena Romańska
"Krakowiaczek jeden..."
Na uroczystości Jubileuszu 150 - lecia działalności Szkoły Podstawowej w Czernięcinie najmłodsi członkowie społeczności szkolnej przygotowali przedstawienie taneczne - krakowiaka. Obie grupy przedszkolne - dzieci 3 i 4, 5 i 6 - letnie pod kierunkiem swoich wychowawców, p. Agnieszki Puławskiej i p. Anny Szewczyk, z zaangażowaniem pracowały nad walorami swojego występu. Całość atrakcji uświetniły piękne stroje i szerokie uśmiechy dzieci. Potwierdzeniem wysiłku, jaki dzieci włożyły w krakowiaka niech będą brawa i okrzyki zachwytu, jakie otrzymały od widzów na zakończenie show. Nasi mali artyści za swoja ciężką prace dostały również skromne upominki od swoich wychowawców oraz piękne kwiaty. Bardzo pragniemy podziękować rodzicom dzieci przedszkolnych, którzy również bardzo zaangażowali się w nasze działanie, poprzez przygotowanie strojów, dbanie o udziały w próbach, a przede wszystkim poprzez zachęcanie dzieci do tańca
8Autor: Anna Szewczyk
"Kapela Turobińska" i MY!
Nasz Jubileusz nie mógłby się odbyć bez udziału "KAPELI TUROBIŃSKIEJ". Młodzi muzycy, (również nasi uczniowie), pod kierunkiem absolwentki szkoły u "Szymona", p. Edyty Prokopiuk, uświetnili śpiewem i muzyką oprawę Mszy św. oraz inscenizację sielanki "Żeńcy", autorstwa naszego patrona, Szymona Szymonowicza. Ponadto, dali krótki koncert pieśni patriotycznych w oryginalnych aranżacjach by następnie bawić licznie przybyłych gości do późnego wieczora znanymi i lubianymi piosenkami podwórkowymi! Tańcom i śpiewom nie było końca... Dziękujemy za niedzielne popołudnie... ale nie tylko. Byli, są i mamy nadzieję dalej będą wspomagać nas w realizacji zadań edukacyjno - wychowawczych w kolejnych latach szkolnych!
2Autor: Marzena Antończak
Konferansjerzy Jubileuszu!
Panią dyrektor, Małgorzatę Sikorę, w prowadzeniu szkolnego Jubileuszu wspomagali, rzecz jasna, nasi absolwenci! Aneta Mierzwa i Paweł Jonasz. Rola konferansjerów jest trudna i wymagająca... To prowadzenie uroczystości, zapowiadanie poszczególnych punktów programu, przedstawianie mówców, przygotowanie publiczności na różnorodne występy i urozmaicanie przedstawień. Nasza para "prezenterów" doskonale odnalazła się w nowej dla siebie roli! Dziękujemy Wam, za wspaniałe prowadzenie naszego Jubileuszu!
Autor: Marzena Antończak
Kalejdoskop zdjęć z życia szkoły...
Przeszukując szkolne archiwa grupa chętnych do podejmowania trudnych przedsięwzięć nauczycieli, postanowiła przygotować wystawę klasowych zdjęć od rocznika 1947 po 2003. Dołączyliśmy też wystawy tematyczne: wycieczki szkolne, uroczystości, sport i my, koleżanki i koledzy oraz zdjęcia ze szkół filialnych z Nowej Wsi i Żurawia. Tylko kilku roczników nie udało nam się przedstawić na rozmieszczonych na korytarzach szkolnych wystawach. Już przed Jubileuszem uczniowie, rodzice, nauczyciele i przychodzący do szkoły absolwenci oglądali zdjęcia, poznawali kolegów i nauczycieli a przy tym wspomnień, wzruszeń, żartów ze szkolnego życia (i nie tylko) nie było końca...
Tak samo było w niedzielne popołudnie!
Chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz mieszkańcom Czernięcina i okolic."Wystawa" potrwa do końca roku szkolnego więc osoby, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości 19 maja ciągle zapraszamy do nas...
Nauczyciele przygotowujący wystawy: Marzena Antończak, Justyna Gawda, Agnieszka Puławska, Anna Derkacz, Anna Szewczyk6Autor: Marzena Antończak
Poeta Ziemi Czerwieńskiej
Podczas uroczystości Jubileuszu 150-lecia działalności Szkoły Podstawowej w Czernięcinie mogliśmy obejrzeć film o Szymonie Szymonowiczu autorstwa Pana Adama Wiesława Kulika. Film opowiada pokrótce o życiu poety, o wydarzeniach, które sprowadziły pisarza do Czernięcina, gdzie napisał sławne Sielanki. Opisał w nich sielskie życie na wsi inspirowane tutejszą tradycją i przyrodą.
Po seansie można było zamienić słowo z autorem filmu Panem Adamem Kulikiem. Pan Adam jest twórcą ponad 300 filmów dokumentalnych i edukacyjnych, które można oglądać w Telewizji Polskiej na antenie TVP 3 Lublin, ogólnopolskiej TVP1 i TVP2 oraz TV Polonia. Twórczość Pana Adama nie ogranicza się tylko do reportaży, filmów dokumentalnych i edukacyjnych, jest również autorem wielu książek i tomików poezji. Zadebiutował tomikiem poezji „Pejzaże z Panem Lemonem”, a ostatnią jego publikacją jest „Nostalgia wschodu. Z biegiem Bugu”, obie książki autor podarował naszej szkole. Pan Adam Wiesław Kulik za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany, ostatnią nagrodę otrzymał w 2018 roku - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
http://adam-wieslaw-kulik.c0.pl/
Film o Szymonie Szymonowiczu „Poeta Ziemi Czerwieńskiej” autorstwa Pana Adama Kulika można obejrzeć w naszej szkole.
Autor: Dorota Kwiatkowska
Piękno Roztocza na fotografii
Jednym z punktów programu obchodów naszego Jubileuszu była wystawa fotografii naszego absolwenta, p. Tadeusza Mierzwy. Wystawa, przedstawiająca współczesny pejzaż naszych okolic, to próba nawiązania dyskusji na temat, jak bardzo człowiek zmienia swoje otoczenie i czy są jeszcze miejsca, które mogłyby inspirować współczesnych poetów. Aby pokazać piękno naszego Roztocza Zachodniego widziane oczyma p. Tadeusza zapraszamy ponadto na https://www.facebook.com/agroturystykatamiga/. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, a osoby pytajace o przecudne zdjęcia odsyłamy do podanego linku. Panu Tadeuszowi, dziękujemy za czynny udział w naszym święcie i zdjęcia!
Autor: Marzena Antończak
Tacy Rodzice to skarb!
„Pomagając innym pomagasz i sobie”
Już na kilka miesięcy przed Jubileuszem nasi rodzice wspomagali dyrekcję, nauczycieli i uczniów w przygotowaniach do święta szkoły. Wszystko zaczęło się od malowania pomieszczeń szkolnych, placu zabaw, remontu szatni, zakupu i transportu szafek skrytkowych, renowacji ogrodu szkolnego... i wielu innych przedsięwzięciach... W niedzielę rano wokół szkoły zaroiło się od chętnych do pomocy rodziców! Brali czynny udział w realizacji zadań "kulinarnych"! Rodzice zadbali o pyszny bigos, ciasta, ciasteczka i inne słodkie przysmaki, sery, ogórki, marynowane grzybki, paprykę, kompoty, kawę, herbatę i inne pyszne dania. Zadbali też o potrawy przygotowane przez nauczycieli, i za to wszystko im serdecznie dziękujemy! Dziękujemy ponadto, za pomoc w przygotowaniu inscenizacji sielanki, krakowiaka, wystawy zdjęć oraz za przyniesienie kwiatów do ogrodu. Nie sposób wyliczyć wszystkich form pomocy... Jeszcze raz dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, również za każde ciepłe słowo, które jest najlepszą formą uznania dla nauczyciela...
8Autor: Marzena Antończak
Najlepsze Gospodynie mamy w Czernięcinie!
To dzięki Takim ludziom możliwe jest zorganizowanie uroczystości czy atrakcyjnych zajęć otwartych... Koła Gospodyń Wiejskich z Czernięcina współpracują z naszą szkołą od wielu wielu lat... Można liczyć na nasze panie w każdej sytuacji... Na jubileuszu gospodynie nie tylko popisały się talentem kulinarnym... Były pierogi z najróżniejszym farszem, ciasta własnego wypieku, racuchy, placki na blachach, placuszki i pieróg biłgorajski! Piwo na podpiwku i wiele innych pyszności! Panie również zaśpiewały dla gości pieśni o naszym Czernięcinie, których słowa w pełni odzwierciedlają urok i obrzędowość naszej małej Ojczyzny... Dziękujemy drogie Panie!
3Autor: Marzena Antończak
A dla najmłodszych... zabawy!
Ciekawe i pomysłowe zabawy dla dzieci, nie tylko naszych absolwentów, przygotowali na naszym jubileuszowym święcie nauczyciele. Na wstępie na wszystkich małych gości czekało „wpisowe”, jakim było malowanie twarzy, którym zajęła się pani Czesia z zastępem oddanych wolontariuszy. Pająki, koty, misie i potworne twarze… nagle pojawiły się wśród tłumu zebranych gości na szkolnej uroczystości. Wśród pakietu aktywności dla dzieci jakie przygotowano były: plac piankowych klocków dla najmłodszych, dmuchane piłki, rzutki, mini hokej. Zabawy z bańkami mydlanymi, samodzielne robienie i zawody w ich łapaniu sprawiły dzieciom wielką frajdę. Dla wytrwałych zawodników ciekawe okazało się rzucanie balonikami z wodą do celu - piramidy z puszek. W kategoriach zespołowych dzieci mogły uczestniczyć w zabawach: wyścig ślimaków i wyścigi w workach, rzucanie do celu, zadania z piłką i balonem. Na zwycięzców czekały ciekawe i atrakcyjne nagrody. Świetnym zabawom, okrzykom radości i gromkim dopingom kolegom i koleżankom nie było końca. Dzieci bawiły się wyśmienicie.
5Autor: Anna Szewczyk
Na Jubileusz... fotobudka!
Pani Czesława Bida, nauczycielka plastyki w naszej szkole przygotowała na Święto Szkoły fotobudkę przedstawiającą parę w stroju lubelskim. Dopracowany w każdym szczególe, ręcznie malowany "obraz" był jedną z wyjątkowych atrakcji naszego Jubileuszu
Autor: Marzena Antończak
W trosce o bezpieczeństwo... nawet na Jubileuszu!
Kolejnym wydarzeniem na naszym jubileuszowym święcie była prezentacja symulatora zderzeń i symulatora dachowania. O tym, jak ważne jest zapinanie pasów wiedzą już nasi przedszkolacy! Pan Marcin Kulig, zastępca Dyrektora WORD ds. technicznych, umożliwił nam zrozumienie, dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem każdej jazdy oraz jakie niebezpieczeństwo stwarzają luźno zostawione w samochodzie przedmioty, takie jak np... butelka... Wykorzystując symulator zderzeń można doświadczyć, jakie konsekwencje niesie uderzenie w przeszkodę lub inny pojazd. Taka prezentacja pozwala nam wzmocnić naszą świadomość zagrożeń związanych z brakiem zachowywania należytych zasad bezpieczeństwa.
Autor: Marzena Antończak
Niecodzienne życzenia...
- "CHODŹ NIE STARA JAK ŚWIAT,TO PRZECIEŻ ŁADNE JUŻ LATKAMA WASZA 150 - LETNIA JUBILATKA!"
Obecny na Jubileuszu 150 - lecia działalności szkoły w Czernięcinie, pan prof. dr hab. Dariusz Dudek, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przekazał nam niecodzienny list jubileuszowy... Dziękujemy panu profesorowi za przybycie i niezwykle miłe wierszowane życzenia...
Autor: Marzena Antończak
Dziękujemy za przybycie...
Pani dyrektor, Małgorzata Sikora, powitała gości przybyłych na Jubileusz 150 - lecia działalności Szkoły w Czernięcinie.
Jest mi bardzo miło, że mogę tak zacnych gości przywitać na 150 – letnim Jubileuszu Szkoły Podstawowej w Czernięcinie. W imieniu własnym i organizatorów serdecznie witam:
- Wszystkich przybyłych Księży w osobie księdza dziekana Władysława Trubickiego oraz księdza dziekana i naszego proboszcza Bolesława Stępnika, księży Rodaków, oraz Sąsiadów i Przyjaciół;
- Senatora RP – Pana Stanisława Gogacza;
- Dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości – Pana Pawła Mroczkowskiego;
- Przewodniczącego KRS – Pana Leszka Mazura;
- Pana Wojciecha Kondrata, który reprezentuje Wojewodę Lubelskiego – Pana Przemysława Czarnka;
- Sędziego Krajowej Rady Sądownictwa – Pana Zbigniewa Łupinę, Pana Rafała Puchalskiego;
- Lubelską Kurator Oświaty – Panią Teresę Misiuk;
- Panią Monikę Żur, Dyrektora Delegatury w Zamościu KO wizytatorów;
- Pana Profesora Dariusza Dudka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;
- Starostę Biłgorajskiego – Pana Andrzeja Szarlipa;
- Pana Marcina Kuliga, Radnego Powiatu Biłgorajskiego;
- Kapitana Adama Pileckiego reprezentującego 16 Batalion Saperów z Niska;
- Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju – podinsp. Marka Jamroza;
- asp. szt. Elżbietę Mularczyk, Kierownik Posterunku Policji we Frampolu;
- Wójta Gminy Turobin – pana Andrzeja Kozinę wraz z zastępcą Panem Piotrem Maciągiem oraz Radę Gminy Turobin wraz z przewodniczącym – Panem Ryszardem Mrozem oraz zastępcą przewodniczącego - Panią Zofię Łukasik;
- Wójtów z zaprzyjaźnionych gmin, którzy przybyli tutaj do Czernięcina, aby razem z nami uczcić ten jubileusz;
- Byłych dyrektorów szkoły, Panią Wiesławę Polską i Panią Urszulę Jarmuł, byłych i obecnych nauczycieli i uczniów oraz absolwentów;
- Kolegów dyrektorów placówek oświatowych z gminy Turobin oraz z zaprzyjaźnionych szkół, a także nauczycieli wraz z uczniami;
- Szczególne powitanie kieruje do „Kapeli Turobińskiej”, która uświetnia dzisiejszą uroczystość;
- Bardzo serdecznie witam pozostałych gości, których nie wymieniłam z nazwiska, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, przyjaciół, mieszkańców Czernięcina i okolic oraz tych, którzy współpracują z nami i w różny sposób są związani z Czernięcinem, szkołą, parafią lub po prostu z nami.
Cieszę się, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie i w tym szczególnym dniu – są Państwo z nami! Jest to dość liczna grupa osób, co tym bardziej cieszy i napawa nadzieją na lepsze jutro. Mam nadzieje, że to spotkanie zaowocuje i przyniesie stokrotny plon.
36Autor: Małgorzata Sikora
Nauczyciele dziękują...
Pragniemy wyrazić swoje uznanie dla pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Serdecznie dziękujemy za przybycie na Jubileusz p. dyrektor Wiesławie Polskiej oraz p. dyrektor Urszuli Jarmuł. Nie zabrakło też dzieci naszych starszych dyrektorów, gościliśmy p. Beatę Femiak i p. Adama Obszańskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli emerytów, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję tej szkoły, prowadzili nas do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek oraz zaszczepili w wielu z nas pasję nauczania. Dziękujemy p. Henryce Snopek, p. Bożenie Flis, p. Barbarze Kuli, p. Teresie Mamonie oraz p. Piotrowi Flisowi. Nie zapomnieli o nas i uświetnili swoją obecnością nasze święto nauczyciele uczący w naszej szkole w ostatnich latach. Dziękujemy p. Elżbiecie Mamonie, p. Ewie Polskiej, p. Ryszardowi Mrozowi, p. Iwonie Romańskiej, p. Jadwidze Derkacz - Łukasik, p. Adamowi Romańskiemu. Ze szczególnym wzruszeniem myśleliśmy przygotowując się do Jubileuszu o pracownikach i absolwentach, którzy odeszli. Pomimo, że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia, a symbolicznie zapalony znicz na grobach zmarłych nauczycieli niech będzie wyrazem naszego uznania. Dziękujemy w tym miejscu Pawłowi Oleniakowi za przybycie na nasze święto.
Jubileusz był przede wszystkim świętem absolwentów – przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, wydarzeń ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły to, bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało, jako obraz chyba najpiękniejszych lat beztroskiego życia. Współczesna szkoła jest już niewątpliwie inna... Cieszymy się, że zajrzeli Państwo do szkoły, oglądali przygotowane wystawy i filmy, zdjęcia i Kroniki szkolne, złożyli swój symboliczny podpis w Księdze Absolwenta, poczęstowali się przygotowanym na tę uroczystość tortem a tym działaniom towarzyszyły emocje, chwile radości, humoru, żartów, ale i skupienia na wspomnienia dawnych wydarzeń, miejsc, osób.
Jubileusz to także okazja do radości i nadziei na kolejne lata pracy i kolejne jubileusze...
Uroczystość odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz przyjaciół szkoły. Organizacja takiej imprezy to ogrom pracy dla wielu osób. Chcielibyśmy im dzisiaj powiedzieć skromne, aczkolwiek dla nas bardzo ważne słowo „dziękujemy”.
Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Czernięcinie
Autor: Marzena Antończak
Podziękowania... dla NAS!
Tak miłe słowa otrzymała dzisiejszego dnia pani dyrektor, Małgorzata Sikora...
Autor: Marzena Antończak
„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia."
Nasza szkoła z okazji Jubileuszu 150 - lecia swej działalności została obdarowana licznymi podziękowaniami, listami gratulacyjnymi oraz książkami.
Dyplom Uznania od Wojewody Lubelskiego, Przemysława Czarnka.
List gratulacyjny od Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk.
List gratulacyjny od Starosty Biłgorajskiego, Pana Andrzeja Szarlipa.
List gratulacyjny od Wójta Gminy Turobin, Pana Andrzeja Koziny.
List gratulacyjny od Kierowinka Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół w Turobinie, pani Marioli Kufel - Ogorzałek wraz z pracownikami.
List gratulacyjny od Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Biłgoraju, pani Doroty Wójtowicz - Gmiterek.
List gratulacyjny od Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Turobinie, pana mgr Wiesława Białka, Grona Pedagogicznego i Uczniów.
Pamiątkowy wpis od Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowj w Gorajcu, Pani Aliny Smarkali.
List gratulacyjny od Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zaburzu, mgr Stefanii Kurek.
Pamiątkowy wpis od Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów Szkoły Podstawowej w Gródkach.
List gratulacyjny od Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, st. bryg. mgr inż. Wiesława Krenta oraz pracowników i funkcjonariuszy.
List gratulacyjny od Dyrektora, p. Szczepana Łubiarza i pracowników Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju.