Dzień przedszkolaka
- 3
Dzień przedszkolaka dniem owoców i warzyw
Dzień przedszkolaka to tradycyjne święto wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi na popularyzację wychowania przedszkolnego i wzrostu świadomości na temat jego znaczenia w społeczeństwie.
Nasz dzień przedszkolaka postanowiliśmy połączyć z Dniem owoców i warzyw. Wspólne powitanie rozpoczęło przedszkolne świętowanie. Dzieci otrzymały opaski, na których były emblematy różnych warzyw i owoców. Pomidorki, kabaczki, ogórki, truskawki i inne postacie szalały w rytm przedszkolnych piosenek. Dzieci również wspólnie rozwiązywały zagadki o warzywach i owocach.
Oczywiście każdy musiał wziąć udział w zawodach, które miały potwierdzić, czy jest już gotowy na trudne zadania jakie czekają na niego w salach przedszkolnych
. Spacer z woreczkiem na plecach, wyścig w tunelu, skoki w obręczach i wiele innych zadań spotkały się z żywym zainteresowaniem dzieci. Zadanie na uśmiechniętą buźkę
zaliczyły wszystkie nasze zdolne przedszkolaki!!!
Ulubioną zabawą dzieci są różne aktywności z chustą animacyjną. Oczywiście furorę robi nasz Wieloryb, ale pozostałe zabawy przygotowane przez panie również spotkały się z aprobatą małych uczestników. Ucieczka owocowych i warzywnych bohaterów z chusty była iście trudnym wyzwaniem! Ale i z tym poradziły sobie przedszkolaki
.
Po przerwie obiadowej przystąpiliśmy do przygotowania soku jabłkowego. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak samodzielnie można stworzyć zdrowy i pyszny napój z owoców dostępnych w każdym domu przy użyciu sokowirówki. „Mmm… On smakuje jak sok”… pozytywne zdziwienie dzieci było bardzo miłym zaskoczeniem. Kolejka na degustację nie miała końca
. Dzieci spróbowały również pysznego ciasta marchewkowego. Jakie było ich zdziwienie, gdy dowiedziały się, że ze zwykłej marchewki można przygotować takie pyszne ciasto
.
Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie malowały farbami sylwetki najpopularniejszych polskich owoców i warzyw. Pamiątkowe dyplomy, medale i naklejki powędrowały do naszych dzielnych przedszkolaków. Dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych, uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Dzień Kropki w przedszkolu
15 września przedszkolaki z obu grup przedszkolnych brały udział w Międzynarodowym Dniu Kropki.
Czym jest Dzień Kropki? To święto dziecięcej kreatywności, otwartości na nieznane, odwagi na pokonywanie własnych ograniczeń i trudności, a przede wszystkim okazja do wspaniałej zabawy wyobraźni.
Grupa „Sówki” oraz Zerówka spędziła miły dzień na kropkowych wyzwaniach, w których główną rolę odgrywała właśnie „kropka”. Ta mała, i ta duża, ta kolorowa i ta biała… Jedynym słowem: do wyboru do koloru!
Spotkanie rozpoczęliśmy od tradycyjnego powitania dzieci, wspólnych tańców i pląsów. „Biedroneczki są w kropeczki”, „Koło” i inne „okrągłe” piosenki weszły w repertuar dzisiejszych zabaw. Przedszkolna gimnastyka to nieodzowny element naszych codziennych zajęć, dlatego też nie mogło ich zabraknąć i dziś.
Pobudź wyobraźnie!- takie było hasło przewodnie naszego przedszkolnego Dnia Kropki.
Bawiliśmy się z chustą animacyjną, układaliśmy węża z kolorowych kropek, wyklejaliśmy duże arkusze białego papieru okrągłymi kołami wyciętymi z papieru kolorowego, tańczyliśmy w kropkowych chmurkach, rozwiązywaliśmy „kropkowy” quiz. Każdy z uczestników zrobił sobie również pamiątkowe zdjęcie w Kropkowej Fotobudce.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy.
To był dzień pełen wrażeń i ciekawych doświadczeń. A przede wszystkim wesołej zabawy!
Autor: Anna Szewczyk
3
Dzień Uśmiechu
Blask obecny w ostatnich dniach w naszym przedszkolu jest potwierdzeniem tego, że w październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu
. Uśmiechnięta, żółta buźka, charakterystyczna dla określenia dobrego humoru towarzyszyła nam podczas wspólnych zabaw i aktywności mających na celu wywołanie radości na twarzach dzieci.
Nasze przedszkolne spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od wzajemnego powitania. Z zadowoleniem na twarzach dzieci bawiły się przy przedszkolnych hitach. Były skoki, piruety, tańce w parach i grupach. Podczas zabawy w naśladowanie aktywności dzieci zdobywały odznakę z żółtą „emotką”, którą przyczepiono na ich plecach. Zabawa w aktorów naśladujących wylosowane emocje było okazją porozmawiania o uczuciach, które są nieodzownym elementem ludzkiego życia.
Komu cytrynkę?! Można by było zawołać, kiedy przeszliśmy do następnej części naszych działań. Chętne dzieci podejmowały zdrowe wyzwanie: zjedzenie z uśmiechem na ustach plasterka cytryny. Efekty były zaskakujące, ponieważ zdecydowana większość naszych przedszkolaków podjęła wyzwanie co widać na zdjęciach
. Dzieci bawiły się w także w układanie koła emocji, gdzie losowały określoną postać, której emocje miały odtworzyć. Oprócz blasku dziecięcej radości tego dnia błysnęło światełko w postaci promyków słońca podczas tańca z paskami żółtej bibułki. Każdy przedszkolak zrobił sobie również zdjęcie z pięknym uśmiechem, który wybrał z patyczkowych propozycji. Na zakończenie dzieci wspólnie zaklejały buźkę skrawkami żółtej bibuły. To był miły i – pomimo wielu atrakcji i zwrotów akcji- spokojny dzień, który spędziliśmy w świetnej atmosferze.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu
Już po raz kolejny nasze przedszkolaki miały okazję wysłuchać bajek i wierszy czytanych przez starszych kolegów i koleżanki z okazji Dnia Głośnego Czytania.
Twórczość Juliana Tuwima jest znana w literaturze dziecięcej. Jego wiersze są popularne i lubiane przez dzieci od wielu pokoleń. Dlatego też, w tym roku szkolnym przedszkolaki zapoznawały się z najpiękniejszymi- zdaniem czytających uczniów- utworami tego artysty. Opiekun SU p. Aneta Jonasz zaangażowała się w przygotowanie uczniów do występu przed najmłodszymi członkami społeczności szkolnej. Dzięki temu wysłuchaliśmy m.in. „Zosi Samosi”, „Rzepki”, „Pstryczka”, Tańcowały dwa Michały”, „Spóźnionego Słowika” i wielu innych.
W imieniu przedszkolaków dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony nam czas
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Dzień Pluszowego Misia
Jak co roku w grupach przedszkolnych obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Niestety, z uwagi na pandemię, przedszkolaki nie mogły zabrać do szkoły swoich domowych, pluszowych pupili. Jednak nic straconego! Podczas zajęć nauczyliśmy się krótkiego wierszyka, który dzieci miały powtórzyć swojemu misiowi w zaciszu domowym, a następnie mocno go uścisnąć.
Nasz misiowy dzień zawierał szereg atrakcji wśród których znalazło się:
- Kolorowanie wybranego misia, nadanie mu imienia oraz prezentacja na forum grupy z informacją, co miś lubi, a czego nie;
- Zabawy taneczne przy wybranych dziecięcych hitach o tematyce misiowej takich jak „Jadą, jadą misie”, „Niedźwiadek”, „Kubuś Puchatek” i inne;
- Słuchanie misiowej opowieści pt. „Bajka o małym, szmacianym misiu” J. Niedbały, a następnie samodzielne kolorowanie postaci misia wzorując się na modelu z opowiadania;
- Odkrywanie zawartości baryłki, w której ukryły się prawdziwe misiowe zadania;
- Poznanie historii Pluszowego Misia na podstawie ilustrowanej opowieści;
- Przypomnienie postaci najpopularniejszych misiów z bajek dziecięcych, takich jak Miś Uszatek, Miś Kolargol, Kubuś Puchatek i inne;
- Poznanie etapów powstawania pluszowej maskotki poprzez oglądanie filmu o fabryce zabawek;
- Układanie puzzli przedstawiających różne misie, za których złożenie dzieci otrzymywały kolorowe pieczątki;
Na zakończenie dnia przedszkolaki złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą dbać o swoje pluszaki! Zostali prawdziwymi przyjaciółmi Pluszowych Misiów.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Przedszkolny konkurs recytatorski z okazji Dnia Niepodległości
W listopadzie, my Polacy, obchodzimy nasze najważniejsze święto narodowe, jakim jest Dzień Niepodległości. Zajęcia o tym, jak ważna jest to uroczystość staramy się wdrożyć w tożsamość naszych wychowanków już od najmłodszych lat. W tym roku szkolnym oprócz zajęć przedszkolnych poświęconych tematyce narodowej postanowiliśmy zorganizować konkurs recytatorki dla naszych dzieci.
Finał konkursu recytatorskiego odbył się 15.11.2021r. podczas uroczystego Dnia Patriotycznego obchodzonego w naszej szkole.
W konkursie wzięło udział 15 dzieci z obu grup przedszkolnych.
Komisja podczas wyboru zwycięzców konkursu brało pod uwagę kryteria określone w regulaminie konkursu, czyli:
dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny uczestnika (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
Komisja ogłosiła wyniki konkursu, gdzie wskazala zdobywców I, II i III miejsca w 3 kategoriach wiekowych (dzieci 4, 5 i 6letnie). Zdobywcy tych miejsc otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy również otrzymali podziękowania za udział w konkursie w formie dyplomów oraz drobne upominki rzeczowe.
Wyniki konkursu prezentują się następująco:
Dzieci 4 letnie:
I miejsce - Aleksandra Żychar (wiersz „Katechizm małego dziecka)
II miejsce - Kornelia Zwolak (wiersz „Barwy Ojczyste)
III miejsce - Oskar Dubowski (wiersz „Barwy Ojczyste”)
Podziękowanie za udział w konkursie dla Piotra Żłoba (wiersz „Katechizm małego dziecka) i Mikołaja Kotyły (wiersz „Katechizm małego dziecka)
Dzieci 5 letnie:
I miejsce- Dawid Ładniak (wiersz „Jesteśmy Polakami”)
II miejsce- Ignacy Bizior (wiersz „Barwy Ojczyste”)
III miejsce- Martyna Żłób (wiersz „Ojczyzna”)
Podziękowania za udział w konkursie dla Kamila Łupiny (wiersz „Barwy Ojczyste”) i Martyny Polskiej wiersz „Polska”)
Dzieci 6 letnie:
I miejsce- Bartosz Dubowski (wiersz „Jesteśmy Polakami”)
II miejsce- Antoni Maksym (wiersz „Jesteśmy Polakami”)
III miejsce- Filip Żur (wiersz „Jesteśmy Polakami”)
Podziękowania za udział w konkursie dla Antoniego Zaręby (wiersz „Ojczyzna”) i Macieja Brodaczewskiego (wiersz „Jesteśmy Polakami”)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudowne przygotowanie się do występu, za chęci i odwagę potrzebne do występu, za piękne stroje… A rodzicom dziękujemy za trud włożony w zaciszu domowym w przygotowanie naszych małych lektorów.
Gratulujemy!
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Pieczemy pierniki
- 1
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Czas spędzany w rodzinnym gronie, przy dźwiękach pięknych kolęd, w blasku światełek z choinki. Z niecierpliwością każdy oczekuje błysku pierwszej gwiazdki, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej, a potem niejednokrotnie zajrzeć z nadzieją pod choinkę.
W przedszkolach rozmawiamy z dziećmi o tym, czym są Święta Bożego Narodzenia oraz jakie są z nim związane tradycje i zwyczaje.
Jednym ze zwyczajów jest pieczenie pierników. W naszym przedszkolu kolejny raz podwijamy rękawy i zabieramy się do pracy. Jak przystało na prawdziwych pomocników Mikołaja
.
Najpierw dzieci przypomniały sobie, że zanim powstanie jakiekolwiek ciasto (czy potrawa) koniecznie trzeba mieć przygotowany przepis. Razem z panią starannie odmierzyli potrzebne składniki, a potem obserwowali takie cuda jak: magiczna sztuczka z pianą z białek (gdzie po ubiciu mikserem nie odpada od dna, gdy miska jest do góry nogami) albo tajemniczą płynną, ciemną masę w garnuszku, (która powstała z połączenia się sypkich produktów). Efektem końcowym była ciemna kulka ciasta, którego kawałek dostało każde dziecko.
Z dużą starannością dzieci zagniatały, wałkowały i wycinały swoje pierniczki. Powstały dzwonki, gwiazdki, aniołki… Znalazł się nawet zajączek i miś
.
Po upieczeniu smakowitych ciasteczek nadszedł czas na dekorację! Lukier, kolorowe groszki, czekoladowe oczka, kolorowa cukrowa posypka…. Magiczne kolorowe pisaki… Różności trafiały na pierniczkowe dzieła.
Po dekoracji przyszedł czas na degustację. Zgodnie uznajemy, że był to bardzo pracowity dzień, ale warto było się pomęczyć, aby móc podziwiać takie smakołyki.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Święta coraz bliżej - przedszkolna wigilia
- 4
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wychowawcy grup przedszkolnych zorganizowali dla dzieci małą Wigilię przedszkolną.
W przygotowanie świątecznych potraw zaangażowali się również rodzice przedszkolaków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Na początku tego wyjątkowego spotkania zaśpiewaliśmy wspólnie parę znanych dzieciom kolęd, a potem przedszkolaki podzieliły się wzajemnie opłatkiem, składając sobie przy tym najlepsze i najmilsze życzenia.
Życzymy wszystkim Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Bal karnawałowy
Tradycyjnie w okresie karnawału musi odbyć się prawdziwa, szalona potańcówka.
Tak było i tym razem.
Przedszkolaki z obu naszych grup przedszkolnych w oryginalnych przebraniach bawiły się przy dźwiękach znanych przebojów.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla przedszkolaków. Małe co nie co bardzo ucieszyło naszych małych imprezowiczów.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
12
Dzień gofra
- 2
Kto z nas przejdzie obojętnie obok smacznie pachnącego gofra? Chrupiący placek z różnymi dodatkami jest ulubionym smakołykiem nie tylko dzieci.
Zwracając uwagę na to, iż w najbliższym czasie obchodzimy Dzień Gofra urządziliśmy sobie kolejne zajęcia kulinarne. I tym razem rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w kuchni, wspólnie odczytywaliśmy przepis i odmierzaliśmy proporcje na ciasto, poznaliśmy sposób przygotowania gofrów przy użyciu specjalnego urządzenia, po czym z niecierpliwością czekaliśmy na degustację.
W przygotowanym bufecie nie zabrakło smakowitych dodatków. Z zadowoleniem stwierdzamy, że dzieciom nasza słodka niespodzianka bardzo się spodobała! Brawo my!
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Dzień Świadomości Autyzmu
- 5
Zwracając uwagę na kluczową rolę integracji, która stanowi jeden z priorytetów wychowania przedszkolnego na początku kwietnia próbowałyśmy zaznajomić dzieci z tematem autyzmu. Integracja i tolerancja to wartości nadrzędne, o których dostrzeganie i realizowanie dbamy od momentu przekroczenia progu naszego przedszkola.
Światowy Dzień Autyzmu miał u nas trochę inny charakter, niż w reszcie grup. Przede wszystkich podczas tego dnia chciałyśmy dzieciom zwrócić uwagę na to, że ważne jest dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka, obdarzanie go szacunkiem oraz bycie pomocnym w stosunku do innych osób. „Co to znaczy, że ktoś jest inny?” pod takim tytułem rozpoczęliśmy dyskusje o tym, jakie trudności mogą mieć ludzie, z czym przyszło im się zmagać w życiu i jak my, również małe dzieci, mogą tym ludziom pomóc. Rozmawialiśmy o rodzajach niepełnosprawności, a nasze przedszkolaki pięknie włączali się w rozmowę, odnosili się do własnych doświadczeń, podawali przykłady miłych zachowań w stosunku do osób potrzebujących. O ile sam termin „autyzm”, dotyczy trudności, które ciężko wytłumaczyć naszym podopiecznym, to dzieci na przykładzie opowiadania o „Jasiu i niebieskich motylach” zobaczyły, że osoby dotknięte autyzmem mają inne reakcje na dźwięki, światło i relacje z ludźmi. Podczas tych zajęć starałyśmy się uzmysłowić dzieciom czym jest tolerancja oraz co tak naprawdę jest ważne w kontakcie z drugim człowiekiem.
Podczas zajęć dzieci miały możliwość pokonania przedszkolnej ścieżki sensorycznej (stworzonej z produktów ogólnodostępnych) i przekonania się, co to znaczy mieć silniejsze reakcje (tutaj) dotykowe.
Przedszkolaki również przy pomocy dużych szczypiec w parach przenosiły pomponiki do wyznaczonych pojemników, dzięki czemu zobaczyły jak trudno utrzymać precyzję ruchów rąk, gdy przedmiot nam się wymyka (dzieci mogły założyć gumą rękawiczkę, która ograniczała ruchy i dotyk dłoni). Na zakończenie zajęć przygotowaliśmy puzzle do kolorowania. Każde z dzieci narysowało na puzzlu obraz siebie, po czym ułożyliśmy długi „wąż”, który miał pokazywać, że każdy z nas jest taki sam i może pasować wszędzie tam, gdzie tylko chce.
Bądźmy pomocni - pod takim hasłem kończymy nasz dzień poświęcony autyzmowi. Mamy nadzieje, że chociaż troszkę dzieciom uświadomiliśmy, jak ważne jest być uważnym i otwartym na potrzebny drugiego człowieka
.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Zdrowo i smacznie
Zielony jest smaczny i zdrowy...
Wykorzystując okazję, że w salach przedszkolnych wyhodowaliśmy smaczny szczypiorek postanowiliśmy zrobić smaczne i zdrowe śniadanie. Każde z dzieci przyniosło ze sobą do szkoły produkty na wyśmienite kanapki, a całość dekorowaliśmy szczypiorkiem. Oczywiście przypominaliśmy sobie o konieczności mycia rąk przed przygotowaniem pożywienia oraz o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie produktów (umycie pod bieżącą wodą, pokrojenie, obranie ze skórki itp.). Zwracając uwagę, na kluczową rolę samego śniadania w kwestii żywienia dodatkowo przypomnieliśmy sobie co powinniśmy jeść, aby być silni i zdrowi.
Jesteśmy bardzo dumne z naszych przedszkolaków, które pracowały samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem.
Kanapki wyszły bardzo smaczne, co można stwierdzić po zadowolonych minach naszych małych kucharzy.
Przedszkolne śniadanie wielkanocne
- 5
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych odbyło się u nas Przedszkolne Śniadanie Wielkanocne. Dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców, którzy przygotowali większość potraw na świąteczny stół mogliśmy w tradycyjny sposób złożyć sobie życzenia, zjeść potrawy i poczuć magiczny klimat świąt - tutaj, w naszej szkole, z naszymi kolegami i koleżankami oraz z naszymi Paniami.
Na naszym stole nie zabrakło jajek i to w różnych odsłonach, był też smaczny barszczyk z kiełbaską, chlebem, jajkiem i białym serem. A czym by był wielkanocny poczęstunek bez babki, makowca i innych słodkich smakołyków? Tu też mieliśmy wielką różnorodność form, kształtów i smaków.
Na wstępie naszego spotkania wysłuchaliśmy słów Pani Dyrektor na temat czasu, który aktualnie przeżywamy, czyli przygotowanie się na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Następnie pomodliliśmy się i odczytaliśmy fragment z Pisma Świętego, po czym podzieliliśmy się jajkiem. To było jajko z dobrym życzeniem, które według umowy, każdy przedszkolak miał chociaż spróbować.
Podczas pobytu na świeżym powietrzu dzieci zajęły się poszukiwaniem czekoladowych jajeczek, które na terenie przyszkolnym porozkładał Wielkanocny Zajączek.
Bardzo pragniemy podziękować rodzicom przedszkolaków za ich wkład w przygotowanie tej uroczystości.
Życzymy wszystkim Wesołego Alleluja!
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Przedszkolny konkurs recytatorski "ZaWierszowani"
- 12
Finał przedszkolnego konkursu recytatorskiego „ZaWierszowani” wiersze Jana Brzechwy z okazji przedszkolnego Dnia Języka Ojczystego:
I grupa wiekowa (dzieci 3 i 4 letnie):
I miejsce: Aleksandra Żychar (wiersz: Żaba)
II miejsce: Kornelia Zwolak (wiersz: Psie smutki)
III miejsce: Mikołaj Kotyła (wiersz: Niedźwiedź)
II grupa wiekowa (dzieci 5 i 6 letnie):
I miejsce: Martyna Żłób (wiersz: Żuk) i Emma Zwolak (wiersz: Żuk)
II miejsce: Maciej Brodaczewski (wiersz: Samochwała)
III miejsce: Antoni Maksym (wiersz: Samochwała)
Podziękowania za udział w konkursie dla:
Mai Błaszczak (wiersz: Niedźwiedź)
Antoniego Zaręby (wiersz: Psie smutki)
Filipa Żura (wiersz: Psie smutki)
Wojciecha Batorskiego (wiersz: Pantera)
Bartosza Dubowskiego (wiersz: Leń)
Martyny Polskiej (wiersz: Psie smutki)
Igi Batorskiej (wiersz: Niedźwiedź)
Ignacego Biziora (wiersz: Baran) wyróżnienie
Oliwii Babiarz (wiersz: Dzik)
Piotra Żłoba (wiersz: Tygrys)
Ksawerego Polskiego (wiersz: Dzik)
Hanny Ziętek (wiersz: Żyrafa)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Bardzo dziękujemy rodzicom za ich wkład w przygotowanie dzieci do konkursu!
Jesteśmy dumne z naszych przedszkolaków ponieważ sposób prezentacji wierszy był na naprawdę wysokim poziomie.
Autor: Anna Szewczyk, Agnieszka Puławska
Dzień Dziecka
- 4
Z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkole odwiedził Wójt Gminy Turobin, pan Andrzej Kozina oraz zastępca wójta, pan Piotr Maciąg. Złożyli dzieciom życzenia oraz obdarowali je upominkami i drobnymi łakociami. Dzieci w podziękowaniu zaprezentowały gościom wierszyk oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Bardzo dziękujemy za życzenia i prezenty.
Przedszkolny Dzień Rodziny
Narodowe czytanie 2021
Dnia 6 września 2021r. odbyła się w naszej szkole kolejna odsłona akcji „Narodowego Czytania”, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia własnej tożsamości. Tym razem społeczność szkolna czytała utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:30. W role lektorów wcieliły się uczennice kl. VII Maja Derkacz i Patrycja Krzyszczak. Dla słuchaczy była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu. Do usłyszenia za rok.
Autor: Anna Biernat
Lekcja historii z Grupą Rekonstrukto
29 września w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii „Życie i Kultura w Średniowieczu”. Zaprezentowała ją Grupa Artystyczna Rekonstrukto. Podczas spektaklu uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się wiele cennych i ciekawych informacji na temat życia w średniowiecznej Polsce. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć jak wyglądało rycerskie uzbrojenie i ekwipunek. Grupa Rekonstrukto zapoznała uczniów także ze średniowiecznym prawem i karami. Na własnej skórze niektórzy mogli się przekonać, jak były one dotkliwe. Byliśmy świadkami pasowania na rycerza. Niektórzy uczniowie – ochotnicy przeszli próbę „ciężkiego miecza”. Można było również zobaczyć, dotknąć i wypróbować używaną przez rycerzy broń. Taka podróż w czasie do odległego, zakurzonego minionym czasem średniowiecza okazała się ciekawą lekcją historii.
Autor: Anna Biernat
4
„Krew w rzece Por” - rekonstrukcja historyczna
WSTĘP (w wiosce toczy się zwyczajne codzienne życie)
Po latach okupacji hitlerowskiej Polska nie odzyskała wolności, represje nie zakończyły się tylko zmieniły oblicze. Przywódcy ZSRS, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, zadecydowali o losach powojennej Rzeczpospolitej, oddając Polskę w ręce wykonujących polecenia sowieckich komunistów. Polska nie mogła odrodzić się jako niepodległe państwo w granicach sprzed 1939 roku. Kraj zajęty przez Armię Czerwoną został podporządkowany Sowietom.
Wyniszczeni kilkuletnią okupacją ludzie, stanęli w obliczu nowego, aczkolwiek dobrze znanego Polakom reżimu Sowieckiego.
Władza z sowieckiego nadania rozpoczęła masową akcję podporzadkowania sobie narodu polskiego, rozpoczęły się represje, aresztowania, mordy sądowe, akty ludobójstwa, zsyłki na Syberię…
Niechęć społeczna do komunistycznych haseł sprawiała, że początkowo komuniści ukrywali swój prawdziwy program. Akcentowali natomiast rzekomo demokratyczny i narodowy charakter swej partii. Ponadto, wbrew komunistycznej ideologii, manifestowali swą domniemaną przychylność dla Kościoła i religii. W 1945 r. dygnitarze partyjni brali udział w mszach świętych i uroczystościach religijnych. Pozory miały służyć uzyskaniu poparcia społecznego.
Taktyka działania komunistów zaraz po wojnie była dyktowana ich słabością. Możliwość działania zapewniała im w pierwszych kilkunastu miesiącach Armia Czerwona, a w kolejnych dodatkowo rozbudowywany na wzór sowiecki aparat represji. Prowadzili więc z jednej strony grę pozorów, starając się zdezorientować społeczeństwo, z drugiej strony zaś przystąpili do systematycznego likwidowania oporu wobec nowego reżimu.
Usiłując zachować pozory normalności wobec społeczeństwa w kraju oraz przywódców wielkich mocarstw, komuniści nie mogli jednocześnie zaatakować wszystkich instytucji, środowisk i osób, które uznawali za wrogie wobec wprowadzanego totalitarnego reżimu. Zdecydowali się więc na tzw. taktykę salami, czyli eliminowanie przeciwników po kolei, przy jednoczesnym propagandowym utrzymywaniu pozornie poprawnych relacji z pozostałymi.
Przeprowadzali „czystkę” we wszystkich obszarach, państwo polskie dotknęły silne represje, fala krwawych rozpraw nie ominęła Kościoła katolickiego.
Podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo niezwykle słabej nowej władzy szybko stał się aparat represji, w tym przede wszystkim Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzone na wzór oraz przy udziale sowieckiego NKWD. W 1945 r. zaczęło ono przejawiać coraz większą aktywność, przejmując zadania pacyfikacji społeczeństwa realizowane dotąd siłami NKWD, które zapewniało ochronę komunistycznej administracji. Do tego czasu wskutek działań sowieckiego aparatu represji w głąb ZSRS wywieziono kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w tym ponad 6 tys. żołnierzy AK. Jeszcze 1945 r. Sowieci z pomocą polskiej bezpieki przeprowadzili wiele pacyfikacji, obław przeciw podziemiu wymordowano wielu Polaków.
AKCJA (DO WIOSKI PRZYBIEGA INFORMATOR - PRZYNOSI WIEŚCI O PACYFIKACJI WSI, OD TUROBINA ZAJEŻDZA DO WIOSKI CIĘŻARÓWKA Z ORMO, LUDZIE ZACZYNAJA ZBIERAC SIĘ I UCIEKAĆ – PANIKA, MO STRZELA DO UCIEKAJACYCH I POWOLI PRZEMIESZCZA SIĘ Z CHATY DO CHATY, KILKU WYSIADŁO WE WSI I SPRAWDZAKLI EFEKTY SWOICH DZIAŁAŃ)
Na 19 kwietnia 1945 roku zaplanowano i przeprowadzono akcje „likwidacji” członków AK w Czernięcinie. Wielu mieszkańców ówczesnego Czernięcina i okolic należało do AK. Szkolili się i przygotowywali do dalszej walki o wolną Polskę, tylko okupant był inny silniejszy i bardziej bezwzględny. Akcja miała na celu wymordowanie członków AK, przez to zastraszenie i podporzadkowanie sobie mieszkańców.
Rankiem 19 kwietnia do wsi ktoś doniósł, że będzie przeprowadzona akcja pacyfikacja wsi, że będą zabijać AK- owców i palić ich domy. Wybuchła panika, miejscowi zaczęli uciekać do Żurawia w tzw. „ lisie doły” – tam ludność cywilna chroniła się przed hitlerowcami w czasie II Wojny Światowej, która jeszcze świeże ślady pozostawiła w tych ludziach i na tym terenie. Do akcji zaangażowano około 40 funkcjonariuszy MO Krasnystaw. Zajechali ciężarówką od Turobina. Strzelali z ciężkiej broni maszynowej do wszystkich uciekających. Z drugiej strony od Gródek uciekającym odcinał drogę oddział konny MO. Wyglądało to tak jak polowanie, gdyż strzelali do ludności cywilnej „jak do uciekających kaczek”. Represji sowieckich – komunistycznych- już wcześniej doświadczyła ludność z tego terenu miedzy innymi rodziny Derkaczów, gdyż należeli do AK. Franciszek Derkacz – 16 letni chłopiec - został dotkliwie pobity jak szukali w ich domu ukrytej broni.
Franek 19 kwietnia, był u swojego kolegi Stanisława Kapicy, młodsza siostra Helena przybiegła ostrzec ich, żeby uciekali bo „idą” będą zabijać Derkaczów i palić ich domy. Franek wcześniej już był tak dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy MO, że rzucił się do ucieczki. Strasznie się bał…Biegł, aby gdzieś się schować, niestety dostał się na linię strzałów – został postrzelony. Krzyki i jęki Franka były tak przerażające, że słychać było w całej wsi. Strzały porozrywały mu twarz. Podeszli do niego i dobili go strzelając kilka razy. Zamordowali na miejscu z zimną krwią.
To byli Polacy!
Uciekający mieszkańcy Czernięcina, Wólki, Gaju, Żurawia chowali się na łące, w bagnie i szuwarach. Niektórzy ratowali się przebierając za kobiety. Ukrywali się na tzw. górkach- strychach budynków gospodarczych, piwnicach… gdzie kto mógł uciekał w popłochu… wielu kierowało się w „lisie doły” bo to było miejsce bezpiecznych ucieczek w czasie wojny…kto się schował przeżył.
Strzelał bez mrugnięcia okiem Polak do Polaka brat do bezbronnego brata, wszyscy którzy uciekali lub wyszli przed dom zostali zabici. Uciekający to bezbronna zupełnie ludność cywilna… ludzie, którzy przed chwilą jeszcze uciekali od Niemców… a teraz przyszło im uciekać od Polaków. Akcją kierowała Sowiecka straż graniczna rozkazy przyszły do Krasnostawskiego MO, a strzelali „ sąsiedzi” – Milicjanci z okolicznych wsi miedzy innymi z Żabna, Wierzchowiny, Huty, Gródek – świadkowie pamiętają!
Głównym celem akcji było zastraszenie i rozbicie struktury Polskiego Ruchu Oporu
Zostali wtedy zabici mieszkańcy Czernięcina:
1. Czub Jan – lat 58,
2. Derkacz Franciszek – lat 16,
3. Pachuta Stanisław – lat 45,
4. Polski Stanisław - lat 27,
5. Kajkowski Tadeusz – lat 25.
Z Żurawia zginął:
6. Gąbka Zdzisław – lat 17 – ojciec jego zginął na Majdanku,
7. Gajewski Henryk – lat 31.
W Gaju zastrzelony został:
8. Błaszczak Jan – lat 43,
9. Hajduk Stanisław – lat 26.
W Wólce Czernięcińskiej:
10. Zawiślak Bolesław lat 27,
11. Zawiślak Stanisław lat 38.
Zaaresztowano około 50 ludzi których poprowadzono „zmaltretowanych” w stronę Turobina, tam jeden z aresztowanych podjął próbę ucieczki. Niestety taki akt desperacji i nieposłuszeństwa został przypieczętowany śmiercią a był to:
12. Sieciechowicz Władysław lat 38
Rozbicie przez Sowietów struktur nie zakończyło oporu wobec totalitaryzmu.
Rozwiązanie AK przyniosło zarazem rozdrobnienie organizacyjne. Wielu żołnierzy podziemnego wojska nie przerwało walki po wejściu Armii Czerwonej, wielu wróciło „do lasu” w obliczu represji i aresztowań.
Okupacja Sowiecka okazała się o wiele trudniejsza od hitlerowskiej. Reżim rozlał się na cały kraj i na wiele lat, bo aż do 1989 roku.
Masowe zbrodnie komunistyczne – łączna liczba ofiar szacowana jest pomiędzy 85 a 100 milionów ludzi. Ofiary masowych mordów i egzekucji dokonanych na politycznych przeciwnikach, wojen domowych, kampanii terroru, reform rolnych i wyniszczenia w obozach pracy obejmują również ofiary wojen zewnętrznych, głodu, chorób oraz śmierci w wyniku wycieńczenia w łagrach i obozach pracy.
W tej chwili łączną liczbę Polaków, którzy padli ofiarami reżimu sowieckiego szacujemy na prawie 2 mln.
Do dziś szukamy ich prochów a nawet miejsc pochówku…- odkrywamy prawdę o tych wydarzeniach i pielęgnujemy pamięć o tych, którzy zginęli lub byli represjonowani tylko dlatego, ze byli Polakami.
My dzisiaj chcemy ocalić od zapomnienia wydarzenia z 19 kwietnia 1945 roku. Upamiętnić tych, którzy tutaj zginęli, a ich krew popłynęła rzeką Por i użyźniła ziemię naszej małej Ojczyzny.
Wykorzystano:
- materiały udostępnione przez IPN,
- kronikę SP w Czernięcinie z 1945 roku wpis ówczesnego kierownika placówki – Jana Pańczyka,
- relacje: Czesława Derkacza, Antoniego Derkacza oraz Wiesława Sobótki.
Podziękowania dla uczestników rekonstrukcji:
- Grupy rekonstrukcyjnej „Wir”
- Domu Seniora z Tarnawie
- Maciejowej Kapeli
- Kapeli Turobińskiej
- Nauczycieli, Rodziców, Dzieci i Uczniów SP w Czernięcinie
- Społeczności lokalnej
Autor: tekstu: Małgorzata Sikora, zdjęć: Marzena Antończak
66
Myślę, więc nie śmiecę! Sprzątanie Świata 2021
W tym roku po raz 28. wyruszyliśmy, by posprzątać Polskę!
Pani Marzena Antończak zgłosiła udział naszej szkoły w przedsięwzięciu do Fundacji Nasza Ziemia, koordynatora akcji Sprzątanie Świata - Polska 2021. Otrzymaliśmy materiały do przeprowadzenia zajęć stacjonarnych, plakaty oraz rękawice i worki do segregacji śmieci na zajęcia terenowe.
Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w ogromnych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas.
Szkolny organizator akcji, p. Marzena Antończak, dziękuje uczniom za udział a nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
Autor: tekstu: Marzena Antończak, zdjęć: Sylwia Niedźwiedź
8
Dzień Kropki
15 września w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto oryginalności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy. Święto zapoczątkowała książka Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji stała się bohaterka książki, mała dziewczynka Vashti, która zupełnie nie wierzyła we własne możliwości. Dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki zmieniła zdanie o sobie i odkryła, że jednak coś potrafi. Dziewczynka nie tylko uwierzyła w siebie, ale tę wiarę w siebie przekazała innym. Idea, którą przekazuje książka zainspirowała wielu pedagogów, nauczycieli, wychowawców, bliotekarzy, którzy organizują wiele przedsięwzięć pomagających dzieciom na całym świecie. W naszej szkole także postanowiłyśmy przyłączyć się do obchodów Dnia Kropki, zachęcając w ten sposób naszych uczniów do odkrywania swoich zdolności i talentów, których być może jeszcze nie odkryli lub nie są ich świadomi.
Uczniowie zapoznali się z istotą Dnia Kropki, historią Vashti poprzez projekcję filmu „The Dot” (ang. Kropka). Zarówno klasy I-III jak i IV-VIII chętnie wzięły udział w pokazie mody kropkowej. Pamiątkowe zdjęcia uczniowie oraz nauczyciele mogli robić w Kropkowej fotoramce z wykorzystaniem różnych rekwizytów.Dzień Kropki w naszej szkole zorganizowały Panie: Aneta Jonasz oraz Katarzyna Madej.
Autor: Aneta Jonasz, zdjęć: Justyna Gawda, Iwona Kurdziel
15
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu i szkole
W 2021 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września (środa). Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu dni nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wydarzenia jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.Samorząd Uczniowski wraz z Paniami: Nadią Batorską, Sylwią Niedźwiedź oraz opiekunem SU Anetą Jonasz zorganizował Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole. Wybraliśmy książkę pt. „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett. Uczniom z klas I - VIII Książkę czytali: Martyna Batorska, Maja Derkacz, Patrycja Krzyszczak oraz Aleksander Witowski.
Natomiast w przedszkolu uczniowie czytali naszym najmłodszym podopiecznym wiersze Julian Tuwima. Z klasy III czytali: Weronika Gawda, Julia Hajdamaszek, Zuzanna Puławska, Oliwia Romanek, Nikola Snopek; z klasy IV - Gabriel Żur, Andrzej Sobol; z klasy V - Michał Matyjaszek oraz Michał Rapa.
Autor: tekstu: Aneta Jonasz, zdjęć: Aneta Jonasz, Agnieszka Puławska
1
Dzień Chłopaka w szkole „U Szymona”
Dzień 30.09.2021r. w naszej szkole obchodziliśmy bardzo miło i wesoło. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem- Panią Anetą Jonasz oraz Panią Justyną Gawdą zorganizował dla naszych kolegów i koleżanek mnóstwo niespodzianek, między innymi Wybory Mistera Szkoły 2021.
Chłopcy prezentowali się w strojach codziennych, następnie przebierali się w wylosowane, niekoniecznie pasujące do siebie ubrania, a dziewczyny bacznie obserwując wybierały nie tylko najbardziej przystojnego chłopaka, ale także najmilszego.
Następną atrakcją była zabawa z krzesełkami. Tutaj liczył się refleks i zwinność . Ta konkurencja rozbawiła nas do łez. Zaangażowanie chłopców było bardzo duże. W kolejnej konkurencji uczestnik musiał wykazać się inteligencją. Chłopcy mieli za zadanie wyciągnąć los, odpowiedzieć na pytanie lub dokończyć przysłowie.Po tych konkurencjach wyłoniliśmy Mistera Szkoły, którym w kategorii klas I-III został Kacper Poklepa z kl. II. Drugie miejsce zajął Adam Buszowski z kl. III.
Spośród uczniów klas IV-VIII Misterem Szkoły został Mateusz Olcha z kl. VIII, zaś drugie miejsce otrzymał Aleksander Witowski z kl. VIII.
Uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni słodkościami, zaś zwycięzcy zostali ukoronowani i otrzymali koszulki z podpisami dziewcząt. Kolejnym punktem Dnia Chłopaka była zabawa taneczna, w której wszyscy wzięli czynny udział.
Autor: Aneta Jonasz
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
21 września 2021 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym udział wzięli: Martyna Brodaczewska, Maja Derkacz, Patrycja Krzyszczak, Michał Rapa, Aleksander Witowski, Kacper Woźnica i Karol Żłób. W pierwszej części uczniowie składali życzenia nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, następnie przekazywali przepis na idealnego ucznia. Atrakcją dnia okazała się Szkolna Gala Oskarowa. Nauczyciele otrzymali dyplomy w następujących kategoriach:
Królowa Matka- Pani Dyrektor Małgorzata Sikora
Znawca Chrząszcza i Chrabąszcza- Pani Marzanna Antończak
Złoty Pazurek- Pani Henryka Pietroń - Polska
Gorący Uśmiech- Pani Joanna Puchała
Muza Młodych Twórców- Pani Bożena Romańska
Plusik i Minusik – Pani Justyna Gawda
Przyjaciółka Molików Książkowych – Pani Anna Biernat
Znawca Tabliczki Mnożenia – Pani Iwona Kurdziel
Mistrzyni Cząsteczek i Atomów – Pani Izabela Żłób
Sokole Oko – Pani Małgorzata Dybiec
Złota Katarynka - Pani Nadia Batorska
Baw się z nami laleczkami – Pani Agnieszka Puławska
Baw się z nami laleczkami - Pani Anna Szewczyk
Niebiański Spokój – Pani Dorota Skiba
Konsultacje Zawodowe – Pani Anna Derkacz
Mów Dokładnie i Poprawnie - pani Agnieszka Buszowska
Mistrzyni Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej – Pani Małgorzata Kolano
Kreatywna Dłoń – Pani Aneta Jonasz
Pomocna Dłoń – Pani Sylwia Niedźwiedź
Pomoc Roku – Pani Katarzyna Madej
Pędzlem po sztaludze – Pan Zbigniew Derkacz
Piłeczki, Tyczki i Potyczki – Pan Michał Zdybel
7Autor: Aneta Jonasz
"Nie śmie(r)ć" - jestem odpowiedzialny - nie zabijam!
"Wzmocnienie edukacji ekologicznej. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne."
Tak brzmi punkt 6 zawarty w "Podstawowych kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022" ogłoszony przez MEiN.
O edukacji ekologicznej można mówić długo i dużo. Jedną z naszych odpowiedzi na postulat wzmacniania edukacji ekologicznej jest udział w akcja "Nie śmie(r)ć".
To tylko jedna plastikowa butelka, to tylko jeden pojemnik po ciastkach, to tylko jeden .... powiedziało dziesięć, sto, tysiąc osób...
To tylko mała plastikowa reklamówka, to tylko mały pojemnik po lodach, to tylko mały śmieć... mały, ale o dużym znaczeniu...
Na każdym kroku widzimy bezmyślnie wyrzucone śmieci... Na pozór mały odpad może stać się wielką pułapką i śmiertelnym niebezpieczeństwem dla życia wielu zwierząt...
Pamiętajmy, każdy odpad ma swoje miejsce - kosz na śmieci, a jeżeli go nie ma w pobliżu to zabieramy go ze sobą, nie wyrzucamy bezmyślnie powstałych śmieci, nie wyrzucajmy ich gdzie popadnie...
Autor: Marzena Antończak
Nauka dla Ciebie
Autor: Justyna Gawda
Cel: sprawić, aby klasy były puste...
Pani Marzena Antończak, jak co roku, zgłosiła udział naszej szkoły w
akcji Dzień Pustej Klasy. Obchodzimy go rokrocznie (zawsze w trzeci piątek czerwca) i jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu.
Autor: Marzena Antończak
Dzień Pustej Klasy 2022
Wspólnie z blisko 1000 szkół i przedszkoli (ponad 7000 klas i grup) z cał
ego kraju udowodniliśmy, że nauka na powietrzu jest przyjemna i konieczna dla zdrowia psychicznego i fizycznego ale także, że można się wspaniale uczyć nie tylko przyrody, biologii i geografii, ale także fizyki, muzyki, plastyki, polskiego, języków obcych. Wychodzenie w teren to nie "marnowanie czasu", ale jeden ze sposobów uczenia się. Tak, w terenie z powodzeniem można realizować podstawę programową, nabywać kompetencje kluczowe i rozwijać się.
Autor: Marzena Antończak
3
Uczymy Dzieci Programować
Uczniowie klasy I i II uczestniczyli w tym roku szkolnym w IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego - Uczymy Dzieci Programować. Szkolny koordynator programu, p. Marzena Antończak już otrzymała certyfikat dla szkoły, a uczestnikom programu pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Autor: Marzena Antończak
Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas…
Dnia 22 października 2021r. mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły księdza proboszcza Bolesława Stępnika oraz zastępcę wójta pana Piotra Maciąga. A okazja była wyjątkowa.
Tego dnia uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli im rodzice. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności biorąc udział w przedstawieniu
pt.: „Witajcie w szkole pierwszaki”. Następnie złożyły ślubowanie, że będą starać się być dobrymi uczniami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się jak kochać ojczyznę i jak być dobrymi Polakami. Po ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Sikora dokonała aktu pasowania na ucznia. Następnie klasa druga wraz z wychowawczynią panią Joanną Puchałą powitała swoich młodszych kolegów wręczając im drobny upominek. Po uroczystości pierwszaki z wychowawczyniami – paniami Joanną Pawlas i Iwoną Kurdziel oraz z zaproszonymi gośćmi udały się na słodki poczęstunek do swojej klasy.Jestem przekonana, że dzień ten na długo zostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją wielką przygodę ze szkołą.
Uroczystość pasowania nie byłaby tak piękna, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. W tym miejscu pragnę podziękować:
Pani Marzenie Antończak – za profesjonalną fotorelację z uroczystości oraz za wkład w przygotowanie dekoracji,
Pani Edycie Prokopiuk – za fachowo przygotowaną oprawę muzyczną,
Pani Anecie Jonasz za poświęcony czas i wsparcie,
Rodzicom uczniów klasy pierwszej za pomoc udzieloną dzieciom w opanowaniu tekstów oraz za przygotowanie słodkiego poczęstunku i piękne kwiaty
Autor: Iwona Kurdziel
Jesteśmy Polką i Polakiem”
Uczniowie ubrani odświętnie, uczestniczyli w zajęciach poświęconych Polsce i symbolom narodowym. Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, uczniowie klas I - III zebrali się w sali gimnastycznej aby zaprezentować przygotowane wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji to także patriotyzm.
Autor: tekstu: Henryka Pietroń - Polska, filmu: Iwona Kurdziel
4
Naukobus, czyli mobilna stacja badawcza
W dniach 9-10 listopada Naukobus, czyli mobilna stacja badawcza z eksponatami zawitała do naszej szkoły. Program „Nauka dla Ciebie” to wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, który ma na celu zainteresowanie najmłodszych nauką poprzez zabawę oraz rozwijanie ciekawości poznawczej. Mobilne laboratorium wraz z edukatorami przez dwa dni zachwycało uczniów i nauczycieli. W tym czasie odwiedzili nas również uczniowie Szkoły Podstawowej w Gródkach. Zarówno maluchy jak i starsi uczniowie byli zachwyceni eksponatami. Każda z klas uczestniczyła w zajęciach interaktywnych a edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniali wszelkie wątpliwości oraz odpowiadali na pytania.
Podczas wystawy uczniowie mieli do dyspozycji eksponaty tj. stół łamigłówek i szyfrów, człowiek układanka, wirujące krzesło, kula plazmowa, wyścigi walców, najszybsza zjeżdżalnia, sprawdź swoją pamięć, szybkość reakcji oraz jak powstaje film. Szczególną uwagę uczniów zwróciła kula plazmowa oraz urządzenie do sprawdzania szybkości reakcji. Dużym powodzeniem wśród najmłodszych uczestników wystawy cieszył się model 3D człowieka. Starszych uczniów zainteresowało wirujące krzesło oraz stół łamigłówek, przy którym spędzali sporo czasu. Ciekawym doświadczeniem również okazał się eksponat do tworzenia filmów, który pozwolił zrozumieć sposób powstawania filmu. Stacje badawcze dały szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Wystawa udowodniła, że nauka to nic strasznego a czasem potrafi zaskoczyć. Prezentowane eksponaty budziły ciekawość, bawiły i wciągały nie tylko dzieci.
Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali „Poradnik młodego naukowca”, który zawiera propozycje doświadczeń, które mogą samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
https://youtu.be/dGFNjvtjWHI
7
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Dnia 22 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Jest to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się z USA. Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli napisać życzenia i pozdrowienia oraz wrzucić je do „poczty życzeń”. Zostały ogłoszone wyniki plebiscytu życzliwości dla poszczególnych klas. Każda klasa mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w „ramce życzliwości”. Ponadto rozwieszone zostały karteczki z dobrym słowem, które chętni uczniowie mogli zabrać ze sobą lub podarować komuś
.
Autor: Katarzyna Madej, Sylwia Niedźwiedź
23
Nasze priorytety
Wzmocnienie roli języka polskiego - oto jeden ze szkolnych tegorocznych priorytetów. Nasz język ojczysty stanowi dla nas wartość, daje nam poczucie tożsamości narodowej. Świadomość, że polszczyzna tworzona jest przez każdego Polaka, zobowiązuje do odpowiedzialności za język, dlatego przygotowaliśmy naszym uczniom wiele propozycji i zaplanowaliśmy wiele działań, które już od początku roku wzbogacają nasz kalendarz szkolny. Są to różnego rodzaju wydarzenia, akcje informacyjne, konkursy, gazetki, ogólnoszkolne głośne czytanie lektur, wystawy prac konkursowych, zeszyty do kaligrafii i pięknego pisania oraz wiele, wiele innych…
W październiku odbył się Konkurs CzytaMy, w którym wzięli udział chętni uczniowie klas VI-VIII. Po wykonaniu zadań konkursowych przygotowali gazetkę ukazującą ciekawe komiksy, zakładki książkowe, krzyżówki i pytania dotyczące treści wybranej lektury. Gazetka cieszyła się zainteresowaniem wielu uczniów.
Innym działaniem, jakie znalazło zainteresowanie wśród uczniów był Szkolny Konkurs Ortograficzny Mistrz Pióra Dyrektora Szkoły. W zmaganiach ortograficznych wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Tytuł Mistrza Pióra Dyrektora Szkoły zdobyła uczennica klasy szóstej Roksana Kurdziel.
Kolejne zaplanowane całoroczne działanie przebiega pod hasłem: Jestem Polakiem, znam język ojczysty! W tym przypadku uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują szereg trudnych pod względem ortograficznym wyrazów, którymi następnie dekorują zakątki szkolne. Uczniowie chętnie odwiedzają owe ortograficzne zakątki i uważnie śledzą pisownię prezentowanych wyrazów.
Próbujemy podkreślać rolę języka ojczystego w każdym możliwym momencie - nie tylko poprzez działania ogólnoszkolne ale i klasowe – nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale też na lekcjach techniki, plastyki, informatyki czy godzin z wychowawcą. Podczas wspomnianych zajęć uczniowie próbują wznosić na wyżyny kunsztu swoje pismo ćwicząc je w swoich zeszytach do kaligrafii. Jesteśmy ciekawi, kto zostanie Mistrzem kaligrafii ? Zapewne odpowiedź poznamy pod koniec roku szkolnego.
Przed nami jeszcze wiele zaplanowanych działań.
Autor: Bożena Romańska
12
Teatr Narodzenia
https://youtu.be/2gel_w9GEcU
Dzień bez plecaka
https://youtu.be/QihyH9xO6sc
Niedziela Palmowa
Palmy wielkanocne symbolizują mękę i triumf Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jak pokazuje polska tradycja, idealna palma wielkanocna musi być smukła i wysoka.
Ponadto powinna zawierać gałązki wierzbowe ze srebrzystymi baziami. Często przyozdabia się ją również roślinami tj. świerk, tuja czy bukszpan, a następnie dekoruje ozdobnymi wstążkami czy suszonymi kwiatami. Nasi uczniowie z klas 0 - VI przygotowali w szkole takie właśnie palmy by dzisiejszego dnia poświęcić je w Kościele Parafialnym w Czernięcinie.
Dziękujemy katechetce, p. Dorocie i rodzicom za pomoc a ks. proboszczowi za modlitwę i "słodkie" podziękowanie.
Autor: Marzena Antończak
5
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs w formie Escape roomu. Uczniowie podzieleni na 4 osobowe zespoły rozwiązywali zagadki. Jedne łatwe, inne trudne ale były również MEGA trudne! Nie są jeszcze znane wyniki konkursowych zmagań, gdyż część uczniów reprezentowała dzisiaj szkołę w zawodach sportowych więc zaczekamy na nich do poniedziałku...
Autor: Marzena Antończak
17
Zawody sportowe w piłce nożnej dziewcząt
Zawody międzygminne:
SP Czernięcin - SP Goraj - 1:0
SP Czernięcin - SP Frampol - 2:0
1 miejsce: SP CzernięcinZawody powiatowe:
SP Czernięcin - SP Korytków - 1:0
SP Czernięcin - SP Biłgoraj nr 5 - 3:0
Finał SP Czernięcin - SP Aleksandrów - 2:5
Drużyna w składzie: Antończak Martyna, Chachuła Klaudia, Brodaczewska Martyna, Romanek Patrycja, Krzyszczak Patrycja, Polska Weronika, Dziura Amelia zajęła 2 miejsce w powiecie Biłgoraj w roku szkolnym 2021/2022. Gratulujemy sukcesu!Autor: Zbigniew Derkacz
Szkolny Dzień Języka Ojczystego
28 kwietnia świętowaliśmy Szkolny Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg działań promujących poprawność językową, ortografię, kaligrafię i wiele innych… Na początku uczennice klasy VII Maja Derkacz i Patrycja Krzyszczak przybliżyły kilka ciekawostek dotyczących języka polskiego, następnie uczniowie klasy VI zaprosili do zabawy kolegów z klas IV- VIII na powtórkę pod tytułem: Ortografia śpiewająco. Kolejne zadania odbywały się w ramach lekcji języka polskiego. Uczniowie zmagali się z językiem poprawnie odczytując tak zwane „łamańce językowe”, które dość często okazały się trudne do wyartykułowania , ale za to wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie odnieśli się do zadań pod hasłami: Kochaj, szanuj, odkrywaj polszczyznę oraz Pięknie piszę, pióra w dłoń. W tych przypadkach należało wykonać plakaty promujące język polski oraz odbyć lekcję kaligrafii i napisać pięknymi, kunsztownymi literami fragment tekstu.
Te wspólne chwile zabawy i rozrywki z językiem polskim dla wielu uczniów stały się okazją do aktywności, kreatywności, humoru ale też nauki oraz świadomości, czym jest język ojczysty dla Polaka.
Autor: Bożena Romańska
21
Podsumowanie pierwszego etapu edukacji
2 maja 2022r. uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem . Sprawdzian składający się z trzech części – polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej, badał kluczowe umiejętności trzecioklasistów, takie jak:
- czytanie ze zrozumieniem
- słuchanie ze zrozumieniem
- pisanie
- wiedza o języku
- liczenie i sprawność rachunkowa
- praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych
- rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych
- obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza
14 czerwca otrzymamy od wydawnictwa Operon raport podsumowujący wyniki naszych uczniów oraz zestawienie wyników ogólnopolskich. Wydawnictwo przygotuje także statystykę szkolną, raport z wynikami klasy oraz ocenę opisową każdego ucznia. Dodatkowo zostanie opracowana krajowa i regionalna statystyka wyników sprawdzianu, która umożliwi rodzicom i nauczycielom porównać wyniki osiągnięte przez ich dzieci z kolegami w całej Polsce. Już dziś jesteśmy ciekawi jak wypadną nasi trzecioklasiści.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
2
Spotkanie z podróżnikiem – "Indie”
„Pewnego dnia poszedł kąpać się do stawu z chłopcami z wyższych kast. Zobaczył go stróż i zaczął w niego rzucać kamieniami. Namdeo cały zakrwawiony uciekł do miejsca, gdzie mieszkał, i schował się. Jego matkę obrzucono wyzwiskami, więc kiedy wróciła do domu, zbiła go za to, że zbrukał staw i narobił jej kłopotów”.
Fragment książki: "Indie. Miliony zbuntowanych" - O życiu niedotykalnych
W prezentacji, razem z podróżnikiem, m. in.:
- wtopiliśmy się w tłumy przechodniów codziennie zalewające największe miasta Indii,
- odwiedziliśmy duchową stolicę Indii – Waranasi,
- spędziliśmy cały dzień w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur,
- odbyliśmy podróż po Gangesie – świętej rzece milionów hindusów,
- podziwialiśmy wspaniały Taj Mahal – według mnie najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi,
- zobaczyliśmy przedziwne pałace, jak i najstraszniejsze dzielnice nędzy,
- wybraliśmy się w fascynująca podróż, podczas której na grzbiecie wielbłąda maszerowaliśmy przez majestatyczną Pustynię Thar,
- byliśmy w Radżasthanie – baśniowej krainie potężnych Maharadżów i pięknych księżniczek,
- usłyszeliśmy o Gandhim i niepodległych Indiach,
- poczuliśmy atmosferę Tybetu,
- przejechaliśmy się pociągiem – zabawką w Himalaje,
- zdobyliśmy kilka szczytów w Himalajach.
Autor: Marzena Antończak
Spotkanie z poetką i etnografem
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Dzień Patrona w naszej szkole
Szymon Szymonowicz – poeta polski i łaciński patronuje czernięcińskiej szkole od 1968 roku. Dzień Patrona jest od lat wpisany w tradycję naszej szkoły. W tym roku świętowaliśmy 07.06.2022r. Program uroczystości podzielony był na dwie części: spotkanie poetycko - historyczne oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
W tym szczególnym dniu gościliśmy wyjątkowe osoby: poetkę Panią Marzenę Mariolę Podkościelną - absolwentkę naszej szkoły oraz Pana Mateusza Sorokę z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.
Pani Marzena Podkościelna podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z naszą szkołą oraz przybliżyła nam pisane przez Szymona Szymonowicza „Nagrobki zbieranej drużyny” – żartobliwe i w przeważającej mierze czterowersowe epitafia poświęcone zwierzętom. Poetka zaprezentowała również wybrane fragmenty swojej twórczości i udzieliła cennych rad młodym pisarzom.
Etnograf - Pan Mateusz Soroka wyjaśnił społeczności szkolnej czym zajmuje się etnografia oraz opowiedział o belce zwanej siostrzanem. Belka z wyrytym łacińskim napisem pochodzi z Czernięcina i obecnie znajduje się w muzeum w Krasnymstawie.
Kolejna część Dnia Patrona odbyła się na świeżym powietrzu. Uczniowie realizowali „Zielone recepty u Szymona”. Pytacie - Co to takiego? Zielona recepta - to skierowanie do prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia. Według ekspertów regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom w tym chorobom serca, cukrzycy, zapaleniu stawów, osteoporozie, zaleca się również lepsze odżywianie z większą ilością warzyw i owoców. Zielone recepty mogą zmniejszyć uzależnienie pacjentów od leków na receptę w leczeniu przewlekłych chorób.
W szkole im. Szymona Szymonowicza w skład tych recept wchodziły między innymi: wyścigi: „skok po tabliczkę mnożenia”, „razem przez orografię”, wyścigi z miotłami czy tor przeszkód. Największym zainteresowaniem cieszył się wyścig fajerek, czyli zapomniana zabawa z lat 70 – 80. Osobą odpowiedzialną za realizację „recept” był Pan Michał Zdybel.
Autor: Michał Zdybel
9
Dzień Patrona Szkoły
„Życie - obrazy ze słońcem”
Marzena Mariola Podkościelna
Pamięć o patronie szkoły – Szymonie Szymonowiczu uczciliśmy 7 czerwca 2022 roku. W tym dniu z wielkim zaszczytem gościliśmy absolwentkę naszej szkoły – poetkę i jurorkę wielu konkursów poetyckich, publikującą swoje utwory w ogólnopolskich pismach literackich oraz wydawnictwach zbiorowych - panią Marzenę Mariolę Podkościelną oraz etnografa – pracownika Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie – pana Mateusza Sorokę. Przybył także przedstawiciel władz Gminy – zastępca wójta pan Piotr Maciąg. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor szkoły – pani Małgorzata Sikora, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas I - VIII.
Po przywitaniu przez panią dyrektor gości, głos zabrał pan Mateusz Soroka, który przybliżył wszystkim zebranym życie i twórczość Szymona Szymonowicza, zwracając szczególną uwagę na tematykę sielanek. Następnie nawiązał do przechowywanej we wspomnianym muzeum belki stropu drewnianego z dworku w Czernięcinie. W staropolskim języku belkę tę zwano tragarzem lub siestrzanem. W dalszej części spotkania gość specjalny – poetka - pani Marzena Mariola Podkościelna z pewną dozą humoru i dystansu odniosła się do twórczości patrona szkoły i jego utworów zwanych nagrobkami. Teksty te to często żartobliwe i w przeważającej mierze kilkuwersowe epitafia poświęcone zwierzętom. Wspomniała także o wielu innych utworach poety. Tym samym wyraźnie zaakcentowała różnorodność pracy twórczej Szymona Szymonowicza. Nasza absolwentka następnie mówiła o swojej wczesnej i obecnej twórczości, po czym szczególnie wyakcentowała widniejący na gazetce cytat z jej wiersza, dotyczący istoty życia, które nazywa obrazami ze słońcem. Jednocześnie przywołała cytat z Sielanek Szymona Szymonowicza: „Słoneczko, śliczne oko, dnia oko pięknego…”. To słowo – klucz – słońce - obecne w tych dwóch twórczościach stało się jakby klamrą spajającą w całość nasze poetycko – historyczne spotkanie.
Autor: Bożena Romańska
10
Wspomnienie Dnia Dziecka
Pierwszego czerwca w Szkole u Szymona świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dzień ten rozpoczął się od audycji muzycznej przygotowanej dla najmłodszych przez Kapelę Turobińską pod kierownictwem Pani Edyty Prokopiuk. Uczniowie z klas 1-3 oraz przedszkolaki mieli okazje zapoznać się bliżej z instrumentami takimi jak akordeon, klarnet czy kontrabas. Następnie dzieci ruszyły do tańca i wspólnej zabawy w takt znanych im piosenek.
Po audycji gościliśmy delegację z Zespołu Szkół w Turobinie. Uczniowie z klas 4 oraz 6 pod przewodnictwem pań Marioli Wolanin oraz Edyty Misztal - Hajduk oraz pana Andrzeja Snopka, zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w dwóch przedstawieniach, których tematem przewodnim były legenda o Bazyliszku oraz o królewnie i jej urodzinach.
Po występach odbyły się gry i zabawy na świeżym powietrzu. Niecodzienny mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele zakończył się wygraną grona pedagogicznego. Uczniom dziękujemy za sportowego ducha walki.
Autor: Iwona Kurdziel
2
Są w życiu chwile, które coś ważnego rozpoczynają lub coś kończą...
Dwie rzeczy, które najtrudniej powiedzieć: Cześć - po raz pierwszy, do widzenia - po raz ostatni...
Zakończenie pracy zawodowej jest bez wątpienia ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka... Pamięcią sięgamy do minionych lat, dokonujemy podsumowań, wspominamy chwile spędzone wśród współpracowników... Tak też było 24 czerwca 2022 roku, gdy grono pedagogiczne naszej szkoły, w takiej właśnie atmosferze, pożegnało panią Joannę Pawlas i pana Zbigniewa Derkacza, którzy żegnają się z naszą szkołą na gruncie zawodowym.
Pani Joanna Pawlas, pracowała w Szkole Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie 34 lata, od 1 września 1988 roku jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Pan Zbigniew Derkacz, pracował w Szkole Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie 38 lat, od 1 września 1984 roku, jako nauczyciel wychowania fizycznego i sztuki.
Niektórzy z nas żegnali "tylko" kolegę i koleżankę z pracy. Inni dodatkowo wychowawcę swoich dzieci a są wśród nas i tacy, którzy pożegnali zarazem swoich nauczycieli, z którymi lata temu osiągali wspólnie niemałe sukcesy...
Dziękujemy za wszystkie lata wspólnej pracy, za pracowitość, wytrwałość, cierpliwość, pomoc, uśmiech, słowa wsparcia, opiekę nad młodymi nauczycielami stażystami oraz wkład pracy i zaangażowanie w funkcjonowanie naszej "Szkoły u Szymona". Życzymy spełnienia marzeń, planów oraz założonych celów. Niech ten czas emerytury będzie czasem aktywności, szczęścia i radości. Drodzy nauczyciele – emeryci, żyjcie najpiękniej jak umiecie… teraz bez ograniczeń czasowych, rozwijając swoje pasje i zainteresowania!
Teatralna lekcja języka angielskiego
Dnia 23 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się inscenizacja przedstawienia ”Cinderella” w wersji anglojęzycznej. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy 3 pod kierownictwem pani Nadii Batorskiej i Agnieszki Buszowskiej. Wszyscy uczniowie świetnie się odnaleźli w świecie teatru. W rolę wyrachowanej i zachłannej macochy wcieliła się uczennica Zuzanna Puławska. Jej zazdrosne i rozpieszczone córki zagrały Julia Hajdamaszek i Nikola Snopek. Siostry Kopciuszka uświetniły występ rozśmieszając publiczność swoimi komicznymi gestami, mimiką twarzy oraz specyficznym zachowaniem. Uczennica Oliwia Żychar zagrała natomiast rolę skromnego i cichego Kopciuszka zmuszanego przez okrutne siostry do ciężkiej i mozolnej pracy. Adam Buszowski zagrał rolę księcia, który bezgranicznie zakochał się w Kopciuszku. Role heroldów zagrali Michał Bida, Nikodem Ruszczyk i Dawid Witek.
Oliwia Romanek wystąpiła w roli królowej.
Oprawą muzyczną zajęła się pani Edyta Prokopiuk.
Uczennice Patrycja Krzyszczak (gitara) i Martyna Brodaczewska (klarnet) oraz pani Edyta Prokopiuk (akordeon) zagrały walca.
Młodzi artyści wykazali się zdolnościami aktorskimi, które wprawiły szkolną publiczność w dobry nastrój. Występ dzieci przyjęty został z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami, a sami wykonawcy sztuki zyskali poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.
Ta przygoda z teatrem, chociaż na poziomie amatorskim, była dla uczniów bardzo pouczająca i na pewno poszerzyła ich horyzonty. Co więcej, wszyscy uczestnicy spektaklu zarówno widzowie, jak i aktorzy mogli przekonać się, że obcowanie z językiem angielskim w takiej formie jest kolosalnie ważne i może być ciekawe oraz inspirujące.Autor: Nadia Batorska
48
Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022
Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 miała miejsce
w czwartek 23 czerwca. Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, przedstawiciele władz samorządowych, proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Bolesław Stępnik, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Pani dyrektor Małgorzata Sikora bardzo serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości.
Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią p. Justyną Gawda przygotowali część artystyczną podczas której został reaktywowany program telewizyjny pt. „Randka w ciemno”, przedstawiony został układ taneczny pt. „Historia tańca” oraz kabaret pt. „Egzamin”. W kolejnej części tego spotkania uczniowie dziękowali pani dyrektor oraz nauczycielom za codzienny trud włożony w ich nauczanie i troskliwą opiekę każdego dnia.Na koniec uroczystości nie zabrakło chwil wzruszeń. Uczniowie klasy VII przygotowali chwile pożegnania i wręczyli absolwentom medale. Pożegnania nigdy nie są łatwe, zwłaszcza gdy przychodzi pożegnać się po latach spędzonych razem.
Nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie absolwenci otrzymali następnego dnia podczas oficjalnego zakończenia roku szkolnego.
Drodzy Absolwenci!
Sięgajcie więc po nowe doświadczenia, pamiętając przy tym, że szczyty zdobywa się krok po kroku. Los sprzyja odważnym, dla których pokonywanie siebie jest źródłem rozwoju i radości. Wy przez lata nauki w naszej szkole wielokrotnie dawaliście dowody, że nie boicie się wyzwań.
Życzymy Wam dalszej wytrwałości, radości oraz sukcesów na nowych drogach Waszego życia.„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”
Autor: Justyna Gawda
5
Kibicowaliśmy Resovi Rzeszów!
W dniu 22.11.2022r. chętne osoby z naszej szkoły pod opieką p. Michała Zdybla wybrały się na mecz siatkówki pomiędzy Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie. Celem naszego wyjazdu było kibicowanie w duchu fair play, oraz kształtowanie samodyscypliny. Mimo głośnego dopingu kibiców, Resovia uległa drużynie z Zawiercia 1-3 w setach. Pomimo przegranego meczu wszyscy byliśmy zadowoleni oraz pod dużym wrażeniem gry obu zespołów jak i atmosfery panującej podczas meczu.
Autor: Michał Zdybel
Wizyta w Bieszczadach
W dniach 12 – 13 października uczniowie klasy IV i kilku uczniów z klas II, V i VI pod opieką
3 rodziców i 4 nauczycieli, wyjechali na wycieczkę szkolną w Bieszczady. W trakcie 2 dniowej wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek w Krasiczynie oraz Zaporę w Solinie wraz z Elektrownią Wodną. Drugiego dnia mieli możliwość wędrówki na największy szczyt Bieszczadach po polskiej stronie Tarnicę liczącą 1346 m. Pomimo zmęczenia humory dopisywały wszystkim uczestnikom, a wspomnienia z pobytu w Bieszczadach na długo pozostaną w pamięci.Autor: Justyna Gawda
10
Pokazy z fizyki
W dniu 29 września uczniowie klasy VII i VIII udali się wraz z p. Justyną Gawda i p. Bożeną Romańską na Pokazy Fizyczne organizowane przez Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMSC w Lublinie. Pokazach z Fizyki są to zajęciach promujących oraz popularyzujących nauki ścisłe. To doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. W programie tegorocznych pokazów wiodą cztery tematy: Elektrostatyka, Płyny, Ruch obrotowy oraz Światło i oko.
Rajd rowerowy klasy VIII
Dnia 14.06.2022r. odbył się RAJD ROWEROWY KLASY VIII wraz z wychowawczynią p. Justyną Gawda i nauczycielem wychowania fizycznego p. Michałem Zdyblem. Trasa rajdu wiodła przez Radecznicę i Deszkowice do zbiornika wodnego w Nieliszu, gdzie odbył się dłuższy postój, w czasie którego mieliśmy możliwość wspólnego biesiadowania przy ognisku, dzięki gościnności wujka uczennicy Dominiki Dąbskiej, za który bardzo serdecznie dziękujemy. Do szkoły wracaliśmy trasą wiodącą przez Bzowiec i Zabłocie. Łączna długość trasy, która została pokonana przez uczestników to ok 54 km. Rajd był bardzo udany – pogoda i humory dopisały.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości.
Autor: Justyna Gawda
7
Niezapomniana przygoda w Parku Rozrywki Energylandia
Wyruszyliśmy 21 czerwca, wcześnie rano o godz. 4.45. Energylandia to park rozrywki położony 50 km na zachód od Krakowa. Na olbrzymim terenie o powierzchni 46 ha od godziny 10.00 do 19.00 czekało na nas kilkadziesiąt atrakcji. Absolutnie dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych. W każdej z sześciu stref: Bajkolandii, Strefie familijnej, Strefie ekstremalnej, Water Parku, Smoczym Grodzie, Aqualantis, każdy znalazł coś dla siebie.
Autor: Marzena Antończak
10
Aktywnie w Bałtowie
Ostatniego maja 2022r. grupa 35 uczniów wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Zbiórkę zaplanowano o godzinie 7.15 i niedługo później autobus odjechał sprzed budynku szkoły. Dla młodszych dzieci już sama podróż była wielkim przeżyciem. Około godziny 10.00 dotarliśmy na miejsce. Zaopatrzeni w żółte chustki z logo naszej szkoły zaczęliśmy zwiedzanie.
Na początek park dinozaurów z naturalnej wielkości modelami. Nie liczyliśmy ich wszystkich, ale było ich bardzo dużo, a prawie każdy inny. Dinozaury roślinożerne i mięsożerne, małe, średnie i olbrzymy. Ten największy – cóż mamy z nim wspólne zdjęcie, niestety bez głowy - jest poza kadrem
. Następnie zwiedzamy Muzeum Jurajskie, w którym zgromadzone zostały liczne skamieniałości prehistorycznych dinozaurów. Kto wypatrzy tropy dinozaurów?
Kolejny punkt naszej wycieczki to Prehistoryczne Oceanarium. W specjalnych okularach zanurzyliśmy się w podwodny świat morskich stworzeń, które żyły na Ziemi miliony lat temu. Zdjęcia w ciemnościach nie zawsze wychodzą dobrze, ale przeżycia pozostają w pamięci.
Coś na ząb w Bałtowskim Zapiecku i wracamy do oglądania. Kolejny punkt to Zwierzyniec Dolny, a w nim wiele gatunków ptaków i ssaków. To takie mini zoo, gdzie można przyjrzeć się z bliska różnym zwierzętom. Dla ciekawskich dwa filmiki w rolach głównych: lemur katta i małpa berber. Co robi ta małpka? Kto wie?
Po zwiedzaniu Zwierzyńca Dolnego czas na Zwierzyniec Górny? Kto jedzie z nami? Wsiadamy do amerykańskiego schoolbusa i w drogę na safari! W drodze towarzyszy nam sympatyczna Pani przewodnik, która opowiada o zwierzętach. Podglądamy: bydło Zebu, bydło szkockie, bydło watussi, jaki tybetańskie, owce kameruńskie, owce Quessant, owce Racka, owce czarnogłówki, kozy angorskie, kozy karłowate afrykańskie, kozy karpackie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, krowę domową, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele, żubry. A wielbłądzica (Kto pamięta jej imię?) zagląda do naszego autobusu . No tak…, taka sympatyczna grupa… Żegnamy samicę strusia wysiadującą jaja i lecimy na Sabatówkę.
W Sabatówce opiekę nad dziećmi przejmują przyjazne czarownice. Uff… chwila wytchnienia – dla opiekunów. Dla dzieci - na początek - tunel odwagi, później zabawy na placu i zaproszenie do chaty Tekli. Nauczyciele zerkają czujnym okiem to tu, to tam… Czy wszystko w porządku? Czy wszyscy uczniowie są? No tak! Znalazł się „dodatkowy uczeń”. Kto wypatrzy wśród patyków samca jaszczurki zwinki?
Schodzimy na dół. Niektórzy czekali na ten moment od początku wycieczki…. I jest! Doczekali się – Park Rozrywki! Dmuchańce, trampoliny, kolejki i karuzele. Mięśnie wyćwiczone, błędnik działa. Wszyscy żyją i dobrze się mają. Integracja zakończona? – Nieee. Plac zabaw, droga powrotna i dużo opowiadania!
A.B. – byłam, widziałam i jaszczurkę na fotce złapałam.
Autor: Agnieszka Buszowska
16
Wycieczka do Lublina
Zrobiliśmy to! Już drugi raz w tym roku szkolnym byliśmy na wycieczce w Lublinie. Najpierw obejrzeliśmy film przygodowy ,,Uncharted", by następnie korzystać z lodowego szaleństwa na kilka dni przed zakończeniem sezonu zimowego. Tradycyjnie wyjazd przyniósł dużo pozytywnej energii i wierzymy, że nie będzie to ostatnia wycieczka w tym roku szkolnym.
Autor: Kierownik: Zbigniew Derkacz
6
Wycieczka do Lublina
19 listopada 2021 (piątek), 46 uczniów klas III - VIII
wraz z 7 opiekunami
wybrało się na wycieczkę do Lublina. Coroczne wyjazdy do kina i na Icemanię (jazda na łyżwach) stały się w naszej szkole tradycją. Tak i tym razem obejrzeliśmy film pt. ,,Lew, wilk i ja’’. Opowieść o przyjaźni człowieka z dzikimi zwierzętami dostarczyła wielu wzruszeń; niektórzy mieli łzy w oczach. Następnym miejscem była oczywiście strefa jedzeniowa z Mc Donaldem, KFC oraz innymi atrakcjami kulinarnymi.
Było to konieczne, ponieważ potrzebowaliśmy dużo sił do jazdy na łyżwach - niektórzy cały wysiłek skupiali na kurczowym trzymaniu się bandy, ale niestety takie są początki późniejszych łyżwiarzy. Tak więc nieco poobijani, ale szczęśliwi i zadowoleni zgodnie z planem wróciliśmy do domu. Dla najmłodszych uczestników (klasa III) było to nowe, a zarazem ekscytujące wydarzenie.
Autor: Zbigniew Derkacz
W Parku Żywiołów
20 października uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej do Parku Żywiołów w Budach, który jest częścią Archipelagu Roztocze.
Park ten jest ciekawym miejscem, w którym dzieci nie tylko dobrze się bawią, ale też poznają otaczający je świat poprzez takie aktywności jak:
- słuchanie dźwięków w ciemnym pokoju pozbawionym innych bodźców,
- bawienie się dźwiękami poprzez zmianę pozycji ręki w kole,
- tworzenie własnej melodii,
- rozpoznawanie zapachów oraz przedmiotów ukrytych w ścianie przy wykorzystaniu jedynie zmysłu węchu lub dotyku,
- rozpoznawanie smaków,
- sprawdzenie się na laserowym torze przeszkód,
- eksperymentowanie,
- wirtualne poznanie czterech żywiołów - wody, ognia, ziemi i powietrza,
- i wiele innych.
Uczniowie mieli też okazję zwiedzić Park Miniatur przedstawiający kompleksy pałacowe, zamki
i budowle znane m.in. z trylogii H. Sienkiewicza (szczególnie z powieści „Ogniem i mieczem”). Młodsi świetnie bawili się w sali zabaw wewnątrz jak również na placu położonym przed budynkiem. Starsi
w tym czasie poznawali tajniki fizyki i chemii.Z relacji rodziców wynika, że dzieciom bardzo się podobało w Parku Żywiołów. Zachwycone opowiadały czego doświadczyły i jak miło spędziły czas. Miejsce to udowadnia, że nauka to super zabawa!
Autor: Iwona Kurdziel
Kierownik wycieczki szkolnej
Dyrektor szkoły może wskazać kierownika wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły o odpowiednich kwalifikacjach bez wymogu ukończenia przez nich kursu kierownika wycieczki szkolnej. W wyborze tym dyrektor kieruje się kwalifikacjami, jakie osoba ta posiada, a mianowicie czy są one odpowiednie do realizacji danej formy turystyki.
Wyznaczanie kierownika wycieczki
Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki to dyrektor szkoły uprawniony jest do wyznaczenia kierownika wycieczki. Może go wskazać spośród pracowników pedagogicznych szkoły o odpowiednich kwalifikacjach bez wymogu ukończenia kursu kierownika wycieczki szkolnej. W wyborze tym dyrektor kieruje się kwalifikacjami, jakie osoba ta posiada, a mianowicie czy są one odpowiednie do realizacji danej formy turystyki.
Zadania kierownika wycieczki:- opracowuje program i harmonogram wycieczki lub imprezy,
- opracowuje regulamin i zapoznaje z nim wszystkich uczestników,
- zapewnia warunki do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki lub imprezy oraz sprawuje nadzór w tym zakresie,
- zapoznaje uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania,
- określa zadania opiekuna w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki lub imprezy,
- nadzoruje zaopatrzenie uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy,
- organizuje transport, wyżywienie i noclegi dla uczestników,
- dokonuje podziału zadań wśród uczestników,
- dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki lub imprezy,
- dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki lub imprezy po jej zakończeniu.
Opiekun wycieczki:
- sprawuje opiekę nad powierzonymi mu uczniami;
- współdziała z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu;
- sprawuje nadzór nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa;
- nadzoruje wykonywanie zadań przydzielonych uczniom;
- wykonuje inne zadania zlecone przez kierownika wycieczki.
Zgodę na zorganizowanie wycieczki wyraża dyrektor szkoły, zatwierdzając kartę wycieczki. Zgoda rodziców na udział w wycieczce ucznia niepełnoletniego jest wyrażana w formie pisemnej.
Autor: Marzena Antończak
Rajd rowerowy
Dnia 15 czerwca 2021r. chętni uczniowie klasy V uczestniczyli wraz z wychowawcą, p. Zbigniewem Derkaczem, w rajdzie rowerowym po Roztoczu.
Autor: Zbigniew Derkacz
2
Wycieczka do ZOO
11 czerwca 2021r. uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami p. Joanną Pawlas, p. Henryką Pietroń - Polską i p. Joanną Puchałą odwiedzili Ogród Zoologiczny w Zamościu. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki.
Obserwowały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Zdobywały informacje o miejscach, z których pochodzą mieszkańcy zoo. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody, a bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. W drodze powrotnej pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
Autor: Joanna Pawlas
15
Zimowe obserwacje przyrodnicze
Każde dziecko w wieku wczesnoszkolnym jest ciekawe świata. Poznawanie rzeczywistości przyrodniczej jest bardzo ważnym elementem edukacji ucznia. W naszej szkole często organizowane są wycieczki edukacyjne umożliwiające dzieciom poznawanie przyrody wieloma zmysłami. Dostarcza ono uczniom wielu możliwości przeżywania nowych doznań, wzbogacania wiedzy, odczuwania i podziwiania piękna przyrody. Otwieranie oczu i nadstawianie uszu na wszystko co się dzieje w przyrodzie zimą było tematem obserwacji przyrodniczych, które miały miejsce 17.02.2021r. Uczniowie klasy II i III wraz ze swoimi nauczycielkami wyruszyli na pobliską ścieżkę edukacyjną, która zakończyła się przy pobliskiej rzece ,,Por”. Prowadziliśmy zimowe obserwacje przyrodnicze, w trakcie których poznawaliśmy właściwości śniegu i lodu, obserwowaliśmy ślady (tropy) zwierząt na śniegu, drzewa ogołocone z liści. Pośród gałązek udało nam się zobaczyć zbudowane przez ptaki opustoszałe gniazda, uczniowie rozpoznawali drzewa po gałązkach, szyszkach i rozwijających się baziach. Ważnym miejscem do obserwacji napotkanym na naszej trasie był usytułowany na łące karmnik, w którym żywiło się stadko ptaszków. Dzieci przez lornetkę poznały, że były to sikorki i wróbelki. Na drzewie obok zwierzęcej stołówki były zawieszone lizawki dla zwierząt, które szczególnie zaciekawiły naszych obserwatorów. Najciekawszym etapem naszej wycieczki było dotarcie na most, pod którym przepływa rzeka. Tutaj mogliśmy zaobserwować pływające po rzece łabędzie i stado dzikich kaczek. Dzieci mogły wykonać eksperyment poświadczający o tym, w którą stronę płynie rzeka i co dzieje się ze śniegiem wrzuconym do wody.
Uczniowie wyłonili dużo wniosków ze swoich obserwacji. Stwierdzili między innymi, że przyroda zimą odpoczywa a nie zamiera, że niektóre zwierzęta są aktywne nawet zimą i najważniejszy, że zwierzęta potrzebują pomocy człowieka, żeby mogły przeżyć ten trudny dla nich okres. Piękna zimowa aura sprawiła, że wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni i dotlenieni wrócili do szkoły.
Autor: Joanna Pawlas
17
Piłka nożna dziewcząt 2021/2022
Nasze ,,złotka”
- Brodaczewska Martyna - kl. VI
- Polska Weronika - kl. VI
- Dziura Amelia - kl. VI
- Kurdziel Roksana - kl. VI
- Batorska Emilia - kl. VI
- Skiba Dorota - kl. VI
- Zwolak Maja - kl. V
- Polska Monika - kl. V
- Polska Zuzanna - kl. V
- Polska Aleksandra - kl. V
- Ostasz Oliwia - kl. V
- Brodaczewska Milena - kl. IV
- Batorska Martyna - kl.IV
Zawody gminne: I miejsce
SP Czernięcin - SP Turobin 8:0
Zawody międzygminne: I miejsce
SP Czernięcin - SP Goraj 5:
Zawody powiatowe: I miejsce
SP Czernięcin - SP Obsza 1:0
SP Czernięcin - SP Biłgoraj 6:0
Zawody rejonowe: (półfinał wojewódzki): I miejsce
SP Czernięcin - SP Jaworówka (Świdnik) 3:0
SP Czernięcin - SP Modliborzyce 6:0
SP Czernięcin - SP Kraśnik 2:2
Finał wojewódzki: Chełm, dnia 07.06.2022.
SP Czernięcin - SP Ryki 3:4
SP Czernięcin - SP Lublin 4:6
Drużyna w finale wojewódzkim zajęła ostatecznie IV miejsce strzelając w całych rozgrywkach 38 bramek, tracąc jedynie 12. Gratuluję drużynie ogromnej woli walki, determinacji i chęci zwycięstwa. Szkoda, że trafił nam się jeden słabszy dzień w finale, gdzie prowadząc 3:0, nie starczyło sił na końcowy wielki sukces.
Trener: Zbigniew Derkacz
P.S. Serdeczne podziękowania dla uczennicy klasy VI, Julki Babiarz, która filmowała akcje i bramki swoich koleżane
Autor: Zbigniew Derkacz
Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym
Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym odbyły się 6 kwietnia 2022 roku we Frampolu. Najwyżej uplasowała się Amelia Dziura, zajmując V miejsce
w powiecie w kategorii wiekowej 2009 i młodsi. Naszą szkołę reprezentowali ponadto: Michał Rapa, Martyna Brodaczewska, Maja Derkacz, Patrycja Romanek i Marcel Witek.
Autor: Michał Zdybel
Mistrz ortografii w klasie III
W piątek, 20 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w klasowym konkursie ortograficznym.Zawalczyli o tytuł Mistrza Ortografii, mierząc się z dyktandem pt. „Wiosna.”
Celem konkursu było wyłonienie spośród uczniów klasy III mistrza ortografii, oraz stworzenie uczestnikom konkursu możliwości potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji.
Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII otrzymała ZUZANNA PUŁAWSKA, która nie popełniła ani jednego błędu i tym samym zdobyła nagrodę główną - Pióro Dyrektora Szkoły. Gratulujemy i życzymy sukcesów ortograficznych w II etapie edukacji.
Zakres wymagań był dosyć obszerny i dotyczył m.in.
- pisowni wyrazów z ó i u.
- pisowni wyrazów z ż i rz.
- pisowni wyrazów z ch i h.
- spółgłoski miękkie.
- stosowania wielkiej i małej litery.
- stosowania: ą, ę, om, on, em, en.
- umiejętności podziału słyszanego tekstu na zdania.
- stosowania przecinków w zdaniu złożonym i przy wyliczaniu
Autor: Henryka Pietroń - Polska
II Logopedyczny Konkurs Recytatorski
W poniedziałek, 7 marca starsza grupa dzieci przedszkolnych oraz uczniowie z klas I - III brali udział w zmaganiach recytatorskich. To niecodzienne spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodzonego 6 marca Europejskiego Dnia Logopedy.
„Piękna nasza Polska cała - wierszem opisana” – to hasło przewodnie tegorocznego konkursu. Uczestnicy recytowali utwory poetyckie, które opisują legendy, miasta i miejscowości naszego kraju. Wśród znanych poetów takich jak Julian Tuwim czy Czesław Janczarski, znaleźli się też tacy, którzy nie są znani szerszej publiczności. Twórców wielu tekstów nie udało się ustalić, jednak ich utwory zawierają w sobie lokalny element patriotyzmu, który należy pielęgnować.
W konkursie wzięło udział 21 uczestników. Na wszystkich biorących udział w II Logopedycznym Konkursie Recytatorskim czekały nagrody niespodzianki – zakupione z budżetu Rady Rodziców. Spośród grupy przedszkolnej najpiękniej swój wiersz wyrecytowała Martyna Żłób. W klasach I - III przyznano wyróżnienie dla Kacpra Poklepy, I miejsce zajęła Weronika Gawda, II miejsce Oliwia Romanek, natomiast III miejsce wywalczył Szymon Derkacz z klasy I. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
4Autor: Agnieszka Buszowska
Kolejne, listopadowe zadania z Detektywem Pozytywką za nami…
W czasie zajęć uczniowie przypomnieli sobie jak wygląda piramida żywieniowa oraz utrwalali zasady prawidłowego odżywiania, wzięli także udział w zabawie dydaktycznej ,,Nasze zdrowie”, gdzie odpowiadali na poniższe pytania podnosząc kartki z hasłami PRAWDA lub FAŁSZ:
- należy jeść dużo owoców i warzyw
- nie myjemy owoców i warzyw przed jedzeniem
- słodycze należy jeść w dużych ilościach
- hamburgery, frytki i chipsy są bardzo zdrowe
- owoce i warzywa to bogate źródło witamin
- spożywamy posiłki brudnymi rękami
- jeść należy szybko
- brak witamin sprzyja zdrowiu
- myjemy ręce przed jedzeniem
- posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy
- warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin
- należy codziennie pić mleko i jeść nabiał
- słodycze sprawiają, że mamy zdrowsze zęby.
Zadania, karty pracy oraz ćwiczenia na platformie EduNect także już wykonane!Z niecierpliwością czekamy na grudniowe wyzwania… zajęcia tuż tuż…
2Autor: Anna Derkacz
Październikowe zadania Detektywa Pozytywki
W roku szkolnym 2021/2022 klasy II i III z naszej szkoły przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z Detektywem Pozytywką uczymy się logicznego myślenia”. Uczniowie wykonali już zadania detektywistyczne z października, rozwiązali ćwiczenia oraz uzupełnili karty pracy, szukali także w klasach ukrytych skarpetek oraz chętnie realizowali kolejne wyzwania na platformie EduNect.
Bardzo zachęcam uczniów w wolnym czasie w domu do rozwiązywania zadań i ćwiczeń na platformie.
1
Doradztwo zawodowe i akcja integracja
Początek września to czas, gdy uczniowie z radością, ulgą, wytęsknieniem, ale może również z obawami wracają do szkoły. Zdalna edukacja była dla większości wielkim wysiłkiem. Wszyscy w krótkim czasie musieli odnaleźć się w nowej sytuacji i wypracować nowe strategie działania i komunikacji. Możliwość powrotu do szkoły daje nadzieję na nadrobienie tego, czego nie udało się zrealizować w czasie nauki zdalnej.
Zajęcia z doradztwa zawodowego są nastawione m. in. na kontakty społeczne, umożliwiają uczniom poznanie siebie, swoich zainteresowań, możliwości oraz mocnych stron. Uczniowie zastanawiają się co lubią robić, co ich interesuje, w jaki sposób spędzają czas wolny, czym chcieliby się zajmować w przyszłości i jaki zawód wykonywać.
Gra „Pytanie czy wyzwanie” umożliwiła uczniom zastanowienie się nad powyższymi pytaniami, uczniowie odpowiadając na pytania poznawali zarówno siebie jak również zainteresowania i upodobania swoich koleżanek i kolegów. Dla osób bardziej skrytych, nie lubiący mówić o sobie była możliwość zamiast pytania wylosować „wyzwanie” - czyli zadanie, które trzeba było wykonać. Było dużo śmiechu i radości.
Uczniowie na koniec pisemnie podsumowali zajęcia słowami:
- „lekcję oceniam na 6, podobają mi się ponieważ poznałam bardziej moich znajomych”;
- „było śmiesznie, zabawnie i ciekawie”;
-„chciałabym aby takich lekcji było więcej”;
- „podobało mi się bo pracujemy w grupie”;
- „takie zajęcia łączą klasę, wspólnie poznajemy siebie nawzajem”;
- „zajęcia były super, dowiedziałam się dużo rzeczy o moich kolegach”.