Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 odbyło się 23 czerwca. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w Kościele Parafialnym w Czernięcinie na porannej Mszy św., odprawionej przez ks. Bolesława Stępnika, by podziękować za mijające dni szkolnego życia. Następnie udaliśmy się do szkoły. Pani dyrektor Małgorzata Sikora powitała społeczność szkolną oraz przybyłych gości: ks. proboszcza Bolesława Stępnika oraz p. Mariolę Matyjaszek - Kufel, kierownika Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół, która w imieniu Wójta Gminy Turobin wręczyła nagrody wyróżnionym przez Radę Pedagogiczną uczniom. Nagrody książkowe otrzymali uczniowie klas od I do VI, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, zajmowali czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych oraz w zawodach sportowych. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Anny Biernat wprowadzili nas słowem i piosenką w wakacyjny nastrój. Następnie wychowawcy klas IV - VI wręczyli nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli średnią ocen 4,75 i wyższą a wychowawca klasy III uczniom wyróżniającym się w nauce. Dalsza część uroczystości to równie przyjemne chwile. Uczniowie otrzymali nagrody za osiągnięte sukcesy w różnych dziedzinach:
- uczniowie o 100% frekwencji;
- laureaci konkursu recytatorskiego dla klas I - III;
- laureaci konkursu na plakat promujący czytelnictwo;
- laureaci konkursu pięknego czytania;
- laureaci konkursu fotograficznego;
- uczniowie aktywnie działający w organizacjach szkolnych: Samorządzie Uczniowskim i Spółdzielni Uczniowskiej;
- uczniowie systematycznie oszczędzający w SKO;
- laureaci konkursu ortograficznego o "Pióro Dyrektora Szkoły";
- zwycięzca konkursu "Logo Szkoły".
Uczniowie klas IV - VI otrzymali ponadto stypendia za wyniki w nauce i sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas by otrzymać świadectwa promocji do następnej klasy a w przypadku przedszkolaków dyplomy oraz życzyć przyjemnych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Dekorację sali na uroczystość zakończenia roku szkolnego przygotowała p. Marzena Antończak z nieocenioną pomocą p. Anny Derkacz i p. Justyny Gawdy.
Autor: Marzena Antończak
„Mleczne danie na śniadanie"
„Mleko piję na śniadanie
Zawsze mam ochotę na nie
Też wieczorem mi smakuje
Gdy je mama przygotuje”20 czerwca uczniowie klas I-III przygotowali samodzielnie ulubione mleczne śniadanie. Okazało się, że największą popularnością cieszyły się różnego rodzaju płatki śniadaniowe, oczywiście z mlekiem.
Celem akcji było popularyzowanie właściwych nawyków żywieniowych, propagowanie zasad racjonalnego odżywiania oraz nauka zdrowego i zbilansowanego przygotowywania posiłków. Wszystkie działania odbyły się w ramach realizowanego projektu „Mam kota na punkcie mleka”. Uczniowie otrzymali od organizatorów programu - Polskiej Izby Mleka (program został objęty patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rynku Rolnego) upominki - plecaczki z logo programu, ołówki, książeczki edukacyjne. Kota żegnamy na okres wakacji, ale pamiętajmy: „Picie mleka w dużej ilości jest gwarancją na mocne kości.”
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Dzień dziecka
Dzień dziecka przebiegł nam na sportowo. Piękna pogoda pozwoliła na zajęcia rekreacyjno - sportowe. Były więc zawody w piłce nożnej, piłce siatkowej i sztafety biegowe, które przygotował i przeprowadził p. Zbigniew Derkacz. Wychowawcy klas I - III z kolei, na młodszych uczniów, przygotowali zawody drużynowe, sztafety i zabawy integracyjne. Przedszkolaki do woli korzystali z placu zabaw. P. Marzena Antończak przygotowała dla wszystkich uczniów karaoke na powietrzu. Na placu szkolnym rozbrzmiewały najpopularniejsze przeboje nie tylko polskiej muzyki w wykonaniu naszych uczniów. Furorę zrobił występ starszych przedszkolaków w utworze "Mam tę MOC!" Ale to nie wszystko... Chętni uczniowie... i nauczyciele doskonale bawili się tańcząc m. in. Macarenę, Ch chu ua, Chocolatę i inne tańce... Czyżby to były początki zumby w naszej szkole? Nauczyciele przez cały dzień dbali o bezpieczeństwo uczniów. Rodzice, jak co roku, zadbali o część gastronomiczną ... kiełbaski z grilla, napoje a na deser oczywiście lody. SUPER DZIECIAKI, SUPER RODZICE i SUPER DZIEŃ DZIECKA!
Autor: Marzena Antończak
Na "Podwórku Nivea"
Dnia 21 kwietnia 2017r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami p. J. Pawlas i p. J. Puchała uczestniczyli w uroczystości otwarcia „Podwórka Nivea” w Turobinie. Obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Turobinie. Wspólnie z uczniami innych szkół brali udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów uroczystości. To był przyjemnie spędzony czas.
Autor: Joanna Pawlas, Joanna Puchała
3
Śniadanie Wielkanocne
W przedświąteczną środę, społeczność naszej szkoły obejrzała przedstawienie pt. "Dyngusiarze". Ponadto wysłuchaliśmy kilku interesujących informacji związanych z obrzędami i tradycjami Świąt Wielkiej Nocy, (dla dziewcząt - obmycie twarzy wodą z ugotowanych jajek do koszyczka spowoduje zniknięcie piegów i innych mankamentów naszej cery). Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI i V pod kierunkiem p. Doroty Kwiatkowskiej, która również zadbała o odświętny wystrój sali a także upiekła przepyszną i ogromną babę wielkanocną! Następnie wszyscy udali się do stołówki. Stoły świątecznie udekorowała p. Marzena Antończak z uczniami klasy V wykorzystując m. in. dekoracje wielkanocne wykonane przez starszych przedszkolaków. Tam podzieliliśmy się jajkiem, które przygotowała p. dyrektor Małgorzata Sikora. Po życzeniach delektowaliśmy się pysznym żurkiem, który dla wszystkich uczniów i nauczycieli przygotował "Bar w Klemensowie". Wszyscy poczuli świąteczną atmosferę... Zatem od nas dla wszystkich ... Wesołych Świąt!
15
Dzień Otwarty
- 32
Od kilku lat organizujemy w naszej szkole dzień otwarty dla przyszłych przedszkolaków. W tym roku spotkanie odbyło się 6 kwietnia. Panie już od kilku dni szykowały inscenizację, wystawy, słodycze, zabawki i materiały plastyczne. Wreszcie czwartek! Tak, do przedszkola idą dzieci! Niektóre śmiało, zaznajomione z przedszkolnym życiem wchodziły do sali, inne do zabawy trzeba było trochę zachęcić. Były i takie, które wolały tylko obserwować – z mamą i tatą u boku. Nasi goście po powitaniu przez panią dyrektor, Małgorzatę Sikorę obejrzeli przedstawienie pt. "Kopciuszek" w wykonaniu uczniów klasy III, potem zwiedziły oddziały przedszkolne i szkołę. Niestety pogoda nie pozwoliła na chwilkę zabawy na placu zabaw i pozjeżdżanie na zjeżdżalniach. Natomiast do woli maluchy mogły pobawić się pluszakami, autkami, zwierzątkami i klockami. Było też sporo zabaw integracyjnych, które odbywały się na sali gimnastycznej. Nasi goście wspólnie ze starszakami wykonali z pomocą mam pracę plastyczną - "Wielkanocna pisanka" z plasteliny z dodatkiem przygotowanych ozdób. A od pań otrzymały też nie tylko słodkie podarunki... Było kolorowo, tłoczno i radośnie. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców - był to mile spędzony czas... Zapraszamy więc, do naszych oddziałów przedszkolnych na stałe! Dzień otwarty przygotowały panie Anna Szewczyk i Joanna Puchała z pomocą p. Anny Derkacz i p. Marzeny Antończak.
Autor: Marzena Antończak
Puchar Tymbarku
Jak co roku drużyny dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej w Czernięcinie przystąpiły do rozgrywek o „Puchar Tymbarka” w piłce nożnej. O ile chłopcy ulegli w rozgrywkach międzygminnych to dziewczęta starsze awansowały do etapu powiatowego zajmując II miejsce, po przegranym meczu z Biłgorajem 0:1.
Dziewczęta młodsze w składzie:
- Chachuła Klaudia,
- Antończak Martyna,
- Koziej Amelia,
- Dąbska Dominika,
- Romanek Weronika,
- Derkacz Maja,
- Polska Weronika,
- Brodaczewska Martyna,
- Romanek Patrycja
wygrały etap gminny pokonując drużyny z Wysokiego 2:0, z Giełczwi 1:0 i z Maciejowa 4:0, tym samym awansując do zawodów powiatowych. Tam pokonały szkołę z Chmielka 3:0, kwalifikując się tym samym do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Mistrzostwa województwa o Puchar Tymbarka zostały rozegrane 5 kwietnia 2017r. w Międzyrzecu Podlaskim. Rozegraliśmy 3 mecze grupowe:
SP Czernięcin - SP Horodło 1:0,SP Czernięcin - SP Bystrzejowice 0:3SP Czernięcin - SP nr 1 Parczew 1:0.Niestety nie awansowaliśmy do półfinału rozgrywek ze względu na gorszą różnicę bramek. Na 32 drużyny w naszej grupie zajęliśmy 9 miejsce i jako jedyni reprezentowaliśmy powiat Biłgoraj w tych rozgrywkach.
Otrzymaliśmy dyplomy, medale i prezenty ufundowane przez firmę „Tymbark”. Drużynie dziewcząt gratuluję zaangażowania, woli zwycięstwa i sportowej rywalizacji.
Trener: Zbigniew Derkacz
Autor: Zbigniew Derkacz
Reko-Lekcje
Rekolekcje wielkopostne to szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła jak i każdego z nas. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości i stajemy się lepsi. Nasze reko - lekcje prowadził o. Marceli Gęśla - Gwardian Klasztoru OO Bernardynów w Radecznicy. Opowiedział uczniom o swoich przeżyciach podczas swojej posługi misyjnej w Zimbabwe, przypomniał warunki dobrej spowiedzi. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali nauk prowadzonych przez Ojca, brali udział w oprawach Mszy Świętych jak i pięknie śpiewali pieśni wraz ze scholą "Małe Oremus".
Autor: Marzena Antończak
Powitanie Wiosny
„Marzanko, Marzanko, zimy koleżanko! Dziś Ciebie już żegnamy, a wiosnę witamy!"
Pierwszy Dzień Wiosny ze względu na Rekolekcje Wielkopostne świętowaliśmy 22 marca. Tego dnia Samorząd Uczniowski przejął we władanie szkołę. Uczniowie klasy VI zastąpili nauczycieli na lekcjach od klasy I do V. Oto nadesłane opinie na temat pracy nauczyciela:
Kacper i Szymon: "Bycie nauczycielem jest trudne, ponieważ dzieci nie zawsze słuchają się nauczycieli i często psocą. Myślimy, że około tydzień nauczania byłby do wytrzymania. Na dłuższą metę trudno udźwignąć ciężar nauczania... Nie, nie my nie będziemy nauczycielami..."
Kasia: "Witajcie drodzy czytelnicy!!! Pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej w Czernięcinie ze względu na rekolekcje odbył się 22 marca (środa). Z okazji tego święta VI klasa uczyła młodsze. Ja uczyłam wraz z moją koleżanką klasę III. Powiem szczerze, że było ciężko. Inna koleżanka zajmowała się przedszkolakami i tam było prawdopodobnie najlepiej. Ale i tak sądzę, że raczej nie zostanę nauczycielką. Dopiero dzisiaj zrozumiałam co tak naprawdę nauczyciele mają z nami, kiedy nie dajemy im dojść do słowa na lekcji. Zwracam się teraz do wszystkich uczniów, szanujcie swoich nauczycieli, bo oni naprawdę wyciskają z siebie siódme poty. Dzisiejsze lekcje, moim zdaniem, były najbardziej pouczające."
Autor: Samorz
Szkolny Dzień Kobiet
8 marca w naszej szkole świętowaliśmy dzień, jak to określił jeden z uczniów, "dziewczyn...". Zarówno te młodsze jak i starsze "dziewczyny" otrzymały wiele sympatycznych życzeń jak i upominków. Ponadto odbyła się uroczysta akademia, na której mieliśmy przyjemność obejrzenia tańca współczesnego w wykonaniu uczennic klasy V i VI. Były też dowcipy, quizy i konkursy ze słodkimi nagrodami.
Autor: Marzena Antończak
17
Gminny Dzień Kobiet
„A w karnawale!” – bal był nad bale!
28 lutego w naszej szkole odbył się ostatkowy Bal Karnawałowy. Było dużo muzyki, zabawy, śmiechu i słodkości. Wszyscy przybyli na imprezę uczniowie doskonale bawili się nie tylko przy muzyce... Były zabawy integracyjne i wspólne tańce m. in. "Chu chu ua" i "Chocolade choco choco". Organizaterem dyskoteki był Samorząd Uczniowski.
Karnawał jest to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
Autor: Marzena Antończak
51
Walentynkowe serdeczności...
"Każdy wiek ulega miłości"
Choinkowa fotobudka
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z fotobudki przygotowanej przez p. Marzenę Antończak i p. Dorotę Kwiatkowską na zabawę choinkową.
Autor: Marzena Antończak
76
Było głośno, było radośnie!
Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech.
Życie łatwiejsze staje się.
Przynieście dla nas szczęścia dzban,
Potem ruszamy razem w tan!97Była! Była zabawa!
Ale się działo!
I znowu nocy było mało.
Było głośno, było radośnie
Znów przetańczyliśmy razem całą noc.Autor: Marzena Antończak
Dziadkowie i Babcie
"Wszystkim dzisiaj Wam Kochani składamy życzenia, zdrowia, szczęścia, pomyślności i marzeń spełnienia”- takie życzenia usłyszeli w naszej szkole 8 lutego 2017 roku, nasze kochane Babcie i Dziadkowie, którzy przybyli na uroczystość. Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią przygotowali część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, teatralne i taneczne. W swoich scenkach ukazali, jak ciężka jest praca Babci i Dziadka, którzy bezgranicznie poświęcają się dla swoich wnuków. Kończąc przedstawienie dzieci składały życzenia swoim bliskim oraz rozdawały przygotowane prezenty. Nie zabrakło kolorowych strojów i rekwizytów. Przedstawienia odbywały się na tle pięknej dekoracji przygotowanej przez nauczycieli naszej szkoły. Wielką radość wnukom, rodzicom i dziadkom sprawiła możliwość wspólnego czytania przez mamy oraz chętne Babcie pięknych bajek, w ramach realizowanego w szkole Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wszyscy nasi goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagradzała ich gromkimi brawami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Oprócz obchodów święta była to także ważna okazja do integracji mieszkańców i propagowania spędzania czasu we wspólnym gronie.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków. Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom, oraz nauczycielom za wielkie zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu na przygotowanie pięknych kostiumów, rekwizytów, dekoracji, narracji i wszelką pomoc w przygotowaniach naszej uroczystości.
Autor: Joanna Pawlas
126
Zaelektryzowani
Grupa Zaelektryzowani gościła w naszej szkole 6 lutego. Zabrała uczniów klas 0 – VI w świat magii… Nie, nie to była czysta nauka… Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w przeprowadzeniu ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz doświadczeń przez prowadzących wspólnie z ochotnikami z widowni. Pokaz oparty był m. in. o badanie palności gazów (na odważnych uczniach było „dużo ognia”), sile odśrodkowej i innych zjawiskach przyrodniczych. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili a jednocześnie uczyli.
19
Logopeda
„Słowa są potęgą, mają nieograniczoną moc.
Są nawałnicą albo łagodnym powiewem,
oberwaniem chmury, które niszczy,
albo wodą, która poi”.Na zaproszenie pani dyrektor, Małgorzaty Sikory, 6 lutego do naszej szkoły przyjechała p. mgr Marzenna Jastrzębska, pracownik Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju. Pani Marzena, jest logopedą, która przeprowadza sondaże logopedyczne wśród dzieci przedszkolnych oraz systematyczne zajęcia logopedyczne w przedszkolach, sprawuje opiekę instruktażowo – konsultacyjną nad zespołami logopedycznymi funkcjonującymi w szkołach i przedszkolach w terenie. Z tą misją przyjechała do naszych przedszkolaków.
LOGOPEDIA z grec. logosà słowo, mowa i paideiaà wychowanie czyli kształtowanie mowy, czuwanie nad jej rozwojem, doskonalenie i korygowanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.
LOGOPEDA jest więc specjalistą zajmującym się stymulacją rozwoju mowy oraz terapią zaburzeń mowy, ale jeszcze wcześniej: diagnozą i profilaktyką.
GABINET LOGOPEDY to miejsce diagnozy, pierwszych ćwiczeń i wskazówek. Najważniejsza część terapii
to systematyczna praca rodzica z dzieckiem w domu!Autor: Marzena Antończak
Trener UKS "Wysoczanka" Wysokie
1 lutego naszą szkołę odwiedził trener klubu "Wysoczanka" Wysokie p. Marcin Szożdziński wraz z zawodnikami: Wojtkiem Podolakiem i Igorem Dziurianem oraz... z pucharami i medalami zdobytymi na różnych zawodach. UKS organizuje nabór do sekcji piłki nożnej chłopców i dziewcząt z roczników 2006 - 2007. Zapraszają naszych uczniów wraz z rodzicami na spotkanie z trenerem oraz treningi, które będą odbywały się w czwartki na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Wysokiem o godz. 16.00. Więcej informacji zainteresowani rodzice mogą uzyskać pod numerem telefonu 695474436.
Autor: Marzena Antończak
Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski dla Kuby
Szczęśliwy los nr 29 - kalendarz drużyny Hetmana Zamość z autografami zawodników i sztabu szkoleniowego dla mnie!
Dzisiaj w Zamościu wydarzyło się wiele dobrego i sportowego... Zmagania w Świątecznym Charytatywnym Turnieju Piłkarskim dla Kuby rozpoczęły się o godz. 8:30. W Turnieju wzięło udział 24 zespoły, w tym wielu zawodników grających w polskich ligach, ale i przedstawiciele Czernięcina w drużynie pod nazwą Sami Swoi (większość zawodników to młodsi i starsi absolwenci naszej szkoły - Dominik Brodaczewski, Kuba Jastrzębski, Mateusz Antończak, Mirek Brodaczewski, Marcin Woźny). Turniej wygrała drużyna Renesans, drugie miejsce zajęła drużyna Trzy punkty, a trzecie miejsce Canarinhos. Zebrano kwotę ponad 10 tysięcy złotych dla Kuby. Turniej obfitował w wiele atrakcji. O godz. 16:00 przed finałem odbyła się część oficjalna z aukcjami koszulek i rękawic piłkarzy oraz losowaniem nagród dla kibiców. Wystąpili m.in. Michał Rycaj – Mistrz Świata we Freestyle Football z uczniami ze swojej Akademii. Super występ! Sponsorem byli m. in. wójt Gminy Turobin p. Eugeniusz Krukowski i p. Helena Braszko, właściciel firmy Helena. Nad klimatem imprezy czuwali: Dj Kubbano, Dj Carbox. W Turnieju uczestniczył p. Józef Mróz, przedstawiciel wójta Gminy Turobin, wychowawczyni Kuby, p. Marzena Antończak jak i Kuba z rodzicami. Organizatorami imprezy byli Dawcy Uśmiechu wraz z Zamojskim Centrum Wolontariatu.
O działalności tych organizacji można przeczytać tutaj https://www.facebook.com/DawcyUsmiechu.SmileDonors/?hc_ref=NEWSFEED
Autor: Marzena Antończak
9
Jasełka
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez wychowawcę i uczniów kl. VI jasełka, które zostały zaprezentowane społeczności szkolnej 21 grudnia 2016r. Zgodnie z tradycją byli więc Maryja i Józef, szopka bożonarodzeniowa, piękne anioły, diabły z piekła rodem, były także nawiązania do współczesności (szczególnie rozbawiające publiczność). Inscenizacja była przeplatana pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnego chóru i zaproszonych muzyków. Występ uczniów kl. VI został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu pani dyrektor M. Sikora złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Do życzeń dołączyli się także zaproszeni księża proboszcz Bolesław Stępnik i ksiądz Wiesław Klimek. Dopełnieniem całej uroczystości było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Autor: tekstu: Anna Biernat
Święty Mikołaj
Święty Mikołaj śnieżnym rankiem 6 grudnia zawitał do naszej szkoły. Odwiedził wszystkich uczniów i przedszkolaków. Dzieci a nawet dorośli powitali grudniowego gościa z wielką radością. Maluchy przygotowały piosenki i wierszyki. Worki pełne podarunków to wizytówka naszego Gościa. Radości z rozpakowywania prezentów było co niemiara. Dzieci podziękowały za niespodzianki i wizytę świętego. Ten dzień długo jeszcze będziemy wspominać z radością. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem – biskupem, świętym kościoła katolickiego i prawosławnego, który udziela pomocy nie tylko biednym w każdej potrzebie.
Autor: Marzena Antończak
5
Zabawa andrzejkowa
Tańce, zabawy, wróżby oraz aukcja ręcznie wykonanych ozdób świątecznych i kiermasz przekąsek zdominowały środowy wieczór 23 listopada w naszej szkole. Wspólnie uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz przybyli goście świętowali popularne Andrzejki. Uczestnicząc w zabawie wspomagaliśmy akcję charytatywną na rzecz naszego ucznia Kuby Ostasza, który potrzebuje naszej pomocy, by wrócić do zdrowia po wypadku samochodowym. Przygotowaniem dekoracji sali i wróżbami zajęli się uczniowie otoczeni czarodziejską mocą p. Doroty Kwiatkowskiej. Zastraszająco smaczne przekąski serwowały panie: Joanna Puchała, Marzena Antończak, Anna Biernat z nieocenioną pomocą naszej ślicznej i pracowitej absolwentki Karoliny. Najbardziej popularnym napojem był sok wampira
(woda niegazowana z sokiem malinowym), a przekąską tost(er) monster (tost z masłem z szynką i serem żółtym). Te i inne zabawne nazwy przekąsek, które przygotowali nauczyciele, wymyślili uczniowie klasy VI. Finansami rządziła p. Anna Derkacz z pomocą p. Anny Szewczyk i Doroty Kwiatkowskiej. Zarówno ozdoby wykonane przez p. Marzenę Antończak, techniką wstążka + cekiny, Annę Szewczyk, techniką decoupage i Dorotę Kwiatkowską, techniką szydełkową jak i przekąski znikały jak króliki w kapeluszu. Jednak najwspanialszym momentem naszej zabawy była wizyta w szkole Kuby, który stęskniony chce jak najszybciej wrócić do swoich kolegów i nauczycieli. Wspólnie postaramy się, by ta chwila nastąpiła możliwie jak najszybciej.
Organizatorzy informują, iż dochód z kiermaszu andrzejkowego wyniósł: 1400,40zł.
Autor: tekstu: Marzena Antończak, zdjęć: Anna Szewczyk, Dorota Kwiatkowska
58
Aktorzy ze spektaklem
"Uratujmy krainę baśni" - pod takim tytułem 17 listopada grupa młodych artystów zaprezentowała uczniom naszej szkoły swój repertuar. Z zapartym tchem oglądaliśmy przygody Magicznej Księgi Baśni, która toczyła sporty z upartym chłopcem - Jackiem, o walory postawy czytelniczej. Razem z dziećmi Jacek dostrzegał prawdziwy sens czytania książek, zaglądania w magiczne stronice, przenoszenia się w wyobraźni w odległe miejsca i krainy. Z tej drogi nie zdołał go zwieść nawet uparty Pan Telewizor, który to, mydlił mu oczy opowieściami... Bezsensowne wpatrywanie się w ekran telewizora czy komputera może być lepsze niż piękne strony bajecznych książek. Spektakl bardzo nam się podobał, dzieci chętnie angażowały się w rolę widza i uczestnika przedstawienia. Morał wyniesiony z niego jest prosty "czytajmy książki w jak największej ilości".
Autor: Anna Szewczyk
8
Dla Ojczyzny...
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany na obchody Święta Niepodległości 13 listopada w Kościele Parafialnym w Czernięcinie.
Autor: filmu: Marzena Antończak
Akademia z okazji Święta Niepodległości
„Warto się czasem zasłuchać
W wiatru granie,
Szum gałęzi,
Listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać
W grobów ciszę,
By mowę wieków usłyszeć.
One mówią…”
- słowa te stały się mottem przewodnim uroczystości, która odbyła się 10 listopada 2016 roku w murach Szkoły Podstawowej w Czernięcinie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie przedstawili wzruszającą lekcję historii przygotowaną pod kierunkiem p. Bożeny Romańskiej. Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, przekazanych poprzez grę młodych aktorów z klas V i VI. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Uczniowie – widzowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości. Uroczystość uświetniła przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, wykonana pod kierunkiem p. Anny Szewczyk.
Autor: tekstu: Bożena Romańska, zdjęć: Anna Szewczyk; gazetki ściennej: Marzena Antończak
Dzień "Śniadanie daje moc!"
Dnia 8 listopada razem z uczniami z całej Polski zabraliśmy się za wykonywanie wspólnego śniadania. Podjęliśmy się tego razem z uczniami klas I - III. Tematem przewodnim naszego zadania było stworzenie własnych kompozycji na kanapce. Do wykorzystania mieliśmy wszystkie ulubione, ale szczególnie - zdrowe produkty. Pomysłów co do składników było wiele… Wszystkie dzieci pracowały sumiennie, a w jadalni dało się słyszeć śmiech i rozmowy -które wskazywały na dobre humory towarzyszące temu zadaniu. Wykonanie było ważne, ale ważniejsza była degustacja. Każdy z zadowoloną miną chwalił się swoim dziełem, po to by za chwile ze smakiem je zjeść. Po napełnieniu swoich brzuchów delegacje z każdej klasy wybrały się na spacer po klasach, aby poczęstować inne dzieci. Zadanie było wspaniałym pomysłem, dało dobry przykład integracji pomiędzy najmłodszymi a starszymi uczniami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!!! Zobaczcie w załączonym pliku relację z finałowego dnia akcji.
Autor: tekstu i zdjęć: Anna Szewczyk
Dla chłopaków...
Samych wspaniałych i słonecznych dni
Słońca w błękicie
Uśmiechu przez calutkie życie
Niech Wam się spełniają wszystkie marzenia
No i w ogóle najlepsze życzenia...Dziewczyny
Autor: Marzena Antończak
Ślubowanie uczniów klasy I
„Dzwonek woła mnie i was
na naukę przyszedł czas!
I już w ławkach wszystkich klas
Tropi wiedzę każdy z nas.
Tropimy literki, tropimy cyferki
Tropimy przyrodę i świata urodę.
Melodie i nutki, radości i smutki.
Szukamy, aż prawdę poznamy.”32Dnia 28 października odbyła się ważna uroczystość – Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia dzieci z klasy pierwszej. W tej wyjątkowej chwili uczestniczyli: Wójt Gminy Turobin – p. Eugeniusz Krukowski, Dyrektor Szkoły – p. Małgorzata Sikora oraz nasi drodzy rodzice, nauczyciele i cała społeczność uczniowska.
Odświętnie ubrane dzieci z klasy pierwszej, zostały przywitane przez Panią Dyrektor, Wójta Gminy Turobin oraz starsze koleżanki, które obiecały, iż w naszej szkole żadna krzywda im się nie stanie i zawsze mogą liczyć na pomoc starszych kolegów i koleżanek. Po prezentacji umiejętności artystycznych pierwszoklasistów, nastąpił długo oczekiwany moment Ślubowania. Nasi najmłodsi uczniowie przyrzekli, iż: Będą dbać o dobre imię swej klasy i szkoły, będą uczyć się, jak kochać Ojczyznę, jak dla Niej pracować, kiedy dorosną, swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po Ślubowaniu nastał czas na Pasowanie, którego dokonała Pani Dyrektor, natomiast wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy. Nie obeszło się także bez prezentów. Uczniowie z klasy II przygotowali dla młodszych kolegów upominki - maskotki. Na zakończenie uczniowie udali się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom i uczniom dziękujemy za udział w uroczystości i zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań, by każdy następny dzień szkolny niósł radość, uśmiech i dumę z bycia uczniem Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie.
Autor: Henryka Pietroń - Polska, zdjęcia Anna Szewczyk
Człowiek, który kocha muzykę...
We wtorek 18 października do naszej szkoły zawitał p. Roman Brochocki. Człowiek o niesamowitym talencie i kulturze osobistej. Wspaniały poeta, muzyk, satyryk, po prostu człowiek orkiestra. Mimo, iż na występie byli uczniowie z klas I - VI a nawet przedszkolaki, to p. Roman szybko nawiązał kontakt z publicznością. Dzięki wspaniałemu usposobieniu i dla nas, wręcz fenomenalnym zdolnościom, artysta zdobył serca wszystkich uczniów i nauczycieli. Były, zatem opowieści, przyśpiewki, piosenki, dowcipy oraz ... pokaz gry na 10 instrumentach. Co jakiś czas widownia wybuchała śmiechem i nagradzała poczynania artysty gromkimi brawami. Panie Romanie, dziękujemy za wspaniały program! Zapamiętamy niesamowity głos, talent muzyczny, humor, energię i miłość do muzyki.
Autor: Marzena Antończak
23
„Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj...”
Coś wam powiem w tajemnicy, wielki sekret zdradzę wam:
lubię chodzić do przedszkola, bo już latka swoje mam.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą panią pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem wam coś jeszcze! Nie mówcie nikomu,
że my się czujemy w przedszkolu jak w domu!!!
57Pod takim hasłem rozpoczęliśmy obchody tego wspaniałego i szczęśliwego dnia. Mury szkoły rozbrzmiały śmiechem i radością najmłodszych. Bohaterami uroczystości były nasze przedszkolaki. Tego dnia chcieliśmy uroczyście otworzyć nowy oddział przedszkolny w naszej szkole dla dzieci 3 i 4 letnich. Dlatego też, do wspólnego świętowania zaprosiliśmy rodziców naszych dzieci, wójta Gminy Turobin p. Eugeniusza Krukowskiego oraz członków Rady Gminy: p. Zdzisława Zwolaka oraz p. Pawła Jonasza. Nasze zaproszenie przyjęli również ks. proboszcz Bolesław Stępnik oraz p. dyrektor Małgorzata Sikora. Przedszkolaki wspólnie przedstawiły ciekawy program artystyczny, w którym nie zabrakło ciekawych wierszyków i pięknych piosenek. Pomimo tremy i młodego wieku występ był udany i zebrał wielkie brawa. Łza zakręciła się w niejednym oku... Aby w pełni stać się uczestnikiem społeczności szkolnej, każdy przedszkolak złożył uroczyste przyrzeczenie. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy Pasowania na Przedszkolaka oraz słodkie upominki. Po uroczystości razem z aktorami i zaproszonymi gośćmi przeszliśmy do nowej sali przedszkolnej, gdzie ksiądz proboszcz Bolesław Stępnik dokonał uroczystego poświęcenia pomieszczenia. Następnie wszyscy wspólnie udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez rodziców przedszkolaków.
Autor: Anna Szewczyk
Spotkanie z policjantem
Policjant, sierż. Grzegorz Góreczny, dzielnicowy naszej miejscowości, odwiedził nas 5 października. Spotkanie z uczniami poświęcił na omówienie bezpieczeństwa w szkole, w drodze do i ze szkoły, podczas czasu wolnego. Nasz gość omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Przestrzegł przed kradzieżami, przezwiskami, kłótniami i bójkami.
Cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania uczniów. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i ciekawą "lekcję" bezpieczeństwa.
Autor: Marzena Antończak
Dzień Edukacji Narodowej
12 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V wraz z przedstawicielkami klasy VI pod kierunkiem p. Doroty Kwiatkowskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny z elementami humorystycznymi. Dekoracja została wykonana pod kierunkiem p. Anny Derkacz. Uczniowie, p. dyrektor Małgorzata Sikora i przewodnicząca Rady Rodziców, p. Teresa Antończak złożyli nauczycielom i pracownikom oświaty okolicznościowe życzenia. RR zaprosiła nauczycieli i pracowników szkoły na przepyszny tort.
Autor: Marzena Antończak
27
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
28 września odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji nadchodzącego święta chłopaków. Uczniowie bawili się od godz. 15.30 do 19.30. Samorząd Uczniowski zadbał nie tylko o dobrą muzykę ale można też było nabyć pyszne mufinki i napoje. Niestety – wszystko co dobre szybko się kończy. Cztery godziny wspaniałej zabawy szybko minęły. Z niecierpliwością oczekujemy na następną szkolną dyskotekę i równie dobrą zabawę!
Autor: Marzena Antończak
Jesień w kilku odmianach
Meteorologiczna jesień rozpoczęła się 1 września, obejmuje miesiące: wrzesień, październik i listopad. Średnia temperatura oscyluje w tym okresie na poziomie od 5 do 15 stopni. W naszym kraju meteorologiczna jesień objawia się coraz większymi wahaniami dobowymi temperatury, systematycznie postępującym obniżaniem się temperatury, większą ilością dni pochmurnych i deszczowych.
Jesień termiczna rozpoczyna się w Polsce wówczas, gdy średnia temperatura oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni. Najwcześniej rozpoczyna się ona na północnym wschodzie Polski, już około 30 września. Najpóźniej natomiast na zachodzie, dopiero około 10 listopada.
Oprócz termicznej jesieni mamy także jesień przyrodniczą (fenologiczną), która cechuje się zmianą koloru liści na drzewach oraz coraz częstszym ich opadaniem na ziemię. Pierwsze wyraźne oznaki jesieni przyrodniczej zauważyć możemy na przełomie września i października.
Jesień astronomiczna, która w tym roku rozpoczyna się 22 września, wejściem Słońca w znak Wagi i w momencie zrównania się dnia z nocą.
Mamy jeszcze oczywiście kalendarzową jesień. Kalendarzowe pory roku zaczynają się co roku w tym samym terminie (wiosna 21 marca, lato 22 czerwca, jesień 23 września, zima 22 grudnia), natomiast data początku astronomicznych pór roku się zmienia. Nadejście wiosny związane jest z równonocą wiosenną i następuje 20 lub 21 marca. Astronomiczne lato rozpoczyna się 21 lub 22 czerwca (przesilenie letnie), astronomiczna jesień 22 lub 23 września (równonoc jesienna), natomiast astronomiczna zima 21 lub 22 grudnia (przesilenie zimowe).
Złota polska jesień, czyli okres, który najbardziej cieszy nasze oczy kolorami przychodzi w pierwszej połowie października.
Autor: Marzena Antończak
Uroczystość poświęcona 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę
W piątek, 16 września 2016 r., grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz z p. dyrektor Małgorzatą Sikorą wzięła udział w uroczystości obchodów 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i agresji ZSRR na Polskę. Tradycyjnie uroczystość odbyła się przy Pomniku Bohaterów Drugiej Wojny Światowej w Turobinie. Zebrani uczniowie i nauczyciele szkół z terenu gminy, władze samorządowe oraz przybyli mieszkańcy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy i wysłuchali patriotycznego wystąpienia w wykonaniu uczniów z turobińskich placówek oświatowych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Turobin, p. E. Krukowski. Następnie zebrane delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.
Autor: Marzena Antończak
2
Narodowe czytanie z p. Pawłem Jonaszem
"Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą."
Prezydent RP Andrzej Duda
W piątek 2 września odbył się w naszej szkole Dzień Narodowego Czytania. Naszym gościem był radny Gminy Turobin, pochodzący z naszej miejscowości, p. Paweł Jonasz. W dwóch grupach wiekowych przeczytał dzieciom wybrane teksty. W pierwszej - młodszej, nasz gość, przeczytał 3 legendy związane z powstaniem naszego państwa - "Wars i Sawa", "Warszawska Syrenka" oraz "Lech, Czech i Rus". Po starannym przeczytaniu wspomnianych tekstów lektor polecił dzieciom namalować wybraną legendę, która najbardziej im się podobała. W starszej grupie lektura była już bardziej wymagająca, a było to "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Uczniowie ze skupieniem słuchali treści tego znanego dzieła. Panie Pawle, dziękujemy za przybycie i nadanie temu dniu wyjątkowego klimatu. W dzisiejszych czasach, gdy niepodzielnie panują komputery i iphone’y, trzeba nakłaniać i zachęcać młodzież do sięgnięcia po tradycyjną książkę.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) - powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Autor: Anna Szewczyk
7
... i nauki nadszedł czas
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy mszą św. odprawioną przez ks. Bolesława Stępnika w kościele parafialnym w Czernięcinie. Następnie już w budynku szkoły p. dyrektor Małgorzata Sikora powitała uczniów, rodziców i nauczycieli podczas uroczystości szkolnej. Oprócz życzeń i podziękowań przedstawiła kilka nowości, które będą nas obowiązywały w nowo rozpoczynającym się roku. Krótkie spotkania z wychowawcami zakończyły pierwszy dzień nowego roku szkolnego.
Autor: Marzena Antończak
Pamiętamy...
Napaść nastąpiła bez wypowiedzenia wojny i rozpoczęła się wczesnym rankiem od nalotu na Wieluń. Jednak symbolem ataku i rozpoczęcia wojny stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku przez ostrzał pancernika Schleswig-Holstein. 205 polskich żołnierzy placówki Westerplatte, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, broniło się przez siedem dni przed siłami liczącymi ponad 3 tysiące żołnierzy niemieckich.
Autor: Marzena Antończak
„Akademia Bezpiecznego Puchatka”
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy I realizowali program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka” organizowany przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz Kuratoriów Oświaty w Polsce. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest poprawienie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu każde dziecko otrzymało książeczkę z zadaniami, która pomogła utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie i zdrowo spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Realizacja programu rozpoczęła się pod koniec października.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach dodatkowych dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych. Z wielkim zapałem i satysfakcją wypełniały książeczki edukacyjne. Kubuś Puchatek „uczył” dzieci, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. „Przypomniał” o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. „Poruszył” też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
W ramach testu dzieci odpowiedziały na 15 pytań, udostępnionych online na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele. Pytania miały formę pisemną oraz obrazkową. Do każdego z nich przygotowano trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Za każdą poprawną odpowiedź można było uzyskać 1 pkt. Po zakończeniu sprawdzianu, każdy uczeń otrzymał informację o swoim wyniku. W teście wzięli udział wszyscy uczniowie klasy I. Na zakończenie programu szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Realizacja zadań wynikających z programu z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
"Śniadanie daje moc"
Szanowni Państwo, pragniemy podziękować za udział w tegorocznej edycji Programu Śniadanie Daje Moc. Wyrażamy największe uznanie dla Państwa ogromnego zapału i pracy włożonej w regularne prowadzenie zajęć na temat 12 zasad zdrowego odżywiania i organizację Dnia Śniadanie Daje Moc. Program ten nie byłby możliwy bez corocznego zaangażowania tysięcy dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i – rzecz jasna – dzieci. Tegoroczna edycja była pełna niezwykłych zadań i historii w ramach Misji Śniadaniowych. Mamy nadzieję, że nowa formuła zajęć z elementami gry i rywalizacji spodobała się uczniom, a zaproponowane rozwiązania i materiały były pomocne dla Państwa.
Liczba nadesłanych relacji z Misji Śniadaniowych przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy za ich przesyłanie i trud włożony w przygotowanie lekcji. Gratulujemy również dzieciom, które wcieliły się w śniadaniowych agentów i nauczyły Wszystkojada 12 zasad zdrowego odżywiania. Bardzo doceniamy także wszelkie Państwa propozycje i sugestie odnośnie kolejnych edycji programu. Dzięki nim możemy lepiej przygotować następne aktywności w nowym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dzieci i wpłyną na postawy rodziców w tej kwestii.
Życzymy Państwu sukcesów pedagogicznych i ciekawych wyzwań zawodowych. Mamy nadzieję, że będą Państwo z nami także w kolejnej edycji programu Śniadanie Daje Moc.
Z wyrazami szacunku,
Partnerstwo dla Zdrowia
Instytut Matki i Dziecka - Aleksandra Świeboda
Danone - Ewa Gayny
Biedronka - Anetta Jaworska -Rutkowska
Dorota Liszka - Lubella
Autor: Marzena Antończak
"Mamy Kota na punkcie mleka”
Nauka poprzez zabawę? Mówimy zdecydowane TAK! Dlatego uczniowie klas I-III naszej szkoły rozpoczęli przygodę z kotem Mleczysławem, przystępując do Ogólnopolskiego projektu „Mamy Kota na punkcie mleka”, który jest realizowany przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Projekt ma na celu pokazanie jak poprzez zabawę edukować dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie zdrowego jedzenia oraz jak kształtować u najmłodszych prawidłowe nawyki żywieniowe.
Uczniowie przekonają się, dlaczego warto pić mleko i jeść przetwory mleczne. Zdobędą wiedzę o unikalnej wartości odżywczej mleka oraz o roli jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia. Program trwa cały rok 2017. Na dobre rozpoczęcie tygodnia Mleczysław proponuje grę: Kto mleczny, ten lepszy! Zabawa była naprawdę Super. Dzieci świetnie się bawiły podczas mlecznej rywalizacji, a nad całością czuwały - zastępując kota Mleczysława - koty Mlekoty z Elementarza klasy I. Nasi uczniowie udowodnili że rzeczywiście mają kota na punkcie mleka, ponieważ po skończonej zabawie wszyscy mieli nadal ochotę na mleko.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
2
"Umiem pływać" III edycja
Gmina Turobin realizuje zadanie pod nazwą "Nauka pływania dla uczniów z klas drugich Szkół Podstawowych z terenu gminy Turobin" w ramach Programu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wyjazdy na Krytą Pływalnie "Otylia" w Janowie Lubelskim odbywają się dla uczniów klasy II w czwartki.
Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Podczas pływania mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego taki rodzaj sportu jest najskuteczniejszy w walce z nadwagą. Pływanie ma też inne zalety – odciąża kręgosłup, angażuje wszystkie grupy mięśni i modeluje sylwetkę. Warto zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku, również chorych. Nie obciąża układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało. Każdy człowiek powinien umieć pływać!
Autor: Marzena Antończak
Podsumowanie III edycji programu "Umiem pływać"
W bieżącym roku szkolnym Gmina Turobin po raz kolejny realizowała zadanie ,,Nauka pływania dla uczniów klas drugich szkół podstawowych z terenu gminy” w ramach programu powszechnej nauki pływania ,,Umiem pływać” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Założeniem programu było systematyczne i powszechne uczestnictwo dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania” dla dzieci w całym kraju bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów. W programie wyznaczono następujące cele:
- upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
- profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
- zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,
- efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
- wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,
- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
Korzystając z zajęć w ramach projektu powszechnej nauki pływania dzieci miały możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Wyjazdy na basen zachęciły uczniów do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz wdrożyły do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Warto podkreślić, że pływanie jest postrzegane jako sport najbardziej wszechstronny, doskonale wpływa na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka i przyczynia się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. W sposób szczególny wpływa na ogólny rozwój i sprawność dzieci. „Mali pływacy” mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują się większą odwagą od „niepływających” rówieśników.
Ćwiczenia w wodzie i pływanie to także jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy. Równie istotna jest kwestia zapobiegania wypadkom. Co roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków nad wodą, czego skutkiem są utonięcia. Skuteczną metodą zapobiegania takim zdarzeniom jest posiadanie umiejętności pływania, a także świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów wodnych. Wakacje tuż, tuż, a więc nasi pływacy będą mogli wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce podczas letniego wypoczynku. Uczniowie z naszej szkoły systematycznie uczyli się tej trudnej sztuki pływania pod okiem instruktora. Wszyscy tj.9 uczestników z kl. I i II zakwalifikowani zostali do jednej grupy dla bardziej zaawansowanych, gdyż już wcześniej uczyli się pływać podczas wyjazdów na basen organizowanych przez szkołę. Przez 11 tygodni zdobywali nowe doświadczenia w tej jakże trudnej dyscyplinie. 1 czerwca zakończyły się zajęcia na basenie. Można więc śmiało stwierdzić, że nasi uczniowie potrafią już wiele z zakresu pływania i mogą dalej rozwijać swoje umiejętności – tego im życzymy. W realizację programu zaangażowane były osoby, których pomoc była niezbędna - wychowawcy i nauczyciele szkół, którzy sprawowali nieodpłatną opiekę nad swoimi wychowankami w ramach swojego wolnego czasu oraz rodzice, którzy zawsze chętnie pomagali nauczycielom w sprawowaniu opieki w czasie dowozu oraz na basenie. Składam serdeczne podziękowania naszym rodzicom, którzy poświęcając swój czas mocno angażowali się i pomagali wychowawcy i dzieciom.
Autor: Joanna Pawlas
2
Dzień Marchewki w przedszkolu
"Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, to pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno...
wnet z ziemi wyskoczy..."
Tak, w skrócie, można opisać najzdrowsze i najbardziej lubiane przez dzieci warzywo - marchewkę! Głównym bohaterem dzisiejszego dnia w naszym przedszkolu była właśnie Pani Marchewka
. Tego dnia rozmawialiśmy o wielu ciekawych rzeczach m.in., jaka historia wiąże się z jej pochodzeniem, jakie ma wartości odżywcze i witaminy, poznaliśmy jej budowę. Przeprowadziliśmy również własne zadania badawcze, które miały na celu samodzielne określenie wyglądu, faktury, smaku i zapachu marchewki. Nie omieszkaliśmy również pochrupać ją podczas przerwy obiadowej....
Wszyscy wiedzą, że marchewka to samo zdrowie. Również nasze dzieci wiedzą, że jest ona źródłem wielu witamin, a przy tym jest niezwykle smaczna. Szczególnie pod postacią soku... Dlatego też postanowiliśmy wspólnie wykonać sok marchewkowy i ulepszyć smak naszego dzieła poprzez dodanie innych produktów, które przyniosły dzieci - jabłka, banany, winogrona, gruszki, a nawet buraczki ćwikłowe! Po pysznej degustacji uznaliśmy wspólnie, że faktycznie sok z marchwi to zdrowa i smaczna rzecz
. Na zakończenie tego "smacznego" dnia dzieci wykonywały zespołowe prace - wyklejanki szablonu marchwi bibułą. Prace wyszły przepięknie, a zabawy przy tym było bez liku - dzieciom dopisywały humory a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Wszystkie prace zawisły w klasie po to, aby dzieci mogły podziwiać swoje dzieła! Dzień Marchewki na pewno jeszcze nie raz zagości w naszym przedszkolu
!
Autor: Anna Szewczyk
"Śniadanie daje moc" - czyli o ważnej roli zdrowego posiłku
Przedszkolaki biorą udział w projekcie "Śniadanie daje moc!"
Zobaczcie w załączonych plikach (Czytaj więcej), przygotowanych przez p. Annę Szewczyk, jak przedszkolaki (grupa starszaków), biorą udział w ogólnopolskiej akcji przeznaczonej dla klas 0 - III - Śniadanie daje moc! Co się działo?
Misja klasowa 2
Po co myjemy ręce? I jak to robić? O tym rozmawialiśmy z dziećmi. Gotową instrukcje mycia rąk oglądaliśmy z zainteresowaniem, omawialiśmy każdą czynność, próbowaliśmy „na sucho” je wykonywać… A praktyka? Sprawiła dzieciom największą frajdę ! Dzieci w skupieniu odtwarzały poznane czynności, zaglądały na wzór, który przykleiliśmy w łazienkach. Po co? Dla nas - abyśmy nie zapomnieli, dla innych dzieci - aby wiedziały! Dzieci uwielbiają zajęcia twórcze, szczególnie plastyczne, muzyczne ale jak widać nie tylko… Zadanie z napisaniem wierszyka wzbudziło ogromne zainteresowanie moich podopiecznych! Pomysłów i propozycji było bez liku, a aktywność dzieci przeszła moje oczekiwania
. Dzieci były niezwykle dumne i zadowolone z efektu naszej pracy. Na pewno w przyszłości ułożymy jeszcze nie jeden wierszyk!
Misja klasowa 3
Co jeść aby być zdrowym? To ważne pytanie zadaliśmy sobie podczas dzisiejszych zajęć. Dzieci w praktyce doświadczały jakie produkty, które codziennie jemy są zdrowe dla naszego organizmu. Dopasowywały zagubione produkty do miejsc przeznaczenia, tak też odnaleźliśmy talerzyk: zbóż, makaronu, mąk, pestek, kasz itd. Dla ułatwienia użyłam podpisów z takimi samymi kolorami. Na koniec dzieci w mgnieniu oka „wyczyściły” talerzyk z pestkami. Słyszałam pytania: „Kiedy przyniosę więcej?
”. Jak powstają dziurki w chlebie? To już wiemy! Eksperyment niezwykle się dzieciom podobał, słychać było okrzyki zdumienia i hasła „jeszcze raz”. A ile razy powinniśmy jeść w ciągu dnia? Które posiłki są ważne? Ułożyliśmy poprawny schemat 5 posiłków dziennie i omówiliśmy ich zasady. Po czym podsumowaliśmy nasze informacje o piramidzie żywienia i porach posiłków. Na całe życie musimy zapamiętać: aby być silnym i mieć chęć do pracy z domu nie można wyjść bez śniadania!
Szkolnym koordynatorem akcji "Śniadanie daje moc!" jest p. Marzena Antończak, która zgłosiła naszą placówkę do projektu i zamieszcza opracowane przez nauczyciela relacje na stronie organizatorów akcji.
Autor: Anna Szewczyk
"Kto Ty jesteś? Polak mały..."
Tożsamość narodowa to najważniejsza sfera życia każdego człowieka. Każdy Polak, czy to duży czy mały musi znać historie, symbole i święta swojego kraju. Na dzień przed obchodami najważniejszego polskiego święta - 11 listopada Dnia Niepodległości - w grupie przedszkolaków rozmawialiśmy o najważniejszych atrybutach każdego Polaka - o symbolach narodowych: o godle, fladze i hymnie narodowym. Wychowanie patriotyczne jest jednym z naczelnych priorytetów wychowania przedszkolnego! Dlatego przy każdej okazji staramy się przypominać sobie najważniejsze znaki Polski.
Zajęcia przeprowadziliśmy przy pomocy profesjonalnego filmu edukacyjnego przygotowanego przez IPN.
W tej audycji autorzy zawarli najistotniejsze sprawy związane z naszą tożsamością narodową. Przedstawiono tam historie związaną z istnieniem naszego godła, flagi i hymnu. Polecam zapoznać się z nim, jest naprawdę godny uwagi - szczególnie atrakcyjny dla najmłodszych dzieci!
Po obejrzeniu filmu, podsumowaliśmy informacje zdobyte podczas seansu: Dlaczego na godle pojawił się Orzeł? Co znaczą kolory na fladze Polski? Jak brzmi i kiedy słuchamy „Mazurka Dąbrowskiego”? Te i wiele innych ważnych informacji pozostaną w głowach moich przedszkolaków (będziemy nad tym pracować) na całe życie. Dokładnie opisywaliśmy każdy symbol, począwszy od godła i flagi (również mapa konturowa Polski znalazła się w tym zbiorze). Następnie Godło i Flaga wędrowały z rąk do rąk, aby każde dziecko mogło dotknąć i mieć bezpośrednio do czynienia z tak ważnym przedmiotem. Co oczy zobaczą bliżej, co ręka dotknie... to umysł na dłużej zapamięta! Szacunek, duma i oddanie należą się każdemu symbolowi narodowemu naszej Ojczyzny. Tyczy się to również naszego Hymnu. Oczywiste jest wskazanie dzieciom konieczności odpowiedniego zachowania się podczas odśpiewywania jego słów. W tym celu ćwiczyliśmy prawidłową postawę. Na zakończenie zajęć o naszej Ojczyźnie - Polsce dzieci kolorowały godło oraz wyklejały flagę. Każdy z nas musi pamiętać, że jest Polakiem (Polką) i musi dbać i głośno wymieniać nasze Symbole Narodowe!
Autor: Anna Szewczyk
Akcja czytelnicza w przedszkolu "Tydzień z moją książką"
„Czytanie dziecku:
- zwiększa koncentrację uwagi dziecka,
- poszerza jego wiedzę o świecie,
- dba o budowanie systemu wartości".
Akcja ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich.
W roku szkolnym 2016/2017 realizujemy w grupie starszaków kolejną fajną akcje czytelniczą. Nosi ona tytuł „Tydzień z moją książką” i jak sama nazwa wskazuje angażuje do udziału całą grupę. Zasady uczestnictwa w niej są bardzo proste: Nauczyciel przygotowuje specjalny woreczek, który kolejno otrzymuje każde dziecko z grupy (alfabetycznie zgodnie z umówioną kolejnością). Zabiera go ze sobą do domu i wkłada do niego ulubione książki, które następnie przynosi ze sobą do szkoły. Od tej chwili cały tydzień należy do niego, bo czytamy wtedy tylko jego bajki. W woreczku rodzice przedszkolaków znajdują informacje na temat zasad naszej akcji o następującej treści: "Gorąco zachęcam do udziału w akcji, jak również do pielęgnowania tradycji czytelniczej w zaciszu domowym".
Autor: Anna Szewczyk
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe to czas, na który bardzo czekają wszystkie dzieci! Wraz z ostatnim dzwonkiem oznajmującym przerwę zimową zaczyna sie dla nich czas Białego Szaleństwa. W ruch idą wtedy sanki, narty czy też popularne u maluchów „jabłuszka”. Jednak w tym wolnym czasie bardzo ważną rzeczą jest, aby dbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też przed rozpoczęciem ferii razem z przedszkolakami rozmawialiśmy o tym, co to jest bezpieczeństwo i jak prawidłowo trzeba się zachowywać podczas zabaw i gier na śniegu. Najważniejszą myślą naszych zajęć zostało hasło „Bądź bezpieczny w ferie”. Ustaliliśmy ważną rzecz: że o swoje bezpieczeństwo musi dbać każdy, bez względu na to czy jest mały czy duży. Z uśmiechem i niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia ferii…
Autor: Anna Szewczyk
Multimedialne zmagania wśród przedszkolaków
W naszym przedszkolu wiele się dzieje. Codziennie na moich podopiecznych czekają nowe wiadomości, treści, wyzwania… Razem uczymy się ważnych rzeczy o otaczającym nas świecie, niezbędnych treści potrzebnych do bycia „dobrym uczniem” i wielu wielu innych. Korzystając z okazji, że nasza sala wyposażona jest w nowoczesną tablice interaktywną w miarę możliwości włączam dzieci w możliwość oswajania się z dobrami techniki współczesnego świata. Zabawa tablicą jest dla dzieci nie lada gratką!
Bacznie obserwują instrukcje nauczyciela i z zainteresowaniem i niezwykłą cierpliwością oczekują na swoją kolej, aby móc bezpośrednio wykonać zadanie interaktywne. A radość jest wtedy ogromna!
Zaznajamianie dzieci z nowoczesną formą nauki, związaną z korzystaniem z bezpiecznym korzystaniem z komputera i Internetu rozpoczynamy już od najmłodszych lat!
Autor: Anna Szewczyk
Dzień Pluszowego Misia
- 4
Konkurs przedszkolny
Dni otwarte w naszym przedszkolu - ZAPRASZAMY
- 5
6 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się Dni Otwarte dla dzieci 3, 4, 5 i 6 letnich. To właśnie im był podporządkowany harmonogram dzisiejszych zajęć. Specjalnie dla nich p. Joanna Puchała razem z uczniami klasy III oraz p. Anna Szewczyk ze swoimi przedszkolakami (oddział 5 i 6-latki) przygotowały szereg atrakcji.
Dni Otwarte rozpoczęliśmy od przeniesienia się w bajkowy świat dzięki uczniom klasy III. To oni dzięki swojej cieżkiej pracy oraz oddaniu wychowawczyni, p. Joanny Puchały przygotowali przepiękne przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Były cudne stroje, baśniowa dekoracje, ale trzeba przyznać że największe wrażenie robi to ile pracy włożyli uczniowie w to, aby zachwycić swoich widzów. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, z uśmiechem na ustach i z wielką uwagą obserwowali rozwój wydarzeń na scenie. Uczniowie klasy III wykonali kawał ciężkiej roboty! Każdy z nas wie, że małe dzieci najbardziej lubią się bawić, dlatego też kolejnym etapem naszego dnia były zabawy z dziećmi.
Nasi wyjątkowi goście razem z przedszkolakami potańczyli, pośpiewali, pobawili się w przekładanie hula- hop, w zabawy z chustą animacyjną…. Słychać było tupanie, klaskanie, ale co najważniejsze śmiech dzieci. Spacer po szkole był kolejnym punktem naszego dnia. Zwiedziliśmy budynek szkoły zapoznając gości z położeniem pomieszczeń takich jak: sala przedszkolna, toalety, jadalnia, sala komputerowa. Na końcu odwiedziliśmy sale oddziału przedszkolnego dla dzieci 3 i 4-letnich. Tam na uczestników spotkania czekała kolejna niespodzianka do której zaproszono również rodziców. Zadaniem było wyklejenie wspólnej pisanki przy użyciu plasteliny i różnych rodzajów materiałów sypkich typu kasza, ryż itd. Przepiękne i starannie wykonane prace zabrano na pamiątkę do domu. Na zakończenie dnia nasi goście oraz przedszkolaki otrzymali słodkie upominki. Dziękujemy za przybycie i do zobaczenia we wrześniu.
Autor: Anna Szewczyk
Rodzinne warsztaty wielkanocne w przedszkolu pod nazwą "Wielkanocne jajo"
Warsztaty "Wielkanocne jaja" w przedszkolu
- 5
IX Diecezjalny Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej
Schola „ Małe oremus” przy wsparciu „ Kapeli Turobińskiej” 17 maja 2017 roku w Gromadzie zajęła I miejsce w IX Diecezjalnym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czerniecinie prężnie działają w jednym i drugim zespole rozwijając swoje zdolności i pasje. Na festiwalu zaprezentowali dwa utwory: „Matka, która pod krzyżem stała” oraz „Będziemy śpiewać, będziemy tańczyć...”. Akompaniament żywych instrumentów „Kapeli Turobińskiej” nadał całemu występowi pięknego wyrazu. Komisja konkursowa podkreśliła to, że zaprezentowali muzykę, która płynie z duszy poprzez śpiew i grę na instrumentach. To było niezwykłe spotkanie z Bogiem i z człowiekiem. Dziękujemy Organizatorom za wspaniałą organizację festiwalu. Do zobaczenia za rok!
Autor: Małgorzata Sikora
Turniej historyczno - sprawnościowy z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki
W dniu 8 czerwca 2017 roku w SP w Turobinie odbył się turniej historyczno - sprawnościowy z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Do zmagań w konkursie zostali zaproszeni przedstawiciele szóstych klas z naszej szkoły oraz szkoły w Gródkach. Uroczystość rozpoczął dyrektor SP w Turobinie p. W. Białek, który bardzo serdecznie powitał wszystkich obecnych na sali. Kolejnym punktem imprezy była akademia, która przybliżyła nam postać „wielkiego człowieka”, jakim był T. Kościuszko. Słowa i nuty najpiękniejszych wierszy i pieśni polskich zabrzmiały mocno i niosły przesłanie dla pokoleń - umiłowania i szacunku dla tradycji, kultury, polskiej historii, a przede wszystkim poszanowania i docenienia wartości, jaką jest wolność. Po tak wzruszających chwilach przyszła pora na rywalizację drużynową. Trzy osoby z każdej szkoły odpowiadały na pytania związane z życiem i działalnością T. Kościuszki, natomiast pozostałych pięć osób rywalizowało w różnych zabawach i grach zręcznościowych. Konkurs wywołał wiele pozytywnych emocji nie tylko wśród samych uczestników, ale również uczniowie, nauczyciele obecni na sali bawili się świetne, kibicując swoim drużynom. Poziom wiedzy, jaki zaprezentowali uczniowie ze wszystkich szkół był bardzo wysoki. Każda z drużyn była świetnie przygotowana do konkursu. Mimo to udało nam się wywalczyć pierwsze miejsce, z czego jesteśmy dumni. Chcieliśmy podziękować organizatorom konkursu, szczególnie p. W. Polskiej, nauczycielce historii za zaproszenie nas do udziału w konkursie, za moc wrażeń i wspaniałą zabawę.
Autor: Anna Biernat
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX" polega na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i daje uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej
. Zadania z obowiązkowej lekturki mają na celu pokazać, że język stanowi całość, a jego poszczególne komponenty "spotykają się" w literaturze, w tym przypadku w beletrystyce na poziomie odpowiadającym danej kategorii wiekowej. Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP
), Ducks (kl. I-II gimnazjum), Lions (III kl. gimnazjum, I kl. liceum), Eagles (II-IV kl. szkół ponadgimnazjalnych). Główną nagrodą, częściowo sponsorowaną przez MM Publications, w konkursie jest udział w obozie językowym dla najlepszych uczestników z kategorii Kittens II - Eagles I. Dla uczestników z wynikami bardzo dobrymi i dobrymi przewidziane są nagrody rzeczowe. I właśnie uczennica klasy V, Zuzanna Derkacz otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową za uzyskanie dobrego wyniku w tegorocznej edycji konkursu. Gratulujemy!
Autor: Marzena Antończak
XXXVII Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
Nasza uczennica, Martyna Derkacz, 12 maja 2017r. po raz pierwszy wzięła udział w XXXVII Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Biłgoraju, który to występ zakończyła kolejnym dużym sukcesem zdobywając II miejsce
, spośród 16 uczestników w swej kategorii wiekowej. Jest to duże wyróżnienie
, ponieważ zdecydowana większość uczestników to reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju lub szkół biłgorajskich.Martynka zaśpiewała piosenkę Joanny Zagdańskiej „Rękawiczki”
. Jako jedyna z Gminy Turobin Martyna po raz pierwszy zdobyła tak wysokie miejsca w obu powiatowych (XV Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej "Das Festival of the songs") konkursach. Swój sukces w dużej mierze zawdzięcza pani Annie Chabros z Ogniska Muzycznego w Zamościu, która przygotowała ją do obu konkursów.
Link do strony z nagraniem występu:
http://www.mdk.lbl.pl/ps/1617/festiwal-piosenki-2017,0901617.htmlAutor: Zbigniew Derkacz
XV Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej "Das Festival of the songs"
5 maja 2017r. uczennica klasy VI, Martyna Derkacz, brała udział w XV Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej "Das Festival of the songs". Do konkursu przystąpiło 40 wykonawców z 21 szkół z całego powiatu biłgorajskiego. Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju, a impreza odbywała się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraj. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz uczniów gimnazjów. Martynka została doceniona i zauważona przez jury zdobywając II miejsce z piosenką Blue Cafe „My road”
! Gratulacje!!!
Nagrodzony występ Martyny można zobaczyć klikając w link:
https://www.youtube.com/watch?v=h1sSYxksVQ8Autor: Zbigniew Derkacz
XV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Das Festival of the Songs”
5 maja 2017r. trzy uczennice naszej szkoły brały udział w Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Das Festival of the Songs”. Ponieważ szkołę może reprezentować tylko jeden uczestnik śpiewający w danym języku, każda z dziewczyn śpiewała w innym. Martyna Derkacz startowała w kategorii języka angielskiego - szkoły podstawowe. Zaśpiewała piosenkę zespołu Blue Cafe pt. ,,My road". Jak się później okazało zdobyła II miejsce w swojej kategorii. Trochę trudniejsze zadanie miały dziewczyny w kategorii języka rosyjskiego i francuskiego, gdyż nie było tu podziału wiekowego i dziewczyny musiały rywalizować z młodzieżą gimnazjalną. Katarzyna Sikora zaprezentowała w języku rosyjskim utwór Eleny Vaengi pt. "Chopin" a Zuzanna Derkacz piosenkę w języku francuskim ,,Derniere danse" Indili. Wraz z naszymi utalentowanymi językowo i wokalnie uczennicami udział w festiwalu brali nauczyciele języków obcych, p. Dorota Kwiatkowska i p. Marzena Antończak oraz rodzice p. Anna i Paweł Derkacz oraz Zbigniew Derkacz.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj:
http://bilgoraj.com.pl/xv-powiatowy-festiwal-piosenki-obcojezycznej-das-festival-of-the-songs-foto-wyniki,,3,11,11,1,17829,n.htmlAutor: Marzena Antończak
Wycieczka do Lublina
- 1
Styl „po bandzie dookoła lodowiska”
Dnia 17 marca 2017r. uczniowie klas III - VI wraz z opiekunami: Joanną Pawlas, Joanną Puchała i Zbigniewem Derkaczem byli na wycieczce w Lublinie, w programie której była jazda na łyżwach oraz oglądanie filmu: „Był sobie pies”. Zaczęliśmy od ICEMANII. Niektórzy radzili sobie bez pomocy innych, korzystając wcześniej wielokrotnie z lodowiska. Niektórzy zaliczyli tzw. „glebę” kilkadziesiąt razy, niefortunnymi rekordzistami okazali się Olek Witowski i Michał Zwolak. Panie opiekunki radziły sobie co najmniej przyzwoicie wymyślając przy tym nowy styl tzw. „po bandzie dookoła lodowiska”. Następnie pojechaliśmy do kina na film: „Był sobie pies”. Wszystkim polecamy ten pełen wzruszeń i nastroju film. Po wyjściu z kina wszyscy mieli łzy w oczach. Pozytywnych wrażeń było mnóstwo i już za namową uczestników umówiliśmy się na następny wyjazd w kwietniu.
Autor: Zbigniew Derkacz
W wiosce Świętego Mikołaja
Wszystkie dzieci wiedzą, że Mikołaj mieszka w odległej Laponii. Ale czy tylko tam? Okazuje się, że znaleźć go można również i w Polsce, o czym przekonały się dzieci z klas 0-IV, które 30 listopada odwiedziły „Wioskę Świętego Mikołaja” w Bałtowie.
Mikołaj przygotował dla nich wiele atrakcji m. in:
- zwiedzanie wioski Mikołaja;
- warsztaty plastyczne – wykonanie bombki na choinkę;
- bajkowy park rozrywki;
- łowienie rybek w przerębli;
- labirynt Królowej Śniegu;
- Mikołajkowe kino;
- spacer z Mamutem.
Z pewnością najmilszą pamiątką tej wycieczki będą wyjątkowe zdjęcia z Mikołajem. Gdy opuszczaliśmy Wioskę Mikołaja na dworze było już ciemno, więc mogliśmy obejrzeć to miejsce w świetle migoczących lampek, a do bramy wyjścia przez rozświetlony tunel choinek prowadził nas prehistoryczny Mamut Olbrzym. Wyglądało to naprawdę bajkowo i magicznie. A dla wszystkich mamy dobrą wiadomość: Mikołaj obiecał odwiedzić naszą szkołę 6 grudnia, oczywiście z prezentami.
Autor: tekstu: Henryka Pietroń - Polska, zdjęć: Anna Szewczyk
69
Dzień Patrona Szkoły w wersji wyjazdowej
Pani Marzena Antończak zabrała wszystkich chętnych uczniów, nauczycieli i rodziców na wycieczkę śladami dawnych zawodów i zajęć naszych pradziadków z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły. Udaliśmy się do Zagrody Leśnej państwa Doboszów - "Doboszówki". Młodsi uczniowie brali udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka". Dowiedzieli się jak i z czego powstaje chleb, ćwiczyli rozpoznawanie zbóż i powstałe z nich mąki. Młócili zboże cepem, oczyszczali ziarna, mielili zboże w ręcznych żarnach (z małą pomocą nauczycieli i rodziców). Następnie przygotowali ciasto, uformowali go według własnego pomysłu a nasi sympatyczni gospodarze wypiekli go w tradycyjnym piecu chlebowym. Dodatkowo zrobili masło w dawniej używanej maselniczce. A warsztaty te kończyła degustacja... Chleb z masłem i jeszcze ... maślanka! Starsi uczniowie w tym czasie dowiedzieli się co to jest rogożyna - nazwa obco brzmiąca a to popularna pałka wodna... Dowiedzieli się, gdzie rośnie i jak się ją pozyskuje. Poznali rodzaje splotów oraz różne metody przygotowania materiału do wyplotu. Lokalny twórca ludowy, pani Stefania, zachęciła uczniów do wyplatania rogożynowych warkoczy plecionkarską metodą. A następnie każdy własnoręcznie przygotował podstawkę z rogożyny. Były ponadto warsztaty z garncarstwa. Na prawdziwym kole garncarskim każdy uczestnik wykonał gliniane naczynie. Lekcja o ptakach w plenerze, spacer po gospodarstwie, konkursy z nagrodami. Działo się... Czy wycieczka była udana? Odpowiedzi zaczerpnęłam z naszego profilu na Facebooku:
Martyna: To jest wycieczka marzeń
Klaudia: Najlepsza wycieczka
Martyna: Jak ja wyszłam...Wycieczka super
A ja odpowiadam:
Autor: Marzena Antończak
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.