Witaj szkoło!
3 września inaugurcję roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęliśmy Mszą św. odprawioną przez ks. proboszcza Bolesława Stępnika w kościele parafialnym w Czernięcinie. Następnie cała społeczność szkolna zgromadziła się przed budynkiem szkoły. Pani dyrektor Małgorzata Sikora serdecznie powitała po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Po tym wystąpieniu słowa do uczniów i nauczycieli oraz rodziców skierowali zaproszeni goście: p.wójt, Eugeniusz Krukowski i ks. proboszcz. Rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony Rokiem Niepodległej - mamy nadzieję, że i w tym roku szkolnym jego hasło przewodnie stanie się popularne i będzie zachęcać – nie tylko uczniów i nauczycieli – do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole!
Autor: Marzena Antończak
1
Dzień chłopaka
Tegoroczny Dzień Chłopaka zbliża się wielkimi krokami - 30 września wypada w niedzielę, ale my świętowaliśmy już w czwartek i piątek. W czwartek w szkole wszyscy chętni uczniowie bawili sie na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.
W piątek dziewczęta od przedszkola po klasę VIII wraz z wychowawczyniami oraz z pomocą rodziców, przygotowały ciekawe upominki dla swoich kolegów i wychowawcy oraz złożyły najserdeczniejsze życzenia. Było miło, sympatycznie i bardzo męsko...
Autor: Marzena Antończak
Goście czytają...
Dnia 10 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona akcji, Narodowego Czytania, nad którą patronat honorowy sprawuje para prezydencka. W tym roku czytaliśmy fragment powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej, gdzie Narodowe Czytanie rozpoczęła dyrektor pani Małgorzata Sikora, witając serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Fragmenty Przedwiośnia czytali zaproszeni goście, wójt gminy Turobin, Eugeniusz Krukowski oraz ksiądz proboszcz Bolesław Stępnik. Narodowe Czytanie jest to działanie, które na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a promowanie go jest naszym nadrzędnym celem.
Autor: Anna Biernat
Szkoła tańca TOP-ART
W wtorek, 18 września, do naszej szkoły zawitała po wakacyjnej przerwie pani Melania, instruktorka tańca towarzyskiego ze szkoły TOP - ART. W trzech grupach wiekowych nasi uczniowie mieli okazję poćwiczyć na pierwszych pokazowych zajęciach kroki Cza czy. Wszystkich chętnych zapraszamy na lekcję tańca.
Autor: Marzena Antończak
Cześć bohaterom!
Bohaterstwo Polaków walczących o wolność naszej Ojczyzny uczcili uczniowie i nauczyciele szkół z terenu Gminy Turobin podczas uroczystego apelu, który odbył się pod pomnikiem „Bohaterów II wojny światowej” przy Urzędzie Gminy w Turobinie. W obchodach oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział przedstawiciele władz - Wójt Gminy p. Eugeniusz Krukowski, z-ca Wójta Gminy p. Józef Biziorek, Przewodniczący Rady Gminy p. Stanisław Górny i wiceprezes Zarządu Gminnego OSP p. Paweł Jonasz. Honorowym gościem uroczystości patriotycznej był kombatant p. Stanisław Woźnica.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego, p. Wójt w krótkim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń z września 1939 roku. Następnie uczniowie ZSP i ZSOiZ w Turobinie zaprezentowali część artystyczną, w której dominowały dwie daty: 1 września – dzień napaści Niemiec na Polskę i 17 września, kiedy to do naszej Ojczyzny wkroczyły wojska radzieckie. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz gminnych oraz dyrektorzy szkół z delegacjami uczniów i młodzieży złożyli kwiaty pod pomnikiem. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V, Julia Jachymek, Weronika Romanek i Jakub Żłób wraz z panią dyrektor, Małgorzatą Sikorą oraz panem Michałem Zdyblem.
Autor: Marzena Antończak, zdjęć: Michał Zdybel
2
Dzień Edukacji Narodowej
Komu nieba były wrogiem
zrobiły go pedagogiem...
15 października świętowaliśmy popularny "Dzień nauczyciela". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, uczniowie klasy VIII - Kasia Sikora i Kacper Ładniak, złożyli wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia. "Dużo zdrowia, szczęścia i radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Małgorzata Sikora. Również życzyła nauczycielom zadowolenia z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych. Do życzeń przyłączyli się rodzice. Pani Teresa Antończak, przewodnicząca Rady Rodziców, przybyła do szkoły z życzeniami jak również ze smacznym tortem . Dziękujemy za pamięć! Ostatnim punktem uroczystości była piosenka skomponowana z tekstów nauczycieli... Wszyscy pedagodzy przyznali, że jest autentyczna! "Mam zadzwonić do Twoich rodziców...", "Dzwonek jest dla nauczyciela"... i inne słowa ze szkolnego życia wzięte!
Ja się jednak z tym nie zgadzam,
swoje zdanie wypowiadam
Chlubą jest i wyróżnieniem,
być - nauczycielem!"
1
Z odblaskiem bezpieczniej
7 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z wójtem gminy Turobin, Eugeniuszem Krukowskim. Wszystkie dzieci dostały kamizelki odblaskowe, które ufundowane zostały przez Powiat Biłgorajski.
Na spotkaniu wójt zwracał uwagę, że odblaski to bardzo ważny element, który powinni mieć przy sobie nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dni będą teraz coraz krótsze, zmrok będzie zapadał znacznie szybciej, więc noszone kamizelki sprawią, że nasi uczniowie będą mogli czuć się bezpieczne w czasie wyjść i wyjazdów poza teren szkoły i domu. Dzieci obiecały, że będą pamiętać o używaniu kamizelki w czasie korzystania z dróg.
W imieniu naszej młodszej społeczności szkolnej dziękujemy za otrzymane prezenty , które będą służyły naszym dzieciom w tym roku i kolejnych latach nauki.
Autor: Joanna Pawlas, zdjęcia Henryka Pietroń - Polska
Bądź widoczny na drodze!
W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 24 października uczniowie klas 0-III uczestniczyli w klasowych spotkaniach z funkcjonariuszem policji st. sierż. Grzegorzem Górecznym. Prowadzący spotkania przypomniał dzieciom jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły, oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomniał zasady poruszania się po ulicy, chodniku, oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Oczywiście nie obyło się bez pytań ze strony uczniów. Pytania dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Na zakończenie dzieci otrzymały z rąk gościa elementy odblaskowe. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesująca prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Artyści cyrkowi
18 października do naszej szkoły przyjechał ze swoim występem Cyrk „Szok”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ciekawy występ artystyczny . Artyści zaprezentowali wspaniałe sztuczki akrobatyczne i iluzjonistyczne, był również wesoły Clown , który fenomenalnie bawił publiczność. Niektórzy uczniowie mogli wczuć się w rolę cyrkowców i wystąpić przed swoimi kolegami i koleżankami . Każdy uczeń mógł pogłaskać maskotkę Cyrku – węża. Na koniec uczniowie podziękowali artystom gromkimi brawami za występ .
4
Happening patriotyczny
"Uroczyście biją dzwony
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto"30 października w naszej szkole świętowaliśmy Stulecie Odzyskania Niepodległości w formie happeningu, czyli ciągu różnych zdarzeń związanych z patriotyzmem. Były to, m. in. konkurs historyczny dla klas V - VIII "Dla Niepodległej", śniadanie patriotyczne, karaoke patriotyczne, akcja 100 serduszek na stulecie Odzyskania Niepodległości, stworzenie Kodeksu Patrioty, wyjście na cmentarz uczniów klas I - VIII wraz z nauczycielami: panią dyrektor Małgorzatą Sikorą, Joanną Pawlas, Joanną Puchałą, Michałem Zdyblem, Dorotą Kwiatkowską, Anną Biernat, Marzeną Antończak, Justyną Gawdą, Anną Derkacz i Agnieszką Buszowską. Społeczność szkolna w biało - czerwonych barwach - ubioru, flag Polski i baloników złożyła kwiaty, zapaliła znicze i odmówiła modlitwę przy mogile z okresu I wojny światowej poległych za naszą wolność mieszkańców Czernięcina i okolic. Przygotowane przez nauczycieli i uczniów dekoracje klas i korytarzy szkolnych wprowadziły wszystkich w wyjątkową atmosferę zadumy, wdzięczności i pamięci tych niezwykłych listopadowych dni...
Biało - Czerwona! Niezwyciężona!
Autor: Marzena Antończak
110
Rekonstrukto
23 listopada 2018 r. do naszej szkoły przyjechali panowie z Grupy Artystycznej Rekonstrukto i zaprezentowali pokaz historyczny pt. „Ku niepodległej". Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego oraz przypomnieli sobie tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów Polski, aż do I wojny światowej uwieńczonej odzyskaniem niepodległości. Członkowie zaproszonej grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów czy też uczestników powstania listopadowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki, wykorzystując muszkieter, XVIII - wieczną kosę czy tez broń z początków XIX wieku. Pokaz dla dzieci był niezwykle interesującą wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny. Takie lekcje stanowią dowód, iż historia wcale nie musi być nudna, a ciekawa i pasjonująca.
Autor: tekstu: Anna Biernat, zdjęć: Dorota Kwiatkowska
39
Lubelskie Rekordy dla Niepodległej
W dniu dzisiejszym, 9 listopada w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca przedsięwzięcia szkół lubelszczyzny podjęte w ramach obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tej uroczystości naszą szkołę reprezentowały: pani dyrektor, Małgorzata Sikora i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Katarzyna Sikora. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach akcji MEN "Rekord dla Niepodległej”. Ponadto w programie gali znalazły się m.in. prezentacja przedsięwzięć zrealizowanych przez szkoły z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie w ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przemówienia zaproszonych gości, wręczenie Certyfikatów Biura Rekordów przedstawicielom uczniów tych szkół, które uczestniczyły w biciu rekordu Polski w jednoczesnym tańczeniu poloneza. Na zakończenie odbył się koncert pieśni patriotycznych, przygotowany przez uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych.
Autor: Marzena Antończak
"Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio”-Jan Paweł II
Obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada 2018r. w Kościele Parafialnym w Turobinie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni parafianie. Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno - muzycznym przygotowanym przez młodzież gimnazjalną z Turobina. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Następnie ksiądz Marcin Bogacz odprawił uroczystą mszę św. za Ojczyznę. Po zakończonej mszy uczestnicy uroczystości udali się pod Krzyż, który mieści się w parku przy Urzędzie Gminy. Tu miała miejsce dalsza część obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 1200 wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrali, obecny wójt Gminy Turobin, pan Eugeniusz Krukowski oraz wójt elekt, pan Andrzej Kozina. Obydwaj w swoich przemówieniach przypomnieli „trudną” historię naszej Ojczyzny oraz zmagania Polaków o odzyskanie niepodległości. Były przewodniczący Rady Gminy, pan Tadeusz Albiniak przypomniał historię Krzyża przy Urzędzie Gminy Turobin. Kolejnym punktem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było złożenie kwiatów przy Krzyżu przez delegacje szkół z terenu Gminy Turobin. Z naszej szkoły kwiaty złożyła pani dyrektor, Małgorzata Sikora oraz przedstawiciele uczniów z kl. VI, Julia Jachymek i Krzysztof Pawlos. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni mieli możliwość zaśpiewania kilku pieśni patriotycznych.
Takie święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili za nas swoje życie. Dzień ten dla wielu z nas był prawdziwą lekcją patriotyzmu.
Śniadanie – nie tylko od święta!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Niestety, nadal część uczniów nie jada pierwszego i drugiego śniadania. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka już od 12 lat pomaga przeciwdziałać niedożywieniu jakościowemu dzieci w Polsce, propagując wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i podkreślając rolę śniadania w diecie dziecka.
Po raz ósmy szkoły podstawowe w całej Polsce przygotowywały zdrowe posiłki w ramach 8 listopada - Dnia Śniadanie Daje Moc. Do akcji promującej zdrowe odżywianie przyłączyli się także uczniowie klas 1-3 naszej szkoły, przygotowując samodzielnie śniadaniowe smakołyki.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Ślubujemy w Niepodległej!
Fragment znanego wiersza: „Kto Ty jesteś? - Polak mały”, stał się mottem przewodnim uroczystości, która miała miejsce 21 listopada 2018 roku w naszej szkole.
Dokładnie o godzinie 11.30 rozbrzmiały dźwięki reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego - poloneza. Takim oto sposobem rozpoczęło się w Szkole Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie uroczyste przyjecie nowych członków do społeczności szkolnej. Mowa tutaj oczywiście o uczniach klasy I oraz dzieciach z obu grup przedszkolnych naszego oddziału przedszkolnego (dzieci 3 i 4 - letnich oraz 5 i 6 - letnich).
Na widowni zasiedli rodzice pasowanych dzieci oraz starsi koledzy z klas II i III wraz z wychowawcami oraz p. dyrektor Małgorzata Sikora i ks. proboszcz Bolesław Stępnik.
Nasza uroczystość rozpoczęta tradycyjnym polonezem związana była tematycznie z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, która w tym roku wynosi równo 100. lat. Dlatego też wiersze i piosenki miały charakter patriotyczny. Miło było się zasłuchać w słowa i melodie pięknych, narodowych pieśni, które pokazały nam jak trudna była niewola Polski, a jaką radość w sercach Polaków odgrywa wolność narodowa.
Podczas uroczystości pierwszaki, przedszkolaki i zgromadzeni goście dowiedzieli się ciekawych informacji z życia i twórczości samego patrona szkoły, Szymona Szymonowicza (Kacper Więczkowski), który udzielił wywiadu jednej z naszych uczennic (Katarzyna Sikora). Dodatkowo o samej historii naszej szkoły opowiedział nam w paru słowach ks. proboszcz Bolesław Stępniak, który nawiązał do czasów, gdy mieściła się ona przy parafii i nosiła miano szkoły parafialnej prowadzonej przez ks. Stefana Chamerskiego. Ciekawostką jest to, że dopiero parę lat później została ona przeniesiona do obecnego budynku oraz otrzymała miano szkoły rządowej.
Po tej krótkiej lekcji historii przyszedł czas na uroczyste ślubowanie ucznia klasy I oraz pasowanie na przedszkolaka „malucha” i „starszaka”. „Pasuje Ci na ucznia naszej szkoły. Bądź dobrym uczniem (uczennicą) i dobrym kolegą (koleżanką)”, takie oto słowa z ust samej pani dyrektor usłyszeli uczniowie klasy I, gdy byli pasowani na ucznia. Po czym otrzymali pamiątkowe dyplomy, zeszyty i długopisy oraz słodkie upominki przygotowane przez uczniów klasy II.
Następnie przyszedł czas na przedszkolaki „maluchy” i „starszaki”, które z powagą i radością dostąpili swojego pasowania z rąk pani dyrektor. Chętnie przyjęły pamiątkowe dyplomy oraz upominki przygotowane przez rodziców.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni goście udali się na wspólny poczęstunek.
Gościnnie w naszym przedstawieniu wystąpili uczniowie ze starszych klas: Katarzyna Sikora, Kacper Więczkowski, Maja Derkacz, Patrycja Krzyszczak, Zuzanna Derkacz, Aleksandra Polska - za co im serdecznie dziękujemy.
W imieniu dzieci i wychowawców bardzo dziękujemy rodzicom i wszystkim gościom za przybycie na nasze ślubowanie. Dziękujemy również rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc i przygotowanie całej uroczystości.
Autor: Anna Szewczyk
28
Andrzejkowo
Uczniowie, rodzice i nauczyciele bawili się w naszej szkole 29 listopada na tradycyjnych andrzejkach. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem przewodniczącej, wróżki Kasi , przygotował dla społeczności szkolnej różne zabawy integracyjne i wróżby oraz zadbał o oprawę muzyczną imprezy. Rada Rodziców i Szkolne Koło Wolontariatu, pod opieką pani Joanny Puchały zadbało o smaczne przekąski, ciasto a nawet "domowej roboty" kompot . W przygotowanie zabawy zaangażowali się nauczyciele: pan Michał Zdybel - kierował dekoracją sali gimnastycznej, panie: Marzena Antończak, Justyna Gawda, Anna Derkacz i Agnieszka Puławska przygotowały andrzejkową fotobudkę, rekwizyty i okolicznościowe napisy oraz dekorację szkoły.
Dyrektor szkoły oraz nauczyciele serdecznie dziękują panu Tomaszowi Puławskiemu za bezinteresowną pomoc w realizacji podjętych przez placówkę działań opiekuńczo - wychowawczych.
Autor: Marzena Antończak
94
Św. Mikołaj w klasach I - III
6 grudnia przybył do nas Mikołaj. Spotkanie z tym wyjątkowym gościem było bardzo miłe. Uczniowie otrzymali prezenty i zaśpiewali Mikołajowi w podzięce świąteczną piosenkę. Mimo braku śniegu za oknami, wszystkim udzielił się nastrój nadchodzących świąt. Bardzo dziękujemy Mikołajowi i jego pomocnikom za wspaniałe prezenty. Obiecujemy być grzeczni przez cały następny rok, żeby znowu zasłużyć sobie na jego wizytę.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
22
Mikołajkowi goscie.
Tego jeszcze nie było! Dzisiaj, 7 grudnia, po raz drugi do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj a wraz z nim, wójt gminy Turobin, p. Andrzej Kozina, z - ca przewodniczącego Rady Gminy Turobin, p. Zofia Łukasik oraz radny miejscowości Czernięcin Główny, p. Roman Król. Goście przyjechali do nas z workami pełnymi prezentów . Nasi uczniowie od przedszkola do klasy VIII oraz nauczyciele otrzymali mikołajkowe upominki. Pani dyrektor, Małgorzata Sikora, w imieniu społeczności szkolnej podziękowała za odwiedziny i słodkie niespodzianki oraz zaprosiła w nasze szkolne progi jak najczęściej. Kasia i Kacper, przedstawiciele samorządu uczniowskiego, wręczyli również naszym gościom mikołajkowe upominki... ręcznie wykonane bombki wraz ze świątecznymi życzeniami. Było bardzo miło... To dlatego czekamy na te grudniowe dni przez cały rok!
29
Spotkanie ze strazakiem
W dniu 7 grudnia 2018r. w naszej szkole odbyło się interesujące spotkanie ze strażakiem - zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszym brygadierem mgr inż. panem Mirosławem Burym z Powiatowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w związku z prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną profilaktyką społeczną. Jego celem było przekazanie wiedzy z zakresu występujących zagrożeń przeciwpożarowych. Zaproszony gość z pomocą prezentacji multimedialnej zapoznał uczniów z zagrożeniami wynikającymi z niebezpieczeństwa zatrucia czadem w okresie sezonu grzewczego oraz jego skutków, postępowania podczas pożaru, oraz bezpieczeństwa podczas pływania na wodzie. Opowiedział również o specyfice pracy strażaka, o zagrożeniach, z jakimi może się spotkać każdy pracujący w tym zawodzie. Nasz gość zaprezentował kamizelkę ratunkową używaną do pływania na wodzie, oraz urządzenie używane w trakcie akcji ratowniczej, które działa np. pod gruzami sygnalizując, gdzie znajduje się nieprzytomny strażak. Zaprezentował także urządzenie tzw. "czujkę", które powinno być zamontowane w każdym domu w okresie grzewczym - czujnik czadu.
Uczniowie klas I – VIII, jak również dzieci z oddziałów przedszkolnych przysłuchiwali się tym opowieściom z zaciekawieniem i włączali się do rozmowy poprzez zadawanie pytań, czy dzielenie się z innymi własnymi spostrzeżeniami.
Na zakończenie tej wizyty pani dyrektor, Małgorzata Sikora, serdecznie podziękowała panu Mirosławowi za przybycie do naszej szkoły i przeprowadzenie tak cennej lekcji edukacyjnej, a w związku ze zbliżającymi się świętami życzyła zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Autor: Joanna Pawlas
"Maleńka przyszła Miłość"
Maleńka miłość w żłobie śpi,
Maleńka Miłość przy Matce Świętej.
Dziś cała ziemia i niebo lśni
dla tej Miłości maleńkiej...Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się 21 grudnia i zostało poprowadzone przez starszą grupę przedszkolną. Przedszkolaki, w jasełkowym występie wcieliły się w role pasterzy i aniołków. Przygotowania do uroczystości odbywałaby się w atmosferze wspólnego śpiewania kolęd i opowiadaniu o historii narodzenia Syna Bożego. Dzieci w radosnym napięciu odliczały czas do jasełek, gdy będą mogły przebrać się za swoje postacie i zaprezentować wiersze przed zgromadzonymi gośćmi.
Nasze spotkanie opłatkowe zaszczycili swoją obecnością goście: Wójt Gminy Turobin p. Andrzej Kozina oraz przedstawiciele rady Gminy Turobin, p. Roman Król i p. Eugeniusz Snopek oraz proboszcz Parafii w Czernięcinie ks. Bolesław Stępnik. Również rodzice naszych artystów chętnie zasiedli na widowni podczas uroczystości wśród uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Czernięcinie.
Uroczyste odczytanie Słowa Bożego przez przewodniczącą szkoły, Katarzynę Sikorę, rozpoczęło nasze jasełka. Wiersze recytowane przez dzieci przeplatane były wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek (z udziałem starszych uczennic Mai Derkacz, Martyny Brodaczewskiej i Katarzyny Sikory). Pastuszkowie dzięki pomocy aniołków dotarli do stajenki, gdzie mogli złożyć dary przed Jezuskiem oraz św. Maryją i św. Józefem. Na zakończenie wędrówki do Jezuska pastuszkowie i aniołki ze swoich malutkich serduszek składały wszystkim zebranym gościom swoje życzenia świąteczne: życzenia zdrowia, spokoju, nadziei i miłości, świąt rodzinnych i radosnych. Na zakończenie dzisiejszego spotkania nastąpił czas wspólnych życzeń podczas uroczystego dzielenia się opłatkiem.
Za udział w naszym przedstawieniu dziękujemy uczennicom starszych klas: Katarzynie Biziorek, Milenie Brodaczewskiej, Martynie Brodaczewskiej, Mai Derkacz, Patrycji Krzyszczak, Mai Zwolak (w roli Św. Maryi), Adamowi Batorskiemu (w roli Św. Józefa) oraz Katarzynie Sikorze i Zuzannie Derkacz. Dziękujemy również p. Edycie Prokopiuk za jej bezinteresowną pomoc w aranżacji muzycznej i przepięknej oprawie muzycznej kolęd wspólnie z Zuzanną Derkacz (klawisze) i Patrycją Krzyszczak (ukulele). Bez Was wszystkich nasze przedstawienie nie było by takie samo! Dziękujemy.
Czas oczekiwania na dzień Bożego Narodzenia jest okresem magicznym i wyczekiwanym przez każdego, a szczególnie mocno przez dzieci. Kojarzą się one głównie z choinką i prezentami, ale tak naprawdę jest to czas oczekiwania na przyjście Maleńkiej Miłości, jaką jest Jezus Chrystus. Szczególnie ważne jest wiec, aby ten magiczny czas spędzać w rodzinnej atmosferze, przepełnionej spokojem i miłością.
„My tu dziś prosimy, by Jezus, Syn Boży,
Na nasze życzenia swą rączkę położył”
I tymi słowami życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT
Jasełkową dekoracje przygotowała p. Anna Szewczyk z pomocą p. Anny Derkacz oraz p. Agnieszki Puławskiej.
79
Dzień babci i Dziadka
Styczeń to miesiąc pełen chłodnych dni, jednak są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych, w tym roku ta wspaniała uroczystość odbyła się 29 stycznia. To dzień pełen uśmiechów wzruszeń i radości. W pięknie udekorowanej przez panie Czesławę Bidę i Bożenę Romańską sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Joanny Puchały. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe związane tematycznie z tym że świętem. Oprócz tego szanowni goście obejrzeli przedstawienie pt. Śpiąca Królewna Różyczka. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami a p. dyrektor Małgorzata Sikora złożyła zebranym moc gorących życzeń. Rodzice uczniów klasy II przygotowali poczęstunek dla naszych gości. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę, przedstawienie mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
ako wychowawca klasy II składam serdeczne podziękowania rodzicom, którzy pomogli zorganizować naszą uroczystość, wychowankom którzy dali z siebie wszystko aby zaprezentować się jak najlepiej a przede wszystkim babciom i dziadkom, którzy przybyli do naszej szkoły. Okolicznościowa gazetka ścienna została wykonana pod kierunkiem p. Anny Derkacz.
Autor: Joanna Puchała
64
Zabawa choinkowa
2 lutego społeczność szkolna i przedszkolna oraz licznie przybyli goście bawili się w naszej szkole na tradycyjnej "Choince". Zabawę doskonale prowadził zespół muzyczny "Konkret". Tańce, zabawy integracyjne, pyszne ciasta i inne przekąski serwowane przez Radę Rodziców, wizyta św. Mikołaja z workami pełnymi prezentów oraz okolicznościowa fotobudka to stałe elementy naszych zabaw choinkowych.
W przygotowanie imprezy zaangażowali się nauczyciele: Dorota Kwiatkowska, Marzena Antończak, Anna Derkacz, Justyna Gawda, Iwona Snopek i Agnieszka Puławska oraz jak zawsze rodzice, w tym roku uczniów klasy IV . Szczególne podziękowania należą się św. Mikołajowi, który już po raz trzeci w tym roku szkolnym zawitał do nas z prezentami! Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!
.S. Św. Mikołaj również otrzymał prezent... od naszego przedszkolaka Szymona, swój piękny portret! Fajne mamy dzieciaki w tej naszej szkole...
Autor: Marzena Antończak
86
Słów kilka o koncercie "Kapeli Turobińskiej" w Lublinie
31 stycznia 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbył się koncert kolęd pod tytułem „Dla Ciebie Polsko – kolędy dawniej i dziś”. Koncert został zorganizowany przez „Kapelę Turobińską” pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego, Pana Przemysława Czarnka i Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk. Koncert otworzyła i poprowadziła całość p. Bożena Ćwiek, Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie. W imieniu Pana Wojewody wszystkich zebranych przywitała p. Agata Grula, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Koncert poprzedziła krótka historia kolędowania w okresie Bożego Narodzenia na Lubelszczyźnie, którą przedstawiła p. Elżbieta Michalczuk, wizytator Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie. Następnie p. Elżbieta Fim, wizytator Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie zaprezentowała skład kapeli. Trzeba dodać, że na kolędowanie z „Kapelą Turobińską” przybyło wiele szkół z województwa lubelskiego:
- Szkoła Podstawowa im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Turobinie
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Czułczycach
- Zespół Szkół nr 12 w Lublinie
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN w Puławach
- Szkoła Podstawowa w Dorohusku
- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim
- Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Piaskach
- I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku
Koncert poprowadziła Pani Edyta Prokopiuk – założyciel, kierownik artystyczny „Kapeli Turobińskiej”, która swoją pasją zaraziła wielu młodych ludzi z terenu gminy Turobin oraz sąsiednich gmin. W repertuarze kapeli znalazły się kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe. Młodzi artyści przygotowali także kilka nieznanych utworów, które zostały na nowo odkryte i opracowane przez panią Edytę. Odbiorcy koncertu mogli usłyszeć kolędy i pieśni opowiadające historię narodzin Dzieciątka Jezus, przekazujące życzenia świąteczne - jednym słowem takie, jakie dawniej były śpiewane podczas kolędowania w okresie Bożego Narodzenia. Zespół przybliżył klimat dawnych lat, muzykę i słowa kolęd naszych dziadków i pradziadków.
Pani Edyta serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych podkreślając, że koncert kolęd pod tytułem „Dla Ciebie Polsko!” jest poświecony naszej Niepodległej Ojczyźnie. Podróż muzyczna rozpoczęła się od staropolskiego pozdrowienia: „Kolęda na szczęście, na zdrowie, na to nasze wspólne kolędowanie, abyśmy byli weseli jak w niebie Anieli”. Wszyscy odpowiedzieli: Daj Boże! Każdy z zaprezentowanych utworów został poprzedzony krótkim komentarzem:
Jako pierwszą, zaprezentowano kolędę z okolic bliskich sercom kolędników, czyli z Roztocza - „Stała nam się nowina miła” . Jest to kolęda opowiadająca, autor tekstu nieznany. Oskar Kolberg tę kolędę zanotował, a w 1904 roku znalazła się w kantyczce. Następnie, historię o narodzeniu Jezusa opowiedziała kolęda pt. „Narodził się w stajni”. Można ją znaleźć w kantyczce, ale z inną melodią, pozyskaną od Pani Danuty Górniak, krewnej p. Edyty - emerytowanej nauczycielki języka polskiego. Obecnie mieszka ona w Lublinie, a pochodzi z Szarowoli. Była gościem specjalnym na koncercie. Tytuł innej, zaprezentowanej kolędy był dość oryginalny: „Sparzyłem się z Pastuszkiem”. Jak sam tytuł wskazuje, należy do utworów bardzo dynamicznych. Jego słowa pochodzą z przekazu ustnego przekazywanego z pokolenia na pokolenie w rodzinie p. Edyty. Melodii nauczyła ją babcia, p. Czesława Prokopiuk. Kolejny utwór - pieśń bożonarodzeniowa, opowiadała całą historię narodzenia, ale w typowym podaniu ludowym. „Najświętszo Panienka” to pieśń, która pochodzi z Lubelszczyzny. Autor jest nieznany. Wspomniany już Oskar Kolberg zanotował tę pieśń. Melodii jest wiele, ale p. Edyta wybrała najbardziej oryginalną wersję. Bardzo porywającą kolędą, przekazującą radosną opowieść, posiadającą melodię nawet wyrywającą do tańca, jest utwór „Była tam uciecha w Pana Wojciecha”. Muzyka i słowa są zupełnie nieznane. Odkryto ją na nowo dzięki uprzejmością pani Franciszki Koguciuk, przedwojennej szlachcianki z Chełma. Ta kolęda była przechowywana w tradycji ustnej, w rodzinie pani Franciszki. Uśmiech na twarzach słuchaczy wywołała pastorałka „Północ już była”, którą można znaleźć w kantyczce z XVIII w. Autor tekstu i melodii jest nieznany. Ciekawostką jest to, że w czasie wojny polsko-ukraińskiej w 1918 roku na bazie tej kolędy ułożono inne słowa, opowiadające o obronie Lwowa przez Orlęta Lwowskie. W ten sposób powstała kolęda patriotyczna „Północ już była”. Kolędowanie zawsze w tradycji naszego Narodu miało wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Na koniec śpiewano kolędę życzącą. Kapela zaprezentowała śląską kolędę życzącą pt.” Bóg wam zapłać Panie gospodarzu”. A w końcowej części koncertu młodzi artyści zaśpiewali kolędę z dedykacją dla wszystkich dyrektorów i nauczycieli, uczniów, dzieci i młodzieży, którzy przybyli na ich koncert.
Wszyscy posiadamy talenty, może czasami ukrywane. Warto je w sobie odnaleźć poprzez pielęgnowanie wartości, jakimi są godność ludzka i poczucie własnej wolności. Pani Edyta zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania kolędy: „Był pastuszek bosy”
Swoją obecnością na koncercie zaszczycili:
Pan Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pan Przemysław Czernek, Wojewoda Lubelski
Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego
Przedstawiciele władz kościelnych z Księdzem Krzysztofem Gałanem, Dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego Arcidiecezji Lubelskiej na czele oraz Księdzem Władysławem Trubickim, Dziekanem Dekanatu Turobin
Przedstawiciele Sejmu i Senatu RP
Pan Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina z przedstawicielami Rady Gminy Turobin
Rodzina i Przyjaciele
Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty
Na zakończenie kapela zadedykowała jeden z utworów:„ Najświętszo Panienka” przybyłym gościom, dziękując Wszystkim - z całego serca - za ciepłe i życzliwe przyjęcie! „Kapela Turobińska” w składzie:
- Aleksandra Żybała - skrzypce
- Zuzanna Sołtys - flet poprzeczny
- Katarzyna Sikora - bęben
- Patrycja Krzyszczak - ukulele
- Ewelina Prokopiuk- saksofon barytonowy
- Mikołaj Batyra – saksofon altowy, śpiew
- Mateusz Brodaczewski - akordeon
- Paweł Kusaj -śpiew, akordeon
- Martyna Brodaczewska - śpiew
- Magda Pastuszak- śpiew
- Julia Zwolak - śpiew
- Julianna Kulesza - - śpiew
- Marta Smyk- śpiew
- Wiktoria Kolano -śpiew
- Aneta Peichert - śpiew
- Edyta Prokopiuk – kierownik zespołu – gitara, śpiew
- Małgorzata Sikora – opiekun
Autor: Małgorzata Sikora
Bezpieczne ferie zimowe
„Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?”- to temat spotkania policjantów, st. asp. Tomasza Chołoty i st. sierż. Grzegorza Górecznego, z uczniami naszej szkoły. Podczas pogadanki funkcjonariusze przypomnieli o bezpieczeństwie w trakcie zimowych zabaw oraz o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Policjanci zwrócili uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu. Omówiono również niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem znajomości z nieznajomymi osobami. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, dzięki temu mogli utrwalić nabyte wcześniej wiadomości z zakresu prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Dziękujemy policjantom za spotkanie i cenne wskazówki, które z pewnością przyczynią się do zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
Gminny Dzień Kobiet
We wtorek, 5 marca, uczniowie klasy VIII zaprezentowali humorystyczny skecz na gminnych obchodach Dnia Kobiet w Turobinie. Występ Kasi Sikory, Kacpra Ładniaka, Kacpra Więczkowskiego i Dawida Ziętka rozbawił zgromadzoną na imprezie publiczność. Uczniowie pracowali pod opieką pana Michała Zdybla.
w Matronaliach, czyli święcie obchodzonym w starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca, podczas którego mężowie spełniali życzenia swoich żon? Współcześnie natomiast jako pierwsza ustanowiła go komunistyczna Socjalistyczna Partia Ameryki z Nowego Jorku w roku 1909...
Autor: Marzena Antończak, zdjęć Justyna Gawda
Szkolny Dzień Kobiet
8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet w naszej szkole. Występy naszych uczniów a nawet nauczycieli wzbudziły w publiczności mnóstwo pozytywnych emocji! Wszystkiego co najlepsze dla kobiet, tych mniejszych i tych większych!
Wizyta doradcy zawodowego w szkole
Dnia 18 marca 2019 r. uczniowie klas siódmej i ósmej wraz z wychowawcami i szkolnym doradcą zawodowym gościli doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju p. Magdalenę Szwed. Gościa przywitała i oprowadziła po szkole pani dyrektor, Małgorzata Sikora.
Celem wizyty było zapewnienie skuteczności odnalezienia się uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej na rynku pracy. Na spotkaniu poruszono problemy wejścia młodych ludzi na rynek pracy oraz konieczność kontynuowania nauki w celu zdobycia jak najlepszych kwalifikacji zawodowych. Młodzież poznała aktualne ścieżki edukacyjne, wpływ zainteresowań, zdolności, temperamentu oraz zdrowia na wybór zawodu. W celu uporządkowania wiedzy o swoich predyspozycjach i zainteresowaniach uczniowie rozwiązywali test „Karta Zainteresowań i Skłonności Zawodowych”, a otrzymane wyniki wspólnie zostały omówione. Doradca zawodowy prowadząca spotkanie przedstawiła młodzieży aktualną sytuację na rynku pracy oraz prognozy i tendencje dotyczące zawodów przyszłości. Ponadto Pani rozmawiała z młodzieżą na temat wyboru kierunku dalszego kształcenia oraz możliwości zdobywania kwalifikacji zawodowych w systemie szkolnym oraz pozaszkolnym np. poprzez szkolenia zawodowe. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazywała spore zainteresowanie omawianą tematyką. Zajęcia dla obu klas trwały dwie godziny lekcyjne, w trakcie których uczniowie mogli skonfrontować swoje plany i oczekiwania odnośnie przyszłości z osobą mającą wiedzę o aktualnym zapotrzebowaniu na poszczególne umiejętności na rynku pracy. Młodzieży przedstawiono ważne strony internetowe, na których można zasięgnąć więcej informacji na tematy poruszane podczas spotkania oraz poinformowano ich gdzie można szukać informacji o zawodach.
Uczestnictwo w zajęciach z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z pewnością przyczyni się do zwiększenia wiedzy na temat rynku pracy i rynku edukacyjnego, a tym samym ułatwi świadome podjęcie decyzji edukacyjnych i zawodowych uczniom kończącym w tym roku edukację w szkole podstawowej. Z pewnością w przyszłym roku doradca zawodowy także zawita w naszej szkole w celu uświadamiania młodzieży jak ważne jest wczesne rozpoczęcie planowania kariery zawodowej oraz ciągłe analizowanie potrzeb rynku pracy.
Autor: Anna Derkacz
2
Reko - lekcje...
Św. Franciszek pozdrawiał napotkane ptaki w stadach tak, jakby były istotami rozumnymi. “Bracia moi! Winniście chwalić i zawsze kochać swojego Stwórcę, który ubrał was w pióra i dał wam skrzydła do latania. Bo przecież On uczynił was najbardziej wolnymi spośród wszystkich stworzeń, i przydzielił wam czyste powietrze na mieszkanie".
W tym roku nasze Reko - lekcje były niezwykle ciekawe... Prowadził je brat Benedykt z zakonu franciszkanów, który przyjechał do Czernięcina, aż z Szarogrodu na Ukrainie (ok. 550km). W Polsce studiował i doskonale sobie radzi z tak trudnym językiem polskim. Szarogród jest to miasto, które znajduje się około 50 km od granicy z Mołdawią. Brat z pasją, miłością i wewnętrznym spokojem nie tylko głosił słowo boże ale też odpowiadał na pytania naszych uczniów z różnych dziedzin życia... Na pewno uczniowie zapamiętają słowa o pięknie i miłości do Boga, który jest naszą Radością, Przyjacielem, z którym winniśmy rozmawiać tzn. mówić do Niego i Go słuchać oraz do swojej Ojczyzny... My dziękujemy Panu Bogu za możliwość uczestnictwa w rekolekcjach i możliwość spotkania na naszej drodze tak wyjątkowego, niezwykle sympatycznego człowieka w osobie brata Benedykta. Człowieka, który kocha Boga i ludzi...
Autor: Marzena Antończak
Witamy wiosnę!
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji każdego roku uczniowie ze starszych klas wcielają się w dość trudną rolę nauczyciela. Zawód ten niesie za sobą ogromną odpowiedzialność i koniecznie są tu stalowe nerwy, których uczniowie jeszcze nie wypracowali. Bardzo ciężko uspokoić i uciszyć dzieci. Teraz już rozumiemy skąd niekiedy ten podniesiony głos.
P.S.
Autor: Zuzanna Derkacz, klasa VII
„Wyjątkowy Gość” w pierwszy dzień wiosny
W czwartkowe przedpołudnie pierwszego dnia wiosny zawitał w nasze przedszkolno-szkolne progi Teatr Lalek BAJKA. Widownia zgromadzona na przedstawieniu mogła obejrzeć bajkę pt.: „Wyjątkowy Gość” opracowaną na podstawie opowiadania Zofii Kossak.
Przedstawiona historia doskonale wpisuje się w czas, który obecnie przeżywamy, czas oczekiwania, czas wielkiego postu. Opowiada przygodę biednego szewca, który rozmawia z Jezusem z przydrożnej kapliczki. Jezus zatroskany o sprawy poczciwego biedaka postanawia go odwiedzić i przychodzi tak samo, jak przychodzi do nas - w drugim człowieku. Ta niepozorna opowiastka przypomina o sprawach najważniejszych – o miłości do Boga i bliźniego. Zło zostaje ukarane i potępione, a dobro zwycięża i jest nagrodzone.
W baśniowy świat publiczność zebraną na sali gimnastycznej przeniosła piękna scenografia. Mogliśmy podziwiać ręcznie malowaną dekorację przedstawiającą wnętrze chaty biednego szewczyka, bogatą komnatę młynarza oraz wiejski pejzaż. Duże, charakterystyczne lalki doskonale odzwierciedlały charaktery granych postaci, a efekty świetlne i dźwiękowe potęgowały doznania.
Dzięki ciekawej scenografii, wyrazistym postaciom lalek i zdecydowanemu oddzieleniu dobra od zła, nawet najmłodsze dzieci zrozumiały przekaz i oglądały spektakl z uwagą. Dodatkowym atutem obejrzanego spektaklu było przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat przedstawionej historii. Dzieci przypomniały sobie fabułę oraz wszystkie jedenaście postaci. Brały czynny udział w dialogu z animatorem kukiełek. Sądzę, że ta lekcja gościnności na długo zostanie zapamiętana.
Autor: Agnieszka Buszowska
Mikołajowe spotkanie
- 3
„Dzień dobry. Czy są tu grzeczne dzieci?”
Takim oto pytaniem zaczął wizytę 6 grudnia w naszym przedszkolu gość z dalekiej północy - Święty Mikołaj.
Dzieci w wielkim napięciu oczekiwały jego przybycia. Specjalnie na tą okazję wytrwale uczyły sie wierszyka i piosenki, po to aby jak najlepiej ugościć go w przedszkolnych oddziałach. Oczywiście starały się również być bardzo grzeczne. Dzięki temu 6 grudnia mogliśmy go gościć w naszej szkole z ogromnym workiem prezentów.
Zanim Mikołaj zdążył przystąpić do rozdawania upominków grupa starszaków wyprzedziła go i jako pierwsza wręczyła mu prezent. Specjalnie dla niego dzieci własnoręcznie przygotowały pachnące pierniczki świąteczne. Cały wielki słoik razem z życzeniami i podpisami dzieci trafił w ręce Mikołaja, co bardzo ucieszyło przedszkolaki i samego gościa. Z kolei maluchy wręczyły Mikołajowi prześliczną podobiznę Świętego, którą same pięknie wykleiły. Takie prezenty są najwspanialsze - płyną prosto z dziecięcych serduszek!
Wiadomo, że w naszych oddziałach przedszkolnych są tylko grzeczne dzieci, tak wiec każdy z przedszkolaków otrzymał swój upominek. Na zakończenie obie grupy wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia. Z okazji mikołajek niespodziankę dla przedszkolaków przygotował również przedszkolak Antoni z mamą - razem upiekli pyszne mikołajkowe muffiny, którymi chłopiec poczęstował Świętego Mikołaja, panią dyrektor oraz wszystkie dzieci.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Warsztaty "Świąteczna bombka"
- 1
Grudzień to miesiąc szczególny... Z momentem jego rozpoczęcia wszędzie widać już początki przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia… Nie inaczej jest również u nas w przedszkolu.
Jak co roku na świąteczne warsztaty manualne pt. „Świąteczna bombka” zaprosiliśmy rodziców (oraz inne bliskie osoby) dzieci przedszkolnych. Dnia 5 grudnia o godzinie 12.00 przedszkolaki z grupy 3 i 4 - latków oraz z grupy 5 i 6 - latków razem ze swoimi rodzicami zasiedli do wykonywania bombek świątecznych.
Celem naszego spotkania było:
- tworzenie przedświątecznego nastroju wspólnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia
- aktywizowanie i angażowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych prac plastycznych
- usprawnienie zdolności manualno- plastycznych dzieci
- rozwijanie twórczości dziecięcej oraz wyobraźni przestrzennej
- kształtowanie umiejętności wykorzystywania różnych technik do wykonania pracy
- integrowanie środowiska przedszkolnego i rodzinnego.
Wśród gwarów i śmiechów zebranych gości widać było skupienie i wielką wytrwałość w pracy. Technik na wykonania bombkę było wiele od wyklejania różnymi naklejkami, obklejanie tasiemkami, po nakłuwanie szpileczkami z cekinami. Kreatywność uczestników warsztatów stanęła na najwyższym poziomie. Oczywiście atrakcją dnia dla dzieci był… brokat
. Duża ilość brokatu na bombkach, używanego bez ograniczeń
.
Przepiękne bombki można podziwiać na grupowych choinkach w klasach przedszkolnych.
Dziękujemy bardzo przybyłym na warsztaty gościom: rodzicom, babciom i ciociom… Dziękujemy za poświecony czas i ogrom pozytywnej energii, którą daliście dzieciom tego dnia.
Autor: Anna Szewczyk, Agnieszka Puławska
Dzień Kubusia Puchatka
- 3
Kubuś Puchatek… Tego misia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nieduży miś, z żółtym futerkiem i bardzo łakomym brzuszkiem jest jednym z najbardziej znanych i lubianych literackich postaci dla dzieci. Dnia 18 stycznia wszystkie przedszkolaki z naszej szkoły hucznie obchodziły Dzień Kubusia Puchatka. Celem organizacji tego szczególnego dnia było budzenie zainteresowań czytelniczych literaturą dziecięcą oraz zachęcanie dzieci do udziału w klasowych uroczystościach oraz czerpania radości ze wspólnych zabaw.
Każdemu przedszkolakowi tego dnia towarzyszył pluszowy ulubieniec, którego przyniosły z domu. Panie wychowawczynie obu grup przedszkolnych – p. Agnieszka Puławska (grupa „maluchów") i p. Anna Szewczyk (grupa „starszaków”) przygotowały dla swoich podopiecznych mnóstwo „misiowych” zadań:
Zadanie 1. Wspólne zabawy taneczne z misiami przy znanych i popularnych misiowych piosenkach: „Trzy pluszowe niedźwiadki”, „Pokochaj pluszowego misia” i wiele, wiele innych… taniec z balonem, taniec na gazecie… To było dopiero wyzwanie!
Zadanie 2. Uroczysta prezentacja gości – dzieci kolejno przedstawiały swoje misie na forum grup: Miś Andrzej, Miś Krzyś, Miś Łapka i Martynka… Moment zapoznania zakończyliśmy wspólnym tańcem.
Zadanie 3. Słuchanie fragmentu czytanej bajki o kubusiowych przygodach. Wszystkie przedszkolaki z zaciekawieniem śledziły przygody Kubusia i jego przyjaciół. Potem rozmawialiśmy o przygodach misia oraz o wspomnieniach i doświadczeniach dzieci związanych z Kubusiem Puchatkiem. Następnie każde z dzieci mogło samo poznać misiowe przygody poprzez oglądanie książek z Kubusiem Puchatkiem, których stos przyniosły panie wychowawczynie.
Zadanie 4. Misiowy Quiz. Każdy przedszkolak losował pytanie, na które musiał odpowiedzieć – oczywiście wokół było grono pomocników. W nagrodę dzieci otrzymywały kolorowy balonik.
Zadanie 5. Misiowe małe „co nie co” – czyli słynny misiowy miodek. Dzieci poznawały właściwości zdrowotne, jakie posiada miód. Na serduszkowych wafelkach chętne dzieci zajadały pyszny, złocisty miodek. Kolejka smakoszy nie miała końca…
Zadanie 6. Kolorowanie misia. Przedszkolaki kolorowały postać Kubusia Puchatka. Poszły w ruch kredki ołówkowe, świecowe, pastelowe… wg własnego pomysłu. Dlatego też nie każdy Kubuś był podobny do pierwowzoru…
Zadanie 7. Misiowe zmagania. Panie wychowawczynie przygotowały prawdziwy tor przeszkód dla przedszkolaków, na mecie którego zwycięzcy otrzymywali drobny upominek. Oczywiście zwycięzcami w naszym torze przeszkód byli wszyscy, bo każdy się bardzo starał, a „śmieszne miny” (ostatni punkt toru) zwalały z nóg wszystkich. Bawiliśmy się w „misiowy pociąg”, zabawy chustą animacyjną, zabawy naśladowcze i z muzyką i wiele innych….
Zadanie 8. Miś z włóczki. Ostatnim zadaniem kubusiowego dnia było wykonanie pracy plastycznej z kolorowej włóczki.
Misiowe zmagania dopełniały słodkie przekąski przygotowane przez panie wychowawczynie, kawałki jabłka i smaczny, zdrowy kompocik.
Dzień Kubusia Puchatka był ciekawym wydarzeniem w grupach przedszkolnych, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, ale najwięcej radości dzieciom sprawiły zabawy z pluszowymi przyjaciółmi. Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela Pluszowego Misia”.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Spotkanie z policjantem
5 lutego naszych przedszkolaków odwiedził pan policjant, st. sierż. Grzegorz Góreczny. Spotkanie to miało na celu poinformowanie dzieci o zagrożeniach jakie mogą spotkać je w czasie zbliżających się ferii zimowych, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie. Pan policjant przypomniał również przedszkolakom bardzo ważny numer alarmowy. Dzieci uważnie słuchały naszego gościa, jednak nie obyło się również bez ciekawych pytań i opowieści.
W karnawale same bale... przedszkolaki w przebraniach
KARNAWAŁ to tradycja przepełniona tańcami, muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas... 5 marca w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek... W obu salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, dinozaury, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci...
Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Sami zobaczcie! Wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali balowej (gimnastycznej) gdzie spędzili czas na zabawie... Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Autor: Agnieszka Puławska
Dzień logopedy
- 4
W krajach Unii Europejskiej 6 marca obchodzony jest jako Dzień Logopedy. To święto ma na celu podniesienie świadomości w zakresie komunikacji językowej oraz roli terapeutów mowy czyli logopedów.
W naszej społeczności święto, obchodzone było po raz pierwszy. Dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach z zakresu profilaktyki logopedycznej. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w formie zabawy. Wspólnie wykonywana gimnastyka aparatu artykulacyjnego nie musi być nudna! Starszaki wyruszyły w podróż w poszukiwaniu wiosny z Panem Języczkiem, a maluchy naśladowały zabawne buźki na patyczkach oraz miny prezentowane przez logopedę. Do ćwiczeń oddechowych nikogo nie trzeba było zachęcać – w powietrze pofrunęły wiosenne kwiaty, a kolorowe pomponiki sunęły po stołach młodszych dzieci.
Na lekcji z logopedą nie zabrakło także ćwiczeń słuchowych i słuchowo-ruchowych. Dzieci młodsze z uwagą słuchały opowiadania o „Kolorowej pani wiośnie” bogacąc słownictwo z zakresów tematycznych takich jak: nazwy kolorów, mieszkańcy łąki, emocje. Dzieci ze starszej grupy poszukiwały rymów, kończąc wiosenne wierszyki, układały zdania i liczyły wyrazy w zdaniach. Wszyscy mieli możliwość posłuchać śpiewu skowronka, cykania świerszcza, brzęczenia pszczoły, kumkania żaby, klekotu bociana czy szumu wiatru. Starszaki zamieniały się w latające pszczoły, a maluchy trenowały śpiewająco liczenie do trzech. Wszystkich aktywności nie sposób wymienić, więc jeśli jesteście ciekawi podpytajcie dzieci. To doskonały temat na wspólne rozmowy i zabawy.
Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały kolorowe balony do samodzielnego nadmuchania – to także element ćwiczeń – wdychamy powietrze przez nos, a wydychamy ustami ćwicząc przy okazji napięcie mięśnia okrężnego ust. Dziękuję za pomoc i obsługę fotograficzną paniom wychowawczyniom: Annie Szewczyk i Agnieszce Puławskiej.
Agnieszka Buszowska - logopeda
Autor: Agnieszka Buszowska
Zapraszamy do naszego przedszkola - Dzień Otwarty
- 3
4 kwietnia 2019 roku w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowaliśmy Dzień Otwarty dla wszystkich dzieci 3, 4, 5 i 6 - letnich, które od przyszłego roku szkolnego mogą zasilić grono naszych przedszkolaków. Program dnia został tak przygotowany przez wychowawców grup przedszkolnych, aby był ciekawy dla wszystkich dzieci - aktualnych i kandydatów na przyszłych przedszkolaków.
Dzień zaczęliśmy od wspólnych zabaw w kole oraz tańców przy muzyce. Dzieci chętnie tańczyły w parach, śpiewały znane sobie piosenki. Następnie pobawiliśmy się z wykorzystaniem chusty animacyjnej, co jest ulubioną formą zabaw przedszkolaków… Zabawa w wieloryba chyba nigdy im się nie znudzi.
Zaprosiliśmy nowo przybyłe dzieci do wspólnych zajęć, aby mogły zobaczyć jak wygląda prawdziwy przedszkolny dzień. Wszystkie dzieci zajęły miejsce na dywanie tworząc koło, wtedy rozpoczęliśmy rozmowy na temat wsi - tematu głównego realizowanego w bieżącym tygodniu w grupach przedszkolnych. Dzieci oglądały kolorowe plansze, na których prezentowane były charakterystyczne motywy wiejskie – krajobraz, zwierzęta, zajęcia rolnika/gospodarza. Swobodnie wypowiadały się na ten temat, każde z dzieci mogło powiedzieć o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Następnie dzieci wysłuchały nagrania odgłosów wiejskich zwierząt odpowiadając na pytanie, Jakie to zwierzę? Potem przyszła pora na zabawę Kim jestem? Każde z dzieci losowało kartonik z obrazkiem wiejskiego zwierzęcia i słowem lub ruchem musiało zaprezentować pozostałym dzieciom treści obrazka. Pozostałe dzieci miały podać nazwę zwierzęcia z kartonika. Dzieci wyśmienicie bawiły się przy wydawaniu odgłosów swoich postaci. Kolorowanie obrazków z wiejskimi zwierzętami zakończyło główną część zajęć.
Zwiedzanie szkoły było kolejnym punktem naszego dnia. Miało ono zapoznać nowo przybyłe dzieci oraz ich rodziców z warunkami szkolnymi i rozmieszczeniem pomieszczeń w sali przedszkolnej i w budynku szkoły. Oglądaliśmy m.in. toalety, szatnie, salę przedszkolną grupy „starszaków” i jadalnie.
Po obiedzie dzieci udały się na odpoczynek, podczas którego oglądały bajkę o „Traktorze Tomie”, który wzbudził wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków, które uwielbiają wszystko co jest związane z traktorami.
Po odpoczynku, gdy dzieci nabrały już sił i wigoru wspólnie udaliśmy się na przedszkolny plac zabaw, aby tam aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Dzieci z okrzykami radości korzystały z huśtawek i zjeżdżalni w ogrodzie przedszkolnym, był też tradycyjny berek i zabawa w chowanego.
Po powrocie do przedszkola dzieci tworzyły prace plastyczne z wykorzystaniem bibuły i własnej wyobraźni. Tematem pracy było wyklejanie kulkami z bibuły szablonu białej Krowy w czarne łaty. Z powstałych prac urządzono wystawy w salach przedszkolnych.
Przedszkolaki i kandydaci na przedszkolaków byli bardzo zadowoleni z tak ciekawie spędzonego dnia. A my serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie do nas i spędzenie z nami swojego czasu. Jednocześnie zapraszamy wszystkie dzieci młodsze do zapisania się do naszego przedszkola, gdzie wspólne zabawy dają dzieciom wiele uśmiechu, zapewniają możliwość prawidłowego rozwoju i nawiązywania pierwszych przyjaźni
. Wnioski przyjęcia do przedszkola dostępne są na stronie szkolnej oraz w salach przedszkolnych u wychowawców grup.
Autor: Agnieszka Puławska, Anna Szewczyk
Sprintem do maratonu
- 1
„W zdrowym ciele zdrowy duch”- takim hasłem możemy nazwać przedszkolne majowe aktywności fizyczne. Wiemy, jak ważny dla zdrowia jest ruch, korzystamy z codziennych ćwiczeń w salach przedszkolnych, wyjść na świeże powietrze i salę gimnastyczną. Wspólne zabawy i zawody sportowe sprawiają dzieciom mnóstwo radości. Dlatego też, kolejny raz nasze przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków 2019 „Sprintem do maratonu”. Zadaniem akcji jest zorganizowanie przedszkolnych zawodów sportowych w biegu. Na ten cel wyznaczono miejsce - boisko szkolne, które od zawsze interesowało przedszkolaków.
Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które niestety towarzyszyły nam od początku maja, finał naszego maratonu musiał być wielokrotnie przekładany. Przedszkolaki z niecierpliwością i nadzieją spoglądały w okna w poszukiwaniu słoneczka! Pierwsze zmagania fizyczne odbyły się wiec w sali gimnastycznej. Dzieci o z obu grup przedszkolnych pod dowództwem swoich wychowawców w prawdziwych sportowych strojach z ochotą i radością zabrały się za ćwiczenia: podskoki, przysiady, pajacyki, skłony, biegi i rzuty..to tylko niektóre zadania! Zabawy ruchowe i bieżne to to, co dzieli lubią najbardziej!
27 maja 2019 r., gdy nareszcie mogliśmy cieszyć się wyczekiwanym słońcem, dzieci z grup przedszkolnych- 3, 4, 5 i 6latków oraz uczniowie klasy I ustawili się na linii startowej naszego maratonu. Zanim jednak mógł rozpocząć się bieg każdy z uczestników otrzymał swój numer startowy. Potem nastąpił czas rozgrzewki…. Po zajęciu miejsc, kilku głębszych oddechach… na hasło „3, 2,1…Start!” wszyscy ruszyli! Dzieci tak szybko biegły, że obszar wyznaczony do pokonania- granice boiska szkolnego- pokonały w mig! Do mety zmęczeni i bez sił, ale zadowoleni i z satysfakcją dobiegli wszyscy! Potem nadszedł czas na medale i pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu wytrwałości i ogromnego zapału!!!
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
EO - egzamin ósmoklasisty
15 kwietnia 2019r. uczniowie klasy VIII po raz pierwszy, w nowej formule, pisali egzamin ósmoklasisty. Rozpoczęli od języka polskiego. Przewodnicząca zespołu nadzorujacego p. Anna Szewczyk i członek zespołu p. Elżbieta Mamona ze SP w Turobinie poinformowały PZE o prawidłowym przebiegu pierwszego dnia 3 - dniowego maratonu egzaminacyjnego... Jedyny kłopot tego dnia dotyczył totalnego obciążeniem systemu SIOEO Jeszcze raz życzymy naszej wspaniałej 13 -stce powodzenia!
Autor: Marzena Antończak
5
W poszukiwaniu wielkanocnych jajek!
W środę 24 kwietnia uczniowie wyruszyli na poszukiwania słodkich "jajek" ukrytych na boisku szkolnym przez wielkanocnego zajączka! Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie robili sobie nawzajem niespodzianki i chowali słodycze... Sprzyjająca pogoda pozwoliła na urządzenie tej nowej w naszej szkole zabawy! Cała długa przerwa była niezwykle aktywna... Słodkości ufundowały p. dyr. Małgorzata Sikora i p. Marzena Antończak, która była organizatorem całego zamieszania!
Autor: Marzena Antończak
19
Witaj, majowa jutrzenko!
228 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Wydarzenie to uczcili uczniowie naszej szkoły wraz z p. dyrektor, Małgorzatą Sikorą, biorąc udział w gminnych obchodach, upamiętniających to ważne wydarzenie w historii naszej Ojczyzny.
Autor: Marzena Antończak
150 - lecie działalności szkoły w Czernięcinie
Uroczystości jubileuszowe Szkoły Podstawowej w Czernięcinie miały miejsce 19 maja 2019r. a rozpoczęły się od Mszy Świętej, która była uhonorowaniem pamięci 150 - letniej działalności szkoły. To urokliwe miejsce nad rzeką Por było dla wielu pokoleń kolebką powołań, pełnieniem służby, życiem wartościami, realizacją marzeń, czasami tez życiem naznaczonym cierpieniem. Przywołaliśmy prawdę o tym miejscu, w którym żył i tworzył Szymon Szymonowicz - patron tej szkoły i o ludziach, których historia jest związana ze szkołą oddając im cześć w Eucharystii. Mszy świętej przewodniczył ks. Dziekan Władysław Trubicki, a homilię wygłosił absolwent tej szkoły, rodak ks. Edward Kozyra. W koncelebrze ksiądz proboszcz Bolesław Stępnik, ksiądz senior Stanisław Jargieło oraz księża rodacy: ks. Józef Brodaczewski, ks. Krzysztof Brodaczewski oraz goście: ks. Andrzej Kapica, ks. Kazimierz Zaręba, ks. Julian Brzezicki oraz Ojciec Zefiryn. We Mszy Świętej asystowali ministranci i lektorzy, obecni uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci. Modlitwę wiernych odczytali uczniowie szkoły. Oprawa muzyczna Mszy Świętej w wykonaniu „Kapeli Turobińskiej.”
Po mszy św. nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej 150 – lecie działalności Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie. Wstęgę na tablicy pamiątkowej przecięły najmłodsze dzieci, symbolizujące przyszłość i rozwój naszej szkoły: Martynka Żłób i Wojtuś Batorski, asystowała pani dyrektor Małgorzata Sikora wraz z Wójtem Gminy Turobin, panem Andrzejem Koziną. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej wszyscy wspólnie odśpiewali hymn szkoły. Po odśpiewaniu hymnu, panidyrektor Małgorzata Sikora, powitała wszystkich gości. Po powitaniu, głos zabrali:
- Senator RP Pan Stanisław Gogacz
- W imieniu Wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka, pan Wojciech Kondrat
- Lubelska Kurator Oświaty, Pani Teresa Misiuk
- Pan sędzia, Zbigniew Łupina
- Starosta biłgorajski, pan Andrzej Szarlip
- Wójt Gminy Turobin, pan Andrzej Kozina
Po przemówieniach pani dyrektor odebrała gratulacje od zaproszonych gości. Rolę konferansjerów uroczystości powierzono absolwentom szkoły: Anecie Mierzwie i Pawłowi Jonaszowi.
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie naszej szkoły od przedstawienia własnej interpretacji słynnej sielanki "Żeńcy", której autorem jest patron szkoły Szymona Szymonowicz. Utwór ten, podobnie jak i inne dzieła powstały właśnie tu - na tej ziemi. Ludowe utwory zaśpiewane w sielance z towarzyszeniem muzyków z „Kapeli Turobińskiej” podniosły walory estetyczne tej interpretacji. Głównych bohaterów sielanki przedstawili Martyna Derkacz, Katarzyna Sikora oraz Krzysztof Pawlos. Gra aktorska naszych uczniów spotkała się z wielkim uznaniem zaproszonych gości.
Drugim punktem części artystycznej był taniec w wykonaniu dzieci z oddziałów przedszkolnych. Nasi najmłodsi wychowankowie zaprezentowali tradycyjny polski taniec krakowiak. Występ naszych małych artystów przyniósł dużo radości. Ta prezentacja była bardzo rozczulająca nie tylko dla rodzin, ale dla wszystkich licznie zgromadzonych gości. Małe dzieci są przeurocze w czasie występów.
Jubileusz szkoły wpisał się w obchody 100 – lecia niepodległości naszej Ojczyzny. Nieodłączną towarzyszką żołnierzy walczących o niepodległość w różnych etapach dziejowej zawieruchy, często młodych ludzi, a nawet uczniów - była pieśń. Dodawała otuchy, krzepiła serca a także oddawała uczucia, jakie towarzyszyły młodym sercom w walce o niepodległą. W nawiązaniu do tej tradycji zaproszono przybyłych, na koncert pieśni patriotycznej, w wykonaniu „Kapeli Turobińskiej” pod kierownictwem pani Edyty Prokopiuk, absolwentki szkoły. Koncertem zakończono część oficjalną naszego jubileuszu.
W części rekreacyjnej zaproszono wszystkich obecnych do wspólnego świętowania. W tej części oprócz biesiadowania w całkowitej integracji, można było obejrzeć filmu o Szymonie Szymonowiczu, którego autorem jest pan Adam Wiesław Kulig. Zwiedzić przygotowane wystawy okolicznościowe, między innymi wystawę zdjęć i fotografii pana Tadeusza Mierzwy - absolwenta naszej szkoły, wystawę eksponatów zgromadzonych przez panią Teresę Żłób, kroniki szkoły oraz publikacje i fotografie związane z naszą szkołą.
W czasie zwiedzania wystaw można było dokonać wpisów się do ksiąg okolicznościowych: księgi pamiątkowej i księgi absolwentów. Na absolwentów dokonujących wpisu do księgi czekała słodka niespodzianka - tort absolwenta.
Mieliśmy też zaszczyt być świadkami niecodziennego wydarzenia sportowego. Z okazji naszego jubileuszu w meczu piłki nożnej naprzeciw siebie stanęły drużyny młodych absolwentów księdza Bolesława oraz nieco starszych absolwentów sędziego Zbigniewa Łupiny. Złota drużyna ministrantów i lektorów oraz złota drużyna absolwentów. W czasie meczu piłki nożnej najmłodsi uczestnicy jubileuszu wzięli udział w grach i zabawach z nagrodami.
W czasie rekreacji i integracji zapewniliśmy poczęstunek dla wszystkich zebranych w postaci degustacji jadła regionalnego, miejscowych specjalności przygotowanych przez społeczność związaną ze Szkołą Podstawową w Czernięcinie.
W czasie wspólnego biesiadowania zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Czernięcina Głównego i Poduchownego w pieśniach o Czernięcinie przy akompaniamencie muzyków „Kapeli Turobińskiej.”
Ostatnim punktem tej uroczystości oraz zwieńczeniem biesiady i integracji była zabawa taneczną z „Kapelą Turobińską”. W rytm muzyki ludowej oraz rozrywkowej zebrani goście wspólnie bawili się ku radości organizatorów i muzyków. Cieszymy się bardzo i dziękujemy wszystkim za przybycie za wspaniałą atmosferę i co najważniejsze, za pogodę!
Autor: Małgorzata Sikora
Dzień Dziecka
Szkolny Dzień Dziecka obchodziliśmy 31 maja 2019 roku. Z uwagi na to, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest bardzo ważna, wychowawcy grup młodszych postanowili tego dnia zorganizować ciekawy dzień na świeżym powietrzu.
Korzystając z pięknej i słonecznej pogody, której się w końcu doczekaliśmy dzieci z obu grup przedszkolnych 3, 4, 5 i 6latki oraz uczniowie klasy I razem z wychowawcami wybrali się na spacer w okolicy szkoły. Obserwowaliśmy piękno otaczającej nas przyrody, piękne łąki, kwitnące kwiaty… Przyroda w okresie późnej wiosny jest przepiękna, daje poczucie radości i spokoju… Niespodzianką dla dzieci było miejsce, które odwiedziliśmy po drodze, spotkaliśmy się z ciekawą osobą mieszkającą blisko naszej szkoły. Tą osobą był pan Tadeusza Mierzwa, który jest cenionym fotografem pejzażowym i portretowym, członkiem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Pan Tadeusz serdecznie nas powitał, w paru słowach przedstawił się dzieciom, opowiedział kim jest i czym się zajmuje, po czym zaprosił nas do swojej pracowni i studia fotograficznego, które mieści się w prowadzonym przez niego ośrodku agroturystycznym Tamiga w Czernięcinie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały i słuchały opowiadania gospodarza, takim sposobem dowiedziały się jak można przygotować się do profesjonalnych zdjęć, jak się wykonuje profesjonalne zdjęcia, jakie narzędzia są potrzebne fotografowi do pracy oraz o cechach, jakie taka osoba powinna posiadać. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również piękne zdjęcia, które zdobią ściany całego studia. Dodatkowo zobaczyliśmy prawdziwe studio fotograficzne, po którym oprowadził nas gospodarz. Gospodarz miał dla nas niespodziankę- prawdziwą sesje fotograficzną dla każdego dziecka. Z uśmiechem i radością, ale również drobną nieśmiałością wszystkie dzieci oddały się w ręce prawdziwego fotografa! Dzięki czemu powstały piękne zdjęcia. Reakcja na pytanie pana Tadeusza „Czy ktoś chciał by zostać w przyszłości fotografem?” pojawił się las rąk, które są najlepszym świadectwem tego, że spotkanie bardzo podobało się dzieciom. Na zakończenie wizyty u pana Tadeusza dzieci chętnie korzystały z atrakcji, które oferuje ośrodek agroturystyczny takie jak: leżaki, huśtawki, hamaki i inne. W podziękowaniu za gościnę w tak pięknym miejscu i za ciekawą prezentacje zawodu dzieci wręczyły gospodarzowi skromny upominek. Na zakończenie spotkania pan Tadeusz zaprosił nas wszystkich na pamiątkowe zdjęcie.
Następnym punktem naszego Dnia Dziecka był piknik, na który niecierpliwie czekały wszystkie dzieci. Przygotowani w prowiant (dziękujemy rodzicom za tak bogato przygotowane smakołyki
) oraz koce zadowoleni zasiedliśmy na wspólne łasuchowanie. Po chwili relaksu i odpoczynku nadszedł czas na wspólne zabawy na szkolnym placu zabaw.
Dzisiejszy Dzień Dziecka uznajemy za udany o czym świadczą wielkie i szerokie uśmiechy dzieci!
Autor: Anna Szewczyk
10
"Nie płacz, że się skończyło..."
Życzenia dla Absolwentów!
Drodzy Absolwenci!
Wszyscy jesteście fantastycznymi młodymi ludźmi, przed którymi cały świat stoi otworem. W imieniu swoim, i nauczycieli, tych obecnych na uroczystości pożegnania Absolwentów i tych, których spotkaliście w naszej szkole na przestrzeni tych wspólnie spędzonych 9 lat, dziękujemy Wam, że byliście z nami. Dziękujemy za otwartość, za kreatywność, za młodość. Życzymy Wam wielu sukcesów, a przede wszystkim, wiary w swoje możliwości na dalszych etapach swojej edukacji.
W roku szkolnym 2018/2019 Szkołę Podstawową im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie ukończyło 13 uczniów, troje z wyróżnieniem.
Autor: Marzena Antończak
6
Wizyta gości z Placówki Terenowej KRUS w Biłgoraju
Dnia 3.06.2019r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele KRUS-u: Kierownik Placówki Terenowej, pan Jan Rój i Kierownik Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego, pan Mariusz Łysiak. Towarzyszył im, Wójt Gminy Turobin, pan Andrzej Kozina.
W związku ze 150 - leciem naszej szkoły pan Jan wręczył na ręce pani dyrektor pamiątkowy ryngraf przygotowany na tę okoliczność. Podziękował za dotychczasową współpracę i życzył wszystkim udanych i bezpiecznie spędzonych wakacji.
Drugi nasz gość, pan Mariusz, wygłosił pogadankę prewencyjną połączoną z pokazem multimedialnym na temat ,,Zapobiegamy wypadkom w gospodarstwie rolnym”. Pogadanka odbyła się w dwóch grupach wiekowych: przedszkolaki, kl. 0-III i kl. IV-VIII. Celem przeprowadzonej przez przedstawicieli KRUS-u akcji było zwiększenie świadomości i postaw dzieci rolników w zakresie zapobiegania wypadkom w gospodarstwie rolnym.
Dziękujemy naszym gościom za przybycie do naszej szkoły i przeprowadzenie takiej akcji. Mamy nadzieję, że przyniesie ona pozytywny skutek i żadne z naszych dzieci nie ulegnie wypadkowi.
Autor: tekstu: Joanna Pawlas, zdjęć: Henryka Pietroń - Polska
Do widzenia, Przyjaciele!
Do widzenia, Przyjaciele,
Wspólnych spraw mieliśmy wiele...
Dziś ta nitka się urywa,
coś się kończy, a coś się zaczyna...Podczas uroczystości Pożegnania Absolwentów 2019, uczniowie klasy VII, pożegnali w imieniu swoim i młodszych kolegów, ósmoklasistów... Była piosenka, wiersze, podziękowania i życzenia... Były i łzy wzruszenia... Były też śmieszne, ale dużo mówiące prezenty... Nieuchronnie, księga lat dzieciństwa, zamknęła się wraz z ukończeniem szkoły podstawowej... Absolwenci rozpoczynają następny rozdział swojego życia...
Trudno się rozstać, ale już trzeba,
na pożegnanie uśmiech mi daj.
Te chwile, które tu przeżyliśmy,
zostaną w sercu na wiele lat...Autor: Marzena Antończak
Nagrody wójta Gminy Turobin
Dzisiejszego dnia, p. Piotr Maciąg, zastępca Wójta Gminy Turobin wręczył uczniom dyplomy i nagrody książkowe. Rada Pedagogiczna wyróżniła tych uczniów, którzy nie tylko osiągnęli wysokie wyniki w nauce, lecz także reprezentowali szkołę w konkursach pozaszkolnych, osiągając spore sukcesy. Oto wyróżnieni uczniowie:
- Julia Kwietniowska (klasa V) za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i godną postawę ucznia oraz reprezentowanie szkoły w konkursach zewnętrznych w roku szkolnym 2018/2019. (konkurs pożarniczy - I miejsce w etapie gminnym, awans do etapu powiatowego)
- Amelia Antończak (klasa VII) za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i godną postawę ucznia oraz reprezentowanie szkoły w konkursach zewnętrznych w roku szkolnym 2018/2019. (I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym, II miejsce w konkursie pożarniczym - etap gminny, wyróżnienie w konkursie powiatowym fotograficznym)
- Martyna Derkacz (klasa VIII) za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i godną postawę ucznia oraz reprezentowanie szkoły w konkursach i festiwalach zewnętrznych w roku szkolnym 2018/2019. (I miejsce w powiatowym konkursie piosenki obcojęzycznej)
- Katarzyna Sikora (klasa VIII) za osiągnięcie wysokich wyników w nauce, godną postawę ucznia i pracę na rzecz szkoły oraz reprezentowanie szkoły w występach artystycznych w roku szkolnym 2018/2019.
- Kacper Więczkowski (klasa VIII) za osiągnięcie wysokich wyników w nauce oraz najwyższego wyniku na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019.
Autor: Marzena Antończak
1
"Mistrzowie" oszczędzania nagrodzeni!
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego opiekun SKO w naszej szkole, p. Marzena Antończak, wręczyła ośmiu uczniom dyplomy i nagrody za systematyczne oszczędzanie i zdobycie tytułu MISTRZA. Nagrody ufundował Bank Spółdzielczy w Szczebrzeszynie, za które serdecznie dziękujemy, jak również za owocną współpracę w mijającym roku szkolnym. Podziękowania należą się ponadto wychowawcom klas I - VIII, za wspólne kształtowanie ważnej w życiu umiejętności, jaką jest zarządzanie finansami.
Autor: Marzena Antończak
Stypendia rozdane!
Uroczystość zakończenia roku szkolnego obfituje w nagrody, również pieniężne... 22 uczniów klas od IV do VIII otrzymało stypendia za wyniki w nauce, osiągnięcia (miejsca I - III) w zawodach sportowych i konkursach przedmiotowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody te ufundowała Rada Gminy Turobin. Najwyższym stypendium mogą się poszczycić: uczennica klasy VII, Amelia Antończak (150zł.), Martyna Derkacz, uczennica klasy VIII (120 zł.), Patrycja Krzyszczak, uczennica klasy IV (100 zł.) oraz Julia Kwietniowska, uczennica klasy V (90 zł.)
Autor: Marzena Antończak
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
W środę, 19 czerwca, skończył się rok szkolny 2018/2019. Rozpoczęliśmy tradycyjnie, Mszą św. w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Potem uroczysta akademia, nagrody książkowe za wyniki w nauce i wyróżnienia za wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Uczniowie klasy VIII odebrali swoje świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia z CKE o wynikach egzaminu. Nagrodzono uczniów biorących udział w konkursach szkolnych, za systematyczne oszczędzanie oraz 100% frekwencję. Wychowawcy rozdali świadectwa w klasach, by oficjalnie zabrzmiał ostatni dzwonek i ogłosił wszystkim, że znów są WAKACJE!
Autor: Marzena Antończak
13
Przedszkole i wielka literatura!
Nasza grupa starszaków rozpoczęła swoje roczne „zmisiowane” przygody. Stało się to dlatego, że przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego dla przedszkoli pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Ideą projektu jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród najmłodszych oraz współpraca między przedszkolami. Projekt włącza też w swoje działania rodziców, środowisko szkolne i lokalne naszych przedszkolaków. Projekt składa się z modułów, które są dostosowane do wymogów podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz wyjątkowo wpisują się w potrzeby i zainteresowania młodszych dzieci.
Moduł I: „Czytające przedszkolaki”
Miś Maks stał się bohaterem naszej grupy, ponieważ to właśnie on został wybrany na przedszkolną maskotkę, która będzie towarzyszyła naszym projektowym zmaganiom przez cały rok. Dzieci wspólnie wybrały misia, nadały mu imię i powitały w swoim gronie jako wyjątkową osobę. Tym sposobem rozpoczęliśmy realizacje pierwszego modułu pt. „Czytające przedszkolaki”. Miś Maks powędrował już razem ze swoim Dzienniczkiem podróży do domu pierwszego dziecka. Tam - razem z dzieckiem - zagłębi się w świat bajek i baśni czytanych im przez rodziców. Zadaniem przedszkolaka jest wpisanie swojego imienia na karcie, odrysowanie własnej dłoni oraz wykonanie rysunku dla Misia Maksa na temat przeczytanej bajki. Dodatkowo w Dzienniczku podróży umieszczono instrukcje dla rodzica na temat zasad akcji i „opieki” nad Misiem.
Więcej informacji na temat projektu na stronie www.mac.pl/malymis, regulamin dostępny również w przedszkolu.
Autor: Anna Szewczyk
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W roku szkolnym 2018/19 uczniowie klasy I przystąpili do realizacji programu edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w naszym kraju program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.
Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole, na drodze, w Internecie i w czasie zabawy.
Po przeprowadzeniu zajęć dotyczących w/w sfer zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Jeżeli zrealizujemy wszystkie elementy programu uczniowie otrzymają dyplomy, a szkoła Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Wystartowaliśmy już we wrześniu. W ubiegłym tygodniu realizowaliśmy tematy związane z bezpieczeństwem dzieci w ruchu drogowym. Uczyliśmy się m.in. zasad ruchu drogowego, zasad przechodzenia przez ulicę, oraz umiejętności właściwego zachowania się w aucie i autobusie. Poznawaliśmy znaki drogowe. Dla utrwalenia wiadomości i umiejętności wybraliśmy się na jezdnię, aby ćwiczyć poznane umiejętności w warunkach naturalnych. Dzieci z zapałem przystąpiły do zadań. Życzymy im wytrwałości i wspaniałych wrażeń.
Autor: Joanna Pawlas
"Program dla szkół" w roku szkolnym 2018-2019
W "Programie" mogą uczestniczyć uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych. Uczniowie otrzymują bezpłatnie świeże owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne.
Program dla szkół to również działania edukacyjne stanowiące obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.
W naszej szkole owoce, warzywa, mleko lub przetwory mleczne otrzymuje 50 uczniów z klas I-V.
TERMINY DOSTAW OWOCÓW, WARZYW I PRODUKTÓW MLECZNYCH:
a) 17 września 2018 r. do dnia 8 lutego 2019 r.
b) 25 lutego 2019 r. do dnia 14 czerwca 2019 r.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa w "Programie dla szkół" można uzyskać na stronie internetowej http://www.kowr.gov.pl/programy-dla-szkol
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Aktywna tablica
W obecnym roku szkolnym szkoły podstawowe w Czernięcinie i Gródkach przystąpiły do programu Aktywna Tablica. W ramach programu, każda z placówek otrzymała dofinansowanie do zakupu pomocy dydaktycznych w postaci monitorów interaktywnych.
E-koordynatorem szkolnym została: p. Justyna Gawda. Szkoły nawiązały Międzyszkolną Sieć Współpracy Nauczycieli, której głównym celem jest dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami.
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) - "Aktywna tablica" to:- rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym,
- kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej,
- działania nauczycieli świadomych korzyści edukacyjnych wynikających z wykorzystania TIK,
- kreatywny i innowacyjny model nauczania.
Autor: Marzena Antończak
Kampania "Dobrze Cię widzieć"
Do naszej szkoły dotarły kamizelki odblaskowe dla uczniów klas od I do VIII w ramach kampanii "Dobrze cię widzieć".
„Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu:
- Wszyscy uczniowie polskich szkół podstawowych otrzymają od organizatorów kamizelki odblaskowe.
- Zostanie przeprowadzona ogólnopolska kampania medialna uwrażliwiająca rodziców na problem odpowiedzialnego korzystania z dróg przez dzieci.
- Zostały przygotowane scenariusze lekcji wychowawczych nt. bezpieczeństwa na drodze (do pobrania w zakładce na stronie) https://www.dobrzeciewidziec.org/
Rodzice, wychowawcy i opiekunowie w szkole powinni czuwać nad przygotowaniem najmłodszych do samodzielnego korzystania z dróg. Szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego ubioru. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. To one umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód.
Jednakże samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Tu nieoceniona jest rola osób dorosłych, w tym opiekunów i nauczycieli, którzy nauczą najmłodszych prawidłowych zachowań poza domem. Troska o bezpieczeństwo dzieci na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości, jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym. Ciekawe animacje można z dzieciakami obejrzeć pod adresem:
https://www.dobrzeciewidziec.org/animacje
https://www.dobrzeciewidziec.org/materialy-dla-szkol/klasy-4-8,p1664242315
Podjęte działania, powinny przyczynić się do wyrobienia postawy wyrażającej się poprzez następujące elementy:
- Wiedza – dotycząca zasad uczestnictwa w ruchu drogowym.
- Świadomość – poznanie, w sposób dostosowany do wieku odbiorcy, konsekwencji nieprzestrzegania tych reguł.
- Odpowiedzialność – zrozumienie, że zachowanie pieszego na drodze wpływa nie tylko na jego życie i bezpieczeństwo, ale równie mocno dotyka pozostałych uczestników ruchu drogowego.
- Gotowość – bycie odpowiednio wyekwipowanym i umiejętność przystosowania się do zmian (sytuacyjnych, atmosferycznych etc.) w sytuacji na drodze.
- Życzliwość – zrozumienie, że wszyscy uczestniczy ruchu drogowego mają wspólny cel – sprawne przemieszczenie się z punktu A do punktu B – który łatwiej osiągnąć przy wzajemnym pozytywnym nastawieniu.
Autor: Marzena Antończak
Program edukacyjny Roztoczańskiego Parku Narodowego
"Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego" to tytuł programu edukacyjnego, którego byliśmy uczestnikami. W wyjeżdzie wzięło udział 36 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia przyrodnicze odbyły się 20 maja 2019r. Miały charakter terenowy, a wybrany moduł to: Ścieżka na Piaseczną Górę oraz zajęcia w Ośrodku Edukacyjnym RPN. Udział w programie Roztoczańskiego Parku Narodowego jest bezpłatny (również transport). Dziękujemy za możliwość udziału w programie!
Autor: Marzena Antończak
23
Puchar Tymbarku - dziewczęta
Dnia 08.11.2018r. w Obszy na „Orliku” odbył się Turniej Tymbarku „Z podwórka na stadion” na etapie powiatowym w kategorii dziewcząt U12. Drużyny podczas turnieju wykazały duże zaangażowanie. Po zaciętym i wyrównanym meczu drużyną lepszą okazała się drużyna gospodarzy, która wygrała 3:1. Bramkę dla naszej reprezentacji zdobyła Klaudia Chachuła, dziewczęta z naszej szkoły zajęły wysokie II miejsce w powiecie GRATULUJEMY!
Nasza reprezentacja szkoły wystąpiła w następującym składzie:
- Brodaczewska Martyna
- Antończak Martyna
- Romanek Patrycja
- Polska Weronika
- Derkacz Maja
- Chachuła Klaudia
Puchar Tymbarku - chłopcy
Dnia 23.10.2018r. na boisku wielofunkcyjnym w Turobinie odbył się Turniej Tymbarku „Z podwórka na stadion” na etapie gminnym w kategorii chłopców U12. Drużyny podczas turnieju wykazały duże zaangażowanie. Po zaciętym i wyrównanym meczu drużyną lepszą okazała się Szkoła Podstawowa z Turobina, która wygrała 3:2. Nasza reprezentacja szkoły wystąpiła w następującym składzie:
- Brodaczewski Bartłomiej
- Olcha Mateusz
- Skiba Hubert
- Witek Marcel
- Witowski Marcel
- Jarosz Michał
- Zwolak Kacper
- Woźnica Kacper
- Żłób Karol
Opiekunem grupy był Michał Zdybel.
Autor: Michał Zdybel
Robimy pierniczki - zajęcia kulinarne w przedszkolu
- 2
W grudniu grupa 5 i 6 - latków rozpoczęła kolejny moduł projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, poświeconego odżywianiu pod nazwą „Warsztaty kulinarne z Małym Misiem”. Korzystając z okazji zbliżającej się wizyty Świętego Mikołaja w przedszkolu postanowiliśmy przygotować dla niego smaczną niespodziankę w postaci… pierniczków. Dlaczego pierników? Starszaki dużo czytają, lubią książki, a ostatnio czytając „Jasia i Małgosię” uznały, że nasz gość najbardziej ucieszyłby się właśnie z nich.
Cele naszego zadania to:
- Budowanie wiedzy o świecie społecznym - zapoznanie dzieci z zawodem kucharza.
- Uwrażliwienie dzieci na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas codziennych sytuacji w kuchni.
- Rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez odmierzanie składników potrzebnych do wyrobu ciasta.
- Doskonalenie umiejętności manualnych i ekspresji twórczej.
- Przedszkolaki wyposażone w wałki do ciast i foremki do wykrawania ciasteczek pojawiły się 4 grudnia w szkole. Z uśmiechami na twarzach oczekiwały rozpoczęcia wielkiego pieczenia.
Zanim jednak rozpoczęliśmy przygotowanie naszych pachnących pierników musieliśmy wyrobić ciasto! Dlatego też razem z wychowawcą najpierw przedszkolaki odczytały przepis i przygotowały składniki, potem je odmierzyły i stopniowo połączyły w jedną całość. Po uformowaniu ciasta piernikowego, każde z dzieci otrzymało swój kawałek i udało się na swoje stanowisko pracy... Wałki poszły w ruch! Powstawały gwiazdki, aniołki, dzwonki, kwiatki, serduszka i wiele, wiele innych ciasteczek. Dziękujemy p. Annie Derkacz, p. Agnieszce Buszowskiej i p. Dorocie Kwiatkowskiej za ich nieocenioną pomoc w naszym pieczeniu oraz mamie Kacperka, p. Agnieszce za smakowity przepis na pierniczki
Oczywiście po zakończonej pracy przyszedł czas na smaczną degustację. Wspólnie uznaliśmy, że nasz wypiek wyszedł wspaniale
. Z tacą pełną pierników udaliśmy się do grupy maluchów, aby i im przybliżyć już magie zbliżających się świat. Święty Mikołaju na Ciebie czekamy…
Autor: Anna Szewczyk
Dzień kropki w zerówce
W tym roku szkolnym nasza „zerówka” przystąpiła do międzynarodowej akcji Dnia Kropki (International Dot Day). Akcja rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy to 15 WRZEŚNIA 2003 roku powstała książeczka pt. „The Dot”. Sama książeczka nie wyróżnia się niczym szczególnym - jest oszczędna w słowach i niepozorna... a główną bohaterką jest mała dziewczynka imieniem Vashiti. Dziewczynka nie wierzy we własne siły i możliwości, uważa że nie ma talentu w niczym - wierzy, że jest przeciętnym człowiekiem. Wszystko zmienia się wtedy, gdy jej nauczycielka pobudza jej wiarę we własne siły doceniając jej twórczość - którą jest właśnie jedna, niepozorna „kropka”. Ta historia wzbudza wiele pozytywnych emocji wśród nauczycieli, którzy za jej pomocą starają się rozbudzać wiarę we własne siły i talenty u swoich uczniów.
Nasz przedszkolny Dzień Kropki rozpoczęliśmy rewią „kropkowej” mody, gdyż każdy tego dnia miał ubrać się „kropkowo”
. Dzieci nawzajem podziwiały swoje kreacje (tutaj dziękuje rodzicom za wkład i kreatywność w tworzeniu „kropek”!). Następnie obejrzeliśmy wspólnie film o Vashiti, rozmawialiśmy o jego treści i o tym, jak ważne jest to, aby wierzyć w siebie. Potem bawiliśmy się przy muzyce i przy piosence „Biedroneczki są w kropeczki”, po czym wykonywaliśmy zadanie matematyczne w liczenie kropek biedronce. „Szukanie kropek” to kolejne zadanie dla przedszkolaków, które polegało na odnalezieniu kropek, które tego dnia rozpierzchły się po całej sali. Zwycięzcą został ten, kto odnalazł ich najwięcej. Szukaliśmy również ciekawych „kropkowych” rzeczy w naszym otoczeniu, w albumach i w książkach. Następnym elementem naszego Dnia Kropki było tworzenie własnego dzieła z kropek (pomponików), które najpierw dzieci przyklejały na białej kartce a potem dowolnie ozdabiały tworząc własne, ciekawe, zabawne, a czasem i szalone pomysły. Takim sposobem powstał m.in. : „Potwór”, „Magiczna wróżka”, „Ufoludek” jak też dzieło pod ciekawym tytułem „Niewiadomo jaki to plan”. Kropkowe zmagania zakończyliśmy grupową pracą, która polegała na wykropkowaniu farbą białego arkusza kolorowymi kropkami. Po zakończeniu urządziliśmy wystawę prac dzieci. Dzień Kropki w grupie starszaków można uznać za udany, dzieci zgodnie stwierdzili, że „kropka” to ciekawa rzecz, z której powstaje wiele interesujących pomysłów
Autor: Anna Szewczyk
Spotkanie z policjantem
Przedszkolaki z grupy 5 i 6 - latków 24 października miały zaszczyt gościć w swojej sali st. sierż. Grzegorza Górecznego - dzielnicowego gminy Turobin z Posterunku Policji we Frampolu. Wizyta policjanta wzbudziła wielkie poruszenie i zainteresowanie wśród dzieci, które już poznały zawód policjanta podczas codziennych zajęć. Dzisiaj natomiast miały okazję do bezpośredniego kontaktu z funkcjonariuszem policji, mogły z nim porozmawiać, zapytać o ciekawostki z życia zawodowego oraz poznać ważne zasady bezpieczeństwa.
Podczas spotkania p. Grzegorz Góreczny przeprowadził pogadankę z dziećmi dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci utrwaliły wiedzę m. in. jak powinni poruszać się piesi i rowerzyści po ulicy, czym jest sygnalizator i „zebra” oraz do czego służą odblaski. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w rozmowie, a pan policjant wyczerpująco odpowiadał na ich pytania. Następnie zaprezentował dzieciom charakterystyczne elementy wyposażenia każdego policjanta tj.: mundur policyjny, legitymacje służbową oraz kajdanki
. Przedszkolaki zostały zapoznane również z pozycją „żółwia”- formą samoobrony przed atakującym psem. Każdy z przejęciem ćwiczył podaną pozycje pod bacznym okiem pana policjanta, który celująco zaliczał jego wykonanie.
Na zakończenie spotkania p. Grzegorz Góreczny rozdał dzieciom elementy odblaskowe: duszki, łapki i inne ciekawe wzorki po czym obiecał, że następny razem przedszkolaki będą miały okazję obejrzeć jak wewnątrz wygląda radiowóz policyjny. Czekamy z niecierpliwością!
Autor: Anna Szewczyk
Kodeks przedszkolaka, czyli zasady w grupie maluchów
„Nie ma nieporozumień.
Są tylko błędy i niedoskonałości
w komunikacji między ludźmi.”
przysłowie senegalskie
12 września maluchy z naszego przedszkola stworzyły swój pierwszy kodeks
. Wspólnie omawialiśmy zasady jakie będą obowiązywały przez cały rok w naszej grupie
. Został on umieszczony w centralnej części sali, aby dzieci zawsze pamiętały jakie zasady panują w przedszkolu.
Autor: Agnieszka Puławska
Fotografie dziewcząt w Konkursie „Magia czarno – białej fotografii” wyróżnione!
VI Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Magia czarno-białej fotografii” zorganizowany został przez nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju. W naszej szkole koordynatorem była p. Dorota Kwiatkowska, która też, 6 czerwca wraz z wyróżnionymi uczennicami klasy VII, Amelią Antończak i Agatą Mamoną uczestniczyła w uroczystości podsumowującej konkurs. Dziewczęta otrzymały w nagrodę za swoje fotografie pendrive i słuchawki! Finał konkursu urozmaicił wokalista Jakub Nizio, laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „The Golden Voice” wykonując dla uczestników dwa utwory.
... mówią organizatorzy... "Konkurs ten odbywa się cyklicznie i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Skierowany był do dzieci i młodzieży, którzy reprezentują placówki specjalne oraz szkoły powszechne z terenu trzech powiatów: biłgorajskiego, janowskiego i zamojskiego.. Cele konkursu to prezentacja twórczości przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych, działanie na rzecz integracji społecznej oraz poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnością" – dodają...
Zdjęcia i informacje zaczerpnięte z:
https://gazetabilgoraj.pl/vi-powiatowy-konkurs-fotograficzny-magia-czarno-bialej-fotografii/?fbclid=IwAR1cV5MgW8Qpx1uSeQjBz08iG9gguJS9Jj9Ojnm67zX_kTU0rgpeHIfx6PUAutor: Marzena Antończak
Sukces w XVII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Das festival of the songs”
30 maja w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się XVII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Das festival of the songs” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego. W festiwalu brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu biłgorajskiego. 42 uczestników festiwalu zaśpiewało piosenki w pięciu językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim.
Tegoroczny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, można uznać za międzynarodowy, ponieważ wzięli w nim udział uczestnicy z zagranicy. Byli to uczniowie z czterech krajów Unii Europejskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Biłgoraj - Janusz Rosłan. Festiwal ten, na stałe wpisał się w harmonogram imprez międzyszkolnych i cieszy się dużą popularnością, gdyż w tym roku zgłosiło się aż 20 szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu biłgorajskiego. Komisja dokonała przesłuchań młodych wykonawców, którzy śpiewali w pięciu językach. Wręczenia nagród i dyplomów dokonał zastępca burmistrza Jarosław Bondyra. Główne nagrody w tegorocznym festiwalu ufundowała Agata Granda, właściciel szkoły językowej LIDER. W kategorii język angielski wzięli udział przedstawiciele z 16 szkół powiatu biłgorajskiego.
Szkołę Podstawową w Czernięcinie reprezentowała uczennica klasy VIII, Martyna Derkacz. Martyna wystąpiła z piosenką Billie Eilish - Idontwannabeyouanymore. Znakomite, pełne ekspresji wykonanie zaowocowało zajęciem I miejsca.
Poza licznymi upominkami otrzymała 3-miesięczny kurs języka angielskiego.
Wyniki festiwalu - język angielski:
I miejsce - Martyna Derkacz - Szkoła Podstawowa w Czernięcinie Głównym;
II miejsce - Maja Skakuj - Szkoła podstawowa w Księżpolu;
III miejsce - Julia Kaczor, Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju;
Wyróżnienia: Katarzyna Wróblewska - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju oraz Bianca Guceanu i Andrei Asiminicesei z Rumunii.Zdjęcia i filmy:
https://gazetabilgoraj.pl/das-festival-of-the-songs-po-raz-siedemnasty-filmy-zdjecia/Autor: Zbigniew Derkacz
Sukces w konkursie plastycznym ZOO w Zamościu
Na stronie Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu podano informację... Dnia 15.04.2019 komisja konkursowa kierując się kryteriami takimi jak: zgodność pracy z tematem konkursu, estetyka, pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie pracy oceniła 219 prac konkursowych.
Nagrodzono następujących autorów:Przedszkole i kl.0:Kacper Bubiński, lat 4, Punkt Przedszkolny „ZUZA”Emilia Koczułap, lat 3, Przedszkole Miejskie nr 10 w ZamościuDiana Kozakiewicz, lat 5, Samorządowe przedszkole nr 1 w BiłgorajuOliwia Sawicka, lat 6, Przedszkole Miejskie nr 1 w ZamościuJakub Mazur, lat 7, Specjalne Przedszkole Niepubliczne w Białej PodlaskiejKacper Węcławik, lat 4, Przedszkole Miejskie nr 10 w ZamościuCezary Kostecki, lat 4, Szkoła Podstawowa w Majdanie GórnymAnna Magryta, lat 6, Przedszkole Miejskie nr 2 w ZamościuSzkoła podstawowa klasy 1-3Oliwia Selech, lat 9, Szkoła Podstawowa nr 3 w ZamościuSzkoła podstawowa klasy 4-8Amelia Antończak, kl. VII, Szkoła Podstawowa w CzernięcinieAleksandra Filipiuk, lat 12, Szkoła Podstawowa w JarosławcuZuzanna Moszczyńska, kl VII, Szkoła Podstawowa nr 9 w ZamościuWiktoria Szmidt, kl VI, Szkoła podstawowa nr 9 w ZamościuRoksana Buczak 12 lat Szkoła Podstawowa w ZawalowieNagroda specjalnaBrunon Janus, lat 16, SOSW nr 11 w ZamościuDawid Kic, lat 17, SOSW nr 11 w ZamościuDyplomy i nagrody do odebrania w Dziale Dydaktycznym ZOO w dniach 23 – 26 kwietnia 2019 w godzinach 10.00 – 15.00. Nagrody w konkursie ufundował Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu.Galerię nagrodzonych prac można zobaczyć tutaj:
http://zoo.zamosc.pl/news/265/1/konkurs-plastyczny-rozstrzygniecie.htmlDZIĘKUJEMY UCZNIOM I NAUCZYCIELOM ZAANGAŻOWANYM W PRZYGOTOWANIA DO KONKURSU!GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!Autor: Czesława Bida
Ogólnopolski Konkurs Pożarniczy "Młodzież zapobiega pożarom"
Dnia 5 marca 2019r. w Turobinie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Konkursu Pożarniczego "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowała grupa 12 uczniów wraz z opiekunami p. Marzeną Antończak i p. Anną Derkacz. Uczniowie razem z kolegami ze Szkół Podstawowych z Gródek i Turobina i Gimnazjum w Turobinie pisali test, który jak podkreśliło jury konkursu, był bardzo trudny... I w tak trudnych zadaniach nasza młodzież poradziła sobie WSPANIALE! Oto wyniki:
Kategoria I - klasy IV - VI
I miejsce- Julia Kwietniowska - klasa V.
II miejsce - Patrycja Krzyszczak - klasa IV - dziewczyny uczestniczyły w dogrywce o I miejsce, którą wygrała Julka.
III miejsce - Kacper Dunaj - klasa V.
Całe podium nasze!
Kategoria II - klasy VII, VIII i III gimnazjum
II miejsce zajęła Amelia Antończak z klasy VII, która po dogrywce o I miejsce uległa uczennicy gimnazjum.
W II etapie konkursu w Biłgoraju naszą szkołę i Gminę Turobin będzie reprezentowała Julka Kwietniowska. Wyrazy uznania należą sie wszystkim naszym uczniom, którzy podeszli do konkursu z niezwykłym zaangażowaniem. Brawa dla wszystkich a Julce życzymy powodzenia i już trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik w Biłgoraju.
1Autor: Marzena Antończak
XLII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 28 marca 2019 r. na terenie Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju przeprowadzono eliminacje powiatowe w ramach XLII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięła udział uczennica naszej Szkoły Julia Kwietniowska wyłoniona w ramach eliminacji gminnych.
Mimo, iż Julka nie weszła do finału dzielnie o niego walczyła w dogrywce, będąc jedną z najmłodszych uczestniczek konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Autor: Anna Derkacz
Śpiewem chwalili Ojczyznę...
9 września 2018r. w Turobinie odbył się II Festiwal Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII, Martyna Derkacz. Zaśpiewała piosenkę pt. "Tak długo was chłopcy nie było", prezentując swój talent wokalny. W przeglądzie brali udział soliści, zespoły i chóry. Wszyscy uczestnicy przepięknie zaprezentowali pieśni i piosenki patriotyczne. Naszej artystce serdecznie dziękujemy i życzymy wielu sukcesów.
Autor: Iwona Snopek
Wyjazd do Schroniska dla zwierząt w Zamościu
Dnia 18 października 2018 roku odbył się wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Uczestnikami były członkinie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz chętni uczniowie klas IV-VII. Celem wyjazdu było podarowanie żywności w ramach akcji ,,Karma dla Psów” oraz uwrażliwienie młodzieży na losy i cierpienie bezbronnych i skrzywdzonych zwierząt. Podczas pobytu pracownik schroniska zapoznał uczniów z zasadami jakie w nim obowiązują. Oprowadził ich po obiekcie, gdzie można było zobaczyć mieszkańców schroniska. Uczestnicy wyjazdu zapewniają, że na jednej akcji nie zaprzestaną i w przyszłym roku ponownie odwiedzą schronisko. Opiekun wraz z członkiniami Wolontariatu serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej za włączenie się do zbiórki funduszów na zakup karmy dla zwierząt.
Autor: Joanna Puchała
Urocze Roztocze
W dniach 1 - 2 października uczniowie klas IV - VIII wyjechali na dwudniową wycieczkę na Roztocze, tak nam bliskie, ale i nieznane... W podróż wyruszyliśmy wraz z pierwszym dzwonkiem w szkole czyli o 8.30. Bez problemów dojechaliśmy do Pensjonatu "Sosnowe Zacisze" w Suścu. Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy w 10 kilometrową trasę do Rezerwatu "Nad Tanwią". O rezerwacie pięknie opowiadał nam pan przewodnik. Powstał w 1958 roku i ma powierzchnię ok. 41 ha. Leży na terenie gminy Susiec. Rezerwat chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajdują się 24 progi zwane „szumami”. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m. n.p.m. a najwyższe wzniesienie - Kościółek (zwane też Zamczyskiem) osiąga 246m n.p.m. i był to najwyższy szczyt, który tego dnia zdobyliśmy! W rezerwacie rośnie niezwykle ciekawa szata roślinna. Z rzadkich i chronionych roślin występuje tu: widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Żyją tu również rzadkie ptaki: bocian czarny, pliszka górska i zimorodek. Do rezerwatu dojdziemy żółtymi oznaczeniami Szlaku Południowego lub niebieskimi Szlaku Szumów - znaczenie kolorów szlaków wszystkim objaśnił przewodnik. Po wyczerpującym marszu wróciliśmy do pensjonatu na pyszny obiad. Następnie mieliśmy chwilkę odpoczynku by zregenerować się prędko w basenie i jacuzzi. Godzina szybko minęła... Wieczorem panie przygotowały jeszcze jedną atrakcję - ognisko! Pieczenie kiełbasek, śpiewy i tańce!
Drugi dzień to niezwykła lekcja przyrody na Bukowej Górze. Pani przewodnik z Roztoczańskiego Parku Narodowego zaprowadziła nas na wzniesienie, przez które przebiega oznaczona kolorem zielonym ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę, prowadząca z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu do Soch. Drugiego dnia zatem, zdobyliśmy wzniesienie Bukowa Góra na Roztoczu Środkowym o wysokości 310 m n.p.m. Ale to nie wszystko! W Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym zajęcia w pracowni przyrodniczej i zwiedzanie wystawy w "Krainie jodły, buka i tarpana" zakończyły część dydaktyczną wyjazdu. Październikową eskapadę podsumowaliśmy wspólnym biesiadowaniem przy pizzy. Kierownikiem wycieczki była pani Dorota Kwiatkowska, która wspólnie z panią Marzeną Antończak sprawowały opiekę nad młodzieżą, i które usłyszały od pracowników w Pensjonacie w Suścu takie oto słowa: skąd panie wzięły takie grzeczne dzieciaki?... Oczywiście ze Szkoły Podstawowej w Czernięcinie! Brawo Wy!!!
Autor: Marzena Antończak
Wycieczka do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim
21 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. „Zoom Natury” to nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zwiedzili cztery laboratoria: ,,Runo Leśne”, ,,Zoom Natura”, ,,Awifauny i Troposfery”, ,,Recyklingu i Energii”. Dzięki multimediom, przybliżono dzieciom najważniejsze zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych. Pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami uczniowie mogli zajrzeć w niewidziane gołym okiem tajniki natury, jak również skorzystać z wielu gier interaktywnych. Bardzo dużym zainteresowaniem i aktywnością uczniów cieszyły się Warsztaty- „Eksperymenty szalonego chemika”- podczas których dzieci pod opieką instruktorów samodzielnie wykonywały doświadczenia m.in. „Tęczę”, „Kolorowy deszcz”, „Szron”, ”Lampę olejową”, „Wulkan”, „Ruchome piaski”, „Balon, który sam napełniał się powietrzem”. Równie atrakcyjne były Warsztaty mikroskopowe.
Wcześniej należało samodzielnie przygotować eksponaty do oglądania pod mikroskopem. W tym celu wszyscy wyposażeni w siatki udali się na pobliską łąkę łapać motyle, koniki polne i inne owady, zbierać listki czy kwiaty wybranych roślin, aby później obejrzeć je w powiększeniu. Instruktor zapoznał też uczniów ze sposobem życia egzotycznych zwierząt: karaczana i straszyka filipińskiego. Podczas zajęć w lesie dzieci poznały sposoby na pozbywanie się owadów, które zagrażają drzewom leśnym. Na terenie ”Zoom Natury” przygotowano również atrakcyjny park kreatywny i ciekawą trasę linową, na której można było sprawdzić swoją sprawność ruchową, pokonując fantastyczne przeszkody. Wrażenia z parku linowego na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki. Wycieczka do „Zoom Natury” w Janowie Lubelskim była ciekawą, pouczającą i pełną przygód lekcją przyrody. Podczas wycieczki towarzyszyła nam wspaniała, słoneczna pogoda, dzięki temu mogliśmy skorzystać ze wszystkich atrakcji „Zoom Natury”. Nad uczestnikami wycieczki czuwali opiekunowie: p. A. Buszowska, p. J. Pawlas, p. H. Pietroń-Polska, p. A. Szewczyk.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
20
Wycieczka do Lublina
We wtorek, 11 września, uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Lublina na projekcję filmu „Dywizjon 303” oraz na pokazy fizyczne organizowane przez Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie już po raz 59. Ich ideą jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych i interesujących eksperymentów.
W tym roku w programie odbyły się doświadczenia z „Fizyki zabawek”, „Błękitnej planety”, „Fizyka latania” i „Światło i oko”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele fascynujących eksperymentów przybliżających im wyżej wymienione zagadnienia. Dzięki pokazom z fizyki, które pracownicy naukowi prezentują profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru, uczniowie pogłębiają świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z różnymi dziedzinami nauki. Praktyczne zajęcia motywują do głębszego poznania praw przyrody, inspirują dociekliwość i postawy badawcze, kształcą umiejętność obserwacji. Przekonali się również, jak ważna jest fizyka w życiu codziennym i jak często mamy z nią do czynienia. Kilku odważnych brało bezpośredni udział w eksperymentach. Pokazy z fizyki to zawsze połączenie dobrej zabawy z nauką.Organizatorem wycieczki była pani Justyna Gawda.
Autor: Justyna Gawda
Pielgrzymka dzieci komunijnych na Jasną Górę
14 maja 2018r. w duchu wdzięczności za I Komunię Świętą, uczniowie klasy trzeciej wraz z opiekunami: rodzicami oraz księdzem proboszczem, udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Na Jasnej Górze wszyscy uczestniczyli we Mszy świętej, którą koncelebrował także ksiądz Proboszcz i oddali szczególny hołd Matce Bożej.
15 maja 2018r. szczególnym miejscem, które nawiedziły dzieci I-komunijne było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. W drodze powrotnej „pielgrzymi” odwiedzili Wadowice - rodzinne strony św. Jana Pawła II, m. in. zwiedzili bazylikę Ofiarowania NMP, gdzie „Lolek” przyjął chrzest, jak również po raz pierwszy Komunię św. Trzecioklasiści zwiedzili także muzeum - „Dom Jana Pawła II”- niezwykłe miejsce, gdzie mogli wejść do mieszkania, w którym mieszkał Karol z rodzicami, a później prześledzić całego Jego niezwykłe życie. Ubogaceni tym spotkaniem ze Świętym z Wadowic wszyscy wróciliśmy do naszych domów pełni duchowej radości.
Autor: Anna Derkacz
Na wycieczkę do stolicy
W tym roku w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chętni uczniowie klas I-V wraz ze swoimi opiekunami postanowili wyjechać na wycieczkę do Warszawy, celem zwiedzenia i bliższego poznania stolicy. 4 czerwca 2018r. o godzinie 6 rano wyruszyliśmy w stronę tego pięknego miasta. Po kilku godzinach dotarliśmy do Warszawy.
Najpierw poszliśmy w kierunku Starego Miasta, zwiedzając po drodze napotkane obiekty i pomniki. Podziwialiśmy pomnik Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, a na Placu Piłsudskiego - Grób Nieznanego Żołnierza. Nasz wzrok przykuło wydarzenie, jakim była odbywająca się zmiana warty i szykowność maszerujących żołnierzy. Po drodze widzieliśmy również budynek Teatru Narodowego, Sejmu i Senatu, Uniwersytetu Warszawskiego i inne. Wkrótce znaleźliśmy się na placu, gdzie stoi Kolumna Zygmunta. Tutaj spotkaliśmy się z przewodniczką, która oprowadziła nas po Starym Mieście i w interesujący sposób przedstawiła ciekawostki o znajdujących się tu osobliwościach turystycznych i historycznych. Byliśmy przy Barbakanie, oglądaliśmy Pomnik Małego Powstańca, potem znaleźliśmy się przy Zamku Królewskim. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym, wspaniałe stare kamieniczki na rynku oraz stojący na placu pomnik Warszawskiej Syrenki. Wkrótce poszliśmy na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok na Wisłę i Stadion Narodowy. Uwagę dzieci przykuły kłódki zakochanych i ich historia, którą opowiedziała przewodniczka.
Po rozstaniu z przewodniczką pojechaliśmy na Lotnisko Chopina. Tu z tarasu widokowego dzieci mogły zobaczyć rodzaje samolotów, którymi podróżują pasażerowie po świecie oraz co dzieje się przed startem i jak wygląda start samolotu z płyty lotniska. Z lotniska udaliśmy się na obiad.
Po obiedzie pojechaliśmy na Stadion Narodowy znajdujący się przy alei Księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie odbywają się wydarzenia sportowe, muzyczne i rozrywkowe. Po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie, podczas którego dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawostek na temat tego obiektu. Byliśmy m.in na dwukondygnacyjnych trybunach, w szatniach zawodników, w sali konferencyjnej. Mieliśmy również możliwość zobaczyć, jak wygląda zmiana murawy na boisku stadionu. Przewodnik opowiedział nam o wszystkich szczegółach i kosztach związanych z taką inwestycją. Po zakończeniu zwiedzania dokonaliśmy zakupu pamiątek z tego wspaniałego miejsca i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wróciliśmy około godziny 22. Pomimo zmęczenia po tak długim dniu na nogach i dokuczającego nam upału, oszołomieni natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie indywidualnie a może grupowo odwiedzimy to wspaniałe miasto. Niektórzy już wspominali o wyjeździe na mecz w tym wspaniałym obiekcie. Życzymy im wspaniałych wrażeń i mile spędzonego czasu.
Autor: Joanna Pawlas
Przyszłość w naszych rękach!
"Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość"- pod takim hasłem w dniu 13 kwietnia 2018 roku odbyła się impreza w Zespole Szkół Budowlanych w Biłgoraju adresowana m. in. do uczniów klas VII, której celem było przedstawienie istoty szkolnictwa zawodowego. Celem tego wydarzenia edukacyjnego było nie tylko zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach zawodowych (branżowych i technikach), ale też zmiana panujących w społeczeństwie stereotypów o "wyższości szkolnictwa ogólnego nad zawodowym".
Szkoły z powiatu biłgorajskiego, kształcące w zawodach, przedstawiały swoje oferty edukacyjne i promowały szkolnictwo zawodowe. Uczniowie naszej szkoły mogli obserwować tajniki zawodów, a także aktywnie uczestniczyć w niektórych zajęciach. Nie zabrakło również pracodawców, którzy współpracują z placówkami szkolnymi w zakresie szkolnictwa zawodowego, gdyż zgodnie z intencjami organizatorów, przedsięwzięcie było także promocją zawodów zgodnych z aktualnymi potrzebami lokalnego rynku pracy.
Wybór szkoły i kierunku rozwoju jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, a nasi uczniowie są na etapie planowania i podejmowania decyzji dotyczących wyboru zawodu. Mamy nadzieję, że każdy uczeń był zaciekawiony przedstawionymi ofertami i poświęci chwilę na refleksję co do swojej przyszłości i zastanowi się nad wyborem dalszego kierunku kształcenia…
Autor: Anna Derkacz
13
Wycieczka do Lublina
19 marca 2018r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka szkolna do Lublina. Wzięło w niej udział 34 uczniów z klas II - VII wraz z dwoma opiekunkami: panią Justyną Gawdą i panią Joanną Pawlas. Długo wyczekiwana, gdyż poprzedni wyjazd był w grudniu i przyniósł wiele niesamowitych wrażeń. Tym razem również zaczęliśmy od jazdy na łyżwach. Większość uczniów radziła sobie zupełnie dobrze, natomiast ci, którzy pierwszy raz założyli buty z łyżwami musieli się uczyć "chodzić", ale i tak radości było wiele w prześciganiu się, kto więcej razy zaliczy tzw. "glebę". Panie opiekunki pokazywały różne sztuczki na lodzie, po to by je naśladować. Chłopcy starsi, ci z siódmej klasy uczyli wykonywania przekładanki i hamowania swoich koleżanek z klasy VII i VI. Na koniec wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia, niektórzy nie utrzymali pozycji pionowej (lód tego dnia był bardzo śliski). Następnym punktem programu wycieczki był film ,,Cudowny chłopak”. Film o chłopcu, który mimo tego, że urodził się z licznymi deformacjami twarzy potrafił odnaleźć się w środowisku szkolnym. Wystarczył jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudziła się w Auggiem siła, dzięki której mógł udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym. Film ten może stanowić przesłanie zarówno dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszyscy uczniowie uznali, iż był to wspaniały wyjazd i już umówiliśmy się na kolejny w przyszłym roku szkolnym.
Autor: Kierownik wycieczki: Zbigniew Derkacz
6
Szukamy oznak wiosny!
13 marca grupa starszych przedszkolaków wyszła na spacer w poszukiwaniu wiosny... Przyroda powoli budzi się z zimowego snu. Wiosennych oznak jednak jeszcze o tej porze nie jest za wiele. Jedynie śpiew ptaków oraz pąki na drzewach zaświadczyły o tym, że długo oczekiwana wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami.
Zimowe szaleństwo w Jacni
16 lutego, pani Dorota Kwiatkowska zabrała chętne na zimową eskapadę dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego i uczniów z klas I - IV, oraz wychowawczynie klas 0 - III na kulig do miejscowości Jacnia. Piękna zimowa pogoda i sceneria Roztoczańskiego Parku Narodowego sprzyjały podziwianiu przyrody i korzystaniu z uroków zimowej aury . Przejażdżka saniami po lesie, zjeżdżanie na workach z leśnej góry, możliwość upieczenia kiełbaski i wypicia gorącej herbatki to atrakcje, które czekały na uczestników wyjazdu...
Poznaj, kim będziesz!
26 października, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju odbyły się targi edukacyjne pod hasłem "Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość". W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, wychowawcy oraz doradcy zawodowi ze szkół podstawowych i gimnazjów z naszego regionu. To już druga edycja tego wydarzenia, na którą też wybrali się nasi uczniowie z klas VII i VIII wraz z wychowawcami i szkolnym doradcą zawodowym.
“Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość" to przedsięwzięcie organizowane przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, którego celem jest zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach zawodowych (branżowych i technikach).
Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda nauka w szkole zawodowej, mogli porozmawiać z uczniami szkół zawodowych, jak też zobaczyć na czym polega współpraca szkół z pracodawcami.
Przygotowane przez szkoły zawodowe powiatu biłgorajskiego pokazy, prezentacje oraz degustacje promowały kształcenie zawodowe zgodne z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Mamy nadzieję, że nasi zainteresowani uczniowie znaleźli coś dla siebie…
4