Dzień przedszkolaka
- 2
Dzień Przedszkolaka w bieżącym roku szkolnym obchodziliśmy w aktywny sposób. Obie grupy przedszkolne uwielbiają ruch i muzykę, wiec postanowiliśmy połączyć te dwie aktywności i na ich bazie stworzyć dzień pełen ruchu.
Zabawy rozpoczęliśmy od wspólnych zabaw w kole, odśpiewaliśmy powitankę oraz zapoznaliśmy się ze sobą. Pomimo wstępnej nieśmiałości, szybko dzieci nawiązały wzajemny kontakt. Zabawy paluszkowe takie jak Sroczka rozluźniają każdą atmosferę… Potem przyszedł czas na wspólne tańce i swawole… Przy dźwiękach przedszkolnych hitów dzieci szalały w parach i pojedynczo, był też i pociąg! Bez „Paluszka”, „Krasnoludków” i „Jagódek” nie może odbyć się żadna prawdziwa przedszkolna impreza! Przyszedł też czas na zabawy integracyjne, a „Stary Niedźwiedź mocno śpi” i „Jeż” znowu znalazł się w repertuarze przedszkolnych zamówień. Zabawy z chustą? Oczywiście! Opowieść o wielorybie jak zawsze była ciekawą podróżą dzieci do świata animacyjnych zabaw.
Zmęczeni, ale zadowoleni rozpoczęliśmy drugi element dnia, jakim był test prawdziwego przedszkolaka- zawody. Aby zdobyć tytuł i dyplom wzorowego przedszkolaka dzieci musiały wykonać parę zadań: slalom miedzy pachołkami, rzuty do celu, skoki w obręczach z rzutem do celu oraz parę innych trudnych zadań. Oczywiście nasze przedszkolaki są bardzo zdolne i zwinne, dlatego konkurencje przygotowane przez panie wychowawczynie nie stanowiły dla nich problemu.
W czasie odpoczynku przedszkolaki oglądały bajkę o przygodach małego baranka. A na zakończenie przedszkolnego dnia wypełnionego zabawami dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą postawą i zachowaniem godnie reprezentować swoje przedszkole. Wychowawczynie rozdały dzieciom pamiątkowe dyplomy. Nie obyło się też bez smacznych smakołyków, które przygotowały mamy z grupy „maluchów”. Dziękujemy!
Przedszkolaki- witamy w gronie społeczności Szkoły Podstawowej w Czernięcinie. Czeka nas wspólnie mnóstwo ciekawych i niezapomnianych chwil.Autor: Agnieszka Puławska Anna Szewczyk
Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu
- 2
Dzień Czytania stał się już tradycją w naszej szkole. Co roku starsi koledzy przychodzą do przedszkolaków i czytają im ciekawe bajki, wiersze, baśnie i legendy. Uczniowie klas I - III z ochotą odpowiedzieli na zaproszenie przedszkolaków również i w tym roku. Zgodnie z prośbą mieli przygotować dwie bajki. Takim oto sposobem 29 listopada wszyscy przenieśliśmy się na parę minut w bajkowy świat tych znanych i tych mniej znanych utworów literackich.
W imieniu przedszkolaków serdecznie pragniemy podziękować odważnym uczniom klas I- III, którzy na forum przeczytali przygotowane przez siebie bajki:
Zuzi Puławskiej z klasy I („Chory kotek”)
Kasi Biziorek z klasy II („Abecadło”)
Milence Brodaczewskiej z klas II („Na straganie”)
Mai Zwolak z klasy III („Murzynek Bambo”)
Michałowi Matyjaszkowi z klasy III („Katar”).
Na zakończenie Dnia Czytania szkolny doradca zawodowy p. Anna Derkacz przybliżyła dzieciom najpopularniejsze zawody w formie ciekawych zagadek - zgadywanek.
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Dzień Pluszowego Misia
- 14
Wspólne celebrowanie Dnia Pluszowego Misia jest w naszym przedszkolu już kilkuletnią tradycją. Dzieci z utęsknieniem czekają na chwile, gdy ich domowe pluszaki przekroczą próg szkoły i razem z resztą ich kolegów i koleżanek w grupie przedszkolnej będą szaleć w rytm dziecięcych hitów
.
Święto Pluszowego Misia przybyło do nas zza oceanu i związane jest z historią jednego z amerykańskich prezydentów, Teodora Roosvelta. To właśnie od jego imienia nasz kochany miś nosi imię Teedy Bear
.
26 listopada dzieci z naszych grup przedszkolnych wspólnie świętowały międzynarodowy dzień Pluszowego Misia. Mnóstwo ciekawych atrakcji i zabaw przygotowanych przez wychowawców sprawiły, że i przedszkolaki i pluszaki spędziły miły i przyjemny dzień.
Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnych zabaw tanecznych przy misiowych piosenkach. Dźwięki takich hitów jak „Jadą jadą misie”, „Pokochaj Pluszowego Misia” i wielu innych wypełniły całą sale. Dzieci porwały swoje maskotki do tańca i z uśmiechami na ustach kręciły piruety. Potem nastąpił czas integracji przedszkolnej, gdzie główną role ogrywali nasi goście. Każde z dzieci po kolei prezentowało swojego misia przedstawiając jego imię. Potem uczyliśmy się wierszyka o małym Misiu, co połączyliśmy z zabawą w kole.
Następnie przyszła pora na zapoznanie dzieci z historią Teedy Bear`a. Pani Ania przedstawiła dzieciom ilustrowana opowieść o spotkaniu prezydenta z niedźwiadkiem oraz o pierwszych misiach - zabawkach. Potem rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak wygląda prawdziwy niedźwiedź, a jak maskotka, czym się różnią, co mają podobne… Wyobraźnia i poziom słownikowy naszych dzieci jest ogromny, wiec pomysłom i odpowiedziom nie było końca! Następnie każdy – łącznie z paniami - dokładnie oglądały swoje misie. Sprawdzaliśmy czy mają parę oczy i uszu, łapki albo skrzydła, brzuszki oraz ogonki… Śmiechu było przy tym co nie miara! Przyszła też pora na misiową gimnastykę. Przedszkolaki razem z misiami wykonywały podskoki, przysiady, wymachy rąk.... Misie spisały się w tym zadaniu na medal!
Następnym zadaniem naszych przedszkolaków było wykonanie misiowej pracy plastycznej. Misiowa maska z wyciętych papierowych talerzyków powstała w mgnieniu oka. Dzieci tworzyły misiowe głowy, które malowały na brązowy kolor, przyczepiały im papierowe uszy i patyczki. Nasza misiowa wystawa masek powstała w expressowym tempie również dzięki nieocenionemu wsparciu pani Sylwii.
Czym byłby dzień misia bez zabawy w „Niedźwiadka”? Tak wiec, zwarci i gotowi przystąpiliśmy do zabawy… „Prawa łapka, lewa łapka ja jestem niedźwiadek…”. Zabawa uszczęśliwiła wszystkich, zarówno dzieci jak i panie.
Czym jest miód? Czyj to ulubiony smakołyk? Czy jest zdrowy? Porozmawialiśmy również o tym. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach prozdrowotne postawy. Degustacja misiowego smakołyku stała się jedną z ciekawszych atrakcji dzisiejszego dnia.
Podczas Dnia Misia przedszkolaki malowały misiowe kolorowanki oraz oglądały bajkę o Kubusiu Puchatku w czasie poobiedniego odpoczynku.
Na zakończenie tego zmisiowanego dnia przedszkolaki otrzymały dyplomy i medale Przyjaciela Pluszowego Misia. Pytanie… Czy mali pluszowi goście będą chcieli do nas powrócić?
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Świąteczne warsztaty z rodzicami "Świąteczna bombka"
- 6
Świąteczne warsztaty z bombką w roli głównej!
16 grudnia odbyły się coroczne przedszkolne warsztaty świąteczne, na które serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców naszych przedszkolaków
.
Na specjalne zaproszenie „starszaków” i „maluchów” oraz ich wychowawców do naszej szkoły przybili rodzice dzieci przedszkolnych. Celem spotkania było wykonanie pięknej i wyjątkowej świątecznej bombki. Sposób wykonania bombki był ograniczony jedynie wyobraźnią twórców, czyli dzieci i ich rodziców. Powstawały piękne prace: w brokacie, w cekinach, wyklejane, zaplątane w tasiemkach itp., itd. Zaangażowanie uczestników było widać od początku spotkania. Wszystkie bombki zawisły na klasowych choinkach, dzięki czemu będą mogły dekorować wnętrza sal przedszkolnych do chwili przerwy świątecznej. W imieniu przedszkolaków bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którym udało się spędzić z nami ten niezapomniany czas!
Autor: Anna Szewczyk Agnieszka Puławska
Witaj szkoło!
2 września rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny 2019/2020. Nasza uroczystość rozpoczęła się w Kościele Parafialnym w Czernięcinie, Mszą św., odprawioną przez ks. proboszcza Bolesława Stępnika w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Następnie społeczność szkolna zgromadziła się przed budynkiem szkoły. Pani dyrektor, Małgorzata Sikora, powitała zgromadzonych uczniów, rodziców i pracowników szkoły oraz wyjątkowo licznie przybyłych gości: ks. proboszcza Bolesława Stępnika, z - cę wójta Gminy Turobin, p. Piotra Maciąga, przedstawiciela Nadleśnictwa Krasnystaw, p. Mieczysława Niewiadomskiego, "dziecko wojny", p. Stanisława Kołtuna i p. Ireneusza Tracza - właściciela firmy AGRO - BIT. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by poznać szczegóły tegorocznego szkolnego "zamieszania"
Autor: Marzena Antończak
"Dziecko wojny"
2 września 2019 roku nasza szkoła brała udział w pierwszym etapie akcji pod nazwą „PRZERWANY MARSZ …”, która ma polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Akcja „Przerwany marsz...” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski. Pani dyrektor, wspólnie z pracownikami szkoły, zaprosiła na uroczystość mieszkańców, którzy wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny, by wspólnie z nami uczestniczyły w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Zaproszenie przyjął, p. Stanisław Kołtun, który opowiedział zgromadzonym o czasach okupacji, o strachu, o uciekaniu, o szkole, o nauce... m. in. strzelania z karabinu. Serdecznie dziękujemy p. Stanisławowi za obecność, za opowieści przepełnione wspomnieniami wojny... ale również pełne humoru i zabawy. Oby więcej takich gości odwiedziło naszą szkołę w rozpoczynającym się roku szkolnego życia!
II etap akcji odbędzie się po przeprowadzeniu wywiadów z "dziećmi wojny" - najbliższymi naszych uczniów i będzie miał patriotyczny wymiar.
Autor: Marzena Antończak
Prezenty... już we wrześniu!
2 września, przybył do naszej szkoły p. Ireneusz Tracz, współwłaściciel firmy P.P.H.U. "AGRO-BIT". Wraz z synem przywieźli dla naszych uczniów szkolne wyprawki! 100 odblaskowych worków wraz ze szkolnym wyposażeniem trafiło do naszych uczniów. Dziękujemy za miłą niespodziankę na progu nowego roku szkolnego! Takich "gości" to my lubimy!
Autor: Marzena Antończak
Zapraszamy na Piknik patriotyczno - ludowy z konkursem historycznym w tle
Goście czytają...
Od ośmiu lat nasza szkoła aktywnie włącza się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
9 września 2019 roku o godz. 12.00 wszyscy uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście w osobie, p. Andrzeja Koziny - wójta gminy Turobin, p. Piotra Maciąga - zastępcy wójta, ks. Bolesława Stępnika oraz gościa honorowego - poetki z naszego regionu p. Marzeny Szymańskiej zebrali się w sali, by rozpocząć ósmą edycję Narodowego Czytania.
W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Obecni na spotkaniu, mieli zaszczyt, wysłuchać noweli ,,Katarynka” Bolesława Prusa. Tekst książki czytali zaproszeni goście: wójt gminy Turobin p. Andrzej Kozina, ks. Bolesław Stępnik i p. Marzena Szymańska.
Jest to działanie, które na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a promowanie go jest nadrzędnym naszym celem.
Serdecznie dziękuję p. Annie Derkacz, p. Annie Biernat i p. Lesławowi Swatowskiemu za okazaną mi pomoc w organizacji spotkania. Dziękuję p. Agnieszce Buszowskiej i p. Joannie Pawlas za wykonanie zdjęć.
Autor: Danuta Lachowicz
13
Nauka i integracja podczas konkursowych zmagań - tylko u nas!
„Historia - naszą teraźniejszością i przyszłością” to hasło, które 18 września 2019r. stało się naszym mottem podczas międzyszkolnego konkursu historycznego połączonego z dniem patriotyczno - ludowym.
Zaplanowany piknik patriotyczno - ludowy ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został przeniesiony do budynku szkoły. Mimo deszczowej pogody atmosfera imprezy była ciepła i życzliwa.
W zmaganiach turniejowych wzięli udział uczniowie trzech szkół z gminy Turobin: Zespołu Szkół w Turobinie, Szkoły Podstawowej w Gródkach i gospodarza imprezy - Szkoły Podstawowej w Czernięcinie. Uczestnicy mieli za zadanie zaliczać sprawności w każdej z dziewięciu stacji: muzycznej, plastycznej, poetyckiej, aktorskiej, historycznej i czterech sekcjach gier i zabaw. Taka forma konkursu zapewniła odbiorcom okazję do wspólnej zabawy, wykazania się kreatywnością, myśleniem twórczym, zdolnościami artystycznymi oraz sprawnościami sportowymi. Ten niekonwencjonalny sposób pozwolił wydobyć i utrwalić wiedzę historyczną, gdyż różnego rodzaju aktywności powiązane były z pytaniami dotyczącymi wiedzy o Polsce, naszych symboli narodowych i wartości. Zaplanowane działania wzbudzały zainteresowanie walorami naszego regionu oraz budowały poczucie wspólnoty i przynależności do naszej małej ojczyzny jaką jest szkoła, gmina czy powiat. Zarówno młode, jak i starsze pokolenie miało okazję nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
Progi naszej szkoły przekroczyli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także zaproszeni goście. Odwiedzili nas przedstawiciele władz: poseł na sejm RP - Sławomir Zawiślak, wójt gminy Turobin – Andrzej Kozina wraz z zastępcą Piotrem Maciągiem, przewodniczący Rady Gminy – Ryszard Mróz wraz z wiceprzewodniczącą - Zofią Łukasik oraz radni – Adam Romański i Roman Król.
Gośćmi specjalnymi i zarazem współorganizatorami całego przedsięwzięcia byli członkowie Kapeli Turobińskiej oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Kolonii Guzówki, Czernięcina Poduchownego i Czernięcina Głównego, którym zawdzięczamy stoły zastawione regionalnymi potrawami i słodkościami. Zarówno Kapela Turobińska, jak i panie z KGW przeprowadziły dla nas cenną i niezwykłą lekcję muzyki i folkloru.
Międzyszkolny konkurs historyczny odbył się dzięki organizatorom i sponsorom: Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Biłgorajska”, gminie Turobin oraz zaangażowanej społeczności lokalnej, aktywnie współpracującej ze Szkołą Podstawową im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc.
Autor: Agnieszka Buszowska
65
Koła Gospodyń Wiejskich
Podczas Pikniku historyczno - ludowego gościliśmy w naszej szkole Koła Gospodyń Wiejskich z Guzówki Kolonii, Czernięcina Głównego i Czernięcina Poduchownego. Gospodynie w strojach ludowych wzbudziły szczere zainteresowanie wśród uczniów i przedszkolaków. Zarówno pięknie wyglądały jak i śpiewały. Panie ponadto przygotowały dla uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości regionalne przysmaki, słodkości i kompot. Dziękujemy paniom i zapraszamy jak najczęściej do naszej szkoły!
Autor: Marzena Antończak
7
Poseł na Sejm RP w naszej szkole!
Pan Sławomir Zawiślak, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej odwiedził uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości 18 września, podczas Dnia patriotyczno - ludowego. Wraz z panem posłem przybyli: p. Andrzej Kozina, wójt Gminy Turobin wraz z zastępcą p. Piotrem Maciągiem, przewodniczący Rady Gminy Turobin, p. Ryszard Mróz z zastępcą p. Zofią Łukasik, radni p. Adam Romański i Roman Król. Goście mieli okazję wysłuchać ciekawych informacji o działalności p. posła Zawiślaka dotyczącej kształtowania postaw patriotycznych młodzieży oraz pogłębianiu wiedzy o działalności Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych z formacji poakowskich działających na terenie zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej a także kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Naszego gościa powitała p. dyrektor, Małgorzata Sikora a także... Koła Gospodyń Wiejskich wraz z Kapelą Turobińską... ułożoną przez siebie piosenką... Pan poseł podarował uczniom prezenty związane ze swoją działalnością społeczną.
Autor: Marzena Antończak
Dzień Nauczyciela
16 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział: wójt gminy Turobin, p. Andrzej Kozina, pani dyrektor, Małgorzata Sikora, przewodnicząca Rady Rodziców, p. Teresa Antończak oraz pracownicy szkoły i uczniowie. Pani dyrektor i pan wójt złożyli pracownikom szkoły życzenia i uhonorowali wyróżnionych pracowników nagrodami Wójta i Dyrektora szkoły. Następnie uczniowie klasy VIII - członkowie SU, ze "śpiewającą" pomocą Martyny i Patrycji, zaprezentowali skecz pt. "W gabinecie dyrektora szkoły"... Niezłe ziółka, w tym gabinecie się pojawiły, a jakie mieli pomysły... ("45 minutowe przerwy i... 5 minutowe lekcje!) Uczniowie pracowali pod okiem opiekuna SU, p. Justyny Gawdy.
35
Spotkanie z pisarzem...
„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych, w związku z tym w dniu 9. 10. 2019r. gościliśmy w naszej szkole młodego pisarza powieści fantastycznych i historycznych p. Daniela Mroza. Pisarz ciekawie opowiedział zebranym o sobie, swoim warsztacie pisarskim, inspiracjach oraz procesie tworzenia poszczególnych książek. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które autor starał się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Po zakończonym spotkaniu wielu uczniów i nauczycieli nabyło książki z autografem autora. W drugiej części spotkania p. Daniel poprowadził warsztaty literackie dla uczniów klasy VII i VIII, które przyniosły niezapomniane wrażenia i dobrą zabawę.
Dziękujemy panu Danielowi za przybycie, a pani dyrektor za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Jestem pewna, że takie spotkanie jest jedną z lepszych form propagowania idei czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
Serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom za udzieloną pomoc w przygotowaniu wystroju sali oraz wykonanie zdjęć w trakcie spotkania.
Autor: Danuta Lachowicz
Ślubowanie klasy pierwszej
„Ślubuje być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.
29 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia dzieci z klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Turobin p. Andrzej Kozina, przedstawiciel Rady Gminy Turobin p. Roman Król, Dyrektor szkoły - p. Małgorzata Sikora oraz rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i cała społeczność uczniowska.
Dyrektor szkoły, pani Małgorzata Sikora, powitała zgromadzonych gości, a przede wszystkim pierwszoklasistów, bohaterów tej niecodziennej uroczystości. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali swoje umiejętności w specjalnie przygotowanej na tą okazję części artystycznej. Najważniejszym jednak momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie.
Pani Dyrektor oraz Wójt Gminy Turobin złożyli życzenia najmłodszym uczniom aby dobrze wykorzystali czas spędzony w szkole, by rozwijali swoje zdolności i zainteresowania oraz zdobywali jak największą wiedzę i umiejętności, a tym samym godnie reprezentowali szkołę. Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawili uczniowie klasy II, którzy wręczyli pierwszakom miłe upominki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uczniom klasy pierwszej jeszcze raz życzymy wszyscy wielu wspaniałych chwil w murach naszej szkoły, pasji i chęci poznawania tego co nowe i nieznane, bo „nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć, świadczy o naszej mądrości” (W. Grzeszczyk) Powodzenia!
Dyrekcji, rodzicom, nauczycielom, SU, dziękuję za miłą współpracę i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
3
Grupa "Rekonstrukto"
16 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez grupę Rekonstrukto. Podczas żywej lekcji historii uczniowie poznali działania Polaków w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Opowieści wzbogacone zostały prezentacją umundurowania polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji oraz różnych rodzajów uzbrojenia. Pokazane zostały również wojskowe przedmioty codziennego użytku. W pokazie mogli brać udział chętni uczniowie, a takich nie brakowało. Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej Ojczyzny.
Autor: Anna Biernat
"Szkoła do hymnu"
.
Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosili szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyliśmy wraz z uczniami oraz nauczycielami z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Pani dyrektor, Małgorzata Sikora zgłosiła naszą szkołę do realizacji tegorocznej akcji.
20191028-List-Ministra-Edukacji-Narodowej.docx
"W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. "
Dzień Zdrowego Śniadania
7 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnej akcji Dzień Zdrowego Śniadania. Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. O pomyśle przygotowania wspólnego śniadania zostali odpowiednio wcześniej powiadomieni rodzice oraz sami zainteresowani - uczniowie. Wszyscy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania to okazja do integracji uczniów, wymiany wielu uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, a degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia. Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Pamiętamy i wspominamy...
Pamiętniki Pokoleń to drugi etap zapoczątkowanej 2 września 2019 roku akcji „Przerwany Marsz” mającej na celu podziękowanie za życie i upamiętnienie ostatnich świadków II wojny światowej.
8 listopada to dzień, w którym otrzymaliśmy niezapomnianą lekcję historii. Wykładowcami byli uczniowie klasy ósmej oraz zaproszeni goście – pokolenie Dzieci Wojny: Czesława Prokopiuk, Jan Świś, Czesław Bida, Stanisław Kołtun. Na sali gimnastycznej spotkała się cała społeczność szkoły w Czernięcinie oraz ks. proboszcz Bolesław Stępnik, a także zastępca wójta Gminy Turobin – pan Piotr Maciąg.
O godzinie 9.30 głos zabrała dyrektor Małgorzata Sikora, która powitała zebranych gości i przybliżyła wszystkim obecnym temat i cel spotkania. Po wystąpieniu pani dyrektor dalszą część uroczystości poprowadziły uczennice z klasy ósmej: Amelia Antończak, Kinga Gwiazdowska, Amelia Jarosz, Klaudia Rycaj oraz Kinga Sykuła. W okolicznościowy nastrój wprowadziła nas wyświetlana na ekranie prezentacja zdjęć naszej ojczyzny oraz wokal Zuzanny Derkacz, która wykonała utwór pt.: „Uwierz Polsko”.
„Moja Ojczyzna, moja Polska, Moja Ojczyzna to mój dom,
Którego strzeże ojciec, matka i wiara od lat.
Moja Ojczyzna to historia, pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów, niezłomnych jak stal!
Uwierz, Polsko!
Naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło.
Dopomóż, Boże nam, dopomóż nam.
Kraju mój piękny, mój wiślany, kraju mej nadziei w lepszy los.
Z wiarą Ojców tak niepokonany, bo wiara - to broń!
Uwierz, Polsko!
Naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło.
Dopomóż, Boże nam, dopomóż nam.
Śladem naszych przodków iść będziemy, za Ojczyznę walczyć - to nasz cel!
Do lepszego jutra iść pragniemy. Wznieś w górę swą skroń!”
Kolejnym punktem niecodziennego spotkania było wysłuchanie i obejrzenie nagranych wywiadów z tymi, którzy przeżyli ciężki okres wojny i trudne czasy tuż po niej. Jako pierwsza głos zabrała Klaudia Rycaj, uczennica klasy ósmej. Rozpoczęła od wspomnienia swojej prababci Honoraty Banach, która podczas okupacji zaangażowana była w działalność Ruchu Oporu, w 1942 roku wstąpiła do Batalionów Chłopskich, a następnie do Ludowego Związku Kobiet, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. Prababcia Klaudii była również poetką ludową , a uczennica zacytowała jej poruszający wiersz pt. : „Pieśń o Majdanku”.
„Droga Mateczko opowiedz proszę
Jak to wygląda Majdanek?
Czy takie duże ciemne piwnice?
Czy jaki obronny zamek?
Majdanek dziecko – to szerokie pole
Ogrodzone drutem kolczastym
Po jednej stronie szosy zamojskiej
W Lublinie hen poza miastem.
Na głównej bramie była trupia czaszka
Dalej komin wysoki – czarny
To krematorium – wiadomo wszystkim
To obóz koncentracyjny.
A tylko w nocy z powiewem wiatru
Słychać było stamtąd jęki
To Ci więźniowie błagali o pomoc
Nie mogąc znieść strasznej męki.
Więźniowie musieli ciężko pracować
Chociaż ich źle odżywiali
Bo zupę z brukwi, 10 deko chleba
Na jednego więźnia dawali.
Tam oprócz głodu był tyfus zakaźny
Jak również krwawa dyzenteria
Samochodami wywozili zmarłych
Tak zwani kapo i żandarmeria
Tam drogie dziecko – Twój Ojciec zginął
Choć nie był żadnym łajdakiem
Dlatego tylko, że kochał Polskę
Dlatego, że był POLAKIEM.”
Następne wywiady przeprowadziły Amelia, Kinga, Amelia oraz pani Dorota Kwiatkowska. Z tymi, którzy przeżyli wojnę rozmawiały o rodzinach, codziennym życiu, o tym, co nie zostało zatarte przez czas. Z panią Katarzyną Dziwotą (ur. 1927 r. w Gorajcu Zagroble), mieszkanką Wólki Czernięcińskiej rozmawiała uczennica klasy VIII, Amelia Antończak. Wywiad z panią Janiną Brodaczewską (ur. 1926 r.), mieszkanką Czernięcina Głównego przeprowadziła prawnuczka, uczennica klasy VIII, Kinga Sykuła. Rozmowę z panią Stanisławą Wyrostek (u. 12 I 1922 r.), mieszkanką Goraja przeprowadziła uczennica klasy VIII, Amelia Jarosz. Wywiad z panem Janem Szubiakiem (ur. 16 II 1927 r. w Biłgoraju), mieszkańcem Frampola przeprowadziła pani Dorota Kwiatkowska.
Obecni na sali świadkowie II wojny światowej, mieszkańcy okolicznych miejscowości także podzielili się ze słuchaczami swoimi przeżyciami. Dali świadectwo tego, co przeżyli i co najbardziej utkwiło im w pamięci. Opowiadali o tym, jak żyło im się podczas wojny i czym się zajmowali.
Ten zbiór wspomnień pokolenia Polskich Dzieci Wojny uświadomił wszystkim obecnym okrucieństwo wojny i szczęście jakie mamy dzisiaj żyjąc w wolnej Polsce. Skłonił do refleksji i oddania należnej czci tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni w naszej szkole powstali i uroczyście odśpiewali hymn państwowy. W ten sposób społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Celem akcji było włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Po uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego zakończyła się pierwsza część uroczystości w naszej szkole. Po przerwie zaproszeni goście kontynuowali swoje wspomnienia, odpowiadali na pytania i dzielili się swoim doświadczeniem. Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci, nie jako kolejna akademia, ale czas, w którym nasze babcie, dziadkowie, pradziadkowie - nasi bliscy opowiadali o tym, co warto ocalić od zapomnienia.
Autor: Agnieszka Buszowska
448 listopada w naszej szkole odbędzie się II etap zapoczątkowanej 2 września akcji "Przerwany Marsz", którymi są "Pamiętniki Pokoleń". Nagrane przez naszych uczniów wywiady z pradziadkami, mieszkańcami pobliskich miejscowości oraz rozmowy "na żywo" z zaproszonymi gośćmi dadzą odpowiedź na pytanie, jak wyglądał wrzesień 1939 roku, a także, jacy byli i czym się wtedy zajmowali młodzi ludzie - rówieśnicy uczniów...
Zabawa andrzejkowa
Zazwyczaj przyjęło się, że wróżby andrzejkowe dotyczą głównie naszych przyszłych mężów lub żon, to w szkole liczy się przede wszystkim dobra zabawa, której u nas nigdy nie brakuje.
Wydarzenie - Kalendarz adwentowy - czekając na święta 2019
Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki aż do Wigilii...
Wykorzystujemy przedświąteczny czas i materiały programu "Uczymy dzieci programować", żeby przygotować się wspólnie z całą szkolną rodziną, na święta. Dlatego pod kolejnymi numerkami naszego kalendarza adwentowego kryją się propozycje wspólnie wykonywanych czynności czy to w szkole czy w domu rodzinnym: np. pieczenie pierniczków, robienie łańcuchów, dekorowanie klasy, przygotowanie prezentów dla mniej i bardziej bliskich osób, ubieranie choinki i inne... Nasze wspólne przygotowania zaczynamy od poniedziałku, mam nadzieję, że nie tylko na zajęciach z kodowania!
Autor: Marzena Antończak
Św. Mikołaj w szkole
Tadycyjnie, 6 grudnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj z workami pełnymi prezentów! Wraz z Nim wójt Gminy Turobin, p. Andrzej Kozina i z-ca przewodniczącego Rady Gminy, p. Zofia Łukasik.
Pani dyrektor, Małgorzata Sikora wraz z uczniami i nauczycielami serdecznie podziękowała przybyłym gościom za prezenty i sympatyczne odwiedziny.
Autor: Marzena Antończak
37
Próbny egzamin ósmoklasisty
W dniach 3, 4 i 5 grudnia nasi ósmoklasiści napisali próbny egzamin kolejno z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, m.in. losowanie stolików, godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie. Jak zaznacza wychowawca, p. Marzena Antończak: "Próbny egzamin ósmoklasisty przeprowadzony został wyłącznie w celu informacyjnym tzn. zapoznanie uczniów z formułą egzaminu, pracą z arkuszem w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie, diagnostycznym, tj. zdiagnozowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu dobrym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze pracy oraz motywacyjnym."
Autor: Marzena Antończak
Jasełka
dy Pan Jezus się narodził w szopce, w Betlejem wielka gwiazda oświeciła swoim światłem Ziemię.
A Pan Jezus był maleńki takie dzieciąteczko. Nie miał domu ni kołyski i leżał w żłóbeczku.
Nad szopeczką aniołów, cała rzesza czuwała a Maryja Jezuskowi cicho tak śpiewała: "Lulajże, Jezuniu..."
85
Kolędowanie pod chmurką!
W piątkowe popołudnie (10 stycznia 2020r. o godzinie 16.00), w Zespole Szkół w Turobinie odbyło się coroczne "Kolędowanie pod chmurką". Pośród różnych zespołów z naszej gminy oraz Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się również dzieci z naszej szkoły. Przedszkolaki z obu oddziałów oraz uczniowie klas I, II, III, IV, V i VII zaśpiewały pastorałkę "Był pastuszek bosy", natomiast uczennica klasy I, Nikola Snopek zagrała na skrzypcach kolędę "Gdy się Chrystus rodzi". Wszystkim uczestnikom biorącym udział w kolędowaniu dziękujemy i gratulujemy wspaniałego występu.
Autor: Agnieszka Puławska
Zabawa choinkowa
Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta „zabawa choinkowa”, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 11 stycznia 2020 roku. Tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych. Impreza miała miejsce na sali gimnastycznej, która w tym dniu zamieniła się w „śnieżną krainę”. Jest to okazja do wyśmienitej zabawy, wspólnych tańców oraz spotkania się całej społeczności szkolnej. Punktem kulminacyjnym było przybycie Świętego Mikołaja z workami pełnymi prezentów.
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli oraz rodziców klasy IV za zaangażowanie się w przygotowanie imprezy.
Autor: tekstu: Justyna Gawda, zdjęć: Tomasz Żłób
3
Babcie i dziadkowie w naszej szkole!
Pamięta, bo cząstka historii w rodzinie zamknięta. Babcia ciasto piecze, wesoło zagada o rodzinnych dziejach wnukom opowiada. A kochany dziadek w bujanym fotelu pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu. Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba: babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da. Dziś wam dziękujemy nasi przyjaciele Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele.”
Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. Tak wiele zawdzięczamy naszym babciom i dziadkom, dlatego ich święto uczciliśmy w szczególny sposób!
"Dzień Babci i Dziadka" w Szkole Podstawowej w Czernięcinie jest jedną z ważniejszych uroczystości, na stałe wpisaną w repertuar uroczystości szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 7 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyła się z tej okazji wspaniała środowiskowa impreza. Przybyli na nią: dzieci, rodzice, babcie i dziadkowie.
Na wstępie dyrektor szkoły, Małgorzata Sikora powitała wszystkich uczestników imprezy ciepłymi słowami. Następnie uczniowie klasy II z pomocą dwóch uczennic z kl. V zaprezentowali przybyłym gościom ,,Jak to z babcią i dziadkiem było”. Pokazali zebranym jak zmieniało się ich życie od urodzenia do późnej starości. Babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych artystycznych formach. Wnukowie poprzez wiersz, piosenkę i taniec, wyrażali kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia miłości. Z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, gesty kierowane pod ich adresem. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować im za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć promienne uśmiechy. Na zakończenie wszystkie dzieci wyśpiewały piękne życzenia ,,Niech nam żyją wszystkie babcie i dziadkowie też” i obdarowały swoich ukochanych gości upominkami. Do życzeń dołączyła się także pani dyrektor Małgorzata Sikora oraz wychowawczyni Joanna Pawlas.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólne chwile spędzone z wnukami. Oprócz obchodów święta była to także ważna okazja do integracji mieszkańców i propagowania spędzania czasu we wspólnym gronie.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i gości.
Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim uczniom i ich rodzicom, za wielkie zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu na przygotowanie pięknych kostiumów, rekwizytów i wszelką pomoc w przygotowaniach naszej uroczystości. Dziękuję także wszystkim nauczycielom a szczególnie pani Danucie Lachowicz za pomoc w przygotowaniu dekoracji sali gimnastycznej.
Autor: tekstu: Joanna Pawlas; zdjęć i filmu: Marzena Antończak
Walentynkowa dyskoteka
13 lutego 2020r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Walentynek. Uczniowie bawili się w rytm ulubionej muzyki. Nie zabrakło typowych zabaw walentynkowych tj. rozdanie kartek walentynkowych, serduszka czy prawda i wyzwanie. Podczas zabawy odbyło się malowanie twarzy oraz dekorowanie w tradycyjne czerwone serduszka.
Autor: Justyna Gawda
27
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
,,Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają’’
Mikołaj Rej
21 lutego 2020 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 stycznia 1999 r. w celu ochrony dziedzictwa narodowego, jakim jest różnorodność językowa.
Przygotowaniem szkolnej uroczystości pod hasłem: „Dzień Polszczyzny” zajęły się uczennice klasy VIII: Zuzanna Derkacz, Amelia Jarosz, Kinga Sykuła, Kinga Gwiazdowska, Agata Mamona. Na początku spotkania uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego. Następnie wzięli udział w kilku konkurencjach: „Kalambury - kategoria: Jaki to tytuł?”, „Łamańce językowe” oraz, „Bohater literacki - tytuł lektury”. Uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na zadane pytania oraz odgadywali tytuły książek i rozpoznawali bohaterów literackich, świetnie się przy tym bawiąc i otrzymując drobne nagrody. Oprócz tego chętni uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi - wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami, które okazały się dużym wyzwaniem, ale i okazją do uśmiechu. W potyczkach językowych uczniowie mogli sprawdzić nie tylko swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć.
Spotkanie upłynęło w wesołej, miłej i zabawnej atmosferze.
Podążając za myślą naszego poety - Mikołaja Reja, będziemy troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form zarówno w mowie, jak i piśmie.
Autor: Bożena Romańska
6
Młodzież zapobiega pożarom
- W Zespole Szkół w Turobinie dnia 10.03.2020 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Uczniowie rywalizowali w trzech grupach wiekowych, I - grupa klasy IV-VI, II - grupa klasy VII-VIII, oraz III grupa uczniowie klas ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał przewodniczący komisji asp. Zbigniew Popowicz z PSP w Biłgoraju. Naszą szkołę reprezentowali:Hubert SkibaKrzyszczak PatrycjaDerkacz MajaDąbska DominikaDerkacz ZuzannaTyburczyk ZuzannaZwolak MichałŻłób Jakub
Dla trzech najlepszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostały przewidziane nagrody wręczała pani dyrektor Monika Szymańska. Awans na etap powiatowy uzyskał Hubert Skiba zajął I miejsce w swojej grupie, należy również podkreślić dobre miejsce Patrycji Krzyszczak, która po zaciętej dogrywce zajęła
Autor: Michał Zdybel
Dzień Ziemi 2020
Zbliża się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów to: "Z energią zmieńmy źródła". Sytuacja na świecie zmusza nas do szukania nowych sposobów uczczenia tego święta. Może chcesz wziąć udział w warsztatach on-line z ministrem klimatu? 22 kwietnia 2020 roku o godz. 11:40 wejdź na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępuj zgodnie z instrukcją.
Proponuje również konkurs dla uczniów klas I - VIII. Obejrzyjcie prezentację, Dzień Ziemi, na przedostatnim slajdzie znajdują się 3 sposoby, celebrowania Dnia Ziemi, które stanowią formę konkursu. Konkurs trwa do końca kwietnia. Prace konkursowe będą na bieżąco zamieszczane w panelu Konkursy na stronie internetowej, tam też można będzie na nie głosować.
- Złap kontakt z przyrodą.
- Zrób znak Dnia Ziemi dla swojego okna.
- Artyści dla Ziemi.
Szczegóły zadań na filmie. Prace konkursowe proszę przesłać na adres: stronaszymona@onet.pl.
Naukowcy poinformowali, iż już po kilku dniach przymusowej izolacji ludzi, można zauważyć zaskakujący efekt pandemii koronawirusa, którego chyba nikt się nie spodziewał. Woda w weneckich kanałach stała się przejrzysta, jak nigdy dotąd. Co więcej, znowu pojawiły się w nich ryby, a nawet łabędzie! Z kolei do portu w miejscowości Cagliari we włoskiej Sardynii przypłynęły delfiny! U nas w Polsce, w Zakopanem mieszkaniec sfotografował łanie wędrujące środkiem ulicy. Miasto opustoszało do tego stopnia, że dzikie zwierzęta coraz odważniej wchodzą do centrum miasta. Przyroda odżyła! A my bez niej...
Autor: Marzena Antończak
Pożeganie ósmoklasistów
Życzę Wam, abyście zrealizowali wszystkie swoje marzenia i cele, i aby to co trudne przychodziło Wam z łatwością, a to co na pozór niewykonalne było dla Was jedynie drobną przeszkodą na drodze dochodzenia do sukcesów.
Życzę Wam, byście na nowej drodze, na którą wkraczacie spotykali wartościowych, oddanych przyjaciół. Osiągajcie kolejne sukcesy w nauce i życiu ale przede wszystkim ... bądźcie szczęśliwymi ludźmi!
Wychowawczyni
59
Wakacyjne życzenia!
Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, czy w szkole czy w domu, nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania do szkoły czy na Teams. Dziękując za wysiłek i współpracę, również podczas nauki zdalnej, życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na plażach, w górach, nad jeziorami, w każdym miejscu...
Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Autor: Marzena Antończak
Stypendia rozdane!
Uroczystość zakończenia roku szkolnego obfituje w nagrody, również pieniężne... Uczniowie klas od IV do VIII otrzymali stypendia za wyniki w nauce, osiągnięcia (miejsca I - III) w zawodach sportowych i konkursach przedmiotowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody te ufundowała Rada Gminy Turobin.
W tym roku ranking klasowy:
- Klasa VIII - 490zł.
- Klasa IV - 340zł.
- Klasa VI - 190zł.
- Klasa VII - 190zł.
- Klasa V -
- Klasa VIII - 490zł.
Dla ósmoklasistów...
https://youtu.be/l5NlYzTvzbo
"Uczymy dzieci programować"
Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia.
Takie właśnie cele założyła p. Marzena Antończak na kole "Ster na programowanie" w klasach: I, II, III. Uczniowie wraz z tysiącami kolegów z całej Polski, co tydzień, wykonują zadania wysyłane przez organizatora projektu. Królować będzie na zajęciach ozorobot i mata do kodowania. Za nami pierwsze zadanie pt. "Witaj szkoło!".
Autor: Marzena Antończak
5
Program dla szkół w roku szkolnym 2019/2020
W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 dzieci z klas I - V będą otrzymywały owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 42 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 40 w semestrze. W naszej szkole z Programu korzysta 47 uczniów. Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania tych produktów.
Szkolny koordynator Programu dla szkół
Autor: Henryka Pietroń - Polska
Nasza szkoła bierze udział w CodeWeek!
Pani Marzena Antończak, zgłosiła uczniów klas I - III, którzy uczestniczą w zajęciach z programowania, do udziału w 3 wydarzeniach w ramach tygodnia programowania CodeWeek. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na stronie organizatora.
Autor: Marzena Antończak
"Dzieci uczą rodziców" - rady i porady!
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Autor: Henryka Pietroń - Polska
"Dzieci uczą rodziców" w domu! 10 porad psychologa
Drodzy rodzice,
wiele wskazuje na to, że Państwa placówki pozostaną zamknięte przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Dlatego też chcąc wesprzeć Państwa w tym trudnym okresie, przesyłam przygotowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego film z 10 poradami psychologa dotyczącymi wychowania dzieci. Wskazówek udziela psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmiku: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominam, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Autor: Dawid Wiejata; koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców"
Kto wygra mecz?
Dnia 27 listopada 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z uczniami innych szkół naszej gminy w godzinach popołudniowych wyruszyło w kierunku Rzeszowa, gdzie od 17.30 mogli kibicować drużynie siatkarskiej PlusLigi z Podkarpacia, Asseco Resovi Rzeszów, rywalizującej z drużyną Zaksy Kędzierzyn Koźle. Mecz był niezwykle pasjonujący i zacięty, do rozstrzygnięcia spotkania potrzebny był piaty set, w którym drużyna gości okazała się lepsza. Mecz zakończył się wynikiem 2:3 dla Zaksy. Pokaz dobrego dopingowania pokazali kibice z Rzeszowa a wraz z nimi nasza grupa . Opiekunem uczniów był p. Michał Zdybel.
Autor: Michał Zdybel
5
W Muzeum Jana Kochanowskiego...
„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!”
Jan Kochanowski „Na lipę”
Tak pisał Jan Kochanowski rozsławiając lipę czarnoleską.
W czwartek 21 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły (kl. IV-VIII) wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Czarnolasu. Celem było poznanie miejsca, gdzie żył i tworzył najwybitniejszy poeta doby renesansu - Jan Kochanowski (1530-1584).
Najważniejszy punkt programu dotyczył zwiedzania Muzeum Jana Kochanowskiego, które jest usytuowane w przepięknym XIX-wiecznym dworku Jabłonowskich. Dwór jest rekonstrukcją siedziby rodu Kochanowskich. Z dawnego dworku zachowały się jedynie zabytkowe drzwi z widocznym herbem rodu. Muzeum otacza malowniczy park, ale słynna czarnoleska lipa opiewana we fraszce nie przetrwała do naszych czasów. Na jej miejsce został wzniesiony obelisk upamiętniający Piotra Kochanowskiego- bratanka poety oraz kamienny sarkofag w wykutym imieniem ukochanej córki- Urszulki.
Podczas zwiedzania muzeum mieliśmy okazję posłuchać pięknej opowieści pani przewodnik o życiu i twórczości Jana z Czarnolasu. Obejrzeliśmy wiele eksponatów zgromadzonych w sześciu salach. Przechowywane są tutaj nieliczne, zachowane po Kochanowskim pamiątki. Na uwagę zasługuje bogaty zbiór starodruków, rękopisów oraz rzeźb i obrazów z XIX i XX wieku. Dopełnienie kolekcji stanowią meble i przedmioty codziennego użytku z epoki renesansu.
Następnie przeszliśmy się do neogotyckiej kaplicy, gdzie w ciszy i skupieniu posłuchaliśmy nastrojowej muzyki. Dalej zwiedziliśmy podziemia i tam uczniowie mogli poddać się rozrywkom umysłowym, czyli: układali puzzle, odpowiadali na pytania, itp.., oglądali filmy tematycznie związane z Janem Kochanowskim.
Na koniec wszyscy udaliśmy się na krótki spacer po parku i tam koniecznie każdy z osobna chciał, choć na chwilę, przysiąść na kamieniu, gdzie w cieniu czarnoleskiej lipy siadywał i tworzył mistrz z Czarnolasu.
Po tej ciekawej lekcji języka polskiego i historii wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Autor: Bożena Romańska
6
Wycieczka do Lublina
12 października 2019 roku została zorganizowana wycieczka do Lublina. Uczestnikami było 34 uczniów wraz z 3 opiekunami - wychowawcami i kierownikiem. Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki coroczne, krótkie, dostarczające dużo pozytywnych wrażeń i nie ,,rujnujące" kieszeni. Tak i tym razem obejrzeliśmy film młodzieżowy pt. ,,Jestem Misfit” po bardziej lub mniej udanych zabawach na lodzie, uczestnicząc w programie ,,Icemania”, czego dowodem są liczne zdjęcia i niestety też niegroźne siniaki.
Autor: Zbigniew Derkacz
4
Porządkujemy groby...
Tradycją przygotowań do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych jest porządkowanie nagrobków. W tym roku również nasze wolontariuszki wraz z nauczycielami: panią J. Puchałą, panią A. Biernat, panem Z. Derkaczem oraz panem M. Zdyblem wybrali się 23 października 2019r. na pobliski cmentarz. Odwiedzili i uporządkowali zaniedbane groby, posadzili wrzosy i zapalili znicze jako wyraz pamięci i szacunku dla zmarłych. Zmęczeni, ale ze świadomością dobrze spełnionego obowiązku, wrócili do szkoły.
Autor: Joanna Puchała
3
Nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie... w Szczebrzeszynie...
Uczennice klasy VIII, Amelia Antończak, Kinga Gwiazdowska i Zuzanna Tyburczyk wraz z wychowawczynią, p. Marzeną Antończak i panią dyrektor Małgorzatą Sikorą uczestniczyły w konferencji podsumowującej program Erasmus+ w Zespole Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie szczebrzeszyńskiej placówki przedstawili założenia i efekty realizowanego programu. Zachęcali obecnych na konferencji dyrektorów szkół i nauczycieli do składania wniosków w ramach programu Erasmus, ale i innych projektów, które oferuje województwo lubelskie. Po części oficjalnej zaproszono przybyłych gości na hiszpańskie podsumowanie praktyk, odbytych przez uczniów szkoły w Maladze, w iście śródziemnomorskim klimacie. Owoce morza w przeróżnej scenerii kulinarnej królowały na stołach... Dziękujemy za zaproszenie.
Autor: Marzena Antończak
Wycieczka „Rowerem po Roztoczu Zachodnim”
"Nic nie jest porównywalne z prostą przyjemnością, jaką daje jazda na rowerze" (JFK)
W poniedziałek, 10 czerwca, odbyła się wycieczka rowerowa. Na trasę ruszyło 15 uczniów z klas 4, 5 i 6 wraz z trójką opiekunów Dorotą Kwiatkowską, Magdaleną Krzyszczak i Aliną Skibą . Trasa wiodła przez urocze zakątki Roztocza Zachodniego. Wyjechaliśmy spod szkoły w Czernięcinie Głównym w kierunku Podlesia. W Podlesiu Małym mieliśmy odpoczynek podczas, którego podziwialiśmy urokliwe jeziorko. Następnie wyruszyliśmy niebieskim szlakiem rowerowym „Jastrzębia Zdebrz” do Hoszni Ordynackiej, gdzie stoi wieża widokowa. Jest tam przepiękny widok na Górę Łysiec oraz całą okolicę i charakterystyczne dla Roztocza górzyste tereny. Pagórki są pokryte lasami oraz licznymi polami i poprzecinane wąwozami. Dalej szlak wiedzie do Gilowa, a następnie przez Dychawiczną Górę do Zagrobla i Rokitowa. Szlak prowadził nas nie tylko drogą asfaltową, ale również polnymi dróżkami. Na szlaku zdarzają się różne przygody, podczas naszej wyprawy jednemu z uczestników zepsuł się rower i czym by była taka eskapada bez zgubienia się na szlaku... Nasza wyprawa zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Na następną wycieczką rowerową z cyklu „Rowerem po Roztoczu Zachodnim” zapraszamy jesienią.
Autor: Dorota Kwiatkowska, zdjęcia: Kacper Woźnica, Michał Zwolak
9
Pielgrzymka trzecioklasistów
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klasy trzeciej po Komunii Świętej odbyli dwudniową pielgrzymkę na Jasną Górę, do Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik i Krakowa. W wycieczce wzięło udział siedmioro dzieci z klasy trzeciej, dwoje z klasy pierwszej oraz rodzice. Wyjazd zorganizował ks. Bolesław Stępnik.
Pielgrzymka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 6:00 przy kościele w Czernięcinie, skąd wyruszyliśmy w drogę. Do Częstochowy dojechaliśmy w godzinach południowych, po czym udaliśmy się na Mszę Świętą. Dzieci komunijne przebywające tuż przed obrazem mogły z bliska popatrzeć w "oczy Maryi," podziękować za dar Komunii Świętej i zawierzyć Jej swoje sprawy.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Sanktuarium, po którym oprowadzał nas ks. Bolesław opowiadając o wydarzeniach i pamiątkach religijnych i historycznych postawionych w tym niezwykłym miejscu. Następnie przeszliśmy Drogę Krzyżową w parku klasztornym, który otacza Sanktuarium, zwiedziliśmy Skarbiec i Salę Rycerską.
Z Częstochowy wyruszyliśmy w dalszą drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg.
Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie i Europie. Jest sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. bernardynów, w skład którego wchodzi położony między górami Żar i Lanckorona: Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 42 kaplice i kościoły – Dróżki Pana Jezusa (28 stacji), Dróżki Matki Boskiej (24 stacje). To miejsce, z którym w szczególny sposób związany był Karol Wojtyła, późniejszy Papież. To tutaj ojciec Karola przyprowadził młodego Wojtyłę po śmierci Matki przed obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej i powiedział: „Karol, teraz Matka Boża jest Twoją Matką”.
Gdy dojechaliśmy na miejsce udaliśmy się na kolację w Domu Pielgrzyma, a następnie na nocleg. Wczesnym rankiem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w intencji naszych dzieci. Potem zwiedziliśmy Sanktuarium, po którym oprowadzał nas zakonnik, opowiadając o tym wyjątkowym miejscu religijnym. Duże wrażenie zrobił na nas skromnie urządzony pokój przeznaczony dla Jana Pawła II, na czas jego pobytu w Kalwarii. Zdobyliśmy informacje dotyczące historii powstania Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego, kultu męki pańskiej, kultu maryjnego. Ze względu na złą pogodę nie udało nam się wyjść na dróżki, ale obejrzeliśmy pięknie przygotowaną makietę, ukazującą osobliwości tego wspaniałego miejsca.
W godzinach południowych wyruszyliśmy się do Łagiewnik, gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Byliśmy również w starym kościele, w którym modliła się św. Faustyna. My również odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie weszliśmy na wieżę, skąd mogliśmy podziwiać widoki ukazujące piękno tej okolicy.
Po obiedzie wyruszyliśmy do Krakowa i zatrzymaliśmy się pod Wzgórzem Wawelskim. Zwiedzanie w strugach deszczu rozpoczęliśmy od spotkania ze Smokiem Wawelskim, który powitał nas ziejącym ogniem. Następnie weszliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego i udaliśmy się do Katedry odwiedzając miejsce, w którym spoczywa para prezydencka. Następnie zwiedzaliśmy wnętrze Katedry na Wawelu. Odmówiliśmy modlitwę przy grobie św. Stanisława, a następnie przewodnik w osobie ks. Bolesława opowiedział nam o spoczywających tu królach, wieszczach i bohaterach narodowych. Po zwiedzeniu Wawelu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Pielgrzymka była dla wszystkich dużym przeżyciem duchowym i religijnym. Mieliśmy możliwość odwiedzić wspaniałe miejsca związane z kultem religijnym, a także historią Polski. Dziękujemy ks. Bolesławowi za umożliwienie nam bliskiego spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej oraz za odprawione Eucharystie w intencji naszych dzieci.
Autor: Joanna Pawlas
W stolicy województwa...
29 maja 2019r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z wychowawczyniami Panią Marzeną Antończak, Panią Justyną Gawda oraz nauczycielką chemii Panią Izabelą Żłób wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Lublina.
Głównym punktem programu były pokazy chemiczne na Wydziale Chemii UMCS. W atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi w asyście uczniów prezentowali ciekawe i nietypowe doświadczenia chemiczne. Było kolorowo, tajemniczo jak i wybuchowo. Uczniowie zobaczyli, że chemia to nie tylko skomplikowane i nieprzystępne dla nich oblicze. Ale fascynujący i przyciągający uwagę przedmiot. Ogromnym zaskoczeniem były doświadczenia z wodorem i ciekłym azotem. Oczywiście podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć przepysznego posiłku w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Atrium Felicity. A na deser – projekcja filmu w Cinema-City.
Autor: Izabela Żłób
1
Wycieczka do Lublina
26 marca 2019r. uczniowie klas młodszych 0-III w towarzystwie swoich wychowawców - wybrali się na wycieczkę do Lublina.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Wspólnie obejrzeliśmy spektakl pt. „Królewna Śnieżka”, który wzbudził wiele pozytywnych emocji wśród młodych odbiorców. Teatralna interpretacja popularnej baśni przygotowana była w profesjonalny sposób, dekoracja i kostiumy zawierały najmniejsze detale, a jakość występu aktorów, ich gra aktorska i taniec zapierały dech w piersiach. Jednak największy podziw wśród dzieci budziła orkiestra oraz instrumenty muzyczne, których występ na żywo i dźwięk otulał swoim brzmieniem i towarzyszył nam podczas całego przedstawienia.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli Skansenu Lubelskiego, który jest niejako wizytówką miasta Lublin. Celem wizyty w tym pięknym miejscu było pokazanie najmłodszym uczniom naszej szkoły architektury wiejskiej naszego regionu, która dominowała lata temu. Dzięki przewodnikowi i jego zaangażowaniu poznaliśmy wiele ciekawych szczegółów z życia naszych przodków. Obejrzeliśmy wiatrak holenderski – znak rozpoznawczy lubelskiego skansenu. Zwiedzaliśmy chałupy wiejskie i ich obejścia. Zobaczyliśmy również starą kuźnie, młyn i salon fryzjerski…
Ostatnim punktem wycieczki był bardzo wyczekiwany pobyt w… sali zabaw. Aktywne spędzanie czasu jest niezwykle istotne dla dzieci w każdym wieku, dlatego zabawy w sali zabaw Magic Park Lublin był również ważną częścią naszej wycieczki. Zjeżdżalnie, tunele, baseny z kulkami… szybko zapełniły się dziećmi z szerokimi uśmiechami… Zmęczeni, ale zadowoleni późnym popołudniem wróciliśmy do Czernięcina.
Autor: Anna Szewczyk
7
Podsumowanie konkursu fotograficznego w Siennicy Różanej
20 marca na zaproszenie organizatorów Konkursu Fotograficznego im. Zygmunta Cieszkowskiego, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej i Nadleśnictwa Krasnystaw uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu konkursu, połączonego z dniem otwartym szkoły. Przygotowane przez naszych uczniów z klas VII i VIII pod kierunkiem p. Marzeny Antończak fotografie, zostały zaprezentowane publiczności w formie wystawy pokonkursowej jak też w prezentacji multimedialnej. Uczniowie: Amelia Antończak, Agata Mamona, Amelia Jarosz i Kacper Ładniak odebrali ponadto nagrody za swoje prace. Następnie szkoła zaprezentowała ofertę edukacyjną w formie pokazów musztry i samoobrony klas wojskowych oraz klas gastronomicznych . Ciasta, przekąski, napoje, wata cukrowa, popcorn i inne wykonane przez uczniów "dania" stały się swoistym "deserem" dnia otwartego. Chłopcy ponadto sprawdzili swoje umiejętności w kierowaniu samochodem na placu manewrowym... Było to kolejne ciekawe doświadczenie na drodze wyboru kierunku dalszego kształcenia.
Autor: Marzena Antończak
26
Na koncercie...
31 stycznia uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Antończak i p. Justyną Gawdą uczestniczyli w Koncercie Kolęd Dawnych "Dla Ciebie Polsko!" w wykonaniu Kapeli Turobińskiej. Koncert odbył się w sali błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Nasz udział w koncercie nie był przypadkowy bowiem trzy uczennice naszej szkoły są członkiniami Kapeli: Martyna Brodaczewska z klasy II - śpiew, Patrycja Krzyszczak z klasy IV - ukulele, Katarzyna Sikora z klasy VIII - bęben.
Autor: Marzena Antończak
29
Wycieczka do Lublina
W piątek 1 lutego 2019 roku uczniowie klas IV–VIII wraz z opiekunami p. Anną Biernat, p. Bożeną Romańską, p. Michałem Zdyblem oraz mamą jednego z uczniów p. Ewą Woźnicą odbyli wycieczkę do Lublina.
By oddać się szaleństwu jazdy na łyżwach, rozpoczęliśmy od pobytu na lodowisku. Niektórzy uczniowie świetnie sobie radzili na lodzie, inni troszeczkę mniej, ale wszyscy wytrwali do końca. Wraz z uczniami swoje umiejętności pokazali nauczyciel wychowania fizycznego p. Michał oraz przedstawicielka rodziców – p. Ewa. Uczniom i nauczycielom dopisywały humory.
Następnym punktem programu był obiad, po którym udaliśmy się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na sztukę „Pan Tadeusz”. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali grę aktorów, którzy czytając fragmenty epopei wcielali się na naszych oczach w postacie z książki i w sposób niezwykle kunsztowny recytowali fragmenty dzieła. Spektakl ten okazał się pełnymi wrażeń lekcjami języka polskiego oraz historii.
Pani Ewie dziękujemy za pomoc w opiece nad uczniami.
Autor: Bożena Romańska
31
W drużynie siła!
27 stycznia 2020 roku (środa) uczestniczyliśmy w między-gminnych zawodach w tenisie stołowym we Frampolu. Naszą szkołę reprezentowali: Antończak A., Rycaj K., Olcha M., Skiba H., Antończak M., Derkacz M., Korkosz K. oraz Szponar K. Niestety nikt nie awansował do zawodów powiatowych, a najlepsze III miejsce zajęły dziewczyny z klasy VIII, Amelka Antończak i Klaudia Rycaj. Gratulujemy!
1Autor: Zbigniew Derkacz
Zawody sportowe w tenisie stołowym
Dnia 29 października 2019 w Zespole Szkół w Turobinie odbyły się międzygminne zawody w tenisie stołowym indywidualnie. Szkoła Podstawowa w Czernięcinie była reprezentowana przez czworo uczniów z klas : VII i VIII. Byli to: Antończak Amelia, Rycaj Klaudia, Korkosz Kamil i Pawlos Krzysztof. Wszyscy nasi reprezentanci przejawiali ogromne zaangażowanie w grze i determinację woli zwycięstwa, jednak przeciwnicy z innych gmin okazali się lepsi. Jedyna z naszych reprezentantek Klaudia Rycaj zajęła III miejsce i awansowała do zawodów powiatowych w Lipinach Dolnych.
Ze sportowym pozdrowieniem
Zbigniew Derkacz
Mały Miś w świecie wielkiej literatury" w zerówce
Kolejny raz grupa „starszaków” bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
.
Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi i bibliotekami szkolnymi w całej Polsce. W tło czytelnictwa wplatane są inne ważne wartości, które w okresie wychowania przedszkolnego z taką mocą staramy się rozwijać i doskonalić, czyli umiejętności współpracy i współdziałania z grupą rówieśniczą, społecznością szkolną oraz środowiskiem lokalnym, kształtowanie postaw obywatelskich, rozwijanie umiejętności matematycznych, zaangażowanie w życie grupy, udział w wydarzeniach kulturowych, rozwijanie samodzielności w codziennym działaniu oraz działania profilaktyki uzależnień.
Tematy modułów projektu w tym roku szkolnym:- Mały Miś – Czytające Przedszkolaki
- Misiowy wolontariat
- Play with Little Teddy Bear
- Dzień Pluszowego Misia
- Mały Miś i prawa dziecka
- Bezpieczni z Małym Misiem
- Zmisiowany Dzień Matematyki
- Mali przedsiębiorcy!
Czytające przedszkolaki, tak jak w ubiegłym roku zyskał zainteresowanie i duże emocje wśród przedszkolaków. Nasz Miś Maks (przedszkolny pluszaka wybrany na naszego towarzysza podróży) wędruje od domu do domu, gdzie razem z dzieckiem przenosi się w świat bajek i pięknych opowieści czytanych im przez rodziców. Wraz z misiem dziecko otrzymuje Dzienniczek podróży, w którym znajduje się instrukcja misiowej zabawy oraz miejsca na odrysowanie dłoni dziecka oraz jego rysunek na temat przeczytanej bajki. Wszystkie prace trafiają do wspólnego zeszytu, który tworzy cudowną przedszkolna księgę bajek. Dzieci z niecierpliwością czekają na powroty misia, moment losowania… Radość osób, u których miś ma spędzać kolejne dni jest ogromna! Dzieją się przy tym ciekawe rzeczy o których wiedzą tylko domownicy Tym większa jest moja radość, że tak poważnie i z zainteresowaniem moja grupa przedszkolna angażuje się w zadania czytelnicze!
Niektóre moduły już zaczęliśmy realizować, a niektóre dopiero będą miały swoja kolej. Jedno jest pewne... czeka nas ciekawy i wypełniony rozmaitymi wyzwaniami rok przedszkolny!
Autor: Anna Szewczyk
Wartości patriotyczne u przedszkolaków
Jednym z najważniejszych priorytetów działalności naszej szkoły jest rozbudzanie i dbanie o odpowiednią postawę patriotyczną uczniów. Dlatego też co roku organizujemy szereg uroczystości i działań o charakterze patriotycznym, w które chcemy i staramy się czynnie zaangażować cała społeczność szkolną, a często też i środowisko lokalne.
Grupa „starszaków” bardzo aktywnie włącza się w realizacje zadania, jakim jest właśnie rozwijanie postawy patriotycznej. W trakcie przedszkolnych zajęć utrwalaliśmy informacje związane z powstaniem państwa polskiego, symbolami narodowymi oraz wartością, jaka jest szanowanie swojego kraju. Działania przez nas podejmowane miały różny charakter: od nauka wierszyków i piosenek o Polsce, przez tworzenie prac plastycznych takie jak flaga Polski czy kotyliony w barwach narodowych. Co wzbudzało największe zainteresowanie wśród przedszkolaków? Nauka słów i melodii naszego polskiego Mazurka Dąbrowskiego. Powaga i ogromna duma jaka biła od dzieci była świadectwem tego jak ważne dla nich jest to, że jako Polacy znają swój hymn!
Nie mogło nas zabraknąć na szkolnych obchodach Dnia Niepodległości. Ta uroczystość była dla nas ważnym doświadczeniem. Pomimo ogromnych różnic pokoleń oraz braku umiejętności zrozumienia niektórych ważnych faktów z historii kraju przedszkolaki starały się z zainteresowaniem słuchać i uczestniczyć w uroczystości. „Pamiętniki pokoleń” przygotowane przez uczniów klas starszych oraz wizyta kombatantów zaproszonych przez panią dyrektor zainteresowały dzieci. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na odśpiewanie Hymnu Polski. Dlatego, gdy dokładnie o 11.11 zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego z dumą i pełna powagą razem z resztą społeczności szkolnej oraz zaproszonymi gościa, jak też z tysiącami uczniów szkół w całej Polsce wzięli udział w akcji „Szkoła do Hymnu” (nagranie dostępne na szkolnym kanale YouTube).
Szerzenie odpowiednich postaw wśród najmłodszych jest kluczowym zadaniem pedagogów na całym świecie, dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich patriotyzm i dumę narodową.Autor: Anna Szewczyk
Prawa dzieci
20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Podczas tego dnia każdy młody człowiek powinien poznać swoje prawa, które należą mu się myśl Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. W Polsce ochroną i dbaniem o dobro i respektowanie praw dzieci zajmuje się od 2000 roku urząd Rzecznika Praw Dziecka.
W tym roku szkolnym przypada 30 rocznica podpisania tej ważnej ustawy, dlatego w grupie „starszaków” przypominaliśmy sobie o podstawowych prawach najmłodszych.
Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy kierowanej pytaniami nauczyciela „Jakie prawa mają dzieci?”. Jakie usłyszeliśmy odpowiedzi? Oczywiście prawo do: zabawy, odpoczynku, leczenia, miłości mamy i taty… Następnie dzieci zapoznały się z ilustracją przedstawiającą podstawowe prawa dzieci. Po czym po kolei omówiliśmy każde z nich, czyli: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do wychowania się w rodzinie i do kontaktów z nią w przypadku rozłączenia, prawo dostępu informacji, prawo do edukacji i nauki, prawo do ochrony przed poniżającym traktowaniem - nietykalności osobistej, prawo do tożsamości narodowej.
Następnie zaprezentowaliśmy przedszkolakom ilustracje przedstawiające dzieci w różnych miejscach na świecie, gdzie niestety nie mogą one korzystać z przysługującym im praw. Dyskutowaliśmy wspólnie nad losami dzieci oraz staraliśmy się porównać nasze życie do życia dzieci z ilustracji. Obrazki jasno i wyraźnie przekazy dzieciom informacje, jak miło i przyjemnie żyje się w wolnym kraju, gdzie prawa ludzi i prawa dzieci są respektowane i ważne dla społeczeństwa.
Na zakończenie zajęć w formie podsumowania zdobytej wiedzy na temat praw dzieci wykonaliśmy wspólny plakat pt. „Dziecko ma prawo do…”, pod którym zamieszczono hasła odpowiadające na to pytanie. Przedszkolaki, w formie podpisu zgody z tymi oto prawami odciskały dłoń umoczoną w kolorowej farbie. Takim sposobem powstał piękny przedszkolny plakat, który zawisł na naszej klasowej gazetce.
Autor: Anna Szewczyk
Smaczny gofrowy poranek w grupie maluszków
30 października grupa maluchów zorganizowała sobie w przedszkolu pyszne śniadanko. W menu pojawiły się gofry z różnymi dodatkami
. Do wyboru były gofry z dżemem, cukrem pudrem, bitą śmietaną, z posypką lub bez. Do wybory do koloru... A wszystko zaczęło się od pewnego przepisu, który musiał być w obrazkach, ponieważ maluchy nie umieją przecież czytać. Znajomość składników natomiast okazała się dla dzieci pestką. Wspaniale przeliczały, ile czego trzeba dodać i równie dobrze poradziły sobie z dodawaniem tych składników do siebie. Każdy maluch miał okazję wrzucić coś do miski. Pieczeniem gofrów zajęły się natomiast mamy: Justyna, Magda i Marzena, bez których pomocy nie wszystko poszło by tak sprawnie. Dziękujemy. Gofry wyszły przepyszne, nie było żadnych grymasow, a zapach roznosił się prawdopodobnie po całej szkole.
PS. Potwierdzamy... smakołyków zazdrościła maluchom cała szkoła...
Autor: Agnieszka Puławska
Jestem Polakiem - patriotyzm w przedszkolu
7 listopada przedszkolaki "maluchy" przygotowywały się do obchodów święta 11 listopada. Bardzo poważnie jak na swój wiek do tego podeszły. Poznały polskie symbole narodowe, układały historyjkę obrazkową związaną z 11 listopada. Ponadto nauczyły się 1 zwrotki i refrenu Hymnu Polski. Dowiedziały się także, jak należy się zachowywać podczas śpiewania hymnu i dlaczego przyjmujemy wtedy taką postawę. Gry i zabawy były związane z barwami i symbolami narodowymi. Na koniec zajęć maluchy wykonały pracę plastyczną, którą było wyklejanie flagi bibułą. Dzieci z uwagą słuchały tego co mówi Pani
, a zajęcia okazały się dla nich bardzo interesujące...
Autor: Agnieszka Puławska
Dzień dinozaura w grupie maluszków
Pomimo tego, że Dzień Dinozaura wypada 26 lutego, nasze przedszkolaki maluchy o tych niesamowitych gadach wiedzą już bardzo dużo. A wszystko zaczęło się od prezentacji multimedialnej, którą dzieci oglądały w poniedziałek. Popłynęła lawina pytań... "Dlaczego dinozaury wyginęły?, Czym się żywiły?, Jak się rodziły? Czy umiały latać, pływać?". Wspólne gry i zabawy połączone z różnymi wiadomościami na temat prehistorycznych czasów bardzo zaciekawiły nawet te najmłodsze dzieci. Kolorowanki, zadania, prace plastyczne, śledzenie tropów dinozaurów, chodzenie na łapach Dinozaura a na koniec robienie skamielin z masy solnej to coś co dzieci lubią najbardziej.
W połączeniu z tak interesującym tematem zajęcia dały mnóstwo radości i satysfakcji zarówno maluszkom jak i pani
.
Teraz już dzieci wiedzą, że dinozaury wyginęły miliony lat temu, że wykluwały się z jaja, że były dinozaury mięsożerne i roślinożerne a nazwy takie jak Diplodok, Triceratops, Tyranozaur, Allozaur czy Stegozaur nie są im już takie obce.
Autor: Agnieszka Puławska
Gry i zabawy dla przedszkolaków
Gry edukacyjne dla maluchów!
Zachęcam młodszych i starszych przedszkolaków wraz z Rodzicami do wspólnej zabawy i spróbowania swoich wiadomości oraz umiejetnosci w grach edukacyjnych one line na stronach:
Zachęcam również do oglądania oraz brania czynnego udziału podczas oglądania programów edukacyjnych dla domowych przedszkolaków, które są transmitowane w TVP ABC codziennie od godz. 8.00 do godz. 13.00
Życzę miłej zabawy.
Wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Dnia 11 października 2019 roku po raz kolejny odbył się wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Uczestnikami byli członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczniowie klas I - III. Wizytę w schronisku poprzedził seans w kinie Stylowy, gdzie uczniowie oglądali film pt. „Był sobie pies 2”. Produkcja dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń oraz przemyśleń, dzięki którym wszyscy uczniowie bardziej zaczną dbać o swoich pupili. Drugim punktem wyjazdu a jednocześnie głównym celem była wizyta w schronisku i podarowanie żywności w ramach akcji ,,Karma dla Zwierząt” oraz uwrażliwienie dzieci na losy i cierpienie bezbronnych oraz skrzywdzonych zwierząt. Podczas pobytu pracownik schroniska zapoznał uczniów z zasadami jakie w nim obowiązują. Oprowadził ich po obiekcie, gdzie można było zobaczyć mieszkańców schroniska. Uczestnicy wyjazdu zapewniają, że na dwóch akcjach nie zaprzestaną i w przyszłym roku ponownie odwiedzą schronisko. Opiekun Pani Joanna Puchała wraz z członkami Wolontariatu serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej za włączenie się do zbiórki funduszów na zakup karmy dla zwierząt.
Autor: Joanna Puchała
Akcja "Szkoła pamięta"
Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymano w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Przekanano nam pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
"Ratujemy i Uczymy Ratować"
16 października punktualnie o godzinie 12.00 uczniowie naszej szkoły przystąpili do próby pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy. W dzisiejszym wydarzeniu udział wzięło 1 399 instytucji i aż 144 867 osób z całej Polski. Cała akcja została zorganizowana już po raz siódmy przez Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony przez Fundację WOŚP.
16 października - to nie przypadkowa data - dziś obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Koordynatorem akcji w naszej szkole była nauczycielka Edukacji dla Bezpieczeństwa – p. Dorota Kwiatkowska.
3Autor: Dorota Kwiatkowska